Gdzie udzielać korepetycji?

06.03.2019

Gdzie udzielać korepetycji?
Dla rodziców
Dla korepetytorów

Gdzie lepiej udzielać korepetycji? W pewnym momencie ta kwestia zostaje jedną z najbardziej aktualnych na porządku dziennym dla ucznia i lektora. Oczywiście, że w tym warto brać pod uwagę interesy obu stron. Rozważmy kilka sytuacji i możliwości, które pojawiają się w trakcie korepetycji.

Sytuacja 1. Zajęcia odbywają się w domu korepetytora. Zaletą dla lektora w tym jest brak potrzeby wydawania środków na dojazd oraz oszczędzanie czasu. Problem ten jest bardzo aktualny dla dużych miast, kiedy odległość pomiędzy uczniem a lektorem może wynosić ponad godzinę jazdy. Da się tu zaoszczędzić na wynajmie biura, bo nim zostanie wasze mieszkanie. Ponadto, dzięki zajęciom możecie wzbogacić wnętrze lokalu nowymi narzędziami (tablicami, makietami, odczynnikami), które się przydadzą w zajęciach. Z kolei, to wzbudzi zaufanie do Waszej kompetencji zawodowej.

Owszem, takie rozwiązanie ma swoje wady dla lektora. Po pierwsze ludzie są bardzo zróżnicowani. Z czasem da się nawiązać kontakt z uczniem, lepiej go poznać. Jednak na początku współpracy nie da się rozpoznać, czy jest uczeń z porządnej rodziny i czy będzie zachowywał się właściwie, etc. Po drugie, dla korepetytorów, którzy mają rodzinę, może to być dość niewygodne. Przez to, że w mieszkaniu prawie zawsze będą obce ludzi, Waszej rodzinie może towarzyszyć uczucie dyskomfortu. Po trzecie, takie zajęcia domowe mogą z czasem zostać rutyną dla lektora. On będzie tracił ogień w oczach, będzie czuł się depresyjnie, ponieważ chce się różnorodności, by „i siebie pokazać, i innych zobaczyć”. Dlatego od czasu do czasu warto prowadzić zajęcia albo u ucznia, albo w szkole, albo w biurze.

gdzie udzielać korepetycji

Sytuacja 2. Korepetytor prowadzi zajęcia w domu ucznia. Zaletą tutaj jest pewne „wejście w świat”, zmiana atmosfery, bliższy kontakt z rodzicami. Ostatnie, z resztą, daje lepiej kontrolować wyniki ucznia i radzić się z rodzicami w przypadku sukcesów czy niepowodzeń. W takim razie lektor trafia w warunki, sprzyjające poszerzeniu informacji i opinii o nim. Ojciec ucznia przyjaźni się z rodzicami przyjaciół ucznia, którzy też szukają dobrego korepetytora. W ten sposób możecie bez żadnego wysiłku znaleźć nowych uczniów. Oczywiście, że musicie wydawać środki i czas na dojazd, ale można wziąć to pod uwagę przy ustalaniu kosztu zajęć.

Sytuacja 3. Korepetycje udzielają się w biurze. Taki sposób prowadzenia zajęć natychmiast daje wam pewną „solidność”. Biuro dla zajęć można urządzić jak własny pokój, samodzielnie wybierając sprzęt. Oprócz tego, z tej sali można się korzystać w przypadku spotkań, treningów, imprez biznesowych. Biuro daje nauczycielowi stworzyć grupę uczniów, ponieważ nie każde mieszkanie potrafi umieścić jednocześnie 4 a czasami i 6 uczniów. Jednak taki „luksus” będzie Wam „trochę” kosztował. Koszt wynajmu zależy od miasta, odległości od centrum, etc. Jednak, mając chęć, można bez żadnego problemu znaleźć fajne i stosunkowo tanie rozwiązanie.

Na sam koniec można dodać, że każdy ma prawo samodzielnie wybierać miejsce prowadzenia zajęć. Możecie korzystać się z wszystkich 3 opcji, by się nie nudzić. Urozmaicajcie swój świat, róbcie naukę ciekawą i nigdy nie pożałujecie, że wybraliście zawód korepetytora.

Oceń wiadomość