Podstawowe zasady sukcesywnego korepetytora

06.03.2019

Podstawowe zasady sukcesywnego korepetytora
Dla rodziców
Dla korepetytorów

Istnieje wiele sukcesywnych korepetytorów. W swojej pracy spotkałam ich i wiem na pewno, że rozmowa z nimi potrafi zainspirować i dodać sił dla nowych osiągnięć. Jednak nie wszyscy korepetytorzy są pewni swojego sukcesu, bo nie wszyscy wiedzą o jego kryteriach i krokach, które do niego prowadzą. Jeśli chcecie być sukcesywnymi w przyszłości albo chcecie dla siebie wyjaśnić, nad czym warto popracować i czy jesteście dobrym nauczycielem, to ten artykuł jest akurat dla Was.

Sądy i twierdzenia na temat sukcesywnych korepetytorów zostały ułożone w 5 podstawowych reguł, których się trzymają najlepsi lektorzy.

Reguła 1. Musicie być fachowcem w swojej dziedzinie. To znaczy, że musicie doskonale znać swój przedmiot i metodę jego nauczania. Jeśli nie jesteście pewni we własnej wiedzę, to macie 2 wyjścia. 1 – dużo pracować nad sobą i się uczyć, a 2 – dobrze znać swoje ramy, ograniczenia i możliwości. Dla przykładu, jeśli nie macie pewności, że dacie rady przygotować ucznia do egzaminu końcowego, to lepiej zacząć pracę z młodszymi uczniami w formacie indywidualnym.

Reguła 2. Musicie dobrze rozumieć, czym dla Was jest sukces. Każdy specjalista rozumie to pojęcie na swój sposób. Ktoś uważa, że to są pieniądze, dla kogoś liczy się ilość klientów i ich zadowolenie, a dla kogoś uznanie innych ludzi. Jednak nikt oprócz Was nie może wiedzieć, czym w waszym rozumieniu jest sukces.

Podstawowe zasady sukcesywnego korepetytora

Reguła 3. Stawcie przed sobą konkretne i jasne cele. Przykładowo, na pewno wiecie, że Wasz sukces = koszt waszych usług albo uznanie Was za prawdziwego fachowca na rynku usług korepetytorskich. Wtedy można określić plan osiągnięcia tego sukcesu i opisać w najmniejszych szczegółach każdy cel i każdy krok, które będą was prowadzili do pożądanych wyników.

Reguła 4. Planowanie – klucz do sukcesu. Kiedy cele i pojęcie sukcesu zostały określone, można przejść do planowania. Wasz plan może się umieścić na jednej kartce, natomiast zaplanowane działania na najbliższe 3 miesiące muszą być dla Was jasne i nawet oczywiste. Jeśli nigdy nie pisaliście takich planów, zacznijcie od podstaw:

  1. Zarejestrować się na portalu korepetytorskim i zamieścić  informację o swoich usługach. Zrobić to można, na przykład, przez portal szkoły korepetytorskiej BUKI albo jakikolwiek inny serwis.
  2. Subskrybować darmowe rady dla korepetytorów oferowane przez Klub korepetytorski.
  3. Zanalizować doświadczenie innych korepetytorów, o którym oni opowiadają napr. w Internecie, etc. Plan może być jakikolwiek, jednak najważniejsze jest to, byście go się trzymali.

Reguła 5. Nawet to działanie, które wydaje się nieistotnym, prowadzi do sukcesu. Jest to najważniejsza zasada korepetytora – działanie. Realizacja planów i zmiana ich na bieżąco gwarantują Was pomyślność. Metoda prób i błędów daje najwięcej wyników tym, kto chce więcej. Działajcie, popełniajcie błędy, szukajcie nowe rozwiązania i się rozwijajcie!

Oceń wiadomość