Czy każdy może nauczyć się grać na gitarze? Od czego zacząć naukę gry na gitarze?

05.05.2021

Czy każdy może nauczyć się grać na gitarze? Od czego zacząć naukę gry na gitarze?
Świat nauki
 1. Nauka gry na gitarze online
 2. Nauka gry na gitarze dla początkujących
 3. Nauka gry na gitarze klasycznej
 4. Nauka gry na gitarze elektrycznej
 5. Nauka gry na gitarze basowej

Czy nauka gry na gitarze jest dla każdego? Jakie są przydatne aplikacje do nauki gry na gitarze? Polecany kurs gry na gitarze.

Chyba większość z nas miało taki etap w życiu, że chce nauczyć się grać na gitarze. Nic nie wzmacnia tak klimatu, jak wieczorne granie na gitarze przy ognisku. Czy każdy z nas jest w stanie nauczyć się grać na tym instrumencie? Czy nauka gry na gitarze online ma sens? Podpowiemy, jak rozpocząć grę na gitarze oraz jak wybrać odpowiednią gitarę do stawiania pierwszych kroków.

Nauka gry na gitarze online

Najpierw ustalmy jedną rzecz. Nauka gry na gitarze jest dla wszystkich. Nie ważne, czy masz 10 lat, czy 60. Każdy z nas może nauczyć się grać na tym instrumencie. Oferowane lekcje gry na gitarze są zarówno na poziomie podstawowym, średnim, średniozaawansowanym, jak i zaawansowanym. Każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Czy jednak nauka gry na gitarze online ma sens? Dzisiaj tak naprawdę większość umiejętności możemy opanować przez internet. Wystarczy mieć dobrego nauczyciela, który będzie umieć w odpowiedni i przystępny sposób przekazać wiedzę i wskazać błędy, które popełniamy przy nauce. Nauka gry na gitarze online jest na pewno dobrym rozwiązaniem dla zabieganych osób. Pozwala na elastyczną naukę. Nauczyciele, którzy przeprowadzają zajęcia online, również są elastyczni i łatwiej jest zgrać swoje plany dnia. Ponadto lekcje gry na gitarze powinny być formą rozrywki i relaksu, a nie przykrym obowiązkiem. Nauka na gitarze online umożliwia dowolne umawianie lekcji. Oprócz tego pozwoli na zaoszczędzenie czasu na dojazdy. Lekcje online muszą się odbywać z kamerą video. Mogą być na żywo z nauczycielem, jak również istnieje możliwość wykupienia gotowych filmów video, których można używać o każdej porze dnia i nocy. Jeżeli jesteś zainteresowany nauką gry na gitarze, zachęcamy do zapoznania się z platformą BUKI. Platforma oferuje naukę z wyspecjalizowanymi nauczycielami. Pewnie zastanawiasz się, czy jest sens płacić za lekcje, jeżeli można za darmo obejrzeć filmiki dotyczące gry na gitarze na popularnych platformach np. YouTube. Już rozwiewamy Twoje wątpliwości! Oczywiście, że jest sens. Oto kilka głównych powodów:

 • korzystając z nagranych lekcji wideo udostępnionych na darmowych platformach, nie masz możliwości zadania dodatkowych pytań gitarzyście. Korzystając z lekcji z nauczycielem, masz nauczyciela na wyłączność. Możesz w każdej chwili zadać dodatkowe pytania, gdy tylko pojawią się wątpliwości,
 • osoby, które nagrywają darmowe filmy, nie udostępniają dodatkowych materiałów. Nauczyciele na zajęciach dysponują różnorodnymi materiałami np. schematy gitar, budowa instrumentu, tabulatury, rozpiski dotyczące chwytów,
 • korzystając z lekcji gry na gitarze z nauczycielem, nauczyciel może wyłapać Twoje błędu i od razu je poprawić. Niestety korzystając z darmowych lekcji, które są gotowymi materiałami do odtworzenia w każdej chwili, nie mamy takiej możliwości.

Aplikacja do gry na gitarze

W dobie wszechobecnego internetu znajdziemy tu wiele gotowych kursów do nauki gry na gitarze. Aplikacje są przeznaczone dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z graniem na gitarze, jak i tych, które już swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie mają dawno za sobą. W internecie znajdziemy również wiele stron oraz blogów poświęconych tej tematyce. My przyjrzymy się teraz najlepszym aplikacjom internetowym, które pomogą naukę gry na gitarze:

 • pierwsza pozycja, która się przyda nie tylko dla osób na poziomie początkujących to stroik do gitary. My polecamy Guitar Tuner Free. Granie na gitarze powinno rozpocząć się najpierw jej prawidłowym nastrojeniem. Nienastrojona gitara nie zagra takich dźwięków, jakich byśmy oczekiwali. Podstawą dobrej melodii jest dobrze nastrojony instrument. Stroik może być wykorzystywany do każdego rodzaju gitar. Aplikacja posiada dwa tryby strojenia tj. ręczny i automatyczny. Tryb automatyczny jest przeznaczony głównie dla początkujących gitarzystów. Powoduje, że stroik nasłuchuję, czy należy nastroić daną strunę. Tryb ręczny jest dedykowanym osobom bardziej zaawansowanych. Do strojenia ręcznego musimy mieć już wprawę i osłuchane ucho z pojedynczymi strunami gitary. Musimy wiedzieć, jaki dźwięk powinny wydobywać poszczególne struny.
 • Kolejna aplikacja, która wydaje nam się pomocna do nauki gry na gitarze to the Metronome. Aplikacja pokazuje, w jakim tempie powinniśmy grać na gitarze. Aplikacja zastępuję fizyczne urządzenie, ponieważ zapewnia te same możliwości. Aplikacja pozwala na nadanie tempa w dosyć szerokim zakresie, ponieważ od 20 do 400 uderzeń na minutę. Jest często używana przez nauczycieli gry na gitarze.
 • Aplikacja Yousician jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które podjęły naukę z nauczycielem lub już odbyły kurs grania na gitarze. Aplikacja wskazuje, jaką strunę, w którym momencie i na którym progu należy uderzyć, aby wydobyć odpowiedni dźwięk. Ćwiczenie powtarzamy na prawdziwej gitarze. Niektóre lekcje zostały dodatkowo uatrakcyjniona o instruktażowe filmiki wideo. Aplikacja zawiera w sobie wiele prawdziwych utworów, przez co nauka jest bardzo ciekawa. Posiada również funkcję badania postępów w nauce. Aplikacja słucha, czy dobrze zagraliśmy dany dźwięk, czy powinniśmy się do nauki bardziej rozłożyć. Jedyny minusem może się okazać to, że aplikacja nie jest w polskiej wersji. Aplikacja występuje w wersji anglojęzycznej, jednak wydaje nam się, że nawet bez dobrej znajomości języka angielskiego większość poradzi sobie z jej obsługą. Dla osób, dla których bariera językowa jest nie do przeskoczenia, zachęcamy do zapoznania się z ofertą Buki, na której znajdziemy lekcje języka angielskiego lub polską książkę Gitara dla Żółtodziobów.
 • Kolejna aplikacja, która jest warta uwagi to Guitar Tab Player. Aplikacja służy do odtwarzania tabulatur z tysięcy utworów, które są dostępne w internecie. Aplikacja jest przeznaczona raczej dla osób, które już potrafią zagrać swoje pierwsze melodie na gitarze. Pozwala na sprawne granie coverów, bez potrzeby szukania na wielu stronach zapisu tabulatorów.
 • Aplikacja, która wydaje nam się równie ciekawa, jak poprzednie to IK Multimedia. Pozwala na projektowanie brzmienia i nagrywania gry na gitarze. Oferuje również możliwość podpięcia gitary do smartfona i stworzenie wirtualnego zestawu grającego. Aplikacja posiada wiele efektów i wzmacniaczy.
 • Ostatnia polecana przez nas aplikacja to kolejna poświęcona zbiór tabulatorów tj. Ultimate Guitar Chords & Tabs. Aplikacja posiada bogaty zbiór (ponad milion) tabulatorów oraz akordów piosenek. Znajdziemy w niej również tuner i metronom.

Czy każdy może nauczyć się grać na gitarze? Od czego zacząć naukę gry na gitarze?

Nauka gry na gitarze dla początkujących

W zależności od stopnia zaawansowania ucznia naukę gry na gitarze możemy rozpocząć na kilku poziomach. Tym razem przyjrzymy się, jak wygląda nauka gry na gitarze dla początkujących:

 1. po pierwsze osoby, które będą miały kontakt z gitarą po raz pierwszy, będą musiały poznać chwyty podstawowe oraz rodzaje bić gitarowych,
 2. kolejnym etapem będzie poznanie bardziej zaawansowanych akordów tj. poznać budowę i wykorzystanie w muzyce,
 3. następnie uczniowie powinni rozpocząć naukę czytania zapisu tabulatury,
 4. kolejnym krokiem jest poznanie nut — zapoznanie się z ich dźwiękami i odczytywanie ich brzmienia,
 5. podczas początkowej nauki gry na gitarze uczniowie poznają również skal, która jest wykorzystywana do grania solówek,
 6. dla początkujących osób jest również przewidziana nauka improwizacji, czyli tworzenia prostych melodii oraz
 7. umiejętność strojenia gitary. Jest to niemal obowiązkowa umiejętność bez względu na to, czy uczysz się dla siebie, czy wiążesz swoją przyszłość z muzyką.

Nauka gry na gitarze klasycznej

Gitara klasyczna spełnia wymagania większości osób. Muzyka, która wybrzmiewa z gitary klasycznej, odpowiada różny stylom. Niemal każdy znajdzie coś dla siebie. Nauka gry na gitarze klasycznej jest polecana zwłaszcza dla osób, które znajdują się na początku swojej drogi muzycznej. Naukę gry na gitarze klasycznej powinniśmy rozpocząć od poznania jej budowy. Kolejną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać to, to aby gitara była zawsze nastrojona. Nauka na nie nastrojonej gitarze nie tylko nie przyniesie zamierzonych efektów, ale może skutecznie zniechęcić do dalszej nauki. Jeżeli decydujesz się na zakup gitary klasycznej, zwróć uwagę na kilka kwestii:

 • eksperci nauki gry na gitarze uważają, że trzeba poczuć tzw. chemię z instrumentem. Gitara musi pasować do dłoni, nie powinno być problemu z graniem. Pudło gitary nie powinno przeszkadzać w graniu,
 • gryf gitary powinien być prosty,
 • progi gitary nie powinny wystawać poza jej krawędź,
 • klucze gitary powinny się lekko obracać,
 • wierzchnia część gitary nie może być popękana.

Nauka gry na gitarze elektrycznej

Gitara elektryczna jest polecana dla osób, które lubią rockowe brzmienia. Nauka gry na gitarze elektrycznej pozwala na zagranie popularnych solówek muzyków rockowych. Jeżeli chcesz rozpocząć naukę gry na gitarze, nie musisz mieć żadnego doświadczenia. Nie musisz potrafić grać na gitarze klasycznej. Swoje pierwsze spotkanie z muzyką możesz rozpocząć na gitarze elektrycznej. Osoby, które chcą kupić gitarę elektryczną, powinny zwrócić uwagę, z jakich materiałów została wykonana. Najlepiej, aby struny były stalowe. Należy również zwrócić uwagę na przetworniki. Gitara dzięki przetwornikom przesyła sygnał do wzmacniacza. Przetworniki dzieli, na dwa rodzaje tj. single, których dźwięk brzmi jaśniej oraz humbuckery, których dźwięk brzmi ciemniej. Przetworniki powinno się wymieniać. Zwłaszcza gdy nie spełniają naszych oczekiwań. Ważny jest również materiał, z jakiego została wykonana cała gitara. Jeżeli nie mamy sprecyzowanych preferencji i zależny nam na równoważeniu we wszystkich brzmieniach zaleca się wybranie korpusu wykonanego z olchy.

Nauka gry na gitarze basowej

Gitara basowa wyznacza rytm muzyki, a jak pewnie wiesz rytm to najważniejszy element w muzyce. Gitara basowa wyznacza rytm dla wokalisty i pozostałym muzykom. Swoją naukę gry na gitarze możesz rozpocząć od razu od grania na gitarze basowej. Przy wyborze gitary basowej koniecznie musimy kierować się wygodą podczas grania. Nie może sprawować żadnych problemów przy graniu. Musimy się upewnić, że gryf oraz jego grubość jest dobrze dopasowany do dłoni i jej nie męczy. Przy nauce gry na gitarze basowe musimy skupić się na technice, dlatego powinniśmy zwracać uwagę nawet na drobny dyskomfort podczas jej używania.

Oceń wiadomość