Jak nauczyć się języka włoskiego?

07.09.2021

Jak nauczyć się języka włoskiego?
Nauka języków
 1. Od czego zacząć naukę języka włoskiego?
 2. Język włoski - podstawy
 3. Kursy języka włoskiego
 4. Nauka języka włoskiego z korepetytorem
 5. Język włoski kojarzy nam się z bogatą włoską kulturą m.in. z Leonardem da Vinci, Michałem Aniołem, czy Donatello. Kto z nas nie marzy o odwiedzeniu Mediolanu, Wenecji czy słynnej Genui? Wszystko jest możliwe, jednak wielu z nas blokuje bariera językowa. Mamy jednak dobrą wiadomość. Język włoski jest bardzo przyjemny do nauki. Pochodzi z języków romańskich tj. łaciny. Nauka włoskiego jest stosunkowo łatwa dla polaków. Zdaje nam się, że jest nawet łatwiejszy od angielskiego, czy niemieckiego. Co więcej, o czym pewnie mało osób wie, ale język włoski jest uważany za jeden z najpiękniejszych języków na świecie. Wszytko dzięki swojej melodyjności i dźwięczności. Przedstawimy Wam teraz wskazówki, jak zacząć i jak nauczyć się języka włoskiego.

  Od czego zacząć naukę języka włoskiego?

  Na początek dobra wiadomość - język włoski nie posiada deklinacji rzeczowników i ma tylko dwa rodzaje tj. męski i żeński. Wymowa również jest stosunkowo prosta. Wystarczy znać niektóre zasady i alfabet.  Włosi jednak bardzo dużo uwagi zwracają na akcentowanie wyrazów i intonację. Samodzielne rozpoczęcie nauki włoskiego to dobry sposób, ponieważ:

  • pozwala zaoszczędzić pieniądze,
  • sprawdzisz, czy podoba Ci się ten język. 
  • Zobaczysz, czego jesteś w stanie nauczyć się samodzielnie, a do czego potrzebujesz dodatkowej pomocy. 

  Przedstawimy CI teraz uniwersalne wskazówki do samodzielnej nauki języka włoskiego i nie tylko:

  • Na początek dobrze jest przejrzeć polecane książki do nauki języka włoskiego i wybrać dla siebie nie więcej niż dwie. Zachęcamy do wybrania podręcznika i zeszytów ćwiczeń. Na początek sprawdzi się seria książek - Włoski nie gryzie. Dobrym sposobem na naukę są repetytoria, które nie są nastawione na pracę z nauczyciela, a na samodzielną.
  • Na początek wystarczą Ci dwie książki z ćwiczeniami. Dopiero, jak je przerobisz kup następne.
  • Nie zapominaj o ćwiczeniu mówienia w domu. Nawet do lustra! Jak tylko poczujesz się na siłach, spróbuj znaleźć, chociażby grupę na facebooku i umów się z kimś na rozmowę, z kimś bardziej doświadczonym.
  • Pamiętaj o bacznej obserwacji swoich postępów. Nie oszukuj samego siebie. To jest klucz do efektywnej nauki.

  Przedstawimy Wam teraz kilka rad, które warto zastosować przy nauce języka włoskiego:

  • Polecamy skorzystać z aplikacji np. Busuu lub Babbel - jest to dobry początek do nauki. Aplikacji można używać równolegle z książkami.
  • Zachęcamy do prowadzenia kalendarza po włosku. Notuj swoje plany w tym języku np. na którą godzinę masz dentystę, czy kiedy umówiłaś się z koleżanką. Jak nie znasz jakiegoś słowa, wystarczy wyszukać je w słowniku. 
  • Korzystaj z materiałów, które są dostępne online. W internecie znajdziesz całą masę filmików instruktażowych, jak nauczyć się włoskiego.
  • Czytaj i mów na głos. Po kilka razy to samo zdanie czy słowo.
  • Korzystaj z fiszek. Naklejaj karteczki na meble, przedmioty z nazwami włoskimi. Otocz się tym językiem.
  • Używaj słownika. Sprawdzaj znaczenie słów, które tylko przyjdą Ci do głowy. Dobrze jest je sobie gdzieś zapisać.
  • Ucz się przysłów włoskich. Nauczysz się jednocześnie gotowych powiedzonek, jak i pojedynczych wyrazów i sposoby budowania zdań.
  • Naucz się prostych wyrażeń typu - mogę, nie wiem, chcę, ale, dlatego, dlaczego, kiedy, zawsze, nigdy, jutro, dzisiaj, wcześniej, później, nie chcę itp. Naucz się słów, które często używasz w swoim języku. Znacznie ułatwi to Twoją komunikację.
  • Słuchaj i śpiewaj włoskie piosenki.
  • Przestaw się na włoskie radio, telewizja, seriale i filmy.
  • Zachęcamy do kupowania Italia Mi - jest to magazyn dla osób, które chcą się nauczyć języka włoskiego. Można z niego korzystać od samego początku nauki. Magazyn jest dostępny m.in. w empiku.
  • Gotuj z włoską książką kucharską.
  • Używaj języka włoskiego wszędzie, gdzie się da!

  Język włoski - podstawy

  Jeżeli już wiesz, że chcesz się nauczyć języka włoskiego, ale nie wiesz, od czego zacząć przedstawimy Ci naszą propozycję:

  1. Na początku zacznij od nauczenia się typów przywitań i pożegnań,
  2. Ja już to opanujesz, zachęcamy do nauczenia się mówienia o sobie. Tak żebyś umiał lub umiała opowiedzieć o swoich zainteresowań, przedstawić się, powiedzieć gdzie mieszkasz i ile masz lat.
  3. Następnie próbujemy poznać zaimki osobowe.
  4. Jak już opanujesz zaimki osobowe, następnym krokiem może być odmiana czasownika być.
  5. Po opanowaniu powyższego materiału możemy przejść do bardziej zaawansowanych rzeczy. Na początek proponujemy, żebyś nauczył się dni tygodnia, pór roku i miesięcy.
  6. Następnym krokiem według nas powinna być nauka liczebników.
  7. Na początku nauki dobrze jest również poznać kolory po włosku.
  8. Niestety każdy język ma swoje zasady gramatyczne, dlatego po opanowaniu powyższego materiału zachęcamy do nauki rodzajów rzeczowników oraz rodzajników określonych.

  Powyżej przedstawione zagadnienia to dobry początek dla wszystkich samouków. Nie zapominaj jednak o korzystaniu z repetytoriów, darmowych materiałów online i czytaniu na głos!

  Kursy języka włoskiego

  Samodzielna nauka ma wiele plusów, jednak nie każdy ma tyle samozaparcia i silnej woli, aby regularnie się uczyć. Nie ma co się oszukiwać, ale jeżeli nie będziesz regularny i systematyczny w nauce języka to niestety dobrze się go nie nauczysz. Dobrą alternatywą dla osób, którym ciężko jest się samodzielnie zorganizować są kursy z języka włoskiego. Niestety kursy wiążą się z dodatkowymi kosztami, czasem związanym na dojazdy i cyklicznymi zajęciami np. co tydzień w poniedziałek. Poniżej przedstawimy kilka ciekawych kursów języka włoskiego:

  • Ciekawe kursy oferuje jedna z największych szkół językowych w Polsce tj. profi-lingua. Obecnie szkoła ma dla swoich uczniów zajęcia prowadzone zarówno online, jak i stacjonarnie.
  • Kolejny ciekawy kurs online oferuje firma Eskk. Kursy są prowadzone online. Kurs jest nastawiony na samodzielną naukę, jednak każda osoba ma przydzielonego nauczyciela w razie pytań czy niejasności.
  • Kolejna nasza propozycja to Szkoła Leonardo da Vinci - Szkoła języka włoskiego. Z ciekawych kursów, szkoła oferuje intensywny kurs, który obejmuje aż 20 lekcji tygodniowo!
  • Ostatnia nasza propozycja to kurs językowy SWPS. Oferowane kursy są od poziomu A1 do B2.

  Nauka języka włoskiego z korepetytorem

  Nie każdy z nas lubi zajęcia w grupie. Niektórzy z nas wolą spokojne zajęcia tzw. jeden na jeden. Inni z kolei są samoukami i wolą umawiać się z nauczycielem tylko na poszczególne zagadnienia, które nie do końca rozumieją lub decydują się na pomoc kogoś z doświadczeniem tylko do rozmów, czyli szukają tzw. nativa. Wszystkie metody nauki są dobre. Nie ma tej lepszej i tej grosze. Wszystko zależy do Twoich preferencji i upodobań. Jeżeli jednak szukasz korepetytora z języka włoskiego na cykliczne lub jednorazowe zajęcia, zachęcamy do zapoznania się z ofertą na platformie BUKI. Znajdziesz tam korepetytorów nie tylko z języka włoskiego, ale także z innych przedmiotów. Zajęcia mogą odbywać się zarówno stacjonarnie, jak i online.

Autor:

Oceń wiadomość