Jak nauczyć się malować obrazy?

23.11.2021

Jak nauczyć się malować obrazy?
Rozwój osobisty
 1. Jak nauczyć się rysować - wskazówki dla początkujących
 2. Nauka malarstwa akwarelowego
 3. Nauka malowania farbami akrylowymi
 4. Nauka malowania farbami olejnymi

 

Powszechnie uważa się, że ludzie rodzą się z talentem do malowania. Oczywiście - jedni mają większe predyspozycje, inni mniejsze. Tak samo, jak do nauki języków obcych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby nauczyć się malować obrazy i to w każdym wieku. Może to być niesamowita przygoda, która sprawi, że zwiększysz swoje umiejętności, a być może odkryjesz nową pasję.

 

Malowanie powinno Cię odprężać i sprawiać przyjemność. Zanim usiądziesz do malowania, zadbaj o swój nastrój. Oprócz tego jedno jest pewne - nauka malowania wymaga wiele cierpliwości. Nie poddawaj się po jednej czy drugiej nieudanej próbie. Każdy popełniają błędy nawet najwięksi malarze. Jak coś Ci nie wyjdzie, zaczynaj od początku, aż do skutku. Opowiemy Wam dzisiaj, jak nauczyć się malować obrazy i porozmawiamy o poszczególnych technikach malarskich. 

Jak nauczyć się rysować - wskazówki dla początkujących

Na początku przedstawimy Wam kilka rad dla początkujących malarzy:

 • Zanim przejdziesz do nauki malowania obrazów, poćwicz umiejętność rysowania. Jeżeli stawiasz pierwsze kroki w tej dziedzinie, zacznij od rysowania ołówkiem. Opanuj najpierw podstawowe pojęcia i umiejętności, takie jak perspektywa, ludzka anatomia czy światłocień. 

 • Wygospodaruj odpowiednią ilość czasu. Nie nauczysz się malować, jeżeli nie poświęcisz odpowiednio dużo czasu na naukę. Zaleca się poświęcać na malowanie minimum 2-3 godzinny dziennie 2 razy w tygodniu. 

 • Nie bój się korzystać z pomocy innych osób. Nie każdy musi być samoukiem, dlatego zawsze można skorzystać z zajęć dodatkowych czy pomocy znajomych. Dobrym sposobem są zajęcia indywidualne, które znajdziesz m.in. na platformie BUKI

 • I najważniejsza kwestia - nie zniechęcaj się. To najgorsze co możesz zrobić. Początki bywają ciężkie, za nim opanujesz malowanie minie naprawdę bardzo dużo czasu. Pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał.

 • Zdobądź odpowiednia i niezbędną wiedzę. Czytaj tematyczne książki. Dobrze sprawdzą się książki o sztuce oraz poradnikowe. Pozwoli Ci to na uniknąć wielu błędów, czasami kosztowych.  

 • Naucz się trzymać odpowiednio pędzel i dowiedz się, jakie materiały będą dla Ciebie najlepsze. 

 • Zaopatrz się w niezbędnik początkujących malarzy tj. pędzle, farby, podobrazie, podstawka do mieszania farb, kubeczek, ołówek, gumkę, sztalugę.  

 • Inspiruj się. Oglądaj obrazy, zdjęcia i dzieła ulubionych artystów.

 • Ucz się malować na podstawie tutoriali. Jest tam opisane krok po kroku, jak namalować obraz.

Nauka malarstwa akwarelowego

Przejdźmy teraz do konkretów. Bardzo ważne jest wybranie odpowiednich farb. Można je kupić w postaci kostek lub tubek. Jeżeli chodzi o farby w postaci kostek są one wygodne dla osób, które będą chciały je zabierać ze sobą w różne miejsca, np. podczas malowania poza domem. W tym przypadku łatwiej również uzyskać efekt lekkiego rozmycia poprzez spryskania wodą.

Jak nauczyć się malować obrazy?

Dobrze jednak pamiętać o tym, że farby akwarelowe w tubach są znacznie bardziej wydajne i nie wymagają zbyt dużo wody. 

 

Jak nauczyć się malować farbami akwarelowymi? Może to być nieco trudne, ponieważ w przypadku tych farb nie ma zbyt dużo możliwości poprawy. Musicie pamiętać o kilku kwestiach: 

 • Kolory powinniście nakładać od najjaśniejszych do najciemniejszych. Jest to jedna z najważniejszych zasad podczas malowania obrazów akwarelami. W ten sposób będziecie mogli uzyskać harmonijny obraz.

 • Nie bójcie się próbować różnych technik - spróbujcie malować mokrymi farbami na zwilżoną kartkę czy mokrymi na suchą. 

 • Uważajcie na zużycie wody - w przypadku malowania akwarelami bardzo łatwo z nią przesadzić. W ten sposób mogą powstać na obrazie plamy.

 • Uważajcie również na ilość warstw. Nie można nałożyć ich zbyt dużo na obraz. Ponadto w przypadku akwareli nie można zamalować tego, co zostało już namalowane. 

Nauka malowania farbami akrylowymi

Następna technika, jaką weźmiemy pod lupę, jest malowanie farbami akrylowymi. Jest to dosyć młoda technika, która jest z nami dopiero od połowy XX wieku. Farby te bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie oraz szybko schną - cecha ta może być zarówno wadą, jak i zalet w zależności od tego co chcemy uzyskać.

Jak nauczyć się malować obrazy?

Akryle są również dosyć odporne na czynniki zewnętrzne i nie ulegają żółknięciu. Efekt, jaki uzyskujemy, jest połączeniem farb olejnych z akwarelą. Z plusów tej techniki warto nadmienić, że malowanie farbami akrylowymi będzie znacznie prostsze niż przedstawionymi wcześniej technikami, dlatego zaleca się je dla osób początkujących. Zanim jednak rozpoczniecie naukę, musicie przygotować sobie odpowiednie przybory.

 

Oprócz farb będziecie potrzebować sztywnych i sprężystych pędzli, podobrazie, sztalugę i ewentualnie szpachlę. Skoro już wiecie co nieco o tym, jak malować obrazy farbami akrylowymi, przedstawimy Wam teraz kilka technik, których warto się nauczyć: 

 • Pierwsza z nich to technika wodna. Rozpuszczone farby w wodzie nakłada się na suche lub mokre płótno. Musicie jednak pamiętać, że cieniowanie akrylami jest bardzo trudne, ze względu na to, że farby bardzo szybko wysychają. Mają jedna plusy -  łatwo nanosić poprawki, gdy coś Wam nie wyjdzie. 

 • Kolejna jest technika mieszana - Farby akrylowe można połączyć z akwarelą, tuszami, pastelami czy nawet ołówkiem.

Nauka malowania farbami olejnymi

Ostatnia na dzisiaj od nas technika malowania to obrazy farbami olejnymi. Wszystkie osoby, które chcą malować w ten sposób muszą wykazać się ogromną cierpliwością, ponieważ farby w przeciwieństwie do poprzedniczek bardzo długo wysychają. Ma to swoje plusy - osoby, które stawiają pierwsze kroki na spokojnie i bez stresu mogą malować swoje obrazy i poprawiać błędy. Obrazy wykonane farbami olejnymi są bardzo trwałe.

Jak nauczyć się malować obrazy?

Niestety do przygotowania farb nie wystarczy sama woda. Trzeba również wyposażyć się w terpentynę. Ma ona mocny charakterystyczny zapach, co czasami wyklucza możliwość malowania w domu czy zamkniętym pomieszczeniu. Pędzle do farb olejnych powinny być twarde, a podobrazie musi być przeznaczone do obrazów olejnych.

 

Dobrze sprawdzą się bawełniane, jednak są one dosyć drogie. Dobrą alternatywą będą płyty HDF/MDF czy pilśniowe. Pamiętaj, żeby te płyty zagruntować i odpowiednio przygotować do malowania. Podczas nauki malowania farbami olejnymi trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

 • Po pierwsze naczelna zasada brzmi - nakładaj tłuste na chude. Inaczej mówiąc, dolna warstwa musi być mniej tłusta, niż to co na wierzchu obrazu. 

 • Malowanie obrazów powinniście zacząć od rozwodnionych farb (ale nie wodą, a  terpentyną). Następne warstwy można wzbogacić o np. olej lniany. Dzięki temu zdobywacie więcej czasu na poprawki, a obraz będzie znacznie trwalszy.

 • Po skończonym malowaniu nie zapominaj o nałożeniu werniksu. Jest to specjalistyczny lakier, który dodatkowo zabezpiecza obraz. Niewiele osób jest tego świadoma, ale czasami obrazy wysychają nawet do roku czasu.

 

Oceń wiadomość

Ranking: 4 z 5

Według opinii 3 użytkowników

Szukasz korepetytora?

Wybieraj najlepszych korepetytorów w serwisie Buki!

Jak nauczyć się malować obrazy?

Jak nauczyć się rysować?

Na początku przedstawimy Wam kilka rad dla początkujących malarzy: Zanim przejdziesz do nauki malowania obrazów, poćwicz umiejętność rysowania. Jeżeli stawiasz pierwsze kroki w tej dziedzinie, zacznij od rysowania ołówkiem. Opanuj najpierw podstawowe pojęcia i umiejętności, takie jak perspektywa, ludzka anatomia czy światłocień. Czytaj więcej na BUKI

Jak nauczyć się malować akwarelami?

Może to być nieco trudne, ponieważ w przypadku tych farb nie ma zbyt dużo możliwości poprawy. Musicie pamiętać o kilku kwestiach: Kolory powinniście nakładać od najjaśniejszych do najciemniejszych. Jest to jedna z najważniejszych zasad podczas malowania obrazów akwarelami. Czytaj więcej na BUKI

Jakie są techniki malowania akrylami?

Skoro już wiecie co nieco o tym, jak malować obrazy farbami akrylowymi, przedstawimy Wam teraz kilka technik, których warto się nauczyć: Pierwsza z nich to technika wodna. Rozpuszczone farby w wodzie nakłada się na suche lub mokre płótno. Musicie jednak pamiętać, że cieniowanie akrylami jest bardzo trudne, ze względu na to, że farby bardzo szybko wysychają. Czytaj więcej na BUKI

Jak nauczyć się malować farbami olejnymi?

Podczas nauki malowania farbami olejnymi trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów: Po pierwsze naczelna zasada brzmi - nakładaj tłuste na chude. Inaczej mówiąc, dolna warstwa musi być mniej tłusta, niż to co na wierzchu obrazu. Czytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

Zarejestruj się jako korepetytor na BUKI!

Bezpłatna rejestracja w 10 minut

Zajęcia indywidualne lub przez Skype

Płatność bezpośrednio od ucznia

Przeczytaj także sekcję «Blogi korepetytorów»:

SEKRETY BIEGŁOŚCI JĘZYKOWEJ: Skuteczna Nauka Francuskiego w Praktyce

Skuteczna nauka francuskiego to proces wielowymiarowy, wymagający zaangażowania, ciekawości i cierpliwości. Oto kluczowe aspekty wpływające na skuteczność nauki tego urokliwego języka.

Autor: Zouhir T.

Wpływ mediów społecznościowych, memów i skrótów na polszczyznę

Wpływ mediów i popularnych treści na rozwój współczesnego języka polskiego

Autor: Adrianna F.

Nauka języka polskiego za pomocą map myśli: skuteczne narzędzie efektywnej nauki

Mapy myśli jako narzędzie do skuteczniejszego przyswajania wiedzy

Autor: Adrianna F.

Barwne Przemiany Mikroświata: Fascynujące Reakcje Chemiczne, Które Otworzą Ci Oczy

Odkryj magię chemii w codziennym życiu! Zanurz się w tajemnicze reakcje mikroświata, od oscylacji po chemię kuchenną. Fascynujące eksperymenty i zastosowania czekają na Ciebie!

Autor: Michał K.

The IELTS Passport to International Success

Is thе Intеrnational English Languagе Tеsting Systеm (IELTS) truly thе kеy to unlocking a world of possibilitiеs? This blog sееks to unravеl thе profound impact of IELTS on your global journеy.

Autor: Medhat A.

;