Jak uczyć się angielskiego za pomocą filmów i seriali: polecenia i lista zasobów internetowych

04.01.2021

Jak uczyć się angielskiego za pomocą filmów i seriali: polecenia i lista zasobów internetowych
Nauczanie zdalne
Dla korepetytorów
Nauka języków
 1. Jakie są zalety oglądania filmów w języku angielskim?
 2. W jaki sposób napisy pomagają w nauce angielskiego?
 3. Jak uczyć się języka obcego, oglądając seriale i filmy: proste techniki
 4. Zasoby online, w których można oglądać filmy i seriale w języku angielskim.

Wyobraź sobie, że jesteś początkującym bokserem i po raz pierwszy wejdziesz na ring. I przygotowywałeś się do pierwszej walki tak, jak wielu uczy się angielskiego — przeczytałeś kilka podręczników z zasadami i ćwiczeniami. Nie najlepszy pomysł, prawda? Aby nauczyć się walczyć, nie potrzebujesz teorii, ale praktyki. Warto również zobaczyć, jak profesjonaliści boksują, aby wykorzystać swoje techniki na ringu. Innymi słowy, konieczne jest wypracowanie umiejętności. Z językiem obcym to samo. Jeśli chcesz zacząć mówić po angielsku, musisz właśnie rozmawiać.

Filmy bez tłumaczenia są bezcennym zasobem, który pomaga rozwijać i doskonalić umiejętności językowe. Aby zacząć mówić płynnie trzeba przyzwyczaić się do mówienia i funkcjonalnego używania języka angielskiego w określonym kontekście. Filmy nadają się do tego idealnie.

Co najważniejsze: w sytuacji, gdy nie mieszkasz w kraju anglojęzycznym, filmy w języku angielskim mogą okazać się jedynym sposobem na zanurzenie się w prawdziwe środowisko językowe.

 Jak uczyć się angielskiego za pomocą filmów i seriali: polecenia i lista zasobów internetowych

Jakie są zalety oglądania filmów w języku angielskim?

Dialogi w filmach nikt nie pisze w celu edukacyjnym. Chociaż zostały utworzone z wyprzedzeniem, nie jest to "destylowany" poprawny angielski z podręcznika gramatyki. Bohaterowie filmów mówią tak, jak robią to zwykli ludzie w życiu codziennym. Zamiast profesjonalnego speakera, który czyta dialogi edukacyjne wyraźnie i poprawnie jak automat, słyszymy głosy zwykłych ludzi i widzimy żywą mimikę i gesty.

Uczą poprawnej wymowy. Oglądając seriale, słyszymy, jak brzmi prawdziwa mowa: jakich logicznych pauz i intonacji używają aktorzy, a także akcentów w słowach. Stopniowo nieświadomie skopiujesz język mediów, użyjesz ulubionych zwrotów, naśladujesz ich tempo i sposób mówienia.

Zobaczysz, jak język jest używany w kontekście: nie tylko nauczysz się używać nowych zwrotów i idiomów, ale także zrozumiesz, w jakiej sytuacji można ich używać.

W filmach jest wiele przydatnego słownictwa. Twoje słownictwo wzbogaci się o niezliczone synonimy. Jeśli przed oglądaniem filmów w języku angielskim znałeś tylko słowo "nice", filmy wzbogacą Twój leksykon o wiele innych sposobów wyrażania tych samych emocji. Poznasz znaczenie wyrażeń "fed up", "cranky", "off the hook" i wiele innych idiomów, których ludzie używają w swoim języku każdego dnia.

Nowe zwroty i konstrukcje gramatyczne będą kojarzone z obrazami wizualnymi. Nie będziesz mógł już zapomnieć słowa "ring", jeśli bohaterowie w ciągu trzech odcinków próbują zabrać ten przedmiot na górę i wrzucić go do płonącego wąwozu.

Dowiesz się o cechach kultury obcojęzycznej. Podczas oglądania serialu lub filmu możesz zapoznać się z tradycjami i zwyczajami, świętami i mentalnością różnych narodów. Przypomnij sobie, jak z filmu "Home Alone" wszyscy dowiedzieliśmy się o świętowaniu Bożego Narodzenia w Ameryce. A słynny serial Friends doskonale pokazuje tradycje święta Dziękczynienia.

Najważniejsze - motywacja! Jest to jeden z najważniejszych warunków do skutecznego opanowania języka angielskiego. Oglądanie filmów w oryginalnym języku sprawia, że proces uczenia się jest zabawny i przyjemny.

Jeśli próbowałeś już oglądać filmy w języku angielskim i napotkałeś problemy, takie jak:

 • aktorzy mówią zbyt szybko;
 • kiedy mówią chórem, w ogóle nic nie rozumiesz;
 • hałas w tle czasami zagłusza głosy ludzi.

Jak z tym żyć? - Do twojej dyspozycji jest magiczny świat napisów.

Napisy są najlepszymi przyjaciółmi każdego, kto uczy się języków. Pomagają nauczyć się rozumieć szybki język mówiony znacznie skuteczniej niż oglądanie filmów w języku angielskim.

Jak uczyć się angielskiego za pomocą filmów i seriali: polecenia i lista zasobów internetowych 

W jaki sposób napisy pomagają w nauce angielskiego? 

 • Napisy pomogą w pełni zrozumieć dialogi. Podczas gdy postacie rozmawiają ze sobą, czytasz ich słowa na ekranie. Gdy bohaterowie mają niezrozumiały akcent lub mówią zbyt szybko, napisy pomogą zrozumieć, o co chodzi. 
 • Czytamy i słuchamy jednocześnie. Jest to podwójny trening umiejętności rozumienia języka angielskiego. Ponadto, w przeciwieństwie do czytania książek lub czasopism, tekst, który czytamy na ekranie, porusza się! (Nie martw się - jeśli stanie się zbyt trudne, zawsze możesz nacisnąć pauzę.)
 • Zapamiętuje się, jak poprawnie wymawia się słowa. W języku angielskim istnieje wiele niewypowiedzianych spółgłosek, A samogłoski na piśmie mogą wyglądać jak kombinacje różnych liter. Najczęściej bardzo trudno jest odgadnąć, jak wymawia się to lub inne angielskie słowo po jego pisowni. I odwrotnie, słysząc nowe słowo, nie zawsze zgadniesz, jak ono poprawnie się pisze. Tekst pomoże Ci nauczyć się i zapamiętać, jak pisownia słowa odnosi się do jego wymowy.

 

Jak uczyć się języka obcego, oglądając seriale i filmy: proste techniki. 

Wybierz film, który pod względem trudności odpowiada Twojemu aktualnemu poziomowi wiedzy.

Aby nauka nie zamieniła się w cierpienie, warto starannie wybrać takie materiały. Studenci na poziomie Beginner powinni zacząć od specjalnych filmów instruktażowych, ponieważ są bardziej dostępne do zrozumienia. Najlepszym przykładem serialu dla początkujących jest " [email protected]". Następnie możesz przejść do serialu telewizyjnego " Alf " (to już prawdziwy sitcom, a nie edukacyjny). Ci, którzy osiągnęli poziomy Upper-Intermediate-Advanced mogą oglądać dowolne filmy lub seriale według własnych upodobań. Oczywiście coś nowego nadal będzie się spotykać, ale nie przeszkadza w zrozumieniu fabuły.

Obejrzyj film, który już wcześniej oglądałeś w swoim ojczystym języku.

Jeśli nadal trudno jest dostrzec język angielski ze słuchu, należy zacząć od obejrzenia znanych filmów. Dzięki temu będziesz dobrze rozumiał fabułę i nie będziesz musiał ciągle zatrzymywać się i szukać w słowniku każdego nieznanego słowa.

Wykorzystaj możliwości techniczne swojego odtwarzacza. 

Jeśli masz trudności ze słuchaniem mowy aktorów serialu lub filmu, wydaje się, że mówią zbyt szybko, znajdź funkcję spowolnienia prędkości odtwarzania. Ta opcja jest obecna w każdym odtwarzaczu wideo z ostatnich lat. Dźwięk nie jest zniekształcony, ale zrozumienie dialogów aktorów będzie znacznie łatwiejsze.

Dodaj napisy.

Często zdarza się, że trudno jest przyzwyczaić się do dźwięku języka obcego, a nawet wcześniej znanego słownictwa nie można zrozumieć ze słuchu. W takiej sytuacji sensowne jest włączenie napisów. Jednocześnie doświadczenie pokazuje, że o wiele bardziej przydatne jest oglądanie filmów z napisami w języku, którego się uczysz, niż w języku ojczystym. Z czasem zaczniesz rozumieć język aktorów i bez towarzyszącego im tekstu.

Zanotuj sobie nowe słownictwo i potem jego się ucz.

Jeśli twoim celem jest nie tylko zabawa, ale także czerpanie korzyści z filmu, pracuj ze słownikiem. Jeśli napotkasz nieznane słowo, zatrzymaj wideo, otwórz słownik i zanotuj to słowo z kontekstem i tłumaczeniem (jeśli to konieczne). Wymyśl z nim swoje własne zdania. Zastanów się, w jakich sytuacjach będziesz mógł stosować je. A w przyszłości spróbuj użyć nowego słownictwa na zajęciach z nauczycielem lub w rozmowie z obcokrajowcami.

Przeglądaj odcinki kilka razy.

Jeśli film zawiera wiele nowych słów, które chcesz dobrze zapamiętać, jest jeden dobry sposób. Spróbuj nauczyć się nowego słownictwa po zakończeniu filmu, a następnie poczekaj 3-7 dni i ponownie obejrzyj wideo. Tylko teraz słowniki i napisy są tabu. Ta metoda pomoże nie tylko uzupełnić słownictwo, ale także poprawić percepcję języka obcego ze słuchu, jeśli nie udało ci się jeszcze obejrzeć filmu bez napisów.

Kopiuj nosicieli. 

Chcesz poprawić wymowę? Powtarzaj repliki bohaterów serialu lub filmu. Staraj się naśladować nie tylko wymowę poszczególnych dźwięków, ale także ogólną intonację zdania, sposób mówienia. Jest to ekscytujące ćwiczenie, które jest interesujące do wykonania przez grupę: spróbuj zagrać ze znajomymi scenę z ulubionego serialu, a nawet hitu. Będzie zarówno zabawne, jak i przydatne dla wszystkich!

Bierz do uwagi swoje zainteresowania. 

Zmuszanie się do nauki angielskiego jest zajęciem bezużytecznym, a nawet szkodliwym. Nie próbuj oglądać czegoś, co cię nie interesuje — stracisz cenny czas na próżno. Oprócz różnych filmów możesz być zainteresowany wiadomościami, programami telewizyjnymi lub kreatywnymi reklamami. Znajdź swoje i ciesz się procesem!

Ważne jest również, aby znaleźć swoją ulubioną witrynę do oglądania filmów, aby była wygodna i interesująca w pracy.

 Jak uczyć się angielskiego za pomocą filmów i seriali: polecenia i lista zasobów internetowych

Zasoby online, w których można oglądać filmy i seriale w języku angielskim

 • https://www.youtube.com - Na pewno już wiesz, że na stronie YouTube są tysiące filmów, które pomagają uczyć się angielskiego. Ale tam znajdziesz dużą liczbę fragmentów i scen z różnych filmów, które są przydatne do nauki nowego słownictwa i ćwiczenia umiejętności mówienia.

Na przykład kanał Exciting English Learn / Practice English with MOVIES zawiera dużą kolekcję lekcji języka angielskiego na podstawie scen z filmów. Zobaczysz scenę raz, drugi już z napisami, a następnie wyjaśnisz słowa kluczowe, a na koniec ponownie obejrzysz fragment. Autor kanału już wszystko zamontował i zrobił napisy, więc wystarczy tylko jednego kliknięcia!

Polecam również zwrócić uwagę na seriale internetowe (web series), które są kręcone specjalnie do dystrybucji w Internecie. One są edukacyjne i rozrywkowe: są to historie, wywiady, bajki, a nawet filmy dokumentalne, które pojawiają się w formacie krótkich odcinków lub serii połączonych wspólnym tematem lub fabułą. Oto na przykład kilka z nich:

 1. A) "Domics" — ten ręcznie rysowany serial internetowy został stworzony przez kanadyjsko-filipińskiego animatora Dominica Panganibana, który opowiada różne osobiste historie w rysunkach. Dla autora, który przeprowadził się z Filipin do Kanady, angielski nie jest językiem ojczystym, więc nie używa zbyt skomplikowanego słownictwa w swoich filmach. Możesz zrozumieć bajki Domics nawet z podstawowym poziomem znajomości języka angielskiego. Ten serial pomoże szczególnie tym, którym angielski nie jest łatwy. Autor opowiada o trudnościach związanych z przystosowaniem się do życia w nowym kraju, studiowaniem w kanadyjskiej szkole i na uniwersytecie, a także dowiesz się wiele o kulturowych realiach życia w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
 2. B) "Her Story" to serial internetowy charakteryzujący się głęboką, dobrze rozwiniętą fabułą, co jest rzadkością w przypadku seriali internetowych. Większość z nich jest filmowana w celu natychmiastowej rozrywki, więc zwykle są krótkie, bezpretensjonalne i nie są zbyt wiarygodne. Jednak bohaterowie tego serialu wyszli żywymi ludźmi - wydaje się, że znamy ich całe życie. Dla tych, którzy uczą się angielskiego, ten serial internetowy jest prawdziwym skarbem: jest pełny dialogów do komunikacji na różnych poziomach. Każdy odcinek trwa tylko siedem minut, więc możesz oglądać odcinki kilka razy z rzędu.
 3. C) "H+" - science fiction, odpowiedni dla studentów o wyższym poziomie znajomości języka angielskiego. Ta serial internetowy jest przeznaczony dla tych, którzy zastanawiają się, jak technologia zmieni naszą przyszłość. Jest prawie tak piękny jak film pełnometrażowy lub popularny serial telewizyjny. Fabuła jest następująca: w mózgach ludzi wszczepia się małe urządzenie, które łączy ich z Internetem. Ale pewnego dnia wirus dostaje się do systemu i dochodzi do katastrofy. Ten serial pomoże opanować bardziej formalny, "techniczny" angielski, który brzmi w kanałach informacyjnych i debatach publicznych.
 • Jeśli chcesz oglądać filmy z napisami, na pewno spodoba ci się strona ororo.tv Tutaj możesz nie tylko oglądać wideo, ale także równolegle uczyć się nieznanych słów: po prostu najedź kursorem myszy na potrzebne słowo w napisach, a zobaczysz opcje jego tłumaczenia na język polski. Jednak oglądanie jest bezpłatne tylko przez 1 godzinę dziennie.
 • https://www.ted.com - Jesteś obojętny na kinematografię? Istnieje alternatywa: wykłady TED Talks. Konferencje TED (Technology, Entertainment, Design) odbywają się od 2006 roku - wyobraź sobie, ile zgromadziło się ciekawych materiałów i jest on dostępny w sieci za darmo! Wykłady TED Talks są prowadzone w języku angielskim i koncentrują się na różnorodnych tematach naukowych, kulturalnych i edukacyjnych. Każdy wykład ma wersję tekstową (transcript), dzięki czemu można słuchać i czytać jednocześnie. Wybierz wykład na interesujący Cię temat, a nowe słownictwo jest praktycznie w kieszeni, wraz z umiejętnościami czytania i słuchania.


 • https://www.netflix.com - strona jest uważana za największą filmotekę na świecie, która zawiera tysiące filmów. Możesz wybrać te, które najlepiej odpowiadają twojemu poziomowi znajomości języka angielskiego i w razie potrzeby włączyć napisy za pomocą Fleex.

  Fleex to sprytna aplikacja, która integruje się z witryną Netflix i pomaga włączać i wyłączać napisy, zarówno w języku angielskim, jak i ojczystym, podpowiada znaczenie nieznanych słów, a także spowalnia szybkość odtwarzania. Istnieje jednak znacząca wada - strona jest płatna, ale możesz ocenić wszystkie jej funkcje w 30-dniowym bezpłatnym okresie.

Teraz wiesz, gdzie i jak poprawić swój poziom angielskiego po prostu oglądając ciekawe filmy i seriale. Aby zdobyta wiedza nie została zapomniana następnego dnia, lecz pozostała z Tobą na zawsze - wykorzystaj to, czego nauczyłeś się w praktyce.

Mów po angielsku tak często, jak to możliwe, staraj się wstawiać nowe słowa i frazy do swojej mowy, które zostały zebrane z filmu. A jeśli wśród znajomych nie ma chętnych do komunikowania się w języku angielskim, znajdź nauczyciela, który szybko pomoże Ci przetłumaczyć pasywny bagaż wiedzy na aktywne słownictwo i osiągnąć nowy poziom znajomości języka obcego.

Autor:

Oceń wiadomość