Jakie nawyki i wiedzę trzeba mieć dziecku przed póściem do pierwszej klasy

 Lato jest czasem zabaw, podróży i przyjemnego spędzenia czasu. Rodzice starają się zostawić w pamięci dziecka jak najwięcej wrażeń: organizują wyprawy nad rzeką, na ryby, kupują wycieczki nad morzem, wyjeżdżają do domów letniskowych. Wszyscy starają się wypocząć i uzdrawiać. I to jest prawidłowe! Ale rodzice pierwszoklasistów zawsze się martwią: czy będzie mógł nasz dzieciak dobrze się uczyć? Chce się żeby maluch nie odstawał od programu, otrzymywał wiedzę z lekkością i orientował się w przedmiocie. Poznawszy listę potrzebnych umiejętności, można poprosić korepetytora zwrócić uwagę na słabe strony dziecka. Proponujemy wam zapoznać się z listą wiedzy i umiejętności, które są niezbędne do posiadania przez pierwszoklasistę. 

Arytmetyka

Oczywiście, że w szkole uczą się dzieci pisać, czytać i liczyć. Ale przyjść absolutnie nic nie umiejąc nie można. W przedszkolu i w domu musi dziecko nauczyć się cyfr, znać ich wizualnie. Przed pierwszą klasą uczeń powinien umieć: 

 • liczyć od 1 do 10;
 • znać jak wygląda każda cyfra;
 • umieć zapisać cyfry od 1 do 10;
 • umieć liczyć ilość zwierząt na rysunku;
 • liczyć i dodawać różne przedmioty;
 • rozkładać cyfry od 1 do 10 i na odwrót.

Arytmetyka

To są przedstawione podstawowe umiejętności arytmetyczne, które musi posiadać dziecko. Jeżeli rozumiecie, że jakiś z tych punktów nie idzie zbyt dobrze u waszego dziecka, warto zwrócić uwagę korepetytorowi, który przygotowuje dziecko do szkoły. Jeżeli nie ma możliwości korzystać z usług korepetytora z Matematyki, można samemu zaoferować dziecku ciekawe, ale i łatwe ćwiczenia. Na przykład:

 • policz i napisz prawidłową cyfrę;
 • policz ile jest kwiatów i zapisz w odpowiednim miejscu;
 • narysuj 10 balonów na niebie;
 • narysuj 5 promieni słońca;
 • zafarbuj 7 liści na drzewie.

To są najbardziej prymitywne, ale bardzo skuteczne ćwiczenia, które przy ciągłej powtarzalności mogą przynieść dobre rezultaty. Dziecko warto nie przesycać trudnymi terminami i przykładami. Trzeba dawać tylko te zadania, które są odpowiednie do jego wieku. Gra wciąga w proces i stymuluje głębszy interes. Rodzice mogą wykorzystać materiały dydaktyczne, które można kupić w księgarniach, ale też mogą zwrócić się za pomocą do korepetytora, który znajdzie podejście do dziecka i pomoże mu ogarnąć arytmetykę przed pójściem do pierwszej klasy. 

Pismo

Nauczyć się alfabetu na pamięć nie jest takim łatwym zadaniem. No ale przed pierwszą klasą dzieci muszą znać jak wyglądają litery i jakie dźwięki odpowiadają tym literom. Co nie oznacza, że każda rodzinna kolacja musi zaczynać się od powtórzenia alfabetu. To znaczy, że trzeba zaproponować dziecku ciekawe ćwiczenia, żeby sformować u niego potrzebne nawyki. 

Przed rozpoczęciem szkoły dziecko musi wiedzieć: 

 1.  jak wyglądają cyfry;
 2. znać jak ich wymówić;
 3. umieć znajdować jakąś literę spośród innych;
 4. pisać samogłoski litery;
 5. uzupełniać słowa niewystarczającymi literami. 

Niektórzy rodzice boją się zmuszać dziecko nauczyć się całego alfabetu na pamięć lub po raz kolejny dać jakieś ćwiczenie. Ale nie warto się bać! Miękko codziennie proście dziecko o zapamiętywanie kilku liter, też oferujcie ćwiczenia praktyczne, żeby łatwiej to można było zapamiętać. Niektórym dzieciom bardzo się podoba ten proces, osobliwie razem z rodzicami. Poznawszy wszystkie litery, nauczywszy się ich pisać, dziecku będzie dużo prościej zaadaptować się w szkole!

Pismo

Jeżeli widzicie, że z poznawanie liter jest problemem, można kupić ciekawy elementarz i edukacyjne kolorowanki. Można zaproponować maluchowi zrobić takie zadania:

 1. znajdź literę “O” w słowie;
 2. zamaluj literę “A”;
 3. napisz literę “P”;
 4. podkreśl literę “S”;
 5. napisz brakującą literę w słowie.

Nawet takie proste ćwiczenia będą efektywne. 

Czytanie, podstawy języka

Po tym jak dziecko nauczy się wszystkich liter i dźwięków — jest to czas kiedy trzeba nauczyć go czytać, a także sformować rozumienie tego, jak prawidłowie buduje się zdania. Przed tym jak iść do szkoły maluchowi trzeba:

 • zbierać słowa na kartkach;
 • sylabizować słowa;
 • wyjaśnić co się dzieje na rysunku w zdaniach;
 • uzupełniać brakujące litery w słowach.

Praca z edukacyjnymi książkami i rysunkami jest jednym z najważniejszych punktów w przygotowaniu do szkoły. Dlatego warto przygotować specjalne zeszyty lub znaleźć ciekawe ćwiczenia w internecie. Będą przydatne takie zadania:

 1. zbuduj zdanie z przedstawionych poniżej słów;
 2. powiedz w jakiej odzieże jest chłopiec na rysunku;
 3. opowiedz co jest na rysunku, co robią zwierzęta;
 4. nazwij wszystkie małe rzeczy na zdjęciu;
 5. sylabizuj przysłowie. 

Nawet 15-20 minut dziennie, potrąconych na takie proste ćwiczenia, będą mieć bardzo pozytywny rezultat. Wasze dziecko będzie z lekkością robić wszystkie zadania w szkole, otrzymując dobre oceny, nie zatrzymując na lekkich dla niego ćwiczeniach. Starajcie się zawsze podtrzymywać pragnienie czytać. Kupujcie kolorowe książki, które odpowiadają wieku dziecka, nie warto kupować trudne teksty. Zaoferujcie jasne, kolorowe wydanie, w którym jest więcej rysunków, niż słów. Za każdym razem dzieciak będzie jeszcze bardziej zainteresowany czytaniem historji. Do piątej klasy nawet nie zauważycie, jak dziecko wyróżni swój ulubiony styl dziecięcej literatury i będzie regularnie czytać, uzupełniając swój zapas słów i poszerzając własne horyzonty!

Logika

Rozwijać myślenie logiczne trzeba z dzieciństwa. Ważne jest nauczyć przedszkolaka orientować się na miejscowości, nauczyć go różnym geometrycznym figurom, odnajdywać różne odmienności, znać ptaków i zwierząt. Takie zwykłe poznania mogą stać podstawą dla otrzymania bardziej głębokiej wiedzy w starszym wieku.

Przed tym jak oddawać dziecko do pierwszej klasy, trzeba go przetestować. Musi on: 

 • nauczyć się znajdować różne geometryczne figury;
 • odnajdywać odmienności na rysunkach;
 • znać i odróżniać pory roku;
 • umieć policzyć przedmioty na zdjęciu;
 • umieć klasyfikować przedmioty (kwiaty, odzież lub obuwie);
 • orientować się na miejscowości, wiedzieć gdzie jest lewa i prawa ręka;
 • znać co to jest liczba pojedyncza i liczba mnoga, czym się różnią;
 • odróżniać rzeczy za kolorami, stylem, materiałem.

Dlatego żeby rozwijać logikę u dziecka, warto zacząć od małego wieku wszczepiać interes do edukacyjnych gier, książek. Zrobić grę korzystną jest zadaniem rodziców. Starajcie się przed szkołą zwrócić na to uwagę. Proponujcie ciekawe gry, uczcie dziecko być odpowiedzialnym, myśleć o tym co on robi i dlaczego. 

Przygotowanie do szkoły nie może być przekształceniem się w coś surowego i ograniczającego dziecko. Ważny jest wybór metod, które pozwalają w ciekawy sposób poznawać nową wiedzę, odzyskiwać nowe umiejętności i nawyki. Znajdźcie czas dla swojego dzieciaka! Niech to będzie 15-20 minut każdy wieczór dla rozwiązania zadań i ćwiczeń, ale regularnie!

Opublikowano:

2019-09-09

Autor: Firma Buki: Edukacja szkolna