Korepetytor: jak zacząć

15.07.2020

Korepetytor: jak zacząć
Dla korepetytorów

W tym artykule przygotowaliśmy najważniejsze informacje dla wszystkich, którzy są zainteresowani tym, jak zostać korepetytorem. Zapotrzebowanie na edukację indywidualną w Polsce i na całym świecie stale rośnie. Wiele osób stara się profesjonalnie realizować się w tej niszy. Firma „Buki” zrzesza ponad 50 000 korepetytorów z całego świata, co pozwoliło nam zebrać przydatne wskazówki stworzyć instrukcje dla początkujących korepetytorów.

 Korepetytor: jak zacząć

Chcę zostać nauczycielem: od czego zacząć?

Indywidualne nauczanie ma wiele zalet: możliwość dowolnego planowania harmonogramu; dobrze zarabiać bez wychodzenia z domu; opracować własne metody nauczania; być niezależnym od państwowych wymagań edukacyjnych i rutyny papierowej. Chociaż dla wielu korepetycje stają się udanym biznesem, nadal istnieją pewne trudności, powiązane z niestabilnością dochodów, ryzykiem odmów uczniów lub rodziców. Więc widzimy, że większość rozważa korepetycje jako sposób uzyskania dodatkowego dochodu.

Działalność związaną z korepetycjami można zarejestrować w Polsce jako oficjalne źródło dochodu. Jak zostać korepetytorem oficjalnie, jak poprawnie się zarejestrować i inne informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dla wyszukiwania swojego kodu PKD korzystaj z tej strony. Korepetycje są oznaczone kodem PKD 85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane. O tym, jakie podatki są nakładane na tę działalność gospodarczą, musisz wyjaśnić w oficjalnych źródłach Urzędu Skarbowego.

Powstaje pytanie, czy można pracować jako korepetytor bez wykształcenia uzyskanego w wyższych uczelni pedagogicznych? Jeśli nie pracowałeś w szkole, na uniwersytecie i nie masz doświadczenia w pracy z dziećmi – nie ma problemu. Najważniejsze jest dobre znać przedmiot, którego zamierzasz uczyć. Wielu studentów, którzy tak naprawdę nie otrzymali wyższego wykształcenia, prowadzą korepetycje. Na przykład, osoby uczące projektowania komputerów mogą w ogóle nie mieć wykształcenia specjalistycznego.

Kompleksowa wiedza podstaw pedagogiki i psychologii zdecydowanie będzie plusem w tej działalności, ponieważ może pomóc w zrobieniu swoich lekcji jeszcze bardziej skutecznymi, szczególnie jeśli pracujesz z dziećmi. Nie musisz szukać wszystkich informacji i studiować materiałów. Istnieją specjalne kursy dla korepetytorów, gdzie można uzyskać niezbędne rekomendacje i wiedzę. W przypadku niektórych umiejętności (na przykład, jak uczyć dorosłych lub uczyć dzieci online) można wziąć udział w kursach mistrzowskich i warsztatach, ponieważ pedagogika stale się rozwija.

 

Przygotowaliśmy całą listę ze szczególnym opisem tego, od czego zacząć korepetycje:

 • Pomyśl o lokalizacji zajęć. Możesz uczyć u siebie w domu, iść do domu uczniów lub uczyć online. Jeśli planujesz prowadzić korepetycje w domu, musisz wyposażyć miejsce pracy. Atmosfera powinna być spokojna i przyjemna, co jest bardzo ważne dla wielu uczniów. Prywatni nauczyciele, zwłaszcza w dużych miastach, ćwiczą również w bibliotekach lub kawiarniach.
 • Stwórz własny harmonogram. Zaplanuj swój czas w najdrobniejszych szczegółach. Pomyśl, ile godzin dziennie chcesz poświęcić na korepetycje.
 • Zdecyduj, z którymi kategoriami wiekowymi chcesz pracować. Czy jesteś gotowy do pracy z małymi dziećmi, studentami lub dorosłymi? Dla udzielania korepetycji małym dzieciom musisz nauczyć się metodologii, stale rozwijać swoją pedagogiczną wiedzę pedagogiczną i podejścia. Dla zajęć z dziećmi w wieku szkolnym powinieneś znać standardy i wymagania programu szkolnego. Chociaż w końcu to wszystko zależy od celu, w jakim rodzice zaczęli szukać prywatnego nauczyciela dla swojego dziecka.
 • Określ swoje poziomy nauczania, które zależą od złożoności programu nauczania: kształcenie przedszkolne, szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum, kursy uniwersyteckie, kursy specjalistyczne. Należy pamiętać, że obecnie największe zapotrzebowanie dotyczy przygotowania do egzaminów maturalnych i 8-klasisty.
 • Przygotuj materiały szkoleniowe. Wybierz podręczniki, skomponuj zadania, znajdź dodatkowe filmy, programy itp., które pasują do konkretnego poziomu nauczania.
 • Poznaj politykę cenową w swoim mieście. Dowiedź się, ile kosztuje godzina korepetycji z twojego przedmiotu.

 Korepetytor: jak zacząć

Gdzie korepetytorowi szukać uczniów?

Problem ze znalezieniem uczniów pojawia się u prawie wszystkich początkujących korepetytorów. Jest to najłatwiejsze dla nauczycieli i profesorów uniwersyteckich. W końcu mają już bazę potencjalnych klientów i uznali się za wykwalifikowanych specjalistów. Zasadniczo korepetytorzy, którzy mają już pewne doświadczenie, doradzają kilka sposobów znalezienia uczniów:

 1. Zacznij od stron internetowych do wyszukiwania korepetytorów. Coraz więcej osób korzysta z Internetu do wyszukiwania usług, kupowania i uczenia się, dlatego popularność platform internetowych rośnie. Lepiej jest natychmiast utworzyć profil na takiej stronie, gdzie może on być regularnie przeglądany przez osoby szukające korepetytora.
 2. Zapytaj przyjaciół, znajomych, kolegów, którzy mogą potrzebować usług prywatnego nauczyciela, a przede wszystkim tych, którzy mają dzieci. W tym przypadku, szczególnie w małych miasteczkach i wioskach, działa reakcja łańcuchowa: rodzice pierwszych uczniów polecają Cię swoim znajomym itp.
 3. Korzystaj z sieci społecznościowych. Określ rodzaj działalności na swojej stronie, umieszczaj reklamy w grupach.
 4. Rozpoczęcie pracy jako korepetytor jest szczególnie łatwe dla studentów. Możesz oferować swoje usługi innym studentom, pisać reklamy o sobie na forach studenckich, pomagać aplikantom. Korepetycje to dobry początek zdobywania umiejętności do przyszłej kariery.

 Korepetytor: jak zacząć

Jak udzielać korepetycje przez Skype’a?

Korepetycje online stają się coraz bardziej popularne i pożądane. W szczególności zapotrzebowanie na korepetytora online na stronie Buki wynosi 46% i stale rośnie. Można łatwo uczyć zarówno humanistyki, jak i nauk ścisłych.

Ten format ma wiele zalet zarówno dla ucznia, jak i nauczyciela:

 • jest więcej możliwości znalezienia studentów;
 • można znaleźć klientów z innych miast, a nawet krajów;
 • bardziej elastyczny harmonogram. Można ćwiczyć ze studentem wcześnie rano przed pracą lub wieczorem po pracy;
 • nie musicie się spieszyć, tracić czas i pieniędzy na dojazd.

Aby rozpocząć pracę jako korepetytor online, musisz przygotować się w następujący sposób:

 • mieć komputer z zestawem słuchawkowym i kamerą;
 • ustanowić dobrej jakości połączenie internetowe;
 • przeprowadzić kilka lekcji testowych z przyjaciółmi, znajomymi, aby sprawdzić techniczne aspekty pracy, aby rozwiązać ewentualne problemy;
 • wyposażyć miejsce pracy na zajęcia. Główny warunek – obecność spokojnego i cichego miejsca, w którym nikt Cię nie będzie rozpraszać;
 • rozważyć alternatywne sposoby prowadzenia zajęć w przypadku zaniku zasilania i innych przypadkach pozostających poza twoją kontrolą;
 • zaplanować różne opcje dotyczące korzystania z możliwości multimedialnych komputera podczas zajęć;
 • wybrać najbardziej dogodną dla Ciebie metodę płatności – na kartę, przelewem bankowym czy na e-portfel itp.

Aby zrobić swoje lekcje metodycznie poprawnymi, pouczającymi i atrakcyjnymi dla uczniów, skorzystaj z porad tych, którzy pracowali jako korepetytorzy w Buki. Zebraliśmy główne rekomendacje od odnoszących sukcesy nauczycieli dotyczące prowadzenia zajęć w Skype:

 • lekcje nie powinni mieć formatu wykładów. Trzeba prowadzić aktywny dialog z uczniem, dyskutować, zadawać kontrowersyjne pytania;
 • oferuj lekcje próbne;
 • korzystaj z informacji zwrotnej. Zapytaj ucznia, co mu się spodobało i jakie trudności napotkał podczas pierwszej lekcji, co należy poprawić, jakie rodzaje aktywności będą najbardziej interesujące dla niego;
 • wyświetlaj zadania na ekranie, aby były lepiej postrzegane przez ucznia;
 • wykorzystaj co najmniej 4 rodzaje ćwiczeń podczas lekcji;
 • zbierz interesujące materiały interaktywne, zapisując je wcześniej na Dysku Google.
 • użyj demonstracji ekranu, tabletu graficznego, specjalnych programów komputerowych. Na przykład Model ChemLab – symulacja laboratorium chemicznego do imitacji eksperymentów podczas badań chemii; Physion - wirtualne laboratorium dla fizyków;  3D Angles – do oglądania trójwymiarowych modeli struktur molekularnych przez biologów itp.
 • korzystaj z zasobów do testów online, aby szybko sprawdzać i konsolidować wiedzę. Na przykład Online Test Pad, LearningApps.

Korepetycje online można prowadzić nie tylko przez wideo połączenie w Skype. Istnieje wiele łatwych w użyciu platform – Zoom, Hangouts, Kahoot, Discord itp. O usługach związanych z tworzeniem i przeprowadzaniem testów i quizów, a także o instrukcjach do nich opisywaliśmy w naszych artykułach.

 Korepetytor: jak zacząć

Ile zarabiają korepetytorzy?

Niemożliwe jest jednoznaczne udzielenie odpowiedzi na to pytanie, ponieważ kształtowanie cen jest procesem indywidualnym, który zależy od wielu kryteriów – profesjonalnych i zewnętrznych. Przed podjęciem decyzji o wartości przedmiotu należy wziąć pod uwagę następujące czynniki.

Kryteria profesjonalne:

 • poziom wykształcenia – jakość szkolnictwa wyższego, a także okresowe szkolenie zaawansowane. Jeśli, powiedzmy, masz staż na zagranicznej uczelni lub posiadasz międzynarodowe certyfikaty przed rozpoczęciem nauczania języka angielskiego, cena Twojej lekcji może być wyższa niż średnia w Twoim mieście.
 • praktyczne doświadczenie - ważne jest, czy prowadziłeś już korepetycje i jak długo, z jakimi grupami wiekowymi uczniów pracowałeś.
 • doświadczenie pedagogiczne, osiągnięcia. Jeśli pracujesz jako nauczyciel, masz własny rozwój metodologiczny, możesz bezpiecznie wziąć to wszystko pod uwagę przy ustalaniu ceny za zajęcia.
 • poziomy nauczania i złożoność programów szkoleniowych. Ten punkt jest bezpośrednio związany z celem nauczania. Wszechstronność szkolenia, w szczególności możliwość nauczania w językach obcych.
 • program autorski lub kurs lekcji. Jeśli opracowałeś swój własny, wyjątkowy program nauczania, godzina lekcji może kosztować więcej.

Czynniki zewnętrzne:

 • średnie wynagrodzenie za lekcję z tego przedmiotu w twoim mieście. Zobaczyć przybliżone ceny można na platformach internetowych dla wyszukiwania korepetytorów.
 • popularność i specyficzność przedmiotu. Dotyczy to przede wszystkim języków obcych. W końcu, oprócz angielskiego, istnieje duże zapotrzebowanie na chiński, włoski, japoński, holenderski i tak dalej. Niewielu nauczycieli mówi biegle w tych językach, więc koszt zajęć jest dość wysoki.Oceń wiadomość