Najlepsze metody nauczania języka angielskiego

08.12.2020

Najlepsze metody nauczania języka angielskiego
Nauka języków
 1. Jakie są sposoby nauki języka angielskiego?
 2. Czym jest "metodyka nauki języka angielskiego" i jak ją stosować?
 3. Jaką metodą uczyć się angielskiego samodzielnie?
 4. Metody nauki języka angielskiego. Która z nich jest lepsza?

Angielski od dawna jest międzynarodowym językiem. Chętnie uczy się jego każdy, kto jest zainteresowany przeprowadzką, pracą w innym kraju, studiami w Europie lub Ameryce, a także podróżami. Wstyd dziś nie znać angielskiego. Ale nigdy nie jest za późno, aby zacząć się uczyć go.

Istnieją specjalne metody i metodyki nauki języka angielskiego, które pozwalają osiągnąć cel (nauczyć się języka obcego do pracy / przeprowadzki lub podróży). Ale nowoczesne metody nauki języka angielskiego stają się również popularne, dzięki którym można kompetentnie zaplanować proces samodzielnego uczenia się.

W naszym artykule powiemy Ci, jak różnią się metody od metodyk, podamy listę najbardziej skutecznych narzędzi do nauki języka angielskiego. Nasz materiał przyda się wszystkim tym, którzy samodzielnie uczą się języka obcego, a także uczniom, nauczycielom, nauczycielom, którzy starają się urozmaicić swoje lekcje.

 

Jakie są sposoby nauki języka angielskiego?

Najpopularniejszymi dziś sposobami nauki angielskiego są:

Być może są to 3 główne metody, na których budowane są wszystkie inne metody nauki języka angielskiego i tworzone są autorskie metody nauki języka obcego.

Uczniowie, którzy dopiero rozpoczynają naukę, mogą być zainteresowani pytaniem: "czym różni się "metoda nauki" od "metodyki"?". W tej sprawie należy naprawdę zrozumieć:

 1. Metody nauki języka angielskiego są właśnie sposobami nauki. Metoda to sposób, za pomocą którego skorzystasz, aby nauczyć się angielskiego. Jak zaczniesz? Jeśli samodzielnie, będzie to samodzielna metoda uczenia się. Jeśli z kolektywem na kursach, będzie to metoda nauki angielskiego w grupach. Jeśli skorzystasz z usług prywatnego nauczyciela, ta metoda będzie nazywana indywidualną nauką języka angielskiego z nauczycielem. Obecnie popularne są również metody kupowania kursów online w Internecie, maratonów w sieciach społecznościowych do nauki języka angielskiego.
 2. Metodyki nauki języka angielskiego to głębsze pojęcie, które oznacza stosowanie przez ucznia różnych metod. Istnieje wiele autorskich metodyk, które zostały opracowane przez profesjonalnych lingwistów. Stosując je w nauce, możesz szybciej nauczyć się angielskiego. Opowiemy Ci więcej o metodykach poniżej.

Jeśli nie wiesz, którą metodę i metodykę wybrać, nauczyciel pomoże Ci. Indywidualne uczenie się jest najskuteczniejszym sposobem. Nauczyciel wybiera dokładnie te metodyki, metody nauczania i formy lekcji, które są odpowiednie dla Twojego celu edukacyjnego i poziomu Twojej wiedzy.

 Najlepsze metody nauczania języka angielskiego

Czym jest "metodyka nauki języka angielskiego" i jak ją stosować?

Metodyka nauki języka angielskiego to system zasad, według których budowany jest plan nauki języka obcego. Innymi słowy-jest to zbiór metod, technik pedagogicznych, form zajęć i zadań, które sprawdziły się pozytywnie podczas praktyki.

Metodyka

 • ma główną zasadę. Na przykład: "Nauczyć się angielskiego w 2 miesiące»;
 • ma określone metody realizacji. Na przykład: "Ćwiczyć przez 20 minut dziennie»;
 • zakłada skuteczne połączone formy zadań, które skupione są na jednym celu. Na przykład, szybko nauczyć się angielskiego;
 • gwarantuje wynik po pewnym czasie, jeśli uczeń wykona wszystkie zadania i zalecenia.

Metody

 • opisuje format zajęć (samodzielny, z grupą, z korepetytorem, w Internecie);
 • oznacza, że uczeń lub nauczyciel samodzielnie dobierze zadania do swoich lekcji (nie ma kryteriów co do tego, jakie będą te zadania);
 • nie strukturyzuje stosowania określonych technik nauczania;
 • nie jest odpowiedzialna za szybkość percepcji informacji i nie może zagwarantować wyników samodzielnie.

Metoda jest poprzez wdrożenie techniki. Na przykład, wybierając określoną metodę uczenia się, nadal będziesz używać określonej metody - samodzielnej metody uczenia się lub metody uczenia się w grupach. Oznacza to, że możesz samodzielnie pracować zgodnie z określoną metodą, z grupą i nauczycielem.

Porozmawiajmy teraz o metodykach, które sprawdziły się podczas nauki języka angielskiego.

Najlepsze metody nauczania języka angielskiego 

Metodyka Schechtera

Ta metodyka nauczania języka angielskiego ma następującą zasadę: od pierwszej lekcji przed uczniem postawiono konkretne zadanie. Powiedzmy, że musisz zapytać, jakiej narodowości jest sąsiad, siedzący obok. Oczywiście słownictwo może być bardzo małe. Ale to jest zaleta, ponieważ w grupie gromadzą się ludzie o tym samym poziomie wiedzy. W procesie komunikacji są aktywowane procesy myślowe, a myśli danej osoby są przełączane na język angielski.

Struktura metodyki jest taka, że w pierwszym etapie uczniowie uczą się słownictwa. Nieco później - struktury gramatyczne. A jeszcze później następuje korekta zdobytej wiedzy. Wdrażana jest zasada od ogólnego do konkretnego, podczas której uczniowie uczą się mowy potocznej, a nieco później gramatyki.

Metodyka Schechtera jest idealna dla tych, którzy uczą się angielskiego dla podróży lub dla nieformalnych wycieczek. Ta metoda pasuje dla tych, którzy nie mają nic przeciwko uczestnictwu w kursach, ponieważ w procesie indywidualnego lub samodzielnego uczenia się nie można jej zrealizować.

 

Metodyka Berlitz

System nauki języka angielskiego, który ma już ponad 200 lat! Jego zasada jest bardzo prosta: zanurzyć ucznia w nieznane dla niego środowisko językowe. Dziś taka technika jest realizowana poprzez programy wymiany lub pracy za granicą. Głównym celem jest zanurzenie ucznia w inne środowisko konwersacyjne. Zacznie on natychmiast przyswajać słownictwo i konieczne jest nauczenie się gramatyki w naturalnej rozmowie z native speakerami.

Metodykajest skuteczna, ponieważ osoba natychmiast zdaje sobie sprawę, że nikt mu nie pomoże. Zaczynają się tworzyć nowe połączenia neuronowe, pamięć zaczyna szybciej znajdować właściwe słowa, a jednocześnie szybko "chwyta" słowa rozmówców. Ale nie wszyscy pójdą na studia za granicę - to oczywiste. Jest wyjście: obecnie istnieje wiele szkół językowych, które działają zgodnie z tą metodą. Uczą tam native speakerzy, a na zajęciach nikt nie przełącza się na język ojczysty ucznia. Jeśli wolisz indywidualną naukę angielskiego, tutaj też nie ma problemu. Po prostu znajdź korepetytora, który jest obcokrajowcem.

 

Metodyka Ilyj Franka

Metodyka ta może być stosowana zarówno podczas samodzielnej nauki języka angielskiego, jak i jako dodatek do zajęć z nauczycielem. Polega ona na tym, że uczeń powinien czytać jak najwięcej tekstów. Ale to nie jest zwykła literatura w języku angielskim, ale specjalny tekst, który jest podzielony na kilka bloków lub kolumn. Na przykład akapit tekstu w języku angielskim jest tłumaczony obok kolumny na polski. Następnie musisz przeczytać ten sam akapit lub rozdział, ale bez tłumaczenia. Chodzi o to, że powtarzasz słowa kilka razy, zapamiętujesz je i idziesz dalej. Pod koniec roku regularnego korzystania z tej techniki uczniowie osiągają niesamowite wyniki. 

Znalezienie tekstów, które są zaprojektowane zgodnie z metodą Franka, nie jest trudne. Możesz pobrać aplikację na smartfona, gdzie znajdziesz klasyczną literaturę angielską, w której każda książka zostanie oprawiona w tę metodę. Wszyscy mogą korzystać z tej techniki jako jednej z dodatkowych technik.

 

Metodyka Pimslera

Jeśli od dawna szukasz skutecznej nauki angielskiego, rozważ metodę Pimslera. Jej istotą są regularne zajęcia przez pół godziny. Są to lekcje audio, w których informacje są podawane w języku angielskim i polskim. Lektorami materiału są polski native speaker i angielski native speaker. Warunki zadań podawane są w języku polskim i angielskim. Nowe słownictwo jest podawane w tym samym formacie. Uczeń po prostu słucha nowych informacji i zapamiętuje je dzięki regularnym zajęciom i zadaniom.

Zaletą tej techniki jest jej wygoda. Na przykład lekcje możesz załadować do smartfona i słuchać ich podczas podróży do szkoły lub pracy. Można ją polecić również jako opcję dodatkową do lekcji angielskiego podczas samodzielnej nauki.

 

Metodyka Zamyatkina

Jeśli chcesz samodzielnie nauczyć się mówionego angielskiego, rozważ zasady metodyki Zamyatkina. Nie gwarantuje szybkich rezultatów, ale pozwala na głębszą i lepszą naukę języka obcego. Zasada polega na stopniowym zanurzeniu się w język angielski. Autor metodyki zaleca rozpoczęcie od słuchania dialogów, a następnie przejście do czytania książek, a dopiero potem - do oglądania filmów. Zasadniczo uczysz swój mózg konsumować informacje w języku angielskim, a nie w języku ojczystym. Ta zasada obejmuje słuchanie muzyki w języku angielskim i słuchanie audioksiążek.

Twoim zadaniem jest zastąpienie języka percepcji informacji z języka ojczystego na język obcy. Będzie to wymagało wysokiego poziomu samodyscypliny, ale za rok zobaczysz swój znaczący postęp.

 Najlepsze metody nauczania języka angielskiego

Jaką metodą uczyć się angielskiego samodzielnie?

Niestety po prostu niemożliwe jest opisanie wszystkich istniejących metod. Ale jest jeszcze kilka technik, które skutecznie sprawdziły się w samodzielnym nauczaniu:

 1. Metodyka Rosetty Stone.
 2. Metodyka Gunnemarka.
 3. Metodyka "Lex!".
 4. Metodyka Dragunkina.

Jeśli chcesz, możesz rozważyć każdy z nich bardziej szczegółowo, biorąc pod uwagę kilka sztuczek, które można wdrożyć w codzienną naukę.

 

Metody nauki języka angielskiego. Która z nich jest lepsza?

Nie ma jednoznacznej opinii na ten temat. Ktoś bardziej lubi ćwiczyć w grupach, ktoś sam, a ktoś woli zajęcia z nauczycielem. Tak czy inaczej, w trakcie nauki powinieneś wypróbować wszystkie metody nauczania języka angielskiego, aby zrozumieć, który z nich jest dla ciebie najbardziej skuteczny i wygodny. Przyjrzymy się 3 popularnym:

 • samodzielna metoda nauki angielskiego;
 • metoda nauki angielskiego w grupach;
 • indywidualną nauka z korepetytorem.

 

Samodzielna nauka języka angielskiego

Najłatwiej jest zacząć uczyć się angielskiego na własną rękę, ponieważ w tym celu nie musisz szukać kursów ani korepetytora, nie musisz dostosowywać się do kogoś ani szukać godziny wolnego czasu na lekcje online. Możesz po prostu zacząć oglądać filmy, przejść do słuchania muzyki w języku angielskim, kupić kurs online w nagraniu, który opanujesz zgodnie ze swoimi możliwościami i wiedzą.

Istnieją zarówno zalety, jak i wady tej metody. Zwracamy uwagę na tabelę:

Zalety z samodzielnej nauki angielskiego

Wady

Jest bezpłatna (w Internecie jest wystarczająco dużo informacji publicznie dostępnej)

Wyniki nie są szybkie

Możesz ćwiczyć w dogodnym czasie, nie dostosowując się do nikogo

Samodzielnie uczyć się angielskiego mogą tylko osoby, które mogą być samodyscyplinowane

Możesz łatwo przenosić lekcje, jeśli potrzebujesz

Nie masz możliwości interakcji z nauczycielem i podobnie myślącymi ludźmi, więc nie możesz zrozumieć głównej istoty zasad. A mowy potocznej odpowiednio nie ćwiczysz

Nauka angielskiego staje się stylem twojego życia (słuchanie materiałów audio, czytanie książek po angielsku)

Bardzo łatwo jest przestać uczyć się angielskiego, spotykając pierwsze trudności 

Metoda nauki języka angielskiego w grupach

Ta metoda jest odpowiednia dla osób, które chcą zdobyć nowe znajomości, a także położyć solidny fundament rozpoczęcia nauki. Ma swoje zalety i wady:

Zalety nauki języka angielskiego w grupach

Wady

Przystępna cena (lekcje grupowe kosztują mniej niż indywidualne)

Zwykle zajęcia w grupach odbywają się 1-2 razy w tygodniu. Tego nie wystarczy, aby dojść do szybkich rezultatów. Nadal będziesz musiał dodatkowo ćwiczyć samodzielnie w domu

Komunikacja z podobnie myślącymi ludźmi, nowe znajomości, możliwość zadawania nauczycielowi pytań na trudne tematy gramatyczne

10-15 uczniów jest obecnych podczas lekcji i nie będziesz w stanie komunikować się z nauczycielem w sposób, w jaki możesz się z nim komunikować podczas zajęć indywidualnych

Otrzymujesz listę niezbędnej literatury, materiały i materiały metodyczne, z których się uczysz. Nie musisz specjalnie szukać podręczników

Musisz nauczyć się tematów określonych przez program kursów. Nawet jeśli nie potrzebujesz tych tematów

Zajęcia indywidualne z korepetytorem

Jeśli przeanalizujesz wszystkie sposoby nauki angielskiego, wtedy zrozumiesz, że zajęcia z nauczycielem są tym, czego potrzebujesz. Ta metoda ma tylko zalety, ponieważ prywatny nauczyciel w pełni pracuje nad Twoimi zadaniami:

 • Przemyśla plan lekcji;
 • wybiera tematy, które realizują twój cel edukacyjny;
 • wybiera ciekawe sposoby nauki angielskiego (sprawia, że praca na lekcjach jest różnorodna);
 • analizuje Twoje postępy, a jeśli widzi słaby wynik, dostosowuje program.

Jesteś w rękach profesjonalisty, który ostrożnie prowadzi Cię ścieżką nauki języka. Koncentruje się na Twoim przygotowaniu i tempie, wybiera najlepsze sposoby nauki języka angielskiego, obserwuje Cię, daje obiektywną ocenę wiedzy. W tym przypadku możesz nauczyć się angielskiego znacznie szybciej. Ponadto nauczyciel ma wszystkie skuteczne metody. Wszystko, co musisz zrobić, to wyrazić swój cel.

Oceń wiadomość