Moda na programowanie wśród dzieci. Hit czy kit?

12.04.2021

Artykuły autora: 357

Moda na programowanie wśród dzieci. Hit czy kit?

Ostatnio popularnością cieszy się programowanie dla dzieci. Czy jest sens zaprzątać małym dzieciom głowy tą trudną dziedziną nauki? Czy faktycznie wprowadzenie zabaw z programowaniem dla dzieci już w wieku 4 lat przyniesie korzyści w dorosłym życiu? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Nauka programowania dla dzieci

Programowanie jest coraz popularniejsze na całym świecie. Istnieje pewna hipoteza, że w przyszłości znajomość programowania będzie zaliczana do umiejętności podstawowych tak jak teraz język angielski. Obecnie wymagania edukacyjne ciągle rosną. Współczesny świat nigdy nie rozwijał się tak szybko, jak teraz. W konsekwencji tego, tradycyjne metody nauki, coraz bardziej tracą na znaczeniu. Gwałtowne zmiany w świecie powoduje, że tak naprawdę nikt nie jest pewien, jakich informacji do pracy będą potrzebowały dzisiejsze dzieci. Od kilku lat szkoły kładą coraz większy nacisk na rozwój kompetencji z zakresu kreatywności, umiejętności logicznego myślenia, a także umiejętności rozwiązywania problemów i nauka współpracy. Nauka programowania sprzyja w nauce tych kompetencji. Obecnie umiejętność programowania ma szereg zastosowań. Zakodowane programy sterują większością rzeczy, które posiadamy i korzystamy, m.in. komputery, serwery banków, strony internetowe, telefony komórkowe, windy, zegarki. Wszyscy korzystamy i jesteśmy otoczeni zaprogramowanymi sprzętami. Pierwszy język programowania składał się jedynie z ciągu liczb, zapisanych w postaci binarnej, tj. przy użyciu 0 i 1. Dzisiaj kody są dużo bardziej rozbudowane. Możemy korzystać z różnorodnych języków programowania, ponieważ nie ma na świecie jednego uniwersalnego. Na świecie mamy do dyspozycji ponad 1000 języków programowania.

Programowanie dla dzieci — co to oznacza?

Wiele osób uważa, że programowanie jest przeznaczone dla nielicznej grupy ściśle wyspecjalizowanych osób, które posiadają kierunkowe doświadczenie, a także obszerną wiedzę. Żyjemy w przekonaniu, że dla pozostałej części osób programowanie nie jest w zasięgu ręki. Czas skończyć z tym mitem. Programowanie może być również dla dzieci. Nauka programowania dla dzieci wygląda inaczej niż programowanie zawodowe. Jest to głównie zabawa. Pozwala to na rozeznanie się w technologicznym świecie. Prawda jest też taka, że programowanie jest przeznaczone dla wszystkich dzieci, pod warunkiem, że pociecha chce spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Dzisiejsze realia wyglądają zupełnie inaczej. Licznie przeprowadzone badania pozwalają na wprowadzenie zajęć z programowania już na początku szkoły podstawowej. Zajęcia edukacyjne dla dzieci z programowania na początku opierają się na formie graficznej. W dalszej części nauki przybierają postać tekstowo-graficzną. Dziecięce programowanie polega na tworzeniu logicznych ciągów tworzących programy. Konstrukcje do budowania programów są w postaci kolorowych klocków. Taka forma nauki kodowania dla dzieci łączy naukę z zabawą.

Programowanie dla dzieci — korzyści dla rozwoju pociechy

Rozpoczęcie nauki programowania dla dzieci od wczesnych lat szkolnych niesie ze sobą szereg wielu korzyści np.:

 • przewaga na rynku pracy — zaczynając od tego, że na rynku ciągle rośnie i będzie rosło zapotrzebowanie na osoby z branży IT. Sektor gospodarki cyfrowej rozwija się bardzo szybko na całym świecie. Oprócz tego wcześniejsze rozpoczęcie nauki programowania ułatwia przyjmowanie wiedzy. Im młodsze dziecko, tym chętniej łatwiej przyswaja wiedzę. Dodatkowo według raportu Komisji Europejskiej niemal 90% oferty pracy wymaga podstawowych znajomości informatycznych.

 • alfabetyzacja cyfrowa — niektóre kraje wprowadzają od najmłodszych lat do nauki programowanie z innego względu. Mają na celu wykształcenie społeczeństwa, które potrafi obcować z technologią, komputerami i internetem. Celem jest wykształcenie społeczeństwa na inteligentniejsze i bardziej świadome. Oprócz tego programowanie już zalicza się do podstawowych umiejętności. Zaraz po czytaniu, pisaniu i liczeniu. Dzisiaj nie potrafimy sobie poradzić bez technologii i dziedziny nauki, jaką jest programowanie.

 • korzyści rozwojowe i edukacyjne — nauka programowania dla dzieci pozwala na rozwój kreatywności, a także podnosi pewność siebie. Wiele badań pokazuje, że nauka kodowania dla dzieci w dalszym życiu pozytywnie wpływa na funkcje poznawcze, a także umiejętności społeczne. Obserwuje się także, że dzieci, które we wczesnych latach szkolnych uczą się programować, charakteryzują się lepszą pamięcią wzrokową i umiejętnościami językowymi.

 • myślenie komputacyjne — jest to proces myślowy, który buduję naukę myślenia jak komputer. Takie myślenie rozwija wiele umiejętności. Ułatwia rozwiązywanie problemów, wyciąganie wniosków, a także dokonywanie korekty błędów.

 • ćwiczenie kreatywności — znajomość tylko podstaw programowania wspomaga rozwijanie się kreatywności i myślenia twórczego. W celu rozwoju kreatywności należy rozpocząć naukę od jak najłatwiejszego języka programowania. Odpowiednim przykładem będzie tutaj programowanie dla dzieci Scratch. Nauka programowania dzieci wpływa pozytywnie również na inne zainteresowania m.in. muzyka, film i animacja.

 • rozwój zdolności poznawczych — nauka kodowania dla dzieci sprzyja również ich dwujęzyczności. Nauka programowania w wielu kwestiach jest bardzo zbliżona do nauki języków obcych. Początki programowania u dzieci należy dostosować odpowiednio do ich wieku. Początkowo w formie zabawy. Następnie naukę można powiązać ze sztuką, matematyką i czytaniem.

Języki programowania dla dzieci

Skoro już wiemy, że programowanie dla dzieci to inwestycja w ich przyszłość, to od czego należy zacząć? Jaki język programowania wybrać, aby nie zniechęcić swojej pociechy, tylko sprawić, że kodowanie będzie dobrą zabawą. Oto kilka naszych propozycji:

 • Scratch — jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi. Działa także w języku polskim i jest darmowe. Jest to obiektowy język programowania. Programowanie jest przedstawione w sposób graficzny, co sprawia, że dzieci są bardziej zainteresowane. Programowanie polega na ułożenie elementów w określonym porządku.

 • LOGO — jest to dosyć stary język programowania. Polega na sterowaniu małego żółwia, który podczas poruszanie się rysuje linie. W Polsce najczęściej tego języka używa się w programie Logomocja.

 • Blockly — jest to wizualny język programowania. Można z niego korzystać w przeglądarce internetowej.

Często po zaznajomieniu dziecka z językiem Scratch oraz ALice 3D następny krokiem jest poznanie języku programowania takiego jak Java, Python, C# oraz JavaScript.

Robot do programowania dla dzieci

Na rynku mamy szereg robotów do wyboru. W łatwy sposób można je połączyć z telefonem i pozwolić dziecku na naukę programowania. Nauka poprzez roboty jest atrakcyjna dla dzieci. Pokazuje fizyczne i wizualne efekty kodowania. Robot zaczyna się ruszać, mówić, czy nawet wykonywać polecenia. Niektóre roboty pozwalają także na zaznajomienie dziecka z podstawowymi zasadami elektroniki. Częstymi robotami są polecane roboty z klocków LEGO. Łączą one w sobie wiele dziedzin nauki i są atrakcyjne dla dzieci niemal w każdym wieku. Robotyka łączy ze sobą informatykę, automatykę, sensorykę, a także programowanie. Pozwala na rozwój pasji w atrakcyjny sposób. Roboty często wzbudzają u dzieci ciekawość i budują chęć do nauki i poznawania nowych rzeczy. Najlepsze roboty do programowania to:

 • Ozobot OZB-11820, jest to robot, który wspomaga naukę logicznego myślenia, a także kreatywności. Przeznaczony dla dzieci już od 5 roku życia. Do robota możemy dokupić dodatkowe elementy, np. matę do kodowania.

 • Dash and dot WOP-10683, jest to roboty przeznaczony dla dzieci od 5 roku życia. Robot może nauczyć się nawet tańczyć i śpiewać, a także znajdować różne przedmioty. Robotowi możemy nadać imię. Na samym robocie zabawa się nie kończy. Istnieje możliwość dokupienia dodatkowych przedmiotów np. wyrzutni piłeczek.

 • Krypton AKR-13114, jest to robot przeznaczony dla dzieci od 6 roku życia. Mimo tego, że robot jest przewidziany do nauki dla najmłodszych programistów, ze względu na swoją modułową budowę może być przydatny dla licealistów i studentów. Jest to dosyć zaawansowany roboto, ponieważ może wykonać od 17 do 50 różnych projektów.

 • Photon HMA-12148, jest to robot polskiej produkcji. Robot uczy się razem z dzieckiem. Może być używany już przez 5 letnie dzieci. Robot posiada czujnik dotyku, a także czujnik natężenia światła. Aplikacja działa zarówno na systemie Android, jak i iOS.

 • MakeBlock 90053 ROB-09551, jest to robot przeznaczony dla starszych dzieci. Dopiero od 7 roku życia. Robot jest często wybierany przez nauczycieli, ale może być także używany do nauki w domu. Z jednego robota możemy zbudować kilka różnych robotów i rozbudować o elementy ze znanego wszystkim Lego Technic.

Kurs programowania dla dzieci

Na rynku mamy do dyspozycji wiele kursów programowania. Najmłodsze grupy zaczynają się już od 4 roku życia. Kursy pozwalają na postawienie pierwszych kroków w programowaniu i rozpoczęciu rozwoju osobistego u dzieci. Ideą kursów jest przygotowanie już najmłodszych dzieci do świadomego korzystania z nowych technologii. Kursy dla najmłodszych dzieci polegają głównie na uczeniu abstrakcyjnego myślenia przez gry i zabawę. Platforma BUKI również dysponuje korepetycjami z zakresu programowania. Zajęcia mogą odbywać się również online, dzięki temu rodzice i dzieci nie tracą czasu na dojazdy na zajęcia, które odbywały się online. Dzieci, które wolą zajęcia stacjonarne również znajdą odpowiednią osobę do nauki na tej platformie. Zajęcia mogą być prowadzone zarówno online, jak i stacjonarnie. Na rynku mamy szereg różnych grup zajęciowych m.in. zajęcia skoncentrowane na tworzenie na platformie YouTube, zajęcia przeznaczone dla najmłodszych tj. przedszkolaków, programowanie w świecie Minecraft, a także programowanie poprzez tworzenie gier i wiele innych.

Programy do programowania dla dzieci

Do nauki programowania dla dzieci mamy do dyspozycji wiele różnych programów i aplikacji, o to kilka z nich:

 • Scratchjr — jest to jeden z najpopularniejszych programów do nauki programowania dla dzieci. Jest to przyjemny sposób dla dzieci na naukę. Za pomocą tego programu można tworzyć także proste gry i aplikacje. Jest przyjemny wizualnie dla dzieci.

 • Code.org — program jest przystosowany dla dzieci w różnym wieku. Pozwala na zwiększenie świadomości wśród dzieci o zagadnienia informatyczne. Program stopniowo zwiększa poziom trudności. Aplikacja powoli pokazuje dzieciom świat programowania, jednak cały czas nauka jest odbywana poprzez zabawę.

 • PixBlock — jest to polski program, stworzony przez poznańskich studentów. Jest przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. Opera się na programowaniu blokowym i języku Python.

 • Robo ogic — jest to gra dostępna na systemie IOS. Polega na sterowaniu bohaterem i dotarciu do odpowiedniego celu.

 • Cargo Bet — gra również dostępna na system iOS. Polega na sterowaniu dźwigiem i układaniu odpowiednich kafelków.

 • Light-bot — tym razem aplikacja dostępna nas system Android. Polega na zaprogramowanie robota, tak aby zapaliło się światło.

 • Logomocja — program na komputer. Polega na sterowaniu żółwiem.

 • Algoid — jest to telefoniczna wersje logomocji, dostępna na system Android.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 1 użytkowników

Autor Adrianna S.

Jestem absolwentką ekonomii. Od 2016 roku zajmuję się dofinansowaniami unijnymi. W 2020 rozpoczęłam pracę jako copywriterka.

Artykuły autora: 357

Dopasuj korepetytora

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów