Nauka jazdy konnej - wszystko co powinnaś wiedzieć

20.10.2021

Nauka jazdy konnej - wszystko co powinnaś wiedzieć
Rozwój osobisty
  1. Ile jak wygląda nauka jazdy konnej?
  2. Nauka jazdy konnej dla dorosłych
  3. Ile trwa nauka jazdy konnej?
  4. Jazda konna - czy warto?
  5. Ile kosztuje nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych?

  Jazda konna jest popularnym sportem. Niestety jest też dosyć kosztowna i czasochłonna. Naukę możemy rozpocząć w każdym wieku - jest to sport dedykowany zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Niektóre ośrodki w ramach nauki organizują również dla swoich podopiecznych liczne warsztaty związane z jeździectwem np. z weterynarii i psychologii konia. Omówimy dzisiaj koszty związane z nauką jazdy konnej oraz opowiemy, jak wygląda sama nauka. 

  Ile jak wygląda nauka jazdy konnej?

  Zanim przejdziemy do kosztów związanych z jazdą konną, opowiemy Wam, jak wygląda sama nauka i ile trwa taki proces. Przed rozpoczęcie jazdy konnej dobrze jest wybrać odpowiednią stajnie. Przy wyborze zwracaj uwagę, czy stajnia jest odpowiednio posprzątana, a konie są czyste i zdrowe. Zapoznaj się też z opiniami o swojej przyszłej szkole jazdy.

  • Na pierwszej lekcji nauki jazdy konnej zarówno dorośli, jak i dzieci mają pierwszy kontakt ze zwierzęciem (koniem). Nie zawsze uda się usiąść na konia. Twój instruktor powinien oprowadzić Cię po stajni i dać Ci czas na oswojenie się ze zwierzętami. Powinnaś się dowiedzieć, jak należy postępować z końmi, ponieważ są to zwierzęta płochliwe i mają ograniczone pole widzenia. Ważne jest dokładne słuchanie swojego instruktora, aby zapobiegać nieprzyjemnym sytuacją, np. można być kopniętym przez konia. 
  • Następnym krokiem jest szczotkowanie i siodłanie zwierzęcia. Nie jest to intuicyjne, więc i tego trzeba się nauczyć. Zanim rozpocznie się naukę jazdy konnej, należy nauczyć się odpowiedniej pielęgnacji konia - jak usunąć błoto, siano z głowy czy jak szczotkować sierść. Następnie nauczysz się zakładać siodło. Powinno być ono dobrze dociągnięte i zapięte - wszystkiego nauczy Cię Twój instruktor lub instruktorka. Pamiętaj, że do zwierząt trzeba podchodzić z szacunkiem i empatią. Konie są bardzo mądre. Wyczuwają emocje i nastawienie ludzi. 
  • Następnym etapem podczas nauki jazdy konnej powinna być już sama jazda. Musisz jednak pamiętać o odpowiednim stroju - butach i kasku. Osoba, która zapisała się na kurs, będzie musiała nauczyć się prawidłowo wsiadać na konia i układać w siodle. Dopiero po opanowaniu tej umiejętności rozpoczyna się nauka jazdy. Początkowo instruktor będzie trzyma konia na lince, tzw. lonży i będziecie chodzić po okręgu. W ten sposób nauczysz się odpowiednio pracować swoim ciałem, poznasz konia i jego rytm.
  • Na dalszym etapie nauki, gdy już opanujesz równowagę w siodle, będziesz mogła samodzielnie jeździć. Nauczysz się ruszać, zatrzymywać i skręcać. Następnie przejdziesz do nauki kłusu, stepu i galopu. 

  Wszystkie osoby, które decydują się na naukę jad konnej lub chcą zapisać swoje dzieci na takie zajęcia, muszą pamiętać, że jest to sport bardzo urazowy. Upadki z konia się zdarzają. Mogą spowodować nawet kilka urazów. Pamiętajmy jednak, że praktycznie każdy sport jest obarczony ryzykiem kontuzji - nie tylko jazda konna. 

  Nauka jazdy konnej dla dorosłych

  Wiele dorosłych osób myśli, że jest już za późno na rozpoczęcie nauki jazdy konnej. Nic bardziej mylnego. Pamiętajcie, że naukę jazdy konnej można rozpocząć w każdym wieku. Każda stajnia dysponuje różnymi zwierzętami, z innym temperamentem i inną budową cała. Spokojnie można rozpocząć jazdę konną w wieku dorosłym. Nie ma ku temu przeszkód. Cały proces wygląda w zasadzie tak samo, jak przy nauce jazdy konnej dla dzieci. Po kilku lekcjach będziecie mogli się zorientować, czy ten sport jest akurat dla Was. Oczywiście osoby, które rozpoczęły naukę w życiu dorosłym, mają trudniej ze zdobyciem pierwszych sukcesów od osób, które rozpoczęły swoją przygodę z jeździectwem w wieku 10 lat, jednak sam sport jest dedykowany dla wszystkich. Bez względu na wiek. Nigdy nie jest za późno, aby spełniać swój marzenia. Być może dopiero teraz masz czas, przestrzeń i pieniądze na naukę jazdy konnej. Nie zwlekaj, tylko znajdź stajnie i zapisz się na zajęcia. Powodów, dla których warto rozpocząć naukę jazdy konnej w dorosłym życiu, jest wiele np.:

  • spełnienie marzeń z dzieciństwa,
  • dzielenie pasji ze swoim dzieckiem,
  • chęć nauczenia się czegoś nowego,
  • chęć przeżycia przygody.

  Wiele osób ma wątpliwości przed zapisaniem się na pierwszą lekcję. Dorośli często myślą, że jest już za późno i nic nie osiągną w tym sporcie. Nawet jeżeli tak będzie, to musicie pamiętać, że sport ten przynosi bardzo dużo satysfakcji i pozwala na relaks po pracy. Inny problem to myślenie, że w stajni będą tylko dzieci. Jest to po części prawda, ale coraz więcej osób dorosłych decyduje się na rozpoczęcie takiego kursu. Istnieją również wyjazdy dedykowane osobom dorosłym. Wiele osób boi się również o swoją kondycję. Jest ona oczywiście bardzo ważna - znacznie ułatwiają naukę jazdy konnej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby popracować nad nią wraz z rozpoczęciem kursu. Jazda konna to naprawdę świetny sport. Zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Najgorsze jest przełamanie swoich barier psychicznych i zapisanie się na zajęcia. Jak już to zrobisz, prawdopodobnie złapiesz konnego bakcyla. 

  Ile trwa nauka jazdy konnej?

  Nikt Wam na to pytanie jednoznacznie nie odpowie. Wszystko zależy od predyspozycji osoby, która się kończy. Opanowanie wszystkich umiejętności przebiega w indywidualnym tempie. Jedno jest pewne - po zdobyciu pewnych umiejętności i zapoznaniu się z koniem można wyjechać w teren. Czasami można to zrobić w czasie trwania zaledwie kilku lekcji, innym zajmuje to kilka tygodni. Wszystko zależy od tego, jak szybko zaczniesz trzymać równowagę i dogadywać się z koniem. Po kilku spotkaniach może się okazać, że nie potrzebujesz już jazdy na lonży. Pamiętajcie jednak, że dopracowanie techniki i samodzielna jazda w plenerze wymaga czasu. 

  Jest to sport, który można uprawiać na co najmniej kilka różnych sposobów, jeżeli jednak chce się doskonalić swoje umiejętności, trzeba jeździć w każdej wolnej chwili (jak najwięcej). Pamiętajcie również, że nie można być dobrym jeźdźcem bez znajomości psychologii zwierzęcia. Trzeba nawiązać więź z koniem i rozumieć jego potrzeby - bardzo ważna jest pozytywna relacja. 

  Jazda konna - czy warto?

  Bardzo! Jeszcze niedawno jazda konna wydawała się zarezerwowana tylko dla nielicznych, ze względu na swoje koszty. Dzisiaj ten sport jest bardziej dostępny. Na rynku istnieje coraz więcej stajni, które oferują swoje zajęcia w atrakcyjnych cenach. Niektóre osoby uważają, że jazda konna to żaden sport - przecież na koniu się tylko siedzi. Nic bardziej mylnego. Coś takiego mogą powiedzieć tylko osoby, które nigdy nie siedziały na tym zwierzęciu. Sport ten angażuje do pracy tak naprawdę wszystkie mięśnie - główne nóg i brzucha i kręgosłupa, znacznie poprawia pracę układu krążenia i reguluje napięcia związane ze stresem. Gwarantuje nie tylko ogromną sprawność fizyczną, pozwala wypracować prostą sylwetkę ciała, ale także uczy opieki nad zwierzętami. Jazda konna to również bardzo dobry sposób na stres lub terapię. Hipoterapia w ostatnich latach bardzo zyskała na popularności. Spotkanie z koniem pozwala na odstresowanie się i zapomnienie o problemach, ponieważ wymaga od nas koncentracji na sobie i zwierzęciu. Istnieją również liczne badania, ze jazda konna wpływa na pewność siebie i rozwija empatię. Ponadto naukę jazdy konnej można rozpocząć w każdym wieku. Bardzo łatwo sprawdzić, czy ten sport jest akurat dla Ciebie. Wystarczy zapisać się lekcję próbną, często są one darmowe, a sprzęt można jednorazowo wypożyczyć ze stajni.

  Ile kosztuje nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych?

  Naukę jazdy konnej rozpoczynają już 3 latki. Musicie jedna widzieć, że nie zaczynają nauki od razu na koniach, lecz na kucykach. Dopiero 8 letnie dzieci lub wyższe niż 145 cm, mogą rozpocząć jazdę na koniach. Stajnie szczególną uwagę przykładają do nauki jazdy konnej dla dzieci. Wybierane są zwierzęta niezwykle spokojnie i cierpliwie. 

  Cenniki mogą być różne w zależności od lokalizacji stajni, jej zaplecza czy oferty zajęć. Ceny głównie wahają się jednak od 40 zł do 200 zł za lekcje. Pamiętajmy jednak, że same zajęcia to nie koniec. Jazda konna to nadal drogi sport. Sam kask kosztuje ponad 200 zł, kamizelki z odpowiednimi atestami to wydatek rzędu 600 zł, natomiast buty około 400 zł. Do tego należy doliczyć koszt zajęć i innych dodatków. Poniżej przedstawiamy kilka cenników nauki jazdy konnej w zależności od województwa:

  • województwo pomorskie:

  Nauka jazdy konnej - wszystko co powinnaś wiedzieć

  • województwo małopolskie:

  Nauka jazdy konnej - wszystko co powinnaś wiedzieć

  • województwo wielkopolskie:

  Nauka jazdy konnej - wszystko co powinnaś wiedzieć

  • województwo mazowieckie:

  Nauka jazdy konnej - wszystko co powinnaś wiedzieć

  • województwo opolskie:

  Nauka jazdy konnej - wszystko co powinnaś wiedzieć

Autor:

Oceń wiadomość