Dlaczego warto brać korepetycje online z języków obcych?

04.05.2020

Dlaczego warto brać korepetycje online z języków obcych?
Dla rodziców
Nauka języków

W chaosie pędzącego świata i rosnącej globalizacji coraz więcej z nas zdaje sobie sprawę z wartości, jakie niesie znajomość języków obcych. Coś, co kiedyś było egzotyczną umiejętnością, dzisiaj jest na porządku dziennym. W dobie powszechnego dostępu do Internetu brakuje nam wymówek do niedbalstwa w nauce języków obcych. Mamy możliwość korzystania z mnóstwa aplikacji mobilnych, podcastów czy kanałów naukowych. W tym artykule skupimy się jednak na korzyściach płynących z pobierania korepetycji online.

Dlaczego warto brać korepetycje online z języków obcych? 

Czym są korepetycje online i czy warto spróbować?

Co to znaczy korepetycje online? To nic innego jak spotkania z nauczycielem za pomocą komunikatora internetowego. Lekcje mogą odbywać się indywidualnie lub grupowo, w zależności od przyjętej przez obie strony konwencji.

W większości przypadków grupowe lekcje oferowane są po niższej cenie, dlatego też część uczniów decyduje się na taki format. Korepetycje prowadzone są najczęściej za pośrednictwem Skype lub Zoom, a materiał dydaktyczny zbierany jest na platformie Google Classroom.

 

Obawy przed podjęciem nauki online

Sporo osób pomysł pobierania korepetycji online przyjmuje niechętnie. Obawą często jest niższa jakoś nauczania za sprawą braku bezpośredniego kontaktu między nauczycielem a uczniem.

W rzeczywistości nie stanowi to jednak bariery podczas korepetycji. Nauka języka obcego opiera się w dużej części na konwersacji, którą bezproblemowo można przeprowadzić przez komunikator. Ćwiczenie gramatyki także nie jest problemem. Online korepetytor języka obcego, korzystając z kamery wideo lub udostępniania ekranu swojego monitora, ilustruje pisemnie to, o czym opowiada. Zestawy ćwiczeń wysyła potem do ucznia drogą internetową.

 

Jasna strona korepetycji

Nie każdemu taka niekonwencjonalna forma lekcji odpowiada, jednak nie sposób się przekonać inaczej niż próbując! Poza tym, warto mieć na uwadze inne zalety korepetycji online.

W grę wchodzi przede wszystkim oszczędność czasu, ponieważ wyeliminowana jest konieczność dojazdu, co w dużych miastach przysparza problemów. Kolejną pozytywną stroną lekcji online jest ogromna baza nauczycieli do wyboru, w porównaniu do tradycyjnych zajęć. To sprawia, że mamy możliwość korzystania z usług renomowanych ekspertów z całego kraju, a w przypadku nauki języków obcych, z całego świata!

 

Korepetycje online – jak wyglądają?

Format lekcji online nie obiega znacząco od formatu tradycyjnych zajęć. Celem dalej pozostaje przekazanie uczniowi wiedzy. Jedyną różnicą jest to, że w przypadku korepetycji online nauczyciel może wykorzystać inne metody i pomoce dydaktyczne.

 

Sound & video check

Jak zacząć korepetycje online? Od upewnienia się, że obie strony dobrze się słyszą i widzą. Jakość połączenia internetowego jest w tym przypadku kluczowa. Korzystając ze słabej jakości mikrofonu czy kamery można przeprowadzić lekcję bez większych problemów, jednak niska prędkość połączenia może bardzo negatywnie wpłynąć na pracę. Dalszy przebieg zajęć jest uzależniony od metod nauczyciela i od umowy między nim a uczniem.

Format zajęć

Niekiedy korepetycje online przyjmują podobną formę do zajęć szkolnych. Na początku sprawdzana i omawiana jest praca domowa. Często uczeń wysyła swoją pracę do korepetytora zawczasu, dzięki czemu nauczyciel jest w stanie sprawdzić ją przed rozpoczęciem zajęć i przejść od razu do jej omawiania. Tak też uczeń oszczędza pieniądze i czas! Następnie korepetytor ma do wyboru jeden z czterech bloków nauczania: trening słuchania, czytania, pisania lub rozmawiania.

Nauczyciele podczas lekcji online często pomijają czytanie tekstów i zadają to jako pracę domową. Trening pisania polega na tłumaczeniu zasad gramatyki i poprawnej konstrukcji zdań. Podczas treningu słuchania korepetytor wysyła często pliki audio z nagraniami native speakerów z różnych krajów po to, aby uczeń osłuchał się z wieloma akcentami danego języka.

Jeśli chodzi o trening rozmawiania, jest to szczególną przewagą korepetycji online, ponieważ można łatwo skorzystać z usług osoby, która w danym języku mówi od urodzenia. Przekłada się to nie tylko na czysty akcent, którym uczeń może się inspirować, ale również na obcowanie z żywym językiem i zaznajomieniem z kolokwialnymi frazami, których nauczyciele żyjący w Polsce mogą nie znać. W przypadku korepetycji z native speakerem często zajęcia odbywają się w całości w nauczanym języku, co jest dodatkowym atutem.

 

Jak poprawnie wybrać korepetytora online

Często zadajemy sobie pytanie: „Korepetycje online – czy warto spróbować?” mając na myśli bardziej: „Jak ja znajdę korepetytora online? Za dużo roboty dla mnie!”.

Nic bardziej mylnego. Znalezienie nauczyciela online w niczym nie przypomina szukania igły w stogu siana. Używając portali do korepetycji online (takich jak chociażby Buki) dopasowanie nauczyciela języka obcego, który wie, jak prowadzić korepetycje online, nie stanowi problemu.

Podczas tego procesu warto skorzystać z porad, które opisaliśmy w artykule Jak poprawnie wybrać korepetytora?

Najważniejsze przy wyborze nauczyciela jest to, jak czujemy się podczas zajęć z nim. Nawet najlepszy specjalista może nie odpowiadać nam temperamentem i z tego względu uczynić z nauki katorgę! Przy szukaniu korepetytorów online, na przykład z języka angielskiego, łatwo jest to sprawdzić podczas darmowych korepetycji z angielskiego online, które większość nauczycieli oferuje w ramach pierwszej lekcji.

Znajomość języków obcych to w dzisiejszym świecie duży atut. Szczególnie, jeśli uczymy się bardzo popularnych języków, jak chociażby angielski czy hiszpański. Warto przy tej okazji spróbować korepetycji online, głownie za sprawą wygody i ogromnej bazy nauczycieli. Nie każdemu taka forma przypadnie do gustu, ale nie dowiesz się, dopóki nie spróbujesz!

Autor:

Oceń wiadomość