Wykształcenie wyższe niepełne - czy tego wystarczy we współczesnym świecie?

11.10.2021

Artykuły autora: 15

Wykształcenie wyższe niepełne - czy tego wystarczy we współczesnym świecie?

Studia to plany na przyszłość wielu osób. Niektórzy decydują się na studia, bo mają określone plany zawodowe, inni dlatego, że nie bardzo wiedzą, co zrobić ze swoim życiem. Idą na studia, bo nie mają lepszego planu na siebie. Czy warto dzisiaj decydować się taki krok? Czy studia na pewno dają szansę na lepszą pracę i przyszłość? Niegdyś uważano, że tak, a jak to wygląda dzisiaj? Opowiemy Wam dzisiaj, co to jest wykształcenie wyższe niepełne oraz przedstawimy szanse na rynku pracy dla osób, które nie ukończyły studiów. 

Wykształcenie wyższe niepełne - co to oznacza?

Omówimy teraz rodzaje wykształceń wyższych. Zacznijmy od tematu naszego artykułu. Co to takiego jest wykształcenie wyższe niepełne? Definicja tego słowa określa wszystkie osoby, które rozpoczęły studia, ale ich nie ukończyły. Niestety termin ten nie jest do zbyt dokładny i dotyczy osób, które zarówno zrezygnowały w trakcie studiów jak i te, które nie podeszły do egzaminu końcowego, tzn. nie obroniły pracy licencjackiej czy magisterskiej, a rozliczył się ze wszystkich przedmiotów. Pamiętajcie, że zdanie wszystkich przedmiotów na studiach nie jest równoznaczne z uzyskaniem wykształcenia wyższego. Najczęściej właśnie w sytuacji, gdy wszystkie przedmioty zostały „zaliczone” na ocenę pozytywną, a student nie obronił swojej pracy dyplomowej, mamy do czynienia z wykształceniem wyższym niepełnym. Jeżeli zastanawiasz się, czy tak ukończone studia wpisywać w CV to zdecydowanie tak. Nie warto wpisywać, jeżeli zrezygnowałeś ze studiów po pierwszym czy drugim semestrze. Jeżeli jednak pozostało Ci tylko napisanie pracy dyplomowej, śmiało możesz skorzystać z tej opcji i napisać, że posiadasz wykształcenie wyższe „niepełne”.

Wykształcenie wyższe można podzielić na:

  • Wykształcenie wyższe magisterskie - mogą się nim pochwalić osoby, które ukończyły pięcioletnie studia (II stopnia) i obroniły pracę magisterską. Potwierdzeniem tego rodzaju wykształcenia jest dyplom uczelni wyższej. Warto tutaj wspomnieć, że studia mogą być jednolite i trwać 5 lat lub być podzielona na dwa etapy - trzyletnie licencjackie i następnie dwuletnie magisterskie.
  • Wykształcenie wyższe licencjackie - takie wykształcenie uzyskują osoby, które ukończyły studia I stopnia i obroniły swoją pracę licencjacką. 
  • Wykształcenie wyższe techniczne - tytuł ten jest zarezerwowany dla osób, które studiowały kierunki techniczne, uzyskały tytuł magistra inżyniera i obroniły swoją pracę dyplomową. Kierunki techniczne to np. architektura, elektronika, informatyka, budownictwo czy technologia chemiczna. 

Czy wystarczy skończyć studia wyższe niepełne?

Na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Kiedyś uważano, że osoby, które nie poszły na studia, mogą szukać pracy, jako pracownicy fizyczni, kierowcy czy sprzedawcy.  20 lat temu nie było miejsca w biurach dla osób, które nie ukończyły studiów. Dzisiaj jest inaczej. Wszystko zależy od tego, co chcesz robić i co studiowałeś. Niektóre zawody wymagają ukończenia studiów kierunkowych. Należą do nich m.in. prawo, medycyna farmacja czy zawody związane z biotechnologią. Jeżeli chcesz pracować w branży związanej z tymi kierunkami, musisz bezwzględnie posiadać dyplom ukończenia studiów. Istnieje również cała rzesza zawodów, które nie wymagają ukończenia pełnych studiów wyższych. Często ważniejsze są umiejętności praktyczne i wiedza. Czasami nie musisz nawet rozpoczynać nauki na uczelni wyższej, aby zacząć pracę w danym zawodzie. Warto jednak pamiętać o tym, że pracodawcy bardzo lubią zatrudniać osoby, które posiadają status studenta. Pozwala im to płacić niższe podatki, a osobom, które rozpoczynają dopiero karierę zawodową zdobyć cenne doświadczenie. Zawody, które z całą pewnością w większości przypadków nie wymagają uzyskania dyplomu ukończenia studiów to:

  • Programistki/Programiści - jest to jeden z tych zawodów, w których bardziej cenione są umiejętności praktyczne niż studia. Programistów zazwyczaj nikt nie pyta o studia. Liczy się znajomość języków i zdolność do rozwiązywania problemów.
  • Graficzki/Graficy - jest to kolejny zawód, który bardziej przykłada uwagę do umiejętności praktycznych i zdolności do projektowania. Szykując się do pracy jako grafik bardziej liczy się Twoje portfolio niż dyplom uzyskany z uczelni wyższej. 
  • Stewardessa/Steward - jest to kolejny zawód, który nie wymaga przedstawienia dyplomu ukończenia studiów wyższych. Wystarczy wykształcenie średnie. W tym wypadku jednak wszystkie osoby ubiegające się o pracę na takim stanowisku muszą biegle posługiwać się językiem angielskim.
  • Ostatnia na dzisiaj propozycja od nas to agent lub agentka nieruchomości. Do tego zawodu nie są wymagane żadne studia, a co więcej - można pracować na własny rachunek lub dostać pracę w agencji nieruchomości. Z umiejętności, które warto posiadać starając się o taką posadę, to należy mieć czynne prawo jazdy.

Możliwości jest naprawdę wiele. To co my dzisiaj przedstawiliśmy to tylko namiastka. Wiele osób decyduje się na otwarcie własnego biznesu, gdzie nikt nie pyta o studia. Inną możliwością są kursy i szkolenia branżowe. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które są już ukierunkowane, np. chcą nauczyć się programować. W takiej sytuacji można poszukać nauczyciela i uczęszczać na zajęcia dodatkowe. Wielu nauczycieli znajdziecie na portalu BUKI, nie tylko z zakresu programowania, ale także z języków obcych czy nauki gry na instrumentach.

Czy licencjat to wykształcenie wyższe?

Tak jak wspomnieliśmy osoby, które ukończyły studia licencjackie i obroniły swoją pracę dyplomową, mają wykształcenie wyższe pełne. Warto w tym miejscu jednak wspomnieć, że dopiero absolwenci, którzy ukończyli studia magisterskie przed imieniem i nazwiskiem używają skrótu związanego z posiadanym wykształceniem, tj. mgr. W języku polskim, nie stosuje się przedrostka od ukończenia studiów licencjackich. Warto jednak pamiętać, że nadal jest to wykształcenie wyższe, które często może pomóc w znalezieniu pracy lub otwiera drogę do dalszej ścieżki edukacji. Po ukończeniu studiów licencjackich nie trzeba iść na studia magisterskie. Można udać się na studia podyplomowe, które  są bardziej spersonalizowane i dokładnie omawiają mniejszy zakres materiału.

Jakie są szanse na rynku pracy z wykształceniem wyższym niepełnym?

Poniekąd już odpowiedzieliśmy na to pytanie. O ile nie chcesz zostać lekarzem, prawnikiem czy nauczycielem to Twoje szanse na rynku pracy są bardzo duże. Dzisiaj pracodawcy większą uwagę przykładają do umiejętności praktycznych, znajomości języków obcych oraz umiejętności adaptacji do zmian. Studia często ułatwiają zdobycie pierwszej pracy, jednak mało który pracodawca będzie zwracał uwagę na to, czy są one pełne, czy nie. Na rozmowie kwalifikacyjnej trzeba wyróżnić się prezentacją, umiejętnościami i obsługą programów. Studia pełne mają znacznie najczęściej na stanowiskach państwowych lub wymagających specjalistycznej wiedzy i pozwoleń. Czasami pracodawcy wymuszają na swoich pracownikach podjęcie kolejnego stopnia studiów - w takim wypadku przydaje się wykształcenie pełne I stopnia. Takie sytuacje są jednak coraz rzadsze. Od dyplomu ukończenia studiów wyższych z pewnością bardziej przyszłego pracodawcę ucieszą certyfikaty i szkolenia. Przykładowo - zawód księgowej. Można ukończyć finanse, jednak do pracy jako księgowa lub księgowy trzeba uzyskać odpowiednie pozwolenia i ukończyć kursy, których raczej nie uda się uzyskać na studiach. 

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

3.78

Według opinii 9 użytkowników

Autor Oleksandr Y.

Ukończyłem studia na Wydziale Fizyki w Narodowym Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki w 2012 roku. Udzielam korepetycji od 2009 roku.

Artykuły autora: 15

Dopasuj korepetytora

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów