Jak napisać: odemnie czy ode mnie?

Jak napisać: odemnie czy ode mnie?

Jak napisać: odemnie czy ode mnie?

Wyrażenia przyimkowe powstają poprzez połączenie przyimka z rzeczownikiem, przysłówkiem, liczebnikiem lub zaimkiem. W języku polskim pisze się je najczęściej rozdzielnie, a przyimek ode i zaimek mnie nie są od tej reguły wyjątkiem. Tym, co może nas w poprawnej pisowni zastanawiać, jest charakterystyczne „ode”, które jest staropolską formą przyimka od. Pomimo archaicznej formy reguła dotycząca wyrażeń przyimkowych w ode mnie została niezmieniona, więc pisze się je rozłącznie. Podobne wyrażenia przyimkowe to: beze mnie, mimo to, nade mną, nade wszystko, pode mną, przede mną, przede wszystkim, przeze mnie.

Inną formę pełni „ode” jako przedrostek, a ponieważ w języku polskim wszystkie przedrostki pisze się łącznie z wyrazami pospolitymi, dodany do bezokolicznika tworzy jego formę dokonaną np.: brać — odebrać, rwać — oderwać, drzeć — odedrzeć.

Właściwa forma: ode mnie!

Doskonałym przykładem dla staropolskiej formy obocznej przyimka od używanej na co dzień, są słowa modlitwy Ojcze Nasz: (…), ale nas zbaw ode złego. Dawniej ode było bardziej popularne, stosowano je także w wyrażeniach ode drzwi i ode wsi. Synonimy ode, które możemy wykorzystać to: mój, moja, moje, własne.

Ode mnie dla Ciebie

Cytaty z literatury mogą być pomocne w utrwaleniu prawidłowej pisowni ode mnie. Poniżej znajdziesz takie, które mogę Cię zainteresować i w ten sposób ułatwić zapamiętanie właściwej formy raz na zawsze.

  1. Tyle się w życiu namęczyłaś, Scarlett. Nikt lepiej ode mnie nie wiedział, ile przeszłaś, chciałem więc, abyś przestała walczyć ze światem i pozwoliła mi, abym cię wyręczał. Chciałem, abyś się bawiła jak dziecko — bo byłaś dzieckiem: odważnym, przestraszonym, upartym dzieckiem. Sądzę, że jeszcze dotąd nim jesteś. Tylko dziecko może być tak bezwzględne i nieczułe.

Margaret Mitchell, „Przeminęło z wiatrem”

  1. Jesteś o tyle spojrzeń ode mnie.
    Jest mi o tyle Twych spojrzeń samotniej.

Krzysztof Kamil Baczyński, „Poezje”

  1. W górach liczy się tylko tu i teraz. Nikt nic ode mnie nie chce, telefon nie dzwoni, a ja czuję, że z każdym krokiem przekraczam granicę swoich możliwości. Kiedy na początku wspinaczki człowiek stoi przed szczytem i patrzy na potężną górę, czuje się przytłoczony. Kiedy patrzy na tę samą górę już po zejściu — jest dumny i ma wrażenie, że może osiągnąć wszystko.

Martyna Wojciechowska, „Przesunąć horyzont"

  1. Płakałam, gdy odeszła ode mnie miłość — rzekła cicho — kiedy odchodzi przyjaźń — nie mam już łez.

Zofia Nałkowska, „Kobiety”

 

Ode mnie już tyle, mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny, być może zainteresują Cię także inne na naszej stronie. Pytania dotyczące skomplikowanej gramatyki języka polskiego znajdziesz tutaj:

Jak napisać: na pewno czy napewno?

Jak napisać: naprawdę czy na prawdę?

Jak napisać: niema czy nie ma?

Jak napisać: rzadko czy żadko?

Jak napisać: po prostu czy po prostu?

Jak napisać: na co dzień czy na co dzień?

Jak napisać: od razu czy odrazu?

Jak napisać: spowrotem czy z powrotem?


Cytaty pochodzą ze strony: https://lubimyczytac.pl/cytaty

 

Autor: Monika S.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść blogów, są one osobistą opinią autora