Do widzenia razem czy osobno? Na pewno nie raz pisząc tekst, zastanawiasz się, jaka jest poprawna forma zapisu niektórych zwrotów i wyrazów. Zasady języka polskiego bywają kłopotliwe, ale jeśli je poznasz i zrozumiesz, to z pewnością zapamiętasz je na zawsze. Okazuje się, że wielu z nas zastanawia się nad poprawnością tego wyrażenia, w wyszukiwarkach internetowych hasło: „jak się pisze do widzenia” jest wpisywane bardzo często. Do widzenia to zwrot grzecznościowy, który należy do wyrażeń przyimkowych, a takie zgodnie z zasadami języka polskiego najczęściej piszemy w sposób rozłączny.
Właściwa pisownia: do widzenia!
Jak podaje słownik języka polskiego, wyrażenia przyimkowe są połączeniami przyimków z innymi częściami mowy: z rzeczownikami, zaimkami, przysłówkami i liczebnika i najczęściej piszemy je osobno. Przechodząc do sedna: przyimek „do” oraz rzeczownik „widzenie” poprawnie piszemy w sposób rozłączny. Wyrażenie do widzenia jest jedną z form pożegnania. Jego synonimami mogą być: żegnaj, trzymaj się, na razie, bywaj, cześć, do zobaczenia, pa, cześć, do jutra, do następnego razu.
Przykład zdania ze zwrotem grzecznościowym do widzenia:
Dzieci odwiedzając bibliotekę, często zapominają powiedzieć dzień dobry, do widzenia, dziękuję i poproszę.
Do widzenia: jak to zapamiętać?
W zapamiętaniu poprawnej pisowni do widzenia pomocne będą cytaty. Jeśli jeden z nich szczególnie przypadnie Ci do gustu, wówczas sposób pisania zapamiętasz na zawsze! Poniżej znajdują się inspirujące cytaty z literatury, które zawierają to wyrażenie.
1. (...) uśmiechnęła się miło, uprzejmie, tak jak wiele lat temu radziła jej babcia Emilia: jeżeli nie chcesz komuś słowami sprawić przykrości, to lepiej nic nie mów, zawsze można zamienić słowa w uśmiech na grzeczne do widzenia. Krystyna Siesicka, „Zatrzymaj echo”,
2. Odwraca się z powrotem i odchodzi. Joe patrzy za nią, z jednej strony cieszy się, że dziewczyna sobie idzie, inna jego cząstka chce, żeby została, jeszcze inna - żeby się uśmiechnęła na do widzenia. James Frey, „Jasny słoneczny poranek”,
3. Noc w górach jest jak czarna, opuszczona z nieba kurtyna. Dzień pakuje się i znika bez wieści, nie mówiąc nikomu do widzenia. Mohamed Hanif, „Wybuchowe mango”,
4. Bierze torbę, mija nas, bo stoimy przy stoliku we trzy: pani Turska, pani Szot i ja, i zatrzymuje się przy jastrzębiu. Wskazuje go palcem. - Proszę bardzo - mówi - oto wzór. Stoi grzecznie, gdzie go postawią. Problem tylko w tym, że ma ptasi móżdżek i jest wypchany. Obiecuję paniom, że ja nie dam się wypchać. Nikomu. Do widzenia. Tomek Tryzna, „Panna Nikt”.
Jeśli ten tekst rozwiał Twoje wszelkie wątpliwości to świetnie! Na razie wszystko jest jasne, ale jeśli w przyszłości będziesz mieć podobne pytania językowe, zajrzyj do tekstów:
Jak napisać: na pewno czy napewno?
Jak napisać: w końcu czy wkońcu?
Jak napisać: naprawdę czy na prawdę?
Jak napisać: spowrotem czy z powrotem?
Jak napisać: niema czy nie ma?
Jak napisać: rzadko czy żadko?
Jak napisać: po prostu czy po prostu?
Jak napisać: na co dzień czy na co dzień?
Jak napisać: od razu czy odrazu?
Jak napisać: nieważne czy nie ważne?
Jak się pisze przede wszystkim?
Cytaty pochodzą ze strony: https://lubimyczytac.pl/cytaty