Jak się pisze przede wszystkim razem czy osobno? Przede wszystkim należy do wyrażeń przyimkowych, które powstają przy połączeniu przyimka z rzeczownikiem, przysłówkiem, liczebnikiem lub zaimkiem. Czasem wyrażenia takie mają zmienny status i właśnie dlatego często zastanawiamy się: jeden czy dwa wyrazy? Zatem, jak napisać prawidłowo: przede wszystkim czy przedewszystkim? W języku polskim najczęściej przyimki z następującymi po nich wyrazami pisze się oddzielnie, np. bez liku, nade mną, ode mnie, poza tym i oczywiście przede wszystkim.
Właściwa pisownia: przede wszystkim!
W języku polskim przyimki czasem występują w formach obocznych np. z – ze, przez – przeze, bez – beze, w – we, pod – pode, nad – nade, przed – przede. Na przykład we frazach beze mnie, ode mnie, nade wszystko, przeze mnie, a także przede wszystkim. Zgodnie z tą regułą pisownia tego wyrażenia będzie zawsze rozłączna. Oto przykładowe zdania zawierające zwrot przede wszystkim: Przede wszystkim powinnaś zając się tym, co najważniejsze. Zwiedziliśmy całą Amerykę Północną, ale przede wszystkim Stany Zjednoczone. Synonimy dla frazy przede wszystkim, które możemy wykorzystać to: nade wszystko, zwłaszcza, szczególnie, najpierw, w pierwszym rzędzie, w pierwszej kolejności, głównie, w szczególności, w głównej mierze, na wstępie, na początku, po pierwsze.
Przede wszystkim, jak to zapamiętać?
Przede wszystkim cytaty z literatury — to one są zawsze najbardziej pomocne w utrwalaniu poprawnej pisowni, również w przypadku tego wyrażenia. Poniżej znajdziesz kilka z nich, które mogą Cię zainteresować, a tym samym ułatwić Ci zapamiętanie poprawnej formy na zawsze:
1. Kochać kogoś, to przede wszystkim pozwalać mu na to, żeby był, jaki jest. William Wharton, „Tato”,
2. Ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi, przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym. Jedyna rzecz, jaka nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka. Harper Lee, „Zabić drozda”,
3. (...)trzeba na oścież otworzyć okna i wszystko wyrzucić na ulicę, a przede wszystkim samo okno i nas wraz z nim. Julio Cortázar, „Gra w klasy”,
4. Nie zapominaj nigdy, że przede wszystkim jesteś człowiekiem! Dopiero potem możesz być uczonym. Margit Sandemo, „Tęsknota”.
Jeśli ten tekst rozwiał Twoje wszelkie wątpliwości to świetnie! Na razie wszystko jest jasne, ale jeśli w przyszłości będziesz mieć podobne pytania językowe, zajrzyj do tekstów:
Jak napisać: na pewno czy napewno?
Jak napisać: w końcu czy wkońcu?
Jak napisać: naprawdę czy na prawdę?
Jak napisać: spowrotem czy z powrotem?
Jak napisać: niema czy nie ma?
Jak napisać: rzadko czy żadko?
Jak napisać: po prostu czy po prostu?
Jak napisać: na co dzień czy na co dzień?
Jak napisać: od razu czy odrazu?
Jak napisać: nieważne czy nie ważne?
Jak się pisze przede wszystkim?
Cytaty pochodzą ze strony: https://lubimyczytac.pl/cytaty