Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Jak ewoluować z poziomu B2 na C1 w języku angielskim?

14.12.2021

Jak ewoluować z poziomu B2 na C1 w języku angielskim?
Nauka języków
 1. Co to jest poziom C1?
 2. Jak osiągnąć poziom C1?
 3. Największe mity o poziomie C1
 4. Jaka jest różnica między poziomami B2 i C1?
 5. Jak poznać swój poziom angielskiego?

Znajomość języka angielskiego jest dzisiaj bardzo ważna. Poziom B2 pozwala nam na swobodną komunikację, jednak dopiero znajomość języka na poziomie C1 jest uznawana za zaawansowaną. Wielu osobom często ciężko jest posługiwać się angielskim na tym poziomie. Pewnie Wy też zadajecie sobie pytanie, co robicie nie tak, że mimo wielu lat nauki nadal Wasz język jest klasyfikowany na poziom B2. Nauka języka wymaga od nas wiele czasu. Jednak na poziomie C1 musimy posługiwać się skomplikowaną gramatyką i używać rozbudowanego słownictwa. Podpowiemy Wam dzisiaj, jak możecie doszlifować swoją znajomość angielskiego i ewoluować na poziom C1. Zapraszamy do lektury.

Co to jest poziom C1?

Na początku opowiemy Wam co nieco o poziomie C1. Poziom ten jest uznawany za zaawansowanym. Oznacza to, że osoba posługująca się językiem na poziomie C1 potrafi: 

 • Wypowiadać się w zasadzie na każdy temat. Mamy tutaj na myśli również wypowiedzi abstrakcyjne. 

 • Używa skomplikowanych struktur gramatycznych. Raczej nie popełnia błędów. Mogą się one jednak zdarzyć w bardziej skomplikowanych konstrukcjach. 

 • Osoba taka ma wysoką świadomość językową. Oznacza to, że rozumie kontekst słów, a w razie braku słownictwa umie wyrazić swoje myśli w inny sposób. 

 • Potrafi napisać tekst niemal na każdy temat zgodnie z narzuconym stylem z zachowaniem odpowiedniej struktury i słownictwa. 

 • Osoby na poziomie C1 swobodnie posługują się tzw. phrasal verbs, idiomami czy kolokwializmami. Potrafią również zrozumieć poszczególne slangi anglojęzyczne i stosować odpowiednie zwroty w rozmowie. 

Wielu lektorów języka angielskiego sprawdza, czy potrafimy posługiwać się idiomami oraz phrasal verbs. Jest to jeden z ważniejszych wyznaczników naszego poziomu. Podpowiada, czy jesteśmy bliżej poziomu B2, czy jednak już C1. Kolejnym ważnym wyznacznikiem jest zdolność tworzenia dłuższych wypowiedzi pisemnych - ten sposób bardzo szybko weryfikuje nasz poziom językowy. Jeżeli nie potrafisz napisać dłuższej wypowiedzi pisemnej, na z góry narzucony temat (dowolny) oznacza to, że Twoja znajomość języka jest na poziomie B2. Zawsze można ją podszlifować i wybrać się na zajęcia dodatkowe, np. na platformie BUKI. Pewnie zwróciliście uwagę na to, że nie wspominamy nic o umiejętnościach pasywnych, czyli np. czytania czy słuchania. Już tłumaczymy dlaczego - umiejętności te są zazwyczaj lepiej rozwinięte od mówienia i pisania w obcym języku, więc z góry zakładamy, że powinny być one opanowane na wyższym poziomie.

Jak ewoluować z poziomu B2 na C1 w języku angielskim?

Jak osiągnąć poziom C1?

Po pierwsze nauka musi sprawiać Wam przyjemność. Jeżeli będziecie siadać do książek z przykrego obowiązku, nic dobrego z tego nie wyniknie. Starajcie się traktować naukę, jak zabawę. Teraz przejdźmy do konkretów. W pierwszym akapicie wymieniliśmy kwestie, które musisz opanować, aby poszerzyć swoją znajomość języka do poziomi C1. Na samym początku musicie wyjść ze swojej strefy komfortu. Zastanawiacie się, co to oznacza? Zacznijcie korzystać z materiałów przeznaczonych do nauki na poziomie C1, podczas oglądania filmu, wyłączcie napisy i tylko słuchajcie dialogów. Odważ się na lekcje z anglojęzycznym native speakerem. Szukaj dla siebie coraz więcej językowych wyzwań. Tylko w ten sposób będzie można awansować na poziom C1. Poniżej przedstawiamy więcej propozycji do wyjścia ze swojej strefy komfortu:

 • Zacznij czytać teksty na poziomie C1. Zrezygnujcie całkowicie z materiałów na poziomie B2. Dobrze jest rozpocząć przeglądanie anglojęzycznych gazet czy portali informacyjnych - również tych specjalistycznych, np. o motoryzacji, sztuce, nowych technologiach. Poziom C1 to również szeroko rozumiane oczytanie i bogate słownictwo na każdy temat.

 • Oglądaj przeróżne materiały, ale nie tylko te, które Cię interesują. Wyjdź ze swojej strefy komfortu i zacznij pogłębiać swoją wiedzę w tematach, które są dla Was zwyczajnie nudne. Dobrą stroną, która gromadzi materiały tego typu jest TED-ed.  

 • Zacznij czytać książki w wersjach oryginalnych. 

 • Koniecznie bez żadnych wymówek codziennie słuchaj lub oglądaj anglojęzyczne filmy/podcasty (ważne - nie korzystaj z napisów!). Pozwoli Wam to na doskonalenie swoich umiejętności rozumienia ze słuchu. Przy znajomości języka na poziomie C1 nie powinno się używać napisów do filmów.

 • Korzystaj z zajęć z native speakerami, ale nie polskojęzycznymi. Wybierz zajęcia z anglojęzycznymi. Będziesz w ten sposób używać języka angielskiego w naturalnym środowisku (w praktyce). Bogatą ofertę native speakerów znajdziesz u nas. 

 • Podróżuj do krajów anglojęzycznych i rozmawiaj z ludźmi. Jest to swego rodzaju zanurzenie się w języku, które bardzo poszerza wiedzę i umiejętności językowe.

 • Trenuj pisanie dłuższych wypowiedzi - nie tylko maili. 

 • Dużą uwagę przykładaj do nauki phrasal verbs. Postaw sobie za cel poznawanie codziennie kilku zwrotów i próbuj je wplatać w codzienne rozmowy.

 • Ważny jest również zdrowy rozsądek. Pamiętaj, że ważniejsza jest jakość, a nie ilość, dlatego jeżeli jesteś przemęczony, to odpuść. Uczenie się na siłę powoduje tylko frustracje. 

 • Otocz się językiem angielskim - tylko i aż tyle. Czytaj, słuchaj i oglądaj. 

W tym artykule przedstawiamy Wam wiele praktycznych porad, jednak bezwzględnie na wszystko musicie zapamiętać z niego jedną rzecz - nie rezygnujcie z nauki. Nawet jeżeli nie macie czasu, jesteście zmęczeni postarajcie się wygospodarować, chociaż 15 minut dziennie. Zamiast serialu w języku polskim, obejrzyjcie po angielsku. Przerywając naukę, tylko się cofacie, co w konsekwencji wydłuży Waszą drogę do opanowania języka na poziomie C1. Niestety ewoluowanie do poziomu C1 (tak jak i awans na każdy inny poziom językowy) nie przychodzi z dnia na dzień. Musicie na to poświęcić dużo czasu i pracy. Nie zniechęcajcie się. Czasami może to trwać kilka miesięcy, innym razem kilka lat. Dobrym miernikiem rozwijania swoich kompetencji językowych jest regularne (co kilka miesięcy) rozwiązywanie arkuszy egzaminacyjnych np. FCE. 

 

Jak ewoluować z poziomu B2 na C1 w języku angielskim?

Największe mity o poziomie C1

Przy okazji tego artykułu chcemy Wam przedstawić największe mity związane z językiem angielskim na poziomie C1:

 • Wiele osób powtarza, że w zasadzie to poziom B2 i C1 to są identyczne i od siebie niewiele się różnią. Jest to chyba największa krążąca plotka. Między obydwoma poziomami jest duża różnica, niemal przepaść. Umiejętności na obydwu poziomach bardzo różnią się od siebie kompetencjami językowymi. 

 • Przeskoczenie z poziom B na C zajmuje tyle samo czasu co nauka od zera do poziomu B - jest to drugi krążący mit. Nauka z poziomu B do C jest bardzo długa, o wiele dłuższa. Właśnie na tym etapie nauki tempo przyswajania informacji bardzo spada, dlatego też wielu osobom wydaje się, że stoją w miejscu. W przypadku rozpoczynania nauki od poziomu A nagle potrafimy powiedzieć coraz więcej i więcej, gdzie przechodzenie do poziomu C1 jest dużo bardziej nużące i wymagające. 

 • Wystarczy, że tygodniowo poświęcasz określoną liczbę godzin do nauki i nauczyć się angielskiego na poziomie C1. Jest to trzeci i ostatni od nas mit na dzisiaj i to z kilku powodów. Zaczynając od tego, że każdy z nas uczy się w swoim indywidualnym tempie, startuje z nową wiedzą, a także starając się osiągnąć poziom C1, musimy zwyczajnie zanurzyć się w języki i się nim otaczać. Tylko od Ciebie zależy, jak bardzo się w to zaangażujesz.

Jak ewoluować z poziomu B2 na C1 w języku angielskim?

Jaka jest różnica między poziomami B2 i C1?

Na to pytanie poniekąd już odpowiedzieliśmy. Poziom C1 jest zaawansowany. Osoby na tym poziomie potrafią konstruować rozbudowane wypowiedzi pisemne i używać skomplikowanych zwrotów. Znajomość na tym poziomie umożliwia komunikowanie się w pracy czy na studiach. Poziom B2 jest oczywiście komunikatywną znajomością języka angielskiego - również z rodzimymi użytkownikami angielskiego, jednak w nieco prostszej postaci. Słownictwo jest bardziej ubogie, drobne błędy gramatyczne są dopuszczalne, dlatego też poziom B2 jest uznawany za poziom średniozaawansowany. 

Jak poznać swój poziom angielskiego?

Poznanie swojego poziomu języka angielskiego jest bardzo proste, zwłaszcza dzisiaj. W internecie znajdziesz dużo testów poziomujących, które pozwolą na zweryfikowanie Twoich umiejętności. Polecane przez nas testy poziomujące znajdziesz tutaj:

 • EU Test,

 • testy dostępne na stronie Bridge English,

 • testy dostępne na stronie ESL Language Studies Abroad,

 • testy dostępne Exam English,

 • testy dostępne na ESKK

Jeśli jednak wolisz, aby to specjalista ocenił Twoje zdolności językowe, możesz skorzystać z pomocy naszych korepetytorów na stronie BUKI.

 

 

Autor:

Oceń wiadomość

Jak ewoluować z poziomu B2 na C1 w języku angielskim?

Co to jest poziom C1?

Na początku opowiemy Wam co nieco o poziomie C1. Poziom ten jest uznawany za zaawansowanym. Oznacza to, że osoba posługująca się językiem na poziomie C1 potrafi: Wypowiadać się w zasadzie na każdy temat. Mamy tutaj na myśli również wypowiedzi abstrakcyjne. Używa skomplikowanych struktur gramatycznych. Raczej nie popełnia błędów. Mogą się one jednak zdarzyć w bardziej skomplikowanych konstrukcjach. Czytaj więcej na BUKI

Jak osiągnąć poziom C1?

Po pierwsze nauka musi sprawiać Wam przyjemność. Jeżeli będziecie siadać do książek z przykrego obowiązku, nic dobrego z tego nie wyniknie. Starajcie się traktować naukę, jak zabawę. Teraz przejdźmy do konkretów. W pierwszym akapicie wymieniliśmy kwestie, które musisz opanować, aby poszerzyć swoją znajomość języka do poziomi C1. Czytaj więcej na BUKI

Jaka jest różnica między poziomami B2 i C1?

Na to pytanie poniekąd już odpowiedzieliśmy. Poziom C1 jest zaawansowany. Osoby na tym poziomie potrafią konstruować rozbudowane wypowiedzi pisemne i używać skomplikowanych zwrotów. Znajomość na tym poziomie umożliwia komunikowanie się w pracy czy na studiach. Czytaj więcej na BUKI

Jak poznać swój poziom angielskiego?

Twoich umiejętności. Polecane przez nas testy poziomujące znajdziesz tutaj: EU Test, testy dostępne na stronie Bridge English, testy dostępne na stronie ESL Language Studies Abroad. Czytaj więcej na BUKI