Kiedy rozpocząć naukę śpiewu?

25.01.2022

Artykuły autora: 357

Kiedy rozpocząć naukę śpiewu?

Wiele osób uważa, że człowiek rodzi się z tzw. głosem do śpiewania i ma do tego talent lub zwyczajnie się do tego nie nadaje i nic nie można z tym zrobić. Pora dzisiaj zerwać z tymi jednym z większych mitów i głośno powiedzieć - nauczyć się śpiewać może każdy. Jedne osoby mają do tego większe predyspozycje, inne mniejsze, jednak umiejętność ta jest zarezerwowana dla wszystkich. Każdy z nas może zapisać się na kurs śpiewu i trenować swoje umiejętności wokalne. Opowiemy Wam dzisiaj, kiedy najlepiej to zrobić i jak wygląda nauka śpiewu dla dzieci i dorosłych. Zapraszamy do lektury!

Nauka śpiewu dla dzieci

Lekcje śpiewu mogą być prowadzone w formie zajęć indywidualnych i grupowych. Najpierw przyjrzymy się zajęciom indywidualnym. Musicie wiedzieć, że ten rodzaj zajęć dodatkowych pozytywnie wpływa na ogólny rozwój pociechy. Poprawie nie tylko słuch muzyczny, ale także oddech, usprawnia cały aparat artykulacyjny (oznacza to, że pozytywnie wpływa na ewentualne wady wymowy i dykcję). Pamiętajcie, że na zajęcia śpiewu mogą chodzić wszystkie dzieci - nie tylko te, które przejawiają talent muzyczny, ale też te, które po prostu kochają to robić. Oczywiście podczas nauki śpiewu nauczyciel początkowo zajmuje się diagnozą i badaniem głosu oraz predyspozycji wokalnych. 

 

Podczas zajęć nauki śpiewu dzieci poznają tajniki związane z wydobywaniem głosu. Na zajęciach nauczyciel wraz ze swoim uczniem pracuje nad poprawą barwy i tonu głosu. Pozwala to na rozwijanie zainteresowań, talentu i zdolności od najmłodszych lat dzieci. 

Każda ze szkół muzycznych czy indywidualnych korepetytorów ma własne wytyczne, co do minimalnego wieku, który jest wymagany na zajęciach, dlatego najlepiej jest sprawdzać u konkretnych nauczycieli. 

Poniżej przedstawiamy Wam, jak wygląda nauka śpiewu dla dzieci - krok po kroku:

  1. Po pierwsze jest to proces dość czasochłonny, który wymaga wiele cierpliwości. Należy jednak pamiętać, że nauka przeplata się z zabawą i ciekawymi doświadczeniami. 
  2. Podczas zajęć z nauki śpiewu rodzice i dzieci dostaną wytyczne i instrukcje, jak należy dbać o głos. Zapoznają się z podstawami higieny głosu. Dowiedzą się, jakie napoje negatywnie wpływają na barwę głosu czy jakie są metody na popularną chrypę i suchość w gardle. 
  3. Na pierwszych kilku zajęciach (czasami od razu) nauczyciel dokonuje diagnozy głosu. Pozwala na poznanie mocnych i słabych stron głosu - jest to bardzo ważne zwłaszcza przed rozpoczęciem nauki śpiewu. Nauczyciel ocenia barwę, skalę pracę strun, wolumen czy pracę przepony. 
  4. Przechodząc teraz do przebiegu zajęć - na zajęciach najważniejsza jest rozgrzewka. Dzieci przed rozpoczęciem zajęć wykonują różnorodne ćwiczenia przeznaczone dla aparatu artykulacyjnego. Rozgrzewka umożliwia również poznanie własnego głosu. 
  5. Podczas zajęć śpiewu nie można zapomnieć o nauce prawidłowego oddychania, dlatego dużą część czasu poświęca się również na ćwiczenia oddechowe. 
  6. Dopiero po przetrenowaniu wcześniej wymienionych kwestii przychodzi czas na śpiewanie. Warto tutaj wspomnieć, że często na zajęciach dzieci będą się uczyć śpiewać innych piosenek, niż ich ulubione - wszystko zależy od ich zaawansowania i predyspozycji wokalnych. 

Istnieje również możliwość uczęszczania na lekcje śpiewu grupowe - takie zajęcia są jednak przeznaczone raczej dla osób, które już mają pewne doświadczenie śpiewaniu. Początkowo zaleca się uczęszczanie na zajęcia indywidualne, aby poznać swój głos, swoje mocne i słabe strony czy zdobyć dobre nawyki i nowe umiejętności. 

Nakreśliliśmy Wam mniej więcej, jak wygląda nauka śpiewu. Proces może ten wydawać się dosyć oschły, ale pamiętajcie, że nie powinno tak być - zwłaszcza w przypadku dzieci. Nauka musi być zabawą. Jeżeli dziecko będzie chodzić na zajęcia z nauki śpiewu z przymusu, nic dobrego z tego nie będzie. Bardzo dużo korepetytorów z tzw. powołania znajdziecie na platformie BUKI - z całą pewnością nie zniechęca oni Waszej pociechy do dalszej nauki. 

Nauka śpiewu dla dorosłych

Nauka śpiewu dla dorosłych nie różni się znacznie od tej dla dzieci. W przypadku dorosłych materiał jest bardziej napięty. Zajęcia nie są już formą zabawy tylko ciężką pracą - w końcu każdy dorosły człowiek zdaje sobie sprawę, z tego, że zajęcia dodatkowe wymagają dużo czasu, jeżeli chce się osiągnąć wymarzone efekty. W przypadku zajęć śpiewania dla dorosłych wiele osób ma pewnego rodzaju opór, żeby zapisać się na kurs śpiewu. Wiele osób żyje w przekonaniu, że fałszuje czy że nigdy nie nauczy się śpiewać. W żadnym wypadku nie można tak myśleć. Zgodnie z piosenką Jerzego Stuhra - śpiewać każdy może. Wystarczy tylko zrobić ten pierwszy krok i odważyć się pójść na zdjęcia. Zajęcia z nauki śpiewu dla dorosłych są właśnie dla osób, które chcą nauczyć się śpiewać, a nie dla tych, które już to potrafią. Jeżeli nawet fałszujesz i wręcz nikt nie może Cię słuchać, jak śpiewasz to też nic straconego. Nauka śpiewu dla dorosłych jest również dla takich osób. Pozwala na wypracowanie swojego głosu czy na pozbycie się kompleksów na temat swojej barwy głosu. Zajęcia ze śpiewu dają nie tylko możliwości wokalne - przełamuje również różne bariery psychologiczne i otwierają przed nami nowe możliwości. 

Lekcje śpiewu online - zalety i wady

Wiele osób poszukuje wymówek przed zapisaniem się na zajęcia dodatkowe - nie ma czasu czy szkoła nauki śpiewu jest zbyt daleko. Dzisiaj chcemy skończyć z Waszymi wymówkami - istnieje możliwość zapisania się na lekcje śpiewu online. Zanim ten pomysł wyda Wam się nierozsądny, dajcie nam chwilę na przedstawienie zalet takiej nauki. Oprócz tych oczywistych, że nie marnuje się czasu na dojazdy na lekcje, to istnieje jeszcze kilka innych, m.in.:

  • Po pierwsze lekcje śpiewu online pozwalają na uczęszczanie na lekcje do nauczycieli z całego kraju. Nie musimy ograniczać się do jednej miejscowości. 
  • Taki rodzaj zajęć jest niezwykle elastyczny i wygodny - nie musimy rezygnować z zajęć w razie nagłego wyjazdu czy awarii samochodu. Przeprowadzamy je w zaciszu swojego domu. 
  • Wielu osobom wydaje się, że nauka śpiewu to tylko śpiewanie - nic z tych rzeczy. To również obszerna wiedza teoretyczna, którą można spokojnie zdobywać na lekcjach online. 

Warto pamiętać, że dzięki możliwościom technicznym, które dzisiaj mamy lekcje śpiewu online nie różnią się znacznie od tych stacjonarnych - są możliwe pod dwoma warunkami:

  • musimy mieć dostęp do internetu,
  • oraz działający mikrofon i głośniki. 

W ten sposób przechodzimy do wad lekcji śpiewu online. Nie ma ich za wiele, ale jednak warto o nich pamiętać:

  • są niemożliwe, gdy nie dysponujemy odpowiednim sprzętem,
  • czasami zajęcia są dosyć głośne i nie każdy ma warunki w domu na ich przeprowadzenie. 

Mamy nadzieję, że w dzisiejszym artykule odczarowaliśmy Wam wizje lekcje śpiewu online i zachęciliśmy do zapisania się na zajęcia. 

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 2 użytkowników

Autor Adrianna S.

Jestem absolwentką ekonomii. Od 2016 roku zajmuję się dofinansowaniami unijnymi. W 2020 rozpoczęłam pracę jako copywriterka.

Artykuły autora: 357

Dopasuj korepetytora

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów