Jak uczyć się języka rosyjskiego?

08.12.2021

Jak uczyć się języka rosyjskiego?
Nauka języków
 1. Od czego zacząć naukę języka rosyjskiego?
 2. Czy opłaca się znać rosyjski?
 3. Czy mogę samodzielnie uczyć się rosyjskiego?
 4. Główne trudności w nauce rosyjskiego
 5. Od czego zacząć naukę języka rosyjskiego? 

  Nauka języka rosyjskiego może być dla osoby uczącej się z jednej strony w miarę prosta, natomiast z drugiej strony: najeżona dość poważnymi trudnościami. Skąd bierze się ta ambiwalentność jeśli chodzi o naukę rosyjskiego w przypadku Polaków? Przyczyny mają dwojaki charakter, a mianowicie:

   

 • Język rosyjski prezentuje wysoki stopień podobieństwa względem polszczyzny w takich aspektach, jak struktura gramatyczna, zasób leksykalny (słownictw), fonetyka czy nawet utarte zwroty i wyrażenie. Sprawia to, że osoba z Polski jest w stanie przyswajać rosyjską gramatykę, rosyjskie słownictwo czy też rosyjską wymowę o wiele prędzej, niż na przykład w trakcie nauki hiszpańskiego, portugalskiego, francuskiego itd.

 • Język rosyjski nie posługuje się alfabetem łacińskim, lecz cyrylicą. Jej znajomość jest konieczna w nauce rosyjskiego. Cyrylica właściwie w niczym nie przypomina alfabetu, którym posługujemy się od najwcześniejszych lat życia i który jest dla naszych umysłów czymś w rodzaju „ustawieniu domyślnego”.

 

Łatwo stąd wywnioskować, że największym problemem, jakiego przysporzy nam nauka języka rosyjskiego — samodzielna bądź pod nadzorem lektora — będzie właśnie opanowanie rosyjskiego alfabetu. To również nauka cyrylicy powinna stanowić pierwszy, absolutnie obowiązkowy etap w procesie poznawania rosyjskiego. Dlaczego? Im szybciej opanujemy cyrylicę, tym prędzej będziemy w stanie odczytywać wyrazy i zdania, a także formułować nasze myśli w języku rosyjski. Na tym etapie z kolei zaczną oddziaływać już znaczące podobieństwa pomiędzy rosyjskim a polszczyzną. 

Jak uczyć się języka rosyjskiego?

Poznawanie cyrylicy wbrew pozorom nie jest aż tak trudne. Liczy ona 33 znaki, przy 26 znakach, jakie posiada alfabet łaciński. Co ciekawe, większość liter brzmi podobnie, jak ma to miejsce w języku polskim. Główną różnicą jest więc forma zapisu. Jak natomiast skutecznie uczyć się alfabetu, obowiązującego w języku rosyjskim? Użyteczne okaże się w tym zakresie dobre podręczniki do nauki języka rosyjskiego. Można tutaj wymienić takie opracowania, jak między innymi:

 

 • Kak Raz 1

 • Wot I My Po Nowomu 2. Język Rosyjski.

 • Stupieni

 • Wremiena 3

 • Russkij Jazyk Po Nowomu 3

 

W celu nauki cyrylicy można oczywiście wykorzystać także darmowe zasoby, znajdujące się w internecie. Jak to zrobić? Wystarczy, że wpiszemy w Google frazę „алфавит”, co oznacza po prostu „alfabet”. Istnieje też sporo bezpłatnych stron po polsku, gdzie osoba ucząca znajdzie zarówno sam alfabet łącznie z objaśnieniami oraz wymową zgłosek, jak i też sporo innych materiałów.

Czy opłaca się znać rosyjski?

Język rosyjski bywa uznawany za nieco anachroniczny i dość często zakłada się, że jego znajomość nie oferuje w dzisiejszym świecie profitów porównywalnych z tym, co oferują chociażby języki łaciński, języki skandynawskie czy język niemiecki. Jest to przeświadczenie błędne.

 

Polskie firmy coraz częściej podejmują współpracę z firmami rosyjskimi oraz ukraińskimi, co naturalną koleją rzeczy rodzi rosnący popyt na osoby władające językiem rosyjskiego w stopniu zaawansowanym lub przynajmniej średniozaawansowanym, a także, rzecz jasna, na profesjonalnych tłumaczy języka rosyjskiego. Co również interesujące, filologie języka rosyjskiego na polskich uniwersytetach cieszą się naprawdę sporą popularnością. Młodzi ludzie po prostu wiedzą, że kompetencje językowe w zakresie rosyjskiego mogą przełożyć się na dobrze płatne zatrudnienie.

Jak uczyć się języka rosyjskiego?

Na tym jednak jeszcze nie koniec. Język rosyjski nie jest bowiem jedynym językiem, w którym obowiązujące cyrylica. Inne języki z tej grupy to między innymi serbski, ukraiński czy bułgarski. Języki te po pierwsze również są dość podobne gramatycznie i leksykalnie do polszczyzny. Po drugie zaś, opanowanie cyrylicy znacząco ułatwi i przyspieszy proces nauki na przykład języka serbskiego lub bułgarskiego. 

Czy mogę samodzielnie uczyć się rosyjskiego?

W dzisiejszych czasach często przyjmujemy, że samodzielna nauka języka obcego to właściwie zadanie niewykonalne. Nie jest to prawda. Jeszcze w latach 70 czy 80 dzisiejsi hiszpaniści uczyli się mowy Cervantesa z kolejnych edycji legendarnych podręczników do nauki samodzielnej „Oskar Perlin”. 

 

Na wstępie warto zaznaczyć, że tego rodzaju podręczniki — przeznaczone do nauki we własnym zakresie — są oczywiście dostępne także dla języka rosyjskiego. W przypadku osób początkujących specjaliści wymieniają przede wszystkim trzy pożyteczne tytuły:

 

 1. “Русский язык: 5 элементов”. Jest to podręcznik przeznaczony do całkowicie samodzielnej nauki, dedykowany osobom początkującym. Zawiera sporo klarownych wyjaśnień oraz prowadzi ucznia krok po kroku na coraz wyższe poziomy znajomości rosyjskiego. 

 2. “Лестница”. To kolejna książka dla uczniów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem rosyjskim. Jest wysoko oceniana przez specjalistów i czasami korzysta się z niej nawet w nauczaniu uniwersyteckim.

 3.  “Русский язык: 5 элементов”. Jeden z nowocześniejszych podręczników do samodzielnej nauki rosyjskiego, ponieważ materiał jest tutaj podzielony na poziomy od A1 do B1, przez co można z powodzeniem używać go także w nauce do egzaminów dających certyfikaty.  

 

Poza podręcznikami, uczniowi przydadzą się oczywiście też słowniki polsko-rosyjskiego i rosyjsko-polskie, a także tablice z odmianami czasowników i rzeczowników. Nie zaszkodzi też dobra gramatyka języka rosyjskiego lub przynajmniej repetytorium leksykalno-gramatyczne. 

 

Aplikacje mobilne do samodzielnej nauki języka rosyjskiego

 

Wydatnym wsparciem w procesie nauki języka rosyjskiego mogą być również dobre aplikacje. Programów istnieje naprawdę sporo, przy czym niektóre z nich są płatne i potrafią kosztować dość spore pieniądze. Wśród darmowych aplikacji, które powinny wystarczyć uczniowi na etapach początkujących warto wyróżnić:

 

 • Busuu

 • Миллионер

 • Gramota

 • Memrise

 • Duolingo

 • Mondly

 

Oczywiście, w przypadku darmowych aplikacji uczeń może natrafić na pewne ograniczenia. Rozwiązanie? Warto pobrać każdą z 6 wymienionych wyżej aplikacji do nauki rosyjskiego, otworzyć ją, sprawdzić dostępne funkcje, a następnie wybrać jedną lub dwie, które wydadzą się nam najlepsze i najlepiej dostosowane do naszego stylu nauki.

Jak uczyć się języka rosyjskiego?

Główne trudności w nauce rosyjskiego

Najważniejszą trudność na początkowych etapach nauki rosyjskiego będzie stanowić alfabet. Również później czekają na jednak pewne „pułapki”. Są one doskonale znane osobom, które miały okazję przechodzić z jednego języka na inny, dość podobny (np. z hiszpańskiego na portugalski). 

 

Mówiąc w skrócie, chociaż podobieństwo dwóch języków co do zasady ułatwia naukę, to jednak dość często stanowi też przyczyną irytujących błędów. Większość osób wykazuje tendencje do mimowiednego nakładania form gramatycznych oraz wyrazów pochodzących z pierwszego języka na język drugi. Mówiąc inaczej, najpewniej będzie się nam zdarzało polonizować język rosyjski, tak samo, jak przykładowo osoby przechodzące z języka hiszpańskiego na portugalski hiszpanizują ten ostatni.

 

Warto też zwracać szczególną uwagę na znaczenie słów. Niektóre rosyjskie wyrazy będą brzmieć nam znajomo, jednak ich znaczenie będzie zupełnie odmienne, niż w obrębie języka polskiego. 

 

Podsumowanie

Nauka języka rosyjskiego — również ta samodzielna — jest więc jak najbardziej możliwa i wbrew pozorom wcale nie powinna być aż tak trudna, zwłaszcza jeśli uda się nam opanować alfabet.

 

Co oczywiste, poznawanie rosyjskiego może być znacznie łatwiejsze i o wiele szybsze, jeśli zdecydujemy się na profesjonalne korepetycje z języka rosyjskiego. W serwisie BUKI uczeń może znaleźć ogłoszenia od znakomitych nauczycieli, którzy nie biegle władają językiem rosyjskim, ale też posiadają bogate, wieloletnie doświadczenie dydaktyczne.

 

 

Oceń wiadomość

Ranking: 4.5 z 5

Według opinii 4 użytkowników

Szukasz korepetytora?

Wybieraj najlepszych korepetytorów w serwisie Buki!

Jak uczyć się języka rosyjskiego?

Od czego zacząć naukę języka rosyjskiego?

Poznawanie cyrylicy wbrew pozorom nie jest aż tak trudne. Liczy ona 33 znaki, przy 26 znakach, jakie posiada alfabet łaciński. Co ciekawe, większość liter brzmi podobnie, jak ma to miejsce w języku polskim..Czytaj więcej na BUKI

Czy opłaca się znać rosyjski?

Polskie firmy coraz częściej podejmują współpracę z firmami rosyjskimi oraz ukraińskimi, co naturalną koleją rzeczy rodzi rosnący popyt na osoby władające językiem rosyjskiego w stopniu zaawansowanym lub przynajmniej średniozaawansowanym, a także, rzecz jasna, na profesjonalnych tłumaczy języka rosyjskiego. Czytaj więcej na BUKI

Jakie są główne trudności w nauce rosyjskiego?

Najważniejszą trudność na początkowych etapach nauki rosyjskiego będzie stanowić alfabet. Również później czekają na jednak pewne „pułapki”. Są one doskonale znane osobom, które miały okazję przechodzić z jednego języka na inny, dość podobny (np. z hiszpańskiego na portugalski). a href="https://buki.org.pl/news/jak-uczy-si-jzyka-rosyjskiego/

Inne wiadomości:

Zarejestruj się jako korepetytor na BUKI!

Bezpłatna rejestracja w 10 minut

Zajęcia indywidualne lub przez Skype

Płatność bezpośrednio od ucznia

Przeczytaj także sekcję «Blogi korepetytorów»:

SEKRETY BIEGŁOŚCI JĘZYKOWEJ: Skuteczna Nauka Francuskiego w Praktyce

Skuteczna nauka francuskiego to proces wielowymiarowy, wymagający zaangażowania, ciekawości i cierpliwości. Oto kluczowe aspekty wpływające na skuteczność nauki tego urokliwego języka.

Autor: Zouhir T.

Wpływ mediów społecznościowych, memów i skrótów na polszczyznę

Wpływ mediów i popularnych treści na rozwój współczesnego języka polskiego

Autor: Adrianna F.

Nauka języka polskiego za pomocą map myśli: skuteczne narzędzie efektywnej nauki

Mapy myśli jako narzędzie do skuteczniejszego przyswajania wiedzy

Autor: Adrianna F.

Barwne Przemiany Mikroświata: Fascynujące Reakcje Chemiczne, Które Otworzą Ci Oczy

Odkryj magię chemii w codziennym życiu! Zanurz się w tajemnicze reakcje mikroświata, od oscylacji po chemię kuchenną. Fascynujące eksperymenty i zastosowania czekają na Ciebie!

Autor: Michał K.

The IELTS Passport to International Success

Is thе Intеrnational English Languagе Tеsting Systеm (IELTS) truly thе kеy to unlocking a world of possibilitiеs? This blog sееks to unravеl thе profound impact of IELTS on your global journеy.

Autor: Medhat A.

;