Gdzie i komu może przydać się dobrze przygotowana prezentacja? Możliwości jest wiele: na zebraniu w korporacji, podczas wykładu na uczelni, chcąc pozyskać nowego kontrahenta w biznesie, a nawet pracując na lepszą ocenę z danego przedmiotu. Wniosek jest jeden: umiejętność tworzenia prezentacji multimedialnych jest jedną z tych, które warto posiadać. Tym bardziej, że nauczyć się tego może każdy nastolatek! Dziś prezentujemy kilka porad, jakie mogą przydać się początkującym.
Jak zaplanować skuteczną prezentację multimedialną?
Na samym początku trzeba przełamać kilka barier, które sprawiają, że taka forma przekazu wydaje się nam nieatrakcyjna. Przede wszystkim są to:
- Nie jestem grafikiem, nie umiem projektować! To może być przeszkoda, jeśli w planach byłoby tworzenie wysokiej jakości prezentacji od absolutnego zera. Na szczęście nie trzeba tego robić, bo w sieci są dostępne tysiące gotowych szablonów na każdą okazję.
- Nie mam na to czasu! Owszem, stworzenie materiału multimedialnego wymaga dodatkowego nakładu pracy, ale w większości przypadków nie będzie to kilka tygodni. Najprostszy format można opracować już w niecałą godzinę, a już nawet taka „hasłowa” prezentacja pomoże zwrócić uwagę odbiorcy.
- To zbyt skomplikowane! Jeśli wiesz, co chcesz zaprezentować i masz pomysł na wsad merytoryczny, to już połowa sukcesu. Obsługa programów do tworzenia prezentacji jest bardzo prosta, bo w większości polega na przeciąganiu elementów, pisaniu tekstu i odpowiednim formatowaniu go.
Po upewnieniu się, że stworzenie prezentacji jest dobrym wyborem, warto przejść do właściwego planu. Samą koncepcję trzeba przełożyć na atrakcyjną graficznie formę, uwzględniając dwa czynniki: zawartość oraz cel. Oznacza to, że zawartość prezentacji musi być zgodna z tym, co chcemy przekazać odbiorcy, a każdy kolejny slajd musi dążyć do określonego celu.
Przykład:
Adam jest pracownikiem korporacji i chce zaprezentować szefostwu postępy prac nad projektem. Zaczyna od wprowadzenia, odpowiadając na pytanie „z jakim zagadnieniem mamy do czynienia?”, następnie w punktach szybko ukazuje strategię obraną przed rozpoczęciem prac. W rozwinięciu każdy kolejny punkt jest omawiany na osobnym slajdzie, z wykorzystaniem rzeczywistych danych liczbowych. Następnie prezentowane jest zestawienie osiągniętych kamieni milowych z tym, co jeszcze pozostało do wykonania. Warto w tym punkcie również zwrócić uwagę na kwestie związane z innowacjami (zmianami w pierwotnym planie) oraz zapotrzebowaniem budżetowym. Jeśli celem jest zatwierdzenie bieżących postępów przez kierownictwo, to zamknięcie prezentacji powinno skupiać się na przedstawieniu obecnej wizji produktu i pozytywów związanych z tym przedsięwzięciem. Ewentualne nawiązania do konkurencji Adam powinien osadzić nieco wcześniej.
Jakie narzędzia online można wykorzystać do stworzenia profesjonalnej prezentacji?
Jest kilka narzędzi, które mogą okazać się przydatne przy tworzeniu prezentacji, ale obecnie na rynku „król jest tylko jeden” i jest nim Canva. To darmowe – w podstawowej wersji – narzędzie, z dostępem do wielu różnych szablonów. Co istotne, sporo naprawdę zaawansowanych graficznie projektów jest również dostępnych bez opłat. Wszystkie prezentacje są podzielone tematycznie, więc swoją bazę znajdzie tutaj zarówno uczeń, jak i osoba prowadząca biznes.
Wielką zaletą Canvy jest również to, że za opłatę miesięczną porównywalną z większością VOD w Polce, uzyskujemy dostęp do wielu elementów i narzędzi premium. Mogą one wyraźnie wzbogacić graficznie naszą prezentację, jak i ułatwić proces tworzenia jej. Co istotne, to dostępne online oprogramowanie zostało docenione przez wielu twórców i odbiorców, więc nietrudno znaleźć wsparcie, wszelkiego rodzaju kursy i wiedzę istotną do opanowania szczegółów technicznych korzystania z platformy.
Czytaj również: "Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – jak się przygotować?"
Jak zrobić dobrą prezentację – wskazówki od BUKI
Oto nasze TOP 5 wskazówek dla każdego, kto chce przygotować dobrą prezentację. Warto zastosować te podpowiedzi:
- Jeśli umieścisz za dużo tekstu, to całość przestanie być czytelna. Zdarzają się specyficzne okoliczności (np. podczas wykładów na uczelni), gdzie ten „nadmiar” tekstu jest konieczny, ale to wyjątkowe sytuacje. Staraj się myśleć o prezentacji jako o esencji, czyli formie przedstawienia tylko najważniejszych komunikatów. Dzięki temu odbiorca lepiej zrozumie, co masz na myśli.
- Unikaj pstrokatych i niespójnych kompozycyjnie szablonów graficznych. Owszem, bazowanie na akcentach kolorystycznych celem przykucia uwagi odbiorcy to dobra praktyka, ale musi ona być używana mądrze. W tym celu warto poczytać o… kolorach, kole barw i tym, jak połączenia kolorystyczne są używane w przekazach marketingowych. Już nawet opanowanie podstaw może sprawić, że nasza prezentacja będzie nie tylko ładniejsza, ale i lepiej postrzegana!
- Rzetelnie wybieraj informacje. Bardzo dobrą praktyką jest zestawienie plusów i minusów danego rozwiązania, przedstawienie kalendarium, opracowanie wykresu, pokazanie danego procesu „krok po kroku”, bazowanie na danych liczbowych. Mieszanie ze sobą tego typu form przekazu na kolejnych slajdach będzie dla odbiorcy bardzo atrakcyjne, bo pomoże mu na wiele sposobów zrozumieć istotę problemu!
- Nie bój się operować obrazem, a nawet wideo. Osadzanie drobnych symboli graficznych dla wizualizowania określonych spraw, to miły dodatek w prezentacji. Jednak prawdziwa podstawa to zdjęcia odnoszące się do treści. Pamiętajmy, że odbiorca „konsumuje oczami”. Tekst na prezentacji jest umieszczony dla zarysowania sprawy i poparcia wypowiedzi, a obraz znacząco poszerza kontekst i oddziałuje na wyobraźnię.
- Zrób prezentację tak, żeby była mapą dla… ciebie! Dokładnie tak: jeśli stworzysz dobrą prezentację i wrócisz do niej za pół roku, to z pomocą takiego dokumentu masz być w stanie od razu poprowadzić cały wykład. Dlatego warto dbać o zawartość merytoryczną i jej ułożenie w czasie, aby wszystkie slajdy układały się w spójną historię: od przedstawienia sprawy, aż po podsumowanie będące naszym celem.
Pamiętajmy jednak, że najważniejsze nie jest to, jak wygląda prezentacja, ale co zawiera i w jaki sposób trafi ona do odbiorcy. Dlatego na samym początku trzeba zadbać o odpowiedni zasób wiedzy. Jeśli tego brakuje, to dobrym pomysłem będzie jej uzupełnienie, np. poprzez indywidualne rozmowy ze specjalistą z danej branży. Dzięki platformie BUKI można takie konsultacje odbyć w pełni online, umawiając się z wybranym nauczycielem. To idealny pomysł np. w momencie, gdy tworzymy prezentację do szkoły (korepetytor może być naszym pierwszym odbiorcą), albo w języku angielskim do pracy (native speaker podpowie, co jeszcze warto poprawić w treści). Pamiętaj: podstawą dla dobrej prezentacji jest wysoka jakość wiedzy, którą w momencie tworzenia posiada jej twórca!