Język francuski: kultura i historia języka francuskiego

 .

Artykuły autora: 52

Język francuski: kultura i historia języka francuskiego

Język francuski nie jest najważniejszy na świecie. Mimo to Francuzi tak właśnie uważają, pielęgnując swoją mowę i dbając, aby nie przedostawały się do niej masowo naleciałości z innych języków (np. angielskiego, tak jak ma to miejsce w polskim). Za francuskim stoi też ciekawa historia, w tym walka o europejską dominację „na szczycie”.

Jak rozwijała się kultura języka francuskiego na przestrzeni wieków?

Język francuski nie jest szczególnie stary, jego początków można doszukiwać się w czasach średniowiecznych. Dość istotny wpływ na jego „karierę” miał upadek Imperium Rzymskiego. Właśnie wtedy powoli na znaczeniu zaczęła tracić powszechnie używana łacina, a zaczęły tworzyć się różne dialekty: alzacki, bretoński, baskijski.

Trend postępował i już w roku 1539 wydano edykt z Villers-Cotterêts, na mocy którego francuski stał się językiem urzędowym w całym królestwie. Chwilę później powstały pierwsze tłumaczenia Biblii, zaczęto też spisywać ważne akty państwowe po francusku. 

Dziesięć lat później powstało bardzo ważne dzieło o charakterze nacjonalistycznym. „La Défense et Illustration de la langue française” był swego rodzaju manifestem wzywającym francuskich twórców do porzucenia łaciny na rzecz języka francuskiego. To dzieło teorii literatury nie odbiło się bez echa, poeci rzeczywiście bardzo chętnie przystąpili do działania. W ten sposób powstało mnóstwo ciekawych, ponadczasowych i pięknych wierszy. 

Jakie są główne elementy kultury związane z językiem francuskim?

Już na tamtym etapie chodziło przede wszystkim o to, aby przewyższyć językową maestrią ówczesną konkurencję. Należały do niej język włoski, łacina i greka. Na tej podstawie wykształciło się też kilka specyficznych cech językowych, które są obecnie nierozerwalnym mostem pomiędzy kulturą, historią a językiem.

Jednym z nich jest między innymi spore przywiązanie do formalności w języku. Protokoły komunikacyjne są bowiem jasno określone i wszelkich zasad należy się trzymać, zachowując zgodność nie tylko wymowy, ale i formy. Między innymi ze względu na ten fakt, francuski nie należy do najłatwiejszych języków na świecie.

Warto też pamiętać, że ogromny wpływ na ostateczny kształt języka, w tym występowanie charakterystycznych idiomów, mieli francuscy twórcy. To właśnie pisarze pielęgnowali i wzbogacali ten język, tworząc jego perfekcyjne brzmienie i przekaz. Sztuka, literatura, teatr, później też film i moda – wszystko to ma wiele związku z francuskim, jego popularnością i kształtowaniem.

W jaki sposób historia wpłynęła na rozwój języka francuskiego?

Po pewnym czasie melodyjny francuski przyjął się w całej Europie jako język arystokracji. We Francji był on wzmacniany (taki wpływ na niego miała np. rewolucja francuska), a na innych dworach – uwielbiany. Dość rzec, że również polscy arystokraci, szlachta i dwór posługiwali się biegle francuskim. Również do Wielkiej Brytanii dotarła ta moda, a także do Rosji. Warto pamiętać też o czasie tworzenia kolonii – Francja miała swoje głównie w Afryce, ale też Azji i Ameryce Południowej. Wraz z żołnierzami, przybywał też język – w wielu tych miejscach do dziś jest on używany.

Obecnie około 280 milionów ludzi na świecie posługuje się francuskim. Nie jest on zatem aż tak bardzo popularny. Wielu Francuzów ma za złe to, że powoli przenikają do tej mowy słowa, których etymologii można doszukiwać się z innych języków. Młodzi ludzie coraz częściej posługują się młodzieżową odmianą francuskiego, dostosowaną do realiów nowych technologii i mediów społecznościowych. Rodzi to ogromną obawę wśród tradycjonalistów, jednak co się dalej stanie z francuskim, czy będzie on wzmacniał lub osłabiał swoją pozycję – historia pokaże.

Chcesz nauczyć się dowolnego języka obcego, w tym francuskiego? Zajrzyj na BUKI, gdzie spotkasz świetnych nauczycieli z dobrym podejściem. Zajmą się Tobą indywidualnie, dostosowując program nauczania do Twoich możliwości i potrzeb. W ten sposób nauczysz się nie tylko jak zdawać egzaminy, ale przede wszystkim jak posługiwać się francuskim bez przeszkód i płynnie. Przyda się jak znalazł podczas zwiedzania Paryża!

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 2 użytkowników

 .

Autor .

Artykuły autora: 52

Dopasuj korepetytora

Język francuski: kultura i historia języka francuskiego

Jak rozwijał się język francuski na przestrzeni wieków?

Język francuski rozwijał się od czasów średniowiecza, zaczynając od dialektów lokalnych, a z czasem stając się językiem urzędowym i kulturalnym Francji. Czytaj więcej na BUKI

Jak kultura francuska wpłynęła na rozwój języka?

Literatura, sztuka i twórcy francuscy mieli ogromny wpływ na rozwój języka, dbając o jego piękno, precyzję i wyrafinowane brzmienie. Czytaj więcej na BUKI

Jakie są główne cechy języka francuskiego?

Język francuski charakteryzuje się formalnością, jasnymi zasadami wymowy i gramatyki oraz wpływem kultury na wyrażenia idiomatyczne. Czytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów