Matura (egzamin maturalny) – jest to egzamin dla absolwentów szkół średnich. On nie jest obowiązkowy dla wszystkich, lecz dla tych, którzy planują kontynuować edukację na uczelniach wyższych. Matura się składa z przedmiotów obowiązkowych i opcjonalnych. Obecnie na obowiązkowe przedmioty składają się matematyka, język polski i język obcy nowożytny (te trzy na poziomie podstawowym) oraz jeden wybrany przez absolwenta przedmiot na poziomie rozszerzonym. Czasami uczelnie wyższe ustalają niezbędne do zdania przedmioty, żeby się dostać na konkretny kierunek. Dobre wyniki z matury w znacznym stopniu zapewniają dostanie miejsca na pożądanym uniwersytecie. Egzamin się dzieli na część pisemną i ustną. Aby zdać egzamin maturalny, z przedmiotów obowiązkowych należy uzyskać chociażby 30% punktów.
Dlaczego matura potrzebuje szczególnego przygotowania?
Coraz bliżej jest godziny X, kiedy absolwenci szkół przystępują do egzaminów maturalnych. Głównym zadaniem nauczycieli i rodziców jest zapewnienie jak najpełniejszego przygotowania do skomplikowanych testów, wyniki których znacząco wpłyną na przyszły los i życie absolwenta. Pomyślnie zdane egzaminy otwierają nowe horyzonty dla ucznia, pozwalają na kontynuację edukacji w prestiżowych instytucjach edukacyjnych i zdobycie zapotrzebowanego zawodu, który stanie podstawą udanej przyszłości. Cały problem z przygotowaniem do matury polega na tym, że dla jej zdania trzeba dysponować olbrzymią ilością wiedzy i znać dużo szczegółów. Integralną częścią procesu uczenia się jest dyscyplina, każdodniowe powtarzanie i rozumienie materiału. Matura ma szczególną strukturę, polega na wykonaniu różnych zadań, więc uczeń musi umieć sobie z tym poradzić. Egzamin maturalny zawiera materiał objęty programem nauczania na poziomie szkoły średniej, więc informacji rzeczywiście jest sporo. Same słowo „matura” budzi w uczniach strach i zmusza ich się denerwować. Zdenerwowani są i rodzice też, gdyż chodzi o przyszłość ich dziecka. Żeby z powodzeniem zdać maturę, warto jest się zaspokoić i skupić się na przygotowaniu do niej.
Jak poradzić sobie z przygotowaniem do matury?
- Przygotowanie jest konieczne.
Nie wszyscy poważnie traktują konieczność przygotowania do matury. Ktoś ma nadzieję, że jeżeli uczył się w szkole przez poprzednie lata, to na pewno będzie pamiętał cały materiał i z powodzeniem zda egzamin maturalny. Ktoś polega na zapewnieniu nauczycieli szkolnych, że maturę da się zdać bez dodatkowego szkolenia. Jednak nauczyciele nie zawsze dbają o los swoich uczniów, a ocenianie w szkole nie zawsze obiektywnie odzwierciedla poziom wiedzy. Wystarczy samodzielnie spróbować rozwiązać maturę sprzed ostatnich lat, by zobaczyć realne perspektywy uzyskania wysokich wyników z egzaminu maturalnego. Przygotowanie więc do matury jest konieczne, by odnieść sukces.
- Nie odkładaj naukę na później
Powtarzanie materiału należy rozpocząć jak najwcześniej. Informacja ciągle się zapomina, więc warto ją odświeżać w pamięci. Ponadto takie przedmioty, jak matematyka, fizyka i chemia wymagają nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także umiejętności praktycznych, których nie da się zdobyć w ciągu jednego dnia. Języki obce z kolei „nie tolerują” długich przerw w nauce. Musisz zacząć się uczyć przedwcześnie, ponieważ po prostu niemożliwe jest ogarnięcie całego programu szkolnego w noc przed egzaminem.
- Ustal harmonogram uczenia się
To jest ważne, ponieważ przygotowanie do jakiegokolwiek przedmiotu wymaga systematyczności. Zdecyduj, w które dni i jak długo będziesz się uczyć i staraj się nie odstępować od zamierzonego. Przestrzeganie ścisłego harmonogramu nie pozwoli Ci być leniwym i bezczynnym, nieustannie poszukującym nowych wymówek dla lenistwa, a także da Ci możliwość śledzenia Twoich postępów i identyfikowania tematów trudniejszych od innych. Optymalny tryb zajęć to 3 razy w tygodniu przez 1,5-2,5 godziny.
- Weźmij pod uwagę specyfikę zdawanych przedmiotów
Aby uzyskać wysoki wynik, nie wystarczy tylko zapamiętania formuł lub obcych słów. Musisz także umieć korzystać z nich i łączyć je ze sobą. Tylko każdodniowa nieustanna praktyka może w tym pomóc. Na przykład, na maturze z historii nie wystarczy wiedzy tylko samych dat i faktów historycznych. Konieczna jest również umiejętność śledzenia logicznych połączeń między zdarzeniami.
- Powtarzaj informację po kolei od początku
Zadania na egzaminie maturalnym obejmują cały program szkoły średniej, który jest oparty na zasadzie „od prostego do złożonego”, więc najlepiej jest zacząć od początku i powoli przechodzi do bardziej skomplikowanych tematów. Coś może się wydawać proste i oczywiste, a coś wręcz przeciwnie jest dawno zapomniane i może powodować trudności.
- Ucz się razem z przyjacielem
Samodzielna nauka wymaga samodyscypliny i cierpliwości. Grupowe uczenie się zaś może okazać się łatwiejsze. Możecie nawzajem zadawać sobie pytania, odpowiadać na nie, dyskutować o kontrowersyjnych tematach i nieporozumieniach, które się pojawiły. W ten sposób szybko zapamiętasz niezbędną informację, a proces nauki nie będzie się ograniczał do nudnego czytania podręcznika lub rozwiązywania zadań.
Jeżeli trudno Ci jest opanować materiał, z casu się zostaje coraz mniej, zawsze możesz się zwrócić za pomocą do nauczyciela prywatnego. Korepetycje są bardzo skutecznym sposobem na naukę, zapewniają szybkie przyswojenie informacji w krótkim czasie, jednocześnie podwyższając poziom wiedzy. Dużo absolwentów korzysta z pomocy korepetytorów. Nauczyciel prywatny zauważy wszystkie luki w wiedzy ucznia i będzie pracował nad ich zapełnieniem, oraz nad eliminowaniem błędów, popełnianych przez absolwenta. Korepetycje są skuteczne, ponieważ program szkoleniowy tworzy się, uwzględniając wiedzę i umiejętności ucznia. Jeżeli student szybko opanował jeden temat, korepetytor może zaczynać uczyć go innego, ale jeżeli absolwent ma trudności w czymś, korepetytor maksymalnie wyjaśnia ten dział, żeby uczeń całkowicie go opanował.
- Rób notatki
To może się wydawać nieobowiązkowym i wcale nieważnym, ale notatki dają dużo przewag. Na półkach każdego absolwenta można znaleźć wiele podręczników z każdego przedmiotu, ale one nie zawsze zawierają wszystko, czego potrzebujesz. Niema nic lepszego, niż samodzielnie napisane notatki. Po pierwsze, jest to bardzo dobry sposób na zapamiętanie informacji, gdyż wszystkie potrzebne rzeczy zapisujemy własnoręcznie. Po drugie, zawsze będziesz miał ze sobą w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Ponadto bezpośrednio przed egzaminem maturalnym możesz ponownie przeczytać swoje notatki i odświeżyć w pamięci materiał.
- Nie panikuj
W żadnym wypadku nie poddawaj się zapewnieniu, że zadania na maturze są niezwykle złożone i nigdy je nie rozwiążesz. Nie wierz też znajomym, którzy słyszeli od „zaufanych ludzi”, że w tym roku maturę skomplikują do niemożliwości. To są wszystko bzdury. Wszystkie zadania można rozwiązać, wszystkie pytania mają odpowiedzi, co oznacza, że jeśli podejmiesz się do przygotowania z całą odpowiedzialnością, uzyskasz dobry wynik.
- Bądź zorganizowany
Time management to jest strategia, która pomoże ustalić ścisły harmonogram dnia i pomoże wygospodarować więcej czasu na naukę lub odpoczynek. Najpierw zacznij zapisywać wszystkie rzeczy, konieczne do zrobienia, w notatnik, więc nie zapomnisz o niczym. W taki sposób zawsze będziesz wiedział, co jeszcze musisz załatwić w ciągu dnia lub np. tygodnia. Zwróć uwagę na to, jak wykorzystujesz czas i staraj się być bardziej skutecznym. Możesz się uczyć, kiedy jedziesz w autobusie. Pobierz audio lekcje z jakiegoś przedmiotu i słuchaj je, kiedy idziesz po ulice lub kiedy masz kolację. W taki sposób nauka będzie bardziej wydajna, gdyż zawsze będziesz w jakimś stopniu się uczył. Nie zapominaj też o przerwach, by Twój mózg mógł odpocząć od napływu informacji.
- Powtarzaj na głos
Powtarzanie na głos to jest bardzo skuteczna metoda mnemotechniczna w celu lepszego zapamiętywania informacji. Nasz mózg szybciej zapamiętuje te rzeczy, które wymawiamy, ponieważ niejako dłużej na nich się skupia. Możesz nagrywać swoje wypowiedzi na dyktafon, a potem wielokrotnie je odtwarzać i przesłuchiwać