Jak powinien wyglądać nauczyciel?

22.10.2016

Jak powinien wyglądać nauczyciel?
Edukacja szkolna

Co za wygląd? Bezzwłocznie zmieńcie to! Na pewno chociaż jeden raz w swojej karierze zawodowej każdy nauczyciel otrzymał podobny komentarz od dyrektora. Oczywiście dyrektór nie może zakazać wyrażać własne poglądy, jednak szkoła nie jest miejscem, gdzie trzeba prezentować swoją całą garderobę.

„Niebezpieczna” odzież dla kariery

Szanowni nauczyciele, lepiej zostawcie krótkie spódnice i krótkie koszulki, spodnie typu „low waist” lub podobne na inną okazję.  Takie elementy kobiecej garderoby są zakazane w biurach i państwowych urzędach. Oficjalnego zestawu dla nauczyciela nie ma lecz istnieją reguły co „pasuje”, a co „nie pasuje”. Przestrzeganie tych zasad jest tylko waszą decyzją.

Wygląd wizytówką nauczyciela

Pytanie odnośnie wyglądu nauczyciela nie jest tematem nowym, jednak nadal zostaje aktualnym. Co roku do szkoły przychodzi dużo nowych młodych specjalistów, absolwentów kierunków pedagogicznych. Oni wiedzą, iż wygląd wykładowcy jest jednym ze składników jego profesjonalności.

Tak czy inaczej, istnieje teoria pierwszego wrażenia. Badania potwierdzają, iż w 75% sytuacji, pierwsze wrażenie odgrywa istotną rolę. Co zapada w pamięci przy pierwszym spotkaniu z człowiekiem? Tak, jego wygląd. Bez żadnej wątpliwości, ważniejszym jest jego poziom wiedzy, mądrość, jednak odzież daje pierwszą opinię o was.

Uczniowie szybko zapamiętują wygląd nauczyciela, spotykając jego po raz pierwszy. Nie jest tajemnicą, iż dzieci chcą mieć wykładowcę z przyjemnym wyglądem, elegancko ubranym. Bardzo często od uczniów podstawówki można usłyszeć, iż oni mają najpiękniejszą nauczycielkę. Nastolatki nie zwracają na to swojej uwagi. Dziwnie będzie odbierany wykładowca, ubrany według mody lat 80-ch. Aby mieć większą pewność siebie, wykładowca powinien mieć nienaganny wygląd.

Dobry wygląd składa się z pedagogicznej fryzury, odzieży, obuwia, makjażu, itd. Ale tego też powinno być z umiarem. Wygląd w dużej mierze zależy od samej osoby, jej preferencji, nastroju, itd. Dlatego, jesteśmy indywidualistami, powinniśmy przyjmować każdego.

Jak ubierac się do pracy?

Nie jest to proste pytanie. Wszystko zależy od materialnych możliwości, gustu, stylu, pogody, preferencji człowieka.

Idealnym zestawem będzie kostium który podkreśli walory zawodowe, osobiste i formalne relacje ze studentami. Kostium komponuje się ze spódnicą, spodniami i bluzką.

Kultura wyglądu jest nie mniej ważna niż kultura zachowania. W ubraniu zawsze powina być czystość i zgrabność. Innymi słowy, odzież ubiera i z tym odkrywa człowieka. Powinna być wygodna oraz zgodna z regułami dress codu.

Udany wygląd  nauczyciela nie tylko pozytywnie wpłynie na piewsze wrażenie otaczającyh, ale również podkreśli jego profesjonalność.

Kilka porad dla nauczyciela

Bez żadnej watpliwości, wygląd zewnętrzny, sylwetka człowieka zależy tylko od jego osobowości. Nie trzeba zapominać o tym, iż nauczyciel jest osobą dającą przykład do naśladowania młodemu pokoleniu.

  • W garderobie nauczyciela nie powinno się znależć dużo zbyt modnych rzeczy, które mogą zwracać uwagę dzieci.
  • Nie można przychodzić na zajęcia w spodenkach.
  • Starajcie się rozumieć kiedy warto ubrać kostium, kiedy sukienkę, a kiedy jeansy.
  • Nie trzeba zapominać o czytości odzieży.
  • Starajcie się kombinować, często zmieniać zestawy.
  • Wysokie obcasy należy zostawić raczej na wyjście do kina.
  • Nie trzeba zapominać o fryzurze.
  • Akcesoria nie powinny być bardzo drogie, zwracające na to uwagę.

Niestety, wszyscy wiedzą jaki ubiór odpowiada pewnemu zdarzeniu, lecz nie każdy przestrzega tego. Nauczyciel, który bierze na siebie odpowiedzialność, powinien przestrzegać reguł oficjalnego stroju dlatego, iż wykładowca jest przykładem dla naśladowania oraz wywiera wpływ na uczniów.

Oceń wiadomość