Mnemotechnika - co to jest i jak jej stosować w nauce?

25.08.2021

Mnemotechnika - co to jest i jak jej stosować w nauce?
Świat nauki
 1. Mnemotechnika - co to?
 2. Rodzaje mnemotechnik
 3. Mnemotechnika w nauce angielskiego
 4. Mnemotechnika dla dzieci
 5. Mnemotechnika staje się coraz popularniejsza, jednak nadal wiele osób nie do końca wie, co to takiego jest. Jest to pewien sposób zapamiętywania informacji. Mnemotechniki są przydatne zarówno w życiu codziennym, jak i podczas nauki do sprawdzianów, czy egzaminów. Ułatwiają nie tylko naukę, ale także zapamiętywanie ważnych dat czy listy zakupów. Dzisiaj przyjrzymy się dokładnie, co to jest mnemotechnika i jakie ma zastosowanie w nauce. Czy faktycznie, tak bardzo ułatwia życie? Przedstawimy również rodzaje mnemotechnik i pokażemy, jak wykorzystać te metody w praktyce.

  Mnemotechnika - co to?

  Na początek opowiemy Wam, co to jest mnemotechnika. Jest to sposób na polepszenie jakości i ilości zapamiętywanych informacji. Korzystanie z mnemotechnik ułatwia również wykorzystywanie zapamiętywanych informacji w praktyce. Pozytywnie również wpływa na koncentrację. Technika ta polega na skorelowane ze sobą trzech rzeczy tj. skojarzeń, kontekstu i wyobraźni. Wiele osób może to zdziwić, ale mnemotechnika była wykorzystywana już w czasach starożytnych! Jej skuteczność została jednak naukowo udowodniona dopiero w XX wieku. Mnemotechniki sprawiają, że efektywność nauki bardzo rośnie. Metoda ta pobudza zarówno prawą, jak i lewą półkulę mózgu, w związku z tym pobudza myślenie abstrakcyjne oraz logiczne i analityczne. Prawidłowe korzystanie  z mnemotechnik sprawia, że jesteśmy w stanie zapamiętać materiał aż 7 razy szybciej, a zapamiętane informacje nie znikają z naszej pamięci zaraz po sprawdzianie, a zostają z nami na długi czas. Wykorzystanie tej metody sprawdza się w wielu płaszczyznach naszego życia, m.in.:

  • do zapamiętywania imion i nazwisk,
  • do zapamiętywania haseł, kodów, numerów telefonów czy PIN-ów,
  • do zapamiętywania listy zakupów,
  • do zapamiętywania materiału na sprawdzian czy egzamin,
  • do zapamiętywania informacji z lekcji, wykładów czy szkoleń,
  • do zapamiętywania dat.

  Warto tutaj zaznaczyć, że wykorzystanie mnemotechnik nie tylko poprawia naszą pamięć, ale także pozytywnie wpływa na koncentrację i kreatywność. W tym miejscu przedstawimy Wam największe zalety korzystania z mnemotechnik:

  • szybsza i efektywniejsza nauka,
  • zapamiętywanie dat, liczb i ciągów cyfr bez wysiłku,
  • szybsza nauka języka obcego,
  • łatwość w zapamiętywaniu wzorów,
  • posiadanie uporządkowanej wiedzy, która pozostaje z nami na długi czas,
  • co może być dziwne, ale mnemotechniki pozytywnie wpływają również na kontakty między ludźmi,
  • łatwość w zapamiętywaniu swoich spontanicznych pomysłów, które nagle wpadają do głowy,
  • szybsza nauka rysowania,
  • umiejętność tworzenia notatek w pamięci, nie tylko na kartce.

  Pamiętajmy jednak, że mnemotechnik musimy się nauczyć. To nie jest tak, że od razy przy pierwszym praktykowaniu tej metod będziemy zaginać swoją pamięć. Na wszystko potrzeba czasu i odpowiednio dużo pracy. Najważniejsza jest jednak systematyczność. Wystarczy kilka minut dziennie, a po 2-3 tygodniach zobaczysz ogromne efekty.

  Rodzaje mnemotechnik

  Mnemotechniki dzielimy tylko na dwa rodzaje:

  • Proste - do prostych metod mnemotechnik zaliczamy różnorodne skróty, rymy, skojarzenia, łączenie wyrazów w pary, naukę poprzez system pierwszych liter, gry słów.
  • Złożone - złożone metody mnemotechnik bazują na naszej wyobraźni.

  Poniżej opiszemy kilka metod mnemotechnik:

  • Skrótowce tj. akronimy - jest to chyba najłatwiejsza metoda. Polega na utworzeniu skrótu. Owy skrót tworzymy z pierwszych liter słów lub zdania, które musimy zapamiętać. Skrótowce dobrze się też sprawdzą do zapamiętywania pewnej grupy wyrazów np. wszystkie morza na świecie. Popularnym skrótowcem jest ten, który dotyczy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach tj. ADEK. Chyba każdy z nas chociaż raz spotkał się z tym skrótem. 
  • pierwsze litery - jest to sposób bardzo pokrewny ze skrótowcami, jednak w odróżnieniu od akronimów musimy ułożyć jedno zdanie. Pierwsze litery każdego ze słów tworzą grupę wyrazów, które musimy zapamiętać. Wyobraźmy sobie, że musimy zapamiętać wszystkie planety w naszym układzie słonecznym. Na podstawie tego tworzymy jedno zabawne zdanie, które zawiera potrzebne litery. Takie przykłady i zastosowanie możemy mnożyć.
  • tworzenie rymów - wiele z nas pewnie pamięta rymowanki poznane jeszcze w szkole podstawowej na temat zasad pisowni. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyć własne rymy, które ułatwią zapamiętywanie materiału. Zapamiętywanie ułatwia tworzenie własnych wierszyków lub rymowanek. 
  • skojarzenia - kolejną techniką jest zapamiętywanie na podstawie skojarzeń. Nawet tych najbardziej irracjonalnych, które są zrozumiałe tylko dla nas. Najważniejszy jest efekt, aby informacja była zapamiętana.
  • Kolejną metodą mnemotechnik jest metoda łańcuchowa. Sposób ten jest bardzo prosty. Należy wymyślić prostą lub zabawną historię i wykorzystać w niej słowa, które musimy zapamiętać.
  • kolejna metoda nazywana jest pałacem pamięci. Jest to niesamowity sposób, który pozwala zapamiętać nawet cały wykład. W celu zastosowania tej metody musimy sobie wyobrazić pewne miejsce z przedmiotami. Owe przedmioty muszą nam się kojarzy z rzeczami, które musimy zapamiętać. Zamieniamy się w niczym Sherlocka, który dzięki swojej niesamowitej pamięci rozwiązywał detektywistyczne zagadki.
  • Kolejna metoda, która należy do mnemotechnik to znana przez wszystkich mapa myśli. Szerzej ten temat omówimy tutaj: mapa myśli - czy jest pomocna w edukacji?
  • Kolejny sposób to zapamiętywanie poprzez analogie i podobieństwa. Za pomocą tego sposobu możemy zapamiętać tak naprawdę wszystko. Zarówno w nauce angielskiego podczas poznawania czasów, jak i fizyki podczas poznawania prawa Newtona. Szukanie analogii w codziennym  życiu bardzo ułatwia zapamiętywanie.
  • Ostatnia od nas na dzisiaj metoda to metoda gumowej kaczki. Często stosowana przez programistów. Metoda ta bardziej służy do ćwiczenia swoich zdolności zapamiętywania, niż samego zapamiętywania, ale jest bardzo pomocna. Jeżeli staniesz w pewnym punkcie i nie będziesz mógł znaleźć rozwiązania, należy tłumaczyć wszystko owej gumowej kaczce lub innemu przedmiotowi, jak coś zrobiłeś. Krok po korku. Tak jakbyś chciał to wytłumaczyć małemu dziecku. Albert Einstein powiedział, że jeżeli nie potrafimy czegoś wytłumaczyć w prosty sposób, oznacza to, że sami tego nie rozumiemy. Trudno jest się z tym nie zgodzić.

  Mnemotechnika w nauce angielskiego

  Mnemotechnika ma szerokie zastosowanie. Bardzo dobrze sprawdzi się do nauki języka angielskiego. Jak wszyscy dobrze wiemy, nie nauczymy się dobrze języka obcego, jeżeli nie będziemy znać wystarczająco dużo słów. Do nauki słownictwa idealne sprawdzą się mnemotechniki. Naszym zdaniem najlepiej jest wykorzystać  do tego celu:

  • mapy myśli,
  • metodę pierwszych liter,
  • grupowanie elementów
  • skrótowce.

  Idealnie do nauki języka sprawdzi się również budowanie skojarzeń. Każde słowo możemy sobie skojarzyć z czymkolwiek tylko chcemy. Z tym, co pomoże nam zapamiętać. Najzwyklejszy czasownik czy rzeczownik możemy ustawić sobie z ulubioną postacią w ostatnio oglądanym serialu. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni. Nic innego nas nie ogranicza. Najważniejsze, aby wytworzone skojarzenia były Twoje, a nie zapożyczone od kogoś innego. Tylko w ten sposób będziesz rozwijać swoje umiejętności mnemotechniczne. Nauka języka angielskiego jest jednak bardzo czasochłonna. Wymaga od nas systematyczności i rozmawiania w tym języku, dlatego oprócz stosowania mnemotechnik do łatwiejszego zapamiętywania słów, zasad gramatycznych i czasów zachęcamy do zapoznania się z ofertą korepetytorów na portalu BUKI.

  Mnemotechnika - co to jest i jak jej stosować w nauce?

  Mnemotechnika dla dzieci

  Nikogo raczej już nie dziwi to, że wprowadzanie dobrych nawyków najlepiej zacząć, jak najwcześniej. To samo tyczy się mnemotechnik. Dobrze jest uczyć tego sposobu zapamiętywania już małe dzieci. Dzięki temu będą miały łatwiejszy start i szybciej będą się uczyć nowych rzeczy. Mnemotechniki pobudzają wyobraźnię i kreatywność naszych pociech, co tylko w przyszłości jeszcze bardziej zaprocentuje. Dla dzieci do nauki tej metody najlepiej sprawdzi się zapamiętywanie poprzez:

  • Piktogramy, czyli symboliczne rysunki. W ten sposób możemy wspomóc naukę wiersza czy piosenki na pamięć.
  • Umiejętność wyłapywania najważniejszych słów z definicji. Podczas nauki definicji nie musimy zapamiętywać wszystkich słów i zdań. Wystarczą tak naprawdę 3 słowa do zachowania sensu i zapamiętania.
  • Kolejny sposób to niezawodna metoda poprzez budowanie skojarzeń.
  • Tworzenie z dzieckiem map myśli - najlepiej kolorowych przepełnionych rysunkami.
  • Tworzenie własnych rytmów i historii, które ułatwią zapamiętywanie.

Autor:

Oceń wiadomość