Najgorzej płatne zawody w Polsce - czego nie warto studiować?

30.03.2023

Artykuły autora: 357

Najgorzej płatne zawody w Polsce - czego nie warto studiować?

Marzeniem każdego młodego człowieka (i nie tylko) jest zarabianie wystarczającej ilości pieniędzy. Zależy nam na komfortowym i wygodnym życiu. Każdy z nas chce wyjść do restauracji, wyjechać, mieć możliwość swobodnych zakupów i budowania poduszki finansowej. Niestety nie wszystkie zawody gwarantują nam taką swobodę i wygodę, dlatego dzisiaj postanowiliśmy opowiedzieć o najgorzej płatnych zawodach w Polsce i podpowiemy, czego dzisiaj nie warto studiować.

Czy zawsze warto studiować?

Na początku chcemy wyjaśnić, że nie zawsze warto iść na studia. Co więcej - ukończenie uczelni wyższej nie jest gwarancją wysokich zarobków, ani możliwością znalezienia pracy. Czymś powszechnym jest to, że osoby bez studiów zarabiają więcej niż te wykształcone. Jednym z lepszych przykładów są programiści. Co więcej, jest wiele znanych i bogatych osób, które prowadzą ogromne biznesy, a nie posiadają wykształcenia wyższego, np. Steven Jobs, Bill Gates czy Michael Dell. 

Wszystko to sprawia, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Oczywiście są zawody, w których ukończenie uczelni wyższej jest warunkiem możliwości pracy w zawodzie - np. lekarze. Decyzja o podjęciu studiowania powinna być w dużej mierze zależna od tego, w jakim kierunku chce się podążać.

Czasami lepiej jest wybrać zajęcia dodatkowe, np. na platformie BUKI, niż podejmować dalszą naukę na uczelni. W tym miejscu chcemy jeszcze wspomnieć, że kilkanaście lat temu studia były bardzo istotne. Dawały możliwość pracy biurowej czy rozwoju zawodowego (np. awansu). Dzisiaj uczęszczanie na uczelnie wyższą i napisanie pracy licencjackiej czy magisterskiej nie jest dużym wyczynem. Większość osób na to się decyduje, a idąc do pracy, są osobami bez jakiegokolwiek doświadczenia i wymagają przyuczenia (czyli zwiększają koszty pracodawcy). Obecnie pracodawcy bardziej cenią umiejętności praktyczne niż ukończenie uczelni wyższej. Dzisiaj z całą pewnością studia niczego nie gwarantują, a co więcej - są kierunki, które mogą okazać się zupełnie niewarte studiowania.

Należy jednak pamiętać, że jest to pojęcie względne, bo każdy odnajduje się w czymś innym, a najważniejsze jest robić, to co się lubi - nawet jeżeli przynosi to mniejsze zarobki. 

Osoby, które zastanawiają się, czy iść na studia powinny odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

  1. Dlaczego chce iść na studia?
  2. Czego chce się dowiedzieć na studiach?
  3. Co lubię robić w życiu?
  4. Co mnie interesuje?
  5. Czy wybrany kierunek jest związany z tym co mnie interesuje i/lub lubię robić?
  6. Czy w tym zawodzie trudno znaleźć pracę?

Czego nie warto studiować?

Tak jak wspomnieliśmy - to, czego nie warto studiować, to pojęcie względne. Nie należy zbytnio sugerować się tą listą. Jest ona orientacyjna i stworzona na podstawie danych statystycznych i opinii absolwentów. Nie oznacza to jednak, że po tych kierunkach studiów każdy z absolwentów zarabia źle. Ponadto należy pamiętać, że najważniejsze jest robić, to co się lubi.

Kierunki, po których mogą być trudności ze znalezieniem dobrze płatnej pracy:

  1. Filologia polska - znajomość języka ojczystego oczywiście jest ważna, jednak na co dzień niedoceniana. Po tym kierunku można znaleźć pracę w szkolnictwie (a jak wiemy, zarobki tam nie są atrakcyjne) lub w różnego rodzaju redakcjach (praca w takich miejscach pozwala już na rozwój i dobre zarobki, jednak ważny jest tutaj talent).
  2. Socjologia - ten kierunek największy sukces wróży osobom, które planują prowadzić karierę naukową. Praca socjologów w dużej mierze jest niedoceniana, chociaż coraz więcej strategii marketingowych zwraca uwagę na mechanizmy zachodzące w społeczeństwie.
  3. Geografia - po geografii podobnie, jak po filologii można zacząć pracę w szkolnictwie, podjąć karierę naukową lub rozwijać się w mocno specjalistycznym kierunku - tutaj jednak ciężko znaleźć zatrudnienie.
  4. Europeistyka - kierunek ten z pewnością jest ciekawy, jednak nie daje dużych perspektyw zawodowych. Daje możliwość podjęcia pracy w instytucjach europejskich. Potrzebna jest jednak tutaj znajomość języków obcych i posady te nie gwarantują wysokiej pensji.
  5. Politologia - ukończenie tego kierunku otwiera furtkę do pracy w instytucjach samorządowych czy szeroko rozumianych mediach. Niestety większość absolwentów tego kierunku nie podejmuje pracy w zawodzie.
  6. Rolnictwo - jest to raczej kierunek dla osób, które wiążą swoją przyszłość z rolnictwem, jednak statystycznie mało który rolnik posiada wykształcenie wyższe - tendencja ta zmienia się wraz z wiekiem. Młodsze osoby coraz częściej decydują się na studiowanie rolnictwa.
  7. Kulturoznawstwo - jest to raczej kierunek hobbystyczny, bo o zatrudnienie w zawodzie trudno. Można szukać pracy w muzeach czy innych instytucjach kultury, jednak zarobki nie będą wysokie.

Najgorzej płatne zawody w Polsce

Poniżej przedstawiamy najgorzej płatne zawody w Polsce (zawody te są związane z dostępnymi kierunkami na uczelniach wyższych):

  1. Zawody związane z produkcją muzyczną;
  2. Zawody związane z teologią;
  3. Szeroko rozumiane szkolnictwo - np. zawód nauczyciela;
  4. Pracę w instytucjach publicznych - np. urzędnicy;
  5. Zawody związane z usługami dla ludności, np. bibliotekarze, cukiernicy, fryzjerzy czy mechanicy.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

2.86

Według opinii 7 użytkowników

Autor Adrianna S.

Jestem absolwentką ekonomii. Od 2016 roku zajmuję się dofinansowaniami unijnymi. W 2020 rozpoczęłam pracę jako copywriterka.

Artykuły autora: 357

Dopasuj korepetytora

Najgorzej płatne zawody w Polsce - najczęściej zadawane pytania

Czy zawsze warto studiować?

Kilkanaście lat temu studia były bardzo istotne. Dawały możliwość pracy biurowej czy rozwoju zawodowego (np. awansu). Dzisiaj uczęszczanie na uczelnie wyższą i napisanie pracy licencjackiej czy magisterskiej nie jest dużym wyczynem. Coraz częściej pracodawcy bardziej cenią umiejętności praktyczne niż ukończenie uczelni wyższej.

Czytaj więcej na BUKI

Czego nie warto studiować?

To, czego nie warto studiować, to pojęcie względne. Niemniej jednak, uważa się, że po ukończeniu następujących kierunków mogą wystąpić trudności ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Są to między innymi: filologia polska, socjologia, geografia, kulturoznawstwo.Czytaj więcej na BUKI

Jakie zawody są najgorzej płatne?

Zawody związane z teologią i produkcją muzyczną, zawód nauczyciela, pracę w instytucjach publicznych oraz zawody związane z usługami dla ludności, np. bibliotekarze, cukiernicy.Czytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów