Dzisiaj w dalszym ciągu będziemy się zastanawiać nad pisownią wielką literą. Omówimy dzisiaj zasady rządzące w zapisywaniu nazw województw i regionów - tak, żeby raz na zawsze zapamiętać tę informację i już nie mieć wątpliwości co do poprawności zapisu.
Województwa i regiony - czym się od siebie różnią?
Zanim przedstawimy Wam zasady pisowni wielką literą nazw województw i regionów, musimy Wam wyjaśnić, czym różnią się od siebie te dwa słowa.
Regiony i województwa, to nie są tożsame obszary. Region dotyczy miejsc (obszarów), które mają takie same cechy - mogą to być zarówno cechy krajobrazowe, jak i gospodarcze czy nawet etniczne.
Natomiast województwo to jeden z głównych rodzajów podziału administracyjnego naszego kraju. W Polsce wyróżniamy 16 województw:
- dolnośląskie
- kujawsko-pomorskie
- lubelskie
- lubuskie
- łódzkie
- małopolskie
- mazowieckie
- opolskie
- podkarpackie
- podlaskie
- pomorskie
- śląskie
- świętokrzyskie
- warmińsko-mazurskie
- wielkopolskie
- zachodniopomorskie.
Wymieniając regiony Polski, z całą pewnością wyróżnimy:
- Wielkopolskę
- Małopolskę
- Śląsk
- Mazowsze
- Pomorze.
Należy jednak pamiętać, że regiony i województwa nie pokrywają się ze sobą.
Tak jak wspomnieliśmy, regiony w Polsce możemy podzielić na kilka sposobów np. etnograficzny. Mowa tutaj o miejscach, które wyróżniają się np. zwyczajami lub gwarą, np. kaszubski, kurpiowski. W Polsce wyróżniamy jeszcze inne regiony, które wyznaczają krainy geograficzne, np. Karpaty i Sudety.
Jak poprawnie zapisywać nazwy województw i regionów?
Wyjaśniliśmy, czym różnią się od siebie województwa i regiony. Omówimy teraz zasady gramatyczne dotyczące zapisywania ich nazw. Pamiętajcie, że więcej porad językowych otrzymacie od korepetytorów BUKI.
Zasada ta jest stosunkowo prosta - wielką literę używamy zawsze do zapisywania nazw regionów np. Pomorze. W przypadku województw (czyli jednostek administracyjno-prawnych) używamy małej litery np. województwo pomorskie. Dodatkowo, jak w przypadku innych zasad - przymiotniki od nazw regionów, również zapisujemy małą literą, np. śląskie.