TOP 5 podcastów do nauki hiszpańskiego

17.04.2020

TOP 5 podcastów do nauki hiszpańskiego
Nauka języków

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak będzie wyglądało szkolenie za kilka lat? Prawdopodobnie papierowe kopie książek spadną na półki bibliotek, a pięć lat studiów na uniwersytecie w końcu stanie się nieaktualne. Świat, w którym wszystko się rozwija w zawrotnym tempie, będzie wymagał od ludzi tej samej progresji i szybkości spostrzegania. Wszyscy będą musieli co prędzej się uczyć, ćwiczyć i osiągać wyniki tak szybko, jak to możliwe.

 

O co chodzi? Chodzi o kształcenie na odległość i niekonwencjonalne metody, które pomagają oszczędzać czas, którego ciągle brakuje, a jednocześnie zdobywać wiedzę. Już teraz widzimy popularność korepetycji przez Skype, popularność kształcenia na odległość na uniwersytetach, zapotrzebowanie na kursy online, webinary, konferencje i seminaria. Możliwości uczenia się są nieograniczone. I nie warto rozmawiać o możliwościach nauki języka. Można ćwiczyć wymowę przez czata, komunikując się z native speakerem, można słuchać zagranicznej muzyki, oglądać filmy z napisami, odwiedzić klub językowy, a także pobierać podcasty. O ostatnich porozmawiamy dalej.

 

Co to są podcasty? Jak pomagają w nauce języka obcego?

Podcasty są rodzajem plików audio, które mają na celu przekazywanie określonych informacji odbiorcom. Podcasty można porównać do filmów z YouTube. Istnieje vlogger, który kręci filmy na określone tematy (moda, samorozwój, wnętrza, życie za granicą). Subskrybujemy posty na YouTube i regularnie oglądamy interesujące nas filmy. W przypadku podcastów wszystko jest bardzo podobne. Są «podcasterzy» - ludzie, którzy przesyłają strumieniowo swoje programy audio, nagrywają pliki audio na interesujące ich tematy i umieszczają te pliki w iTunes. Mogą to być spostrzeżenia, refleksje, przeżycia lub chęć dzielenia się wiedzą z innymi ludźmi.

 

Użytkownicy ITunes mogą pobierać podcasty i słuchać wolnego czasu zamiast muzyki. Zaletami takiego szkolenia jest to, że nie rozprasza Cię ten format: nie musisz oglądać filmu takiego jak na YouTube, nie musisz nosić ze sobą notatnika i długopisu, ponieważ nie musisz niczego zapisywać. Po prostu wybierz interesujący Cię temat, pobierz audio i słuchaj!

 

Ten format jest szczególnie cenny podczas nauki języków obcych. Wybierając interesujący Cię temat, możesz słuchać języka native speakera, a tym samym trenować percepcję dźwięku. Tak, możesz znacznie poszerzyć swoje słownictwo, zapoznać się z „żywym” językiem obcym (ze wszystkimi idiomami, przysłowiem, slangiem), dowiedzieć się wielu nowych i interesujących informacji o życiu w innym kraju lub odkryć więcej o tematach, na które nie jesteś obojętny.

 

5 podcastów do nauki hiszpańskiego

Hiszpański od dawna przestał być językiem egzotycznym. Na terytorium wielu krajów europejskich jest on aktywnie badany i wykorzystywany. Język hiszpański jest nie tylko czarujący dzięki uroczemu brzmieniu, ale jest również stosunkowo łatwy do nauczenia się dla tych, którzy są gotowi poświęcić czas na regularne zajęcia. Po zapoznaniu się z początkowym poziomem hiszpańskiego możesz bezpiecznie rozpocząć pobieranie podcastów i słuchać ciekawych refleksji osób mówiących biegle językiem. Nie wiesz, od czego zacząć? Wybierz jedną z następujących opcji:

 

«Notes in Spanish»

 TOP 5 podcastów do nauki hiszpańskiego

Jeśli uczysz się hiszpańskiego od niedawna, wypatruj tego podcastu. Tutaj znajdziesz ogromną liczbę nagrań związanych z codziennym życiem. W szczególności rozmowy:

 

 • o zakupach i pieniądzach;
 • na temat planowania i organizowania weekendów;
 • o sporcie (ulubione i nieulubione sporty);
 • na temat życia rodzinnego, podziału obowiązków rodzinnych, relacji między mężem i żoną.

 

Warto zauważyć, że w podcastach wszystkie nagrania audio są uszeregowane według poziomu hiszpańskiego. To znacznie ułatwia poszukiwanie potrzebnych nagrań, które najbardziej odpowiadałyby własnym preferencjom oraz wiedzę.  Więc można poszukać podcastu dla siebie w jednym z trzech rozdziałów: 

 • «Beginners Audio», 
 • «Intermediate Audio», 
 • «Advanced Audio».

Zwróć uwagę, że sposób prezentacji informacji i tematów zostanie rozłożony z prostszych na bardziej złożone. Początkującym zalecamy zacząć od «Beginners Audio», a Ci, którzy uczą się języka od około roku, mogą wejść do rozdziału «Intermediate Audio».

 

Kto nagrywa audio? Małżeństwo, Ben Curtis i Marina Diez, którzy mieszkają w Madrycie. Para zaczęła robić podcasty 14 lat temu, a podczas ich twórczego duetu nagrania audio rozprzestrzeniły się na cały świat. Tylko wyobraź sobie, oni zarejestrowali 37 milionów pobrań! Jak widać, wielu osobom spodobała się hiszpańska rozmowa.

 

«A mi aire»

TOP 5 podcastów do nauki hiszpańskiego

Ten podcast będzie interesujący dla każdego, kto ma średni poziom hiszpańskiego. Chodzi o to, że tematy nagrań audio są bardziej szczegółowe, w niektórych miejscach jest skomplikowane słownictwo. Z najciekawszych plików audio można wyróżnić:

 

 • «Kuchnia meksykańska»;
 • «Szamani»;
 • «Kultura miast w Meksyku»;
 • «Wycieczka do Kolumbii»;
 • «Historia metra w Madrycie»;
 • «Zderzenia z rzeczywistością kolumbijską».

 

Podcast «A mi aire» będzie przydatny nie tylko w zakresie nauki nowego słownictwa, ale także po prostu do ogólnego rozwoju, jeśli oczywiście mówisz po hiszpańsku. Prowadzony jest przez dziewczynę pod pseudonimem Alicja, ale jej prawdziwe imię to Paloma Garcia Amori. Jej podcast dotyczy kontrastów, ponieważ dziewczyna po zamieszkaniu w Madrycie przeprowadziła się do życia w Zurychu. W swoich nagraniach często zastanawia się, jak różni się hałaśliwy świat Madrytu od konserwatywnego Zurychu, gdzie o godzinie 7 wieczorem wszystkie kawiarnie i sklepy są już zamknięte. Intonacja, frazy i ogólne zabawne nuty historii rozpalą w twojej duszy pragnienie odwiedzenia Madrytu pewnego dnia! Albo przynajmniej nauczyć się hiszpańskiego na poziomie, z którym rozmawia Alicja.

 

«Español con Juan»

TOP 5 podcastów do nauki hiszpańskiego

Ten podcast będzie przydatny dla tych, którzy już znają hiszpański na poziomie Pre-Intermediate lub Intermediate. Celem kanału jest dostarczenie słuchaczom najbardziej przydatnych informacji (gramatyki i słownictwa), aby przejść do następnego poziomu Advanced. W „Español con Juan” znajdziesz:

 

 • nagrania audio rozmów Hiszpanów, którzy komunikują się ze sobą w hiszpańskim na żywo z odrobiną rodzynek narodowych, na przykład,  przysłów, żartów oraz zagadek;
 • humorystyczne, nieskomplikowane historie, z którymi można nauczyć się zasad gramatyki, to jedna przyjemność;
 • transkrypcje każdego nagrania, aby osoby uczące się hiszpańskiego mogły w razie potrzeby czytać i słuchać jednocześnie.

 

Ten podcast ma charakter edukacyjny, ale każdy plik audio nie jest tradycyjnym wykładem, ale żywą i żywą lekcją.

 

«Duolingo Spanish Podcast»

 TOP 5 podcastów do nauki hiszpańskiego

Co może być lepszego i ciekawszego niż ekscytujące historie opowiedziane przez prawdziwych mieszkańców Ameryki Łacińskiej? Różnorodne głosy, intonacje, nowe zwroty językowe, których nigdy wcześniej nie słyszałeś to świetny sposób na bliższe poznanie hiszpańskiego. Hiszpańskie podcasty Duolingo są napisane na wiele interesujących tematów i trwają tylko 15-20 minut.

 

Kto może skorzystać z takich podcastów? Są dla tych, którzy niedawno zaczęli uczyć się hiszpańskiego. W końcu znajdziesz tutaj zapis myśli zwykłych ludzi na temat prostych rzeczy i znaczeń, na przykład:

 

 • temat «Walka o tożsamość» (skłania do myślenia, a w przyszłości można użyć zestawu fraz do napisania eseju);
 • temat  «Królowa włosów»;
 • temat «Meksykański tenor».

 

Znajdziesz ogromną liczbę plików audio, które będą zbliżone do twojego nastroju i światopoglądu w danym dniu. Więc jeśli obudzisz się dzisiaj z wyraźnym pragnieniem nauki hiszpańskiego zacznij od hiszpańskich podcastów Duolingo.«Coffee Break Spanish»

TOP 5 podcastów do nauki hiszpańskiego

Kreatywne niezależne podcasty, które pomogą początkującym nauczyć się hiszpańskiego. Chodzi o to, że możesz uczyć się języka obcego nawet podczas przerwy, ponieważ nagrania audio trwają nie dłużej niż 15 minut. Zabawne historie, ciekawe doświadczenia życiowe, różne frazy i słowa znacznie zwiększą Twój bagaż leksykalny.

 

Nauka języków jest dokładnie tym, co pomaga w dzisiejszych czasach być poszukiwanym,  umacniać własną wartość na rynku pracy, zawierać przydatne znajomości i budować biznes bez względu na granice. Dlatego, dopóki jesteśmy młodzi, dopóki mamy wszystkie możliwości i zasoby do nauki języków obcych, zdecydowanie trzeba z tego skorzystać! Zacznij naukę hiszpańskiego od prostego nawyku: spróbuj włączyć nowy podcast zamiast ulubionej piosenki. Za kilka miesięcy nawet nie zauważysz, jak rośnie Twój bagaż wiedzy bez poświęcania znacznej ilości czasu!
Oceń wiadomość