Nauka języka angielskiego może być żmudna i długotrwała, albo też zabarwiona rozrywką i przyjemna – wiele zależy tutaj od naszego podejścia oraz od tego, jakie metody przyswajania języka wybierzemy. Każdy doświadczony korepetytor już na samym początku zajęć językowych z uczniem zaznaczy, że ważne są nie tylko właściwe lekcje, ale też tzw. osłuchiwanie się z językiem. To ostatnie może przybierać różne formy. Niektóre spośród będziemy w stanie harmonijnie pogodzić z przyjemnym spędzaniem czasu wolnego.
W tym tekście będzie mowa właśnie o jednej z tego rodzaju metod. Czytelnik pozna mianowicie 5 anglojęzycznych seriali, które nie tylko pozwolą poprawić znajomość mowy Szekspira, ale też zaoferują dziesiątki godzin kontaktu z arcydziełami współczesnej telewizji (oraz portali streamingowych). W zestawieniu zostaną uwzględnione produkcje o różnej tematyce i przynależności gatunkowej (dramat, sensacja, itd) oraz zróżnicowane w aspekcie językowym. Oczywiście, główną formą nauki języka powinny być profesjonalne lekcje i kursy, w szczególności korepetycje z angielskiego, prowadzone przez najlepszych korepetytorów w Polsce. Lekcje prywatne można łatwo i szybko wyszukiwać poprzez katalog serwisu BUKI.
Czy można nauczyć się języka angielskiego z filmów i seriali?
Nie można udzielić rozstrzygającej i bezspornej odpowiedzi na powyższe pytanie. Dlaczego? Po pierwsze: sami nauczyciele będą prezentować różne opinie, zależnie od swojego podejścia do metodologii nauczania języków obcych. Przede wszystkim jednak, poszczególne osoby uczą się mniej lub więcej efektywnie w zależności od swoich predyspozycji. W grę wchodzą tutaj między innymi takie czynniki, jak inteligencja językowa, wiek, wykształcenie, znajomość języków obcych oraz sporo innych faktorów.
Nie ma jednak wątpliwości odnośnie do tego, że oglądanie seriali w mowie obcej może wydatnie przyspieszyć proces akwizycji języka, zwłaszcza pod takimi względami, jak rozumienie ze słuchu oraz zasób słownictwa. Sporną kwestią pozostaje również to, czy lepiej jest oglądać z włączonym napisami (dźwięk w języku angielskim i jednocześnie napisy, również po angielsku), czy też powinniśmy bazować wyłącznie na fonii. Pierwsze podejście pozwoli nam więcej zrozumieć: oprócz, w dowolnym momencie możemy zatrzymać serial i np. jeszcze raz przeczytać kwestię, która nam umknęła. Drugie podejście natomiast na pewno bardziej przyda się w treningu samego rozumienia ze słuchu, ale może być frustrujące, szczególnie w przypadku niektórych produkcji.
Czytaj również: "Najlepsze filmy po angielsku - czy warto w ten sposób uczyć się angielskiego?"
Seriale do nauki angielskiego dla początkujących i średniozaawansowanych
Poniżej czytelnik znajdzie krótkie opisy, a jednocześnie recenzje paru wybranych seriali w języku angielskim. Niektóre z tych dzieł są naprawdę interesujące intelektualnie i prezentują dużą wartość artystyczną; inne z kolei mają zdecydowanie bardziej rozrywkowy charakter.
Miejsce piąte: Downton Abbey
Wielokrotnie nagradzana, głośna produkcja, opowiadająca historię angielskiej rodziny arystokratycznej. Co ciekawe, największą popularność serial Downton Abbey zdobył sobie w…Stanach Zjednoczonych, a więc kraju, który nigdy nie miał właściwej arystokracji. Niewątpliwie jest to ciekawy portret, pozbawiony z jednej strony naiwnego idealizowania tzw. warstwy próżniaczej, ale z drugiej strony nie jest to też lewicująca krytyka.
Z edukacyjnego punktu widzenia, Downton Abbey to świetny materiał ze względu na dystyngowany, poprawny język, jakim posługuje się większość protagonistów, znakomitą dykcję aktorów oraz, oczywiście, angielski akcent.
Miejsce czwarte: Deadwood
Kultowa produkcja stacji HBO przeważnie jest klasyfikowana jako western, co jednak stanowi bardzo duże uproszczenia. W rzeczywistości jest to ambitny i wymagający serial dramatyczny, z akcją osadzoną na tzw. Dzikim Zachodzie. Widz nie ma tutaj do czynienia z oczywistą, zero-jedynkową psychologią: portrety postaci przywodzą na myśl raczej „psychologię duszy” Dostojewskiego, jakkolwiek bezpośrednim źródłem inspiracji bez wątpienia były dzieła Szekspira.
Sama konstrukcja serialu przypomina zresztą sztuki teatralne: fabuła jest wyraźnie podzielona na sceny, a protagoniści nierzadko posługują się wręcz literacką angielszczyzną, którą twórcy serialu doskonale zharmonizowali jednak z potocznym czy też po prostu wulgarnym językiem, który także jest tutaj obecny.
Miejsce trzecie: Hannibal
Od razu trzeba zaznaczyć, że nie jest to produkcja dla wszystkich. Serial był wielokrotnie krytykowany, między innymi za naturalistyczną brutalność, a nawet za gloryfikowanie przemocy. Pozostawiając te kontrowersje na boku: nie ma wątpliwości, że Hannibal to dzieło niezwykle interesujące poznawczo i być może najdoskonalsze studium psychopatii, jakie kiedykolwiek powstało.
Serial znalazł się jednak w naszym zestawieniu z innego powodu, a mianowicie: jest tutaj wiele słownictwa z zakresu psychologii oraz filozofii, dialogów oraz monologów, w trakcie których protagoniści operują przede wszystkim językiem pojęciowym. Prawdopodobnie jest to najbardziej „elokwentny” serial w historii.
Miejsce drugie: Teoria Wielkiego Podrywu
Jedyna produkcja komediowa w zestawieniu, ale trzeba zaznaczyć, że Big Bang Theory jest komedią inteligentną i, co tutaj najważniejsze, bogatą językową. Wszak protagoniści to w większej części naukowcy, a spora część dialogów albo w jakiś sposób nawiązuje do problemów naukowych, albo jest im bezpośrednio poświęcona.
Zarazem Teoria Wielkiego Podrywu to też jeden z najlepszych i najbardziej popularnych seriali w całej historii telewizji. Niektórym widzom na pewno będą też odpowiadać krótkie, bo nieco ponad 20-minutowe odcinki, a także fakt, że serial otrzymał aż 12 sezonów, co pozwala zżyć się z bohaterami, a oprócz tego oferuje kilkadziesiąt godzin materiału do nauki.
Miejsce pierwsze: The Leftovers
“The Leftovers” to serial stacji HBO, zajmujący się, między innymi, znikomością kultury, rolą mitu w powstawaniu uczucia religijnego oraz pozornością, jaka cechuje nasze poczucia zadomowienia w świecie”. To co rozumiemy przez „ kulturę” (oraz jej wszelkie przejawy), jest jednocześnie tym, co oferuje nam pewien rodzaj duchowego „ schronienia”, nawet jeśli na co dzień nie pamiętamy o tym fakcie i mimowiednie odczuwamy świat jako „ naszą przestrzeń”, bez elementu owego zdziwienia (od którego filozofia brała swój początek według greckich filozofów) lub też terroru (który powinien stanowić źródło refleksji filozoficznej podług koncepcji nietzscheańskiej). Owo schronienie jest dla nas przezroczyste; wykształcone przez kulturę struktury oraz immanentne naszej konstytucji psychologicznej mechanizmy obronne pozwalają nam nie dostrzegać tej przezroczystości.
Nagłe i niewytłumaczalne zniknięcie 2% populacji wytrąca świat z jego torów. Otchłań staje staje się widoczna i niemal odczuwalna. Przestaje być mglistym i odległym horyzontem, z “może być” zamienia się w “jest’; traci kojący walor potencjalności, zamieniając się w nieustannie obecną rzeczywistość. Oglądając kolejne odcinki obserwujemy, jak świat ludzki przemienia się w chaos. Dotychczas skuteczne formy oswajania świata - religia, psychologizm, racjonalność - zawodzą i nie oferują już ukojenia.
Jest to być może najtrudniejszy i najbardziej wymagający spośród seriali, przeważnie źle rozumiany i niekoniecznie mądrze recenzowany. Produkcja jest także ciężka w odbiorze i może przytłaczać emocjonalnie, jakkolwiek ostatni, trzeci sezon otwiera nowe perspektywy, niekoniecznie pesymistyczne.
Razem z bogactwem intelektualnym „Pozostawionych” w parze idzie bogaty i zróżnicowany stylistycznie język, mnóstwo interesujących i dynamicznych dialogów oraz zróżnicowanie tematyczne, ponieważ protagoniści nie tylko toczą dyskusje na tematy filozoficzne, psychologiczne czy religijne, ale też po prostu rozmawiają o sprawach najbardziej przyziemnych.
Co jeszcze można oglądać do nauki angielskiego?
Wymienione i opisane powyżej seriale to tylko pięć wybranych propozycji. Szukasz czegoś innego? Żaden problem. Zwróć uwagę również na takie serialowe produkcje, jak Orange Is the New Black, Hell on Wheels, Ray Donovan, Yellowstone, Animal Kingdom, The Terror, The Terror czy Ucieczka z Dannemory. Każdy z tych seriali to wysoki poziom rozrywki oraz wiele godzin materiału do osłuchiwania się z językiem angielskim w jego różnych odmianach i rejestrach stylistycznych.