Matematyka jest ściśle powiązana z psychologią. Myślenie logiczne, obecne w nauce ścisłej, przyczynia się do prawidłowego i konsekwentnego budowania myśli, pomaga w rozwoju potencjału twórczego, konstrukcji mowy, zdolności umysłowych. Matematyka jest ważna dla psychologii i na pewno nieunikniona, jeśli chcesz studiować psychologię na uczelni wyższej, co swoją drogą często wymaga zaliczenia matury z matematyki.
W starożytności wielu matematyków uważało, że formy matematyczne mają boskie połączenie i obejmują wszystko żyjące na tej Ziemi, wszystko co dotyczy praw natury. Izaak Newton wierzył, że „księga natury” została napisana w języku matematycznym i zastosował swoją wiedzę z matematyki w filozofii przyrody.
Podobnie jak psychologia, matematyka jest bardzo rozległą, szybką rozwijającą się dziedziną wiedzy. W tych dwóch naukach istnieją różne gałęzie i kierunki i pewnie nie ma takiego matematyka ani psychologa, który znałby wszystkie te gałęzie, obejmujące należące do nich metody i teorie.
Za pomocą metod matematycznych można przewidzieć momenty życia, ale aby te metody wykorzystać, trzeba je dokładnie przestudiować. Te sposoby nie opierają się na matematycznych formułach i obliczeniach, ale przedstawiają jasny i spójny system, który ujawnia cechy przepływu idei w naszym umyśle jako wartości powiązane ze sobą. Na podstawie takich aplikacji matematycznych można argumentować, że matematyka ma takie wielkie możliwości, ponieważ znajduje tak szerokie zastosowanie w różnorodnych naukach.
Rzadka nauka i matura nie dotyczy aparatu matematycznego. Coraz częściej matematyka atakuje nauki humanistyczne i sprzeczki o granicach matematyczności nauk humanistycznych są bardzo naturalne.