Na pewno nie raz pisząc tekst, zastanawiasz się, jaka jest właściwa forma zapisywania niektórych słów. Doskonałym przykładem może być pytanie: jak piszemy poza tym, razem czy osobno? Okazuje się, że wiele osób zastanawia się nad poprawnością tego wyrażenia, w wyszukiwarkach internetowych fraza ta jest wpisywana bardzo często.
Poza tym jest wyrażeniem przyimkowym, czyli połączeniem przyimka z inną częścią mowy, które zawsze piszemy rozłącznie. W tym przypadku mamy połączenie przyimka „poza” oraz przysłówka „tym”. Przyimki tworzą wyrażenia przyimkowe także z rzeczownikami, zaimkami, przysłówkami i liczebnikami, np.: ode mnie, mimo to, beze mnie, na co dzień.
Właściwa forma: poza tym!
Jak podaje Słownik Języka Polskiego, „poza tym” jest partykułą, która wprowadza nową informację w zdaniu, np. Ta książka była bardzo ciekawa, a poza tym tania.
Przyimek poza to także pierwszy człon wyrazów złożonych oznaczający, że coś odbywa się na zewnątrz czegoś lub nie ma związku z czymś, np. W weekendy spotykamy się poza domem.
Przyimek poza wyklucza także pewne elementy z zakresu odniesienia zdania, np. Nie jadła nic poza zupą pomidorową.
Natomiast przysłówek tym przekazuje, że stopień nasilenia danej cechy lub stanu jest jeszcze większy w danych okolicznościach, np. Im szybciej on wyjedzie, tym lepiej dla każdego.
Synonimy, którymi możesz zastąpić tę frazę to: ponadto, nadto, mało tego, dodatkowo, jeszcze, na dodatek, w dodatku, na dobitkę, oprócz tego, przy tym, co więcej, co gorsza, co ważniejsze.
Poza tym, jak to zapamiętać?
Teraz już wiesz, że „poza tym” pisane jest rozłącznie. Poniżej znajdują się cytaty z literatury popularnej, które zawierają to wyrażenie. Jeśli któryś z nich szczególnie przypadnie Ci do gustu, poprawny sposób pisania zostanie zapamiętany na zawsze!
- Ponieważ czytałem książki, od bardzo dawna wiedziałem, że istnieje coś więcej poza tym, czego możemy dotknąć czy kupić w sklepie.
Krzysztof Kieślowski, „O sobie”.
- Nie można mówić „nie” ludziom, których się kocha, nie za często. To cały sekret. A poza tym, kiedy to mówisz, musi brzmieć jak „tak”. Albo trzeba ich samych skłonić do powiedzenia „nie”.
Mario Puzo, „Ojciec chrzestny”.
- Zawsze wiadomo, co myśli pies. Są cztery możliwości. Pies może być wesoły, smutny, zły albo czujny. Poza tym psy są wierne i nie kłamią, bo nie mogą mówić.
Mark Haddon, „Dziwny przypadek psa nocną porą”.
- Nie siadaj na kępach ostu: to odbiera im życie. Poza tym ktoś mógł mieć na nie akurat apetyt.
Alan Alexander Milne, „Kubuś Puchatek”.
Jeśli ten tekst rozstrzygnął wszystkie Twoje wątpliwości, to świetnie! Poza tym to jest łatwe! Jeśli masz podobne pytania językowe dotyczące innych wyrażeń, być może pomogą Ci teksty:
Jak napisać: na pewno czy napewno?
Jak napisać: nie ma czy niema?
Jak napisać: rzadko czy żadko?
Jak napisać: na co dzień czy na co dzień?
Jak napisać: od razu czy odrazu?
Jak napisać: przezemnie czy przeze mnie?
Jak napisać: nieważne czy nie ważne?
Cytaty pochodzą ze strony: https://lubimyczytac.pl/cytaty