Jak nauczyć dziecko alfabetu?

28.12.2021

Artykuły autora: 357

Jak nauczyć dziecko alfabetu?

Wiele z nas uważa, że na naukę czytania przyjdzie czas dopiero w szkole. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić w świat liter przedszkolaki. Nie mamy na myśli wielogodzinnego siedzenia przed książkami i pisania po śladzie liter. Można to zrobić przez różne gry edukacyjne. Pozwoli to na szybką naukę czytania i pisania liter. Nauka przez zabawę przychodzi znacznie łatwiej i bez stresu. Coraz więcej osób uważa, że dobrze jest rozpocząć naukę nawet z czterolatkami, ponieważ dzięki temu zaoszczędzimy dzieciom wiele stresu. Dowiecie się dzisiaj, jakie są sposoby na naukę alfabetu dla kilkulatków - przedstawimy Wam wiele kreatywnych rozwiązań. Zapraszamy do lektury!

Kiedy zacząć naukę alfabetu?

Nie ma idealnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od preferencji i zainteresowania dziecka. Najlepiej jest to zrobić, gdy dziecko samo tego chce. Może to być zarówno w wieku 3, jak i 5 lat. Dzieci mogą wykazywać zainteresowanie w różny sposób - mogą dopytywać, co to  za literka,  czy jak napisać swoje imię. Zachęcamy jednak do nauki poprzez zabawę. Warto pamiętać, że dzieci do  6 roku życia uczą się bardzo szybko! I to znacznie szybciej niż przeciętne sześciolatki. Maria Montessori przeprowadziła badania na temat nauki czytania.

Jak nauczyć dziecko alfabetu?

Zauważyła, że dzieci w przedziale wiekowym 3-6 lat uczą się czytać w kilka miesięcy, gdy dzieciom po 6 roku życia może ta czynność zająć ponad rok lub nawet około 2 lat. Wyniki tych badań potwierdził Glenn Doman (twórca techniki globalnego czytania). Wielu psychologów i pedagogów opracowało różne metody nauki liter czy czytania, np. metoda krakowska, technika globalnego czytania, metoda nauki czytania Ireny Majchrzak czy glottodydaktyka według Bronisława Rocławskiego. 

Jak nauczyć dziecko liter?

Jeżeli chcesz nauczyć swoje dziecko liter to musisz pamiętać o jednej nadrzędnej zasadzie - nie można zmuszać dziecka do nauki. Dziecko nie może kojarzyć żadnej nauki z przykrym obowiązkiem. Warto też w tym miejscu zaznaczyć, że nauka literek to bardzo ważne wydarzenie w życiu dziecka. Umiejętność ta daje im bardzo dużo satysfakcji - przykładowo, gdy dziecko nauczy się przeczytać wyraz na reklamie czy billboardzie lub będzie potrafiło napisać swoje imię. 

Zwróćcie uwagę, że wiele zabawek już dla kilkumiesięcznych dzieci ma napisane podstawowe litery - zazwyczaj trzy pierwsze z alfabetu. Warto zaopatrzyć się w różne klocki, memory czy gry, które wspomogą naukę liter. Na rynku znajdziecie domino literkowe czy piankowe puzzle. Dzieci w ten sposób uczą się w naturalny sposób - nieprzymuszony, dlatego też sprawia im wiele radości. Nie jest to przykra konieczność, ale jeden z elementów naturalnej ciekawości do świata. Chyba wszystkie dzieci kochają magnesy, dlatego dobrze jest się zaopatrzyć w magnesy z literami - ciekawe zabawki tylko zachęcają dzieci do zapoznania się z literkowym świata. Poznanie liter jest wstępem do nauki czytania, a przypominamy, że są już 3 latki, które potrafią czytać. Podczas nauki możecie się posiłkować również książeczkami czy rymowankami i piosenkami, w których dzieci osłuchują się z literami. Zachęcamy do rozpoczęcia wczesnej nauki czytania. Możecie robić to powoli, zgodnie z indywidualnym tempem swojego dziecka u dostosować poziom trudności do jego umiejętności. Oszczędzi to Wam wiele czasu na późniejszym etapie nauki. Zanim jednak przystąpicie do nauki liter, pamiętajcie o kilku kwestiach: 

  • Naukę zacznijcie od liter pisanych. Może to się Wam wydawać dziwne, ale jest coraz więcej badań, które dowodzą, że po zapoznaniu dziecka z literami pisanymi nie mają trudności z rozpoznawaniem liter drukowanych. 

  • Warto zaopatrzyć się w alfabet pisany. W sklepach znajdziecie litery drewniane czy gotowe plansze. Taką pomoc możecie stworzyć również samodzielnie. 

  • Zastanów się, w jaki sposób możesz wykorzystać ulubione zabawki twojego dziecka do kreatywnej nauki liter. 

  • Warto kupić również popularne gry zwane loteryjkami, które polegają na dopasowywaniu słowa od konkretnej litery. 

  • Jeżeli chcesz, żeby dziecko od samego początku czuło frajdę i duży entuzjazm ze znajomość liter i czytania, zacznij od nauczenia czytania swojego imienia. Następnie przejdź do innych ważnych dla Twojego dziecka wyrazów, np. imion rodziców czy nazwy zwierząt. 

Jak nauczyć dziecko alfabetu?

Dzieci docelowo powinny opanować naukę czytania w wieku 6-7 lat, jeżeli jednak zależy Ci na tym, aby zrobić to wcześniej, lub masz w domu dziecko w wieku szkolnym, które wykazuje trudności w nauce, zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalistów. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą na stronie BUKI

Kreatywne sposoby na naukę liter z dziećmi 

Jak już wiecie, najefektywniejsza nauka jest ta przez zabawę, dlatego przedstawimy Wam teraz kilka sposób na kreatywne zabawy, które wspomogą naukę literek, a później czytania:

  • Razem z dzieckiem szukajcie literek w swoim otoczeniu. Może to być w domu lub na spacerze czy w czasie podróży. Niech każdy z Was szuka liter na plakatach, znakach czy gdzie tylko chcecie.

  • Kolejna propozycja to pisanie liter i wspólne zastanawianie się, co one przypominają. Przykładowo - napisz na kartce literę S i pozwól dziecku wykazać się swoja kreatywnością. Dorysujcie literom oczy, język czy nogi. Nauka przez skojarzenia jest jedną z najefektywniejszych.

  • Do nauki wykorzystując popularny wiersz “Juliana Tuwima “Abecadło”. Jego rymowana konstrukcja ułatwia zapamiętywanie liter. Ponadto utwór jest bardzo melodyczny, a dziecko rozwija swoje zdolności słuchowe i wzrokowe.

  • Innym sposobem jest w rytm ulubionej piosenki dziecka śpiewanie alfabetu. Najlepiej do każdej litery jest dodać jeden wyraz, np. A jak aparat. Zapamiętywanie na pewno ułatwi specjalna choreografia czy gesty podczas śpiewania konkretnych liter. Ta metoda nauki wykorzystuje tak zwane mnemotechniki

  • Podczas nauki wykorzystuj kreatywne, abstrakcyjne czy śmieszne i niecodzienne rozwiązania. Taka nauka zdecydowanie jest ciekawsza i wspomaga zapamiętywanie. 

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

2.6

Według opinii 5 użytkowników

Autor Adrianna S.

Jestem absolwentką ekonomii. Od 2016 roku zajmuję się dofinansowaniami unijnymi. W 2020 rozpoczęłam pracę jako copywriterka.

Artykuły autora: 357

Dopasuj korepetytora

Jak nauczyć dziecko alfabetu?

Kiedy zacząć naukę alfabetu?

Nie ma idealnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od preferencji i zainteresowania dziecka. Najlepiej jest to zrobić, gdy dziecko samo tego chce. Może to być zarówno w wieku 3, jak i 5 lat. Czytaj więcej na BUKI

Jak nauczyć dziecko liter?

Naukę zacznijcie od liter pisanych. Może to się Wam wydawać dziwne, ale jest coraz więcej badań, które dowodzą, że po zapoznaniu dziecka z literami pisanymi nie mają trudności z rozpoznawaniem liter drukowanych. Warto zaopatrzyć się w alfabet pisany. W sklepach znajdziecie litery drewniane czy gotowe plansze. Taką pomoc możecie stworzyć również samodzielnie. Zastanów się, w jaki sposób możesz wykorzystać ulubione zabawki twojego dziecka do kreatywnej nauki liter. Czytaj więcej na BUKI

Jakie są niestandardowe sposoby nauki alfabetu z dzieckiem?

Razem z dzieckiem szukajcie literek w swoim otoczeniu. Może to być w domu lub na spacerze czy w czasie podróży. Niech każdy z Was szuka liter na plakatach, znakach czy gdzie tylko chcecie. Kolejna propozycja to pisanie liter i wspólne zastanawianie się, co one przypominają. Przykładowo - napisz na kartce literę S i pozwól dziecku wykazać się swoja kreatywnością. Dorysujcie literom oczy, język czy nogi. Nauka przez skojarzenia jest jedną z najefektywniejszych. Czytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów