Jak napisać artykuł publicystyczny po angielsku? Przedstawiamy strukturę artykułu publicystycznego. Najczęstsze błędy w artykułach.
Artykuł publicystyczny to pewien rodzaj wypowiedzi pisemnej. Zazwyczaj są one publikowane w czasopismach i internecie. Jeżeli trafiłeś lub trafiłaś na nasz wpis, to pewnie zastanawiasz się, jak napisać artykuł publicystyczny lub z komu taka umiejętność jest potrzebna - zaraz odpowiemy na wszystkie pytania i przedstawimy, z jakimi błędami możecie się najczęściej spotkać. Zapraszamy do lektury.
Po co pisać artykuł publicystyczny po angielsku?
Pomijając sytuacje, gdy ktoś posługuje się językiem angielskim na co dzień w pracy czy w szkole, to umiejętność napisania artykułu publicystycznego po angielsku może się przydać maturzystom. Od 2015 roku jest to jedna z form wypowiedzi, która obowiązuje na maturze rozszerzonej z języka angielskiego. Jest to dosyć niedawno wprowadzona zmiana, dlatego może stwarzać uczniom nie lada problemy.
Umiejętność pisania artykułów publicystycznych może przydać się również copywriterom do tworzenia wpisów w magazynach czy stronach internetowych.
Jak zaprojektować artykuł publicystyczny po angielsku?
Skoro już wiecie, w jakim celu można napisać artykuł publicystyczny po angielsku, przedstawimy Wam teraz najważniejsze zasady, o których musicie pamiętać, podczas jego projektowania:
-
Po pierwsze musicie znać zasady pisania innych testów tj. raportów, opowiadań, recenzji i rozprawek. Zastanawiacie się dlaczego? Odpowiedź jest prosta - możecie te umiejętności wykorzystać podczas pisania artykułu publicystycznego.
-
Kolejny aspekt, o którym trzeba pamiętać to zastanowienie się, kto będzie odbiorcą artykułu i co chcesz przekazać. Od tego zależy styl wypowiedzi - czy będzie on formalny, czy nieformalny.
-
Każdy artykuł publicystyczny powinien składać się z 4 części tj. tytuł, wstęp, rozwinięcie i zakończenie.
-
Tytuł artykułu musi być krótki i ciekawy. Powinien przyciągać do siebie odbiorców.
Struktura artykułu publicystycznego w języku angielskim
Przyjrzymy się teraz strukturę artykułu publicystycznego po angielsku:
Artykuł publicystyczny po angielsku - tytuł
Tak, jak wspomnieliśmy tytuł musi być krótki i ciekawy. Projektując go, musimy pamiętać o kilku kwestiach:
-
jeżeli w tytule będziesz używać czasu przeszłego w stronie biernej powinieneś pominąć czasownik “to be”,
-
nie powinieneś używać przedimków (the, an czy a),
-
jeżeli chcesz w tytule nawiązać do niedawnej przeszłości skorzystaj z czasu Past Simple,
-
używaj skrótów - również nazw własnych,
-
w tytule warto zadać pytanie retoryczne czy wyrażenia idiomatyczne,
-
jeżeli możesz, w tytule nie stosuj czasowników.
Artykuł publicystyczny - wstęp
Wstęp jest obowiązkową częścią artykuły. Można go nawet wzbogacić o własną opinię i urozmaicić o różne wypowiedzi pisemne. Przedstawimy teraz kilka zwrotów (po polsku i po angielsku), których warto użyć w artykule publicystycznym - oczywiście w języku angielskim:
Artykuł publicystyczny - rozwinięcie
Rozwinięcie jest zarazem najważniejszą i największą częścią w artykule publicystycznym. Musi być kontynuacją myśli ze wstępu, zgodnie z Twoim punktem widzenia. Dobrze jest odpowiedzieć na pytania, które zadało się w na samym początku lub w tytule. Ważna jest tutaj logiczna spójność i poprawność.
Rozwinięcie powinno się składać z trzech akapitów, które są ze sobą powiązane i spójne. W tej części przedstawia się argumenty i szczegółowo omawia temat tekstu. W rozwinięciu możecie nawiązywać do opisu ludzi, konkretnych wydarzeń czy miejsc. W razie potrzeby można je cenić i oczywiście uzasadnić swoje stanowisko. Przedstawimy teraz pomocne zwroty:
Artykuł publicystyczny - zakończenie
Zakończenie to nic innego, ja podsuwam wcześniej poruszanych kwestii. Powinno to zawierać wnioski płynące z tekstu i kończyć artykuł. Dobrze by było, aby zakończenie poruszyło czytelnika i wzbudził w nim pewne emocje - sprawi to, że Twój tekst zostanie zapamiętany na dłużej. Poniżej przedstawimy zwroty, które mogą się przydać podczas pisania artykułu publicystycznego po angielsku:
Najczęstsze błędy podczas pisania anglojęzycznego artykułu publicystycznego?
Podsumowując nasz dzisiejszy artykuł, przedstawimy Wam teraz najważniejsze i najczęstsze błędy, które zdarzają się podczas tworzenia artykułów publicystycznych po angielsku. Pamiętaj, że jeżeli samodzielna nauka to za mało zawsze możesz skorzystać z pomocy osób bardziej doświadczonych. Na platformie BUKI znajdziesz wielu korepetytorów z języka angielskiego i nie tylko, a teraz przejdziemy do najczęściej spotykanych błędów:
-
Bardzo dużo osób pomija część stworzenia planu swojej wypowiedzi. Jest to duże utrudnienie i swego rodzaju błąd, bo podczas pisania dużo trudniej zachować logiczną spójność. Przed rozpoczęciem pracy stwórz plan swojego artykułu publicystycznego.
-
Kolejny często spotykany błąd to pisanie nie na temat - na inny niż został podany w poleceniu. Jest to bardzo często spotykane na maturze, a musicie wiedzieć, że taka praca nie zostanie pozytywnie oceniona.
-
Nieczytelna kompozycja - wiele osób zapomina podzielić swój artykuł na wstęp, rozwinięcie i zakończenie lub wyodrębnić akapity w jego głównej części (tj. rozwinięciu). Przez to artykuł jest trudny do zrozumienia i nieczytelny.
-
Dbaj o to, żeby do Twojego artykułu publicystycznego po angielsku nie wkradł się chaos. Takie teksty ciężko się czyta i istnieje duże prawdopodobieństwo, że czytelnik nie dotrze do końca.
-
Jest to błąd bardzo częsty na maturze - przekroczenie limitu słów. Niestety zbyt długi artykuł, który nie mieści się w podanym limicie, dostanie mniej punktów. Pamiętaj, żeby ściśle trzymać się wytycznych.
-
I ostatnia na dzisiaj kwestia od nas - wiele osób, po napisaniu swojego tekstu nie czyta go drugi raz. Jest to bardzo częsta i zła praktyka. Po napisaniu trzeba jeszcze raz przeczytać swój artykuł i na spokojnie skorygować ewentualne błędy, które się wkradły - przecinki, literówki czy inne potknięcia.