Jak napisać artykuł publicystyczny po angielsku?

15.11.2021

Jak napisać artykuł publicystyczny po angielsku?
Nauka języków
 1. Po co pisać artykuł publicystyczny po angielsku?
 2. Jak zaprojektować artykuł publicystyczny po angielsku?
 3. Struktura artykułu publicystycznego w języku angielskim
 4. Najczęstsze błędy podczas pisania anglojęzycznego artykułu publicystycznego?

 

Jak napisać artykuł publicystyczny po angielsku? Przedstawiamy strukturę artykułu publicystycznego. Najczęstsze błędy w artykułach. 

 

Artykuł publicystyczny to pewien rodzaj wypowiedzi pisemnej. Zazwyczaj są one publikowane w czasopismach i internecie. Jeżeli trafiłeś lub trafiłaś na nasz wpis, to pewnie zastanawiasz się, jak napisać artykuł publicystyczny lub z komu taka umiejętność jest potrzebna - zaraz odpowiemy na wszystkie pytania i przedstawimy, z jakimi błędami możecie się najczęściej spotkać. Zapraszamy do lektury. 

Po co pisać artykuł publicystyczny po angielsku?

Pomijając sytuacje, gdy ktoś posługuje się językiem angielskim na co dzień w pracy czy w szkole, to umiejętność napisania artykułu publicystycznego po angielsku może się przydać maturzystom. Od 2015 roku jest to jedna z form wypowiedzi, która obowiązuje na maturze rozszerzonej z języka angielskiego. Jest to dosyć niedawno wprowadzona zmiana, dlatego może stwarzać uczniom nie lada problemy.

Po co pisać artykuł publicystyczny po angielsku?

Umiejętność pisania artykułów publicystycznych może przydać się również copywriterom do tworzenia wpisów w magazynach czy stronach internetowych. 

Jak zaprojektować artykuł publicystyczny po angielsku?

Skoro już wiecie, w jakim celu można napisać artykuł publicystyczny po angielsku, przedstawimy Wam teraz najważniejsze zasady, o których musicie pamiętać, podczas jego projektowania: 

 1. Po pierwsze musicie znać zasady pisania innych testów tj. raportów, opowiadań, recenzji i rozprawek. Zastanawiacie się dlaczego? Odpowiedź jest prosta - możecie te umiejętności wykorzystać podczas pisania artykułu publicystycznego.

 2. Kolejny aspekt, o którym trzeba pamiętać to zastanowienie się, kto będzie odbiorcą artykułu i co chcesz przekazać. Od tego zależy styl wypowiedzi - czy będzie on formalny, czy nieformalny. 

 3. Każdy artykuł publicystyczny powinien składać się z 4 części tj. tytuł, wstęp, rozwinięcie i zakończenie. 

 4. Tytuł artykułu musi być krótki i ciekawy. Powinien przyciągać do siebie odbiorców. 

Struktura artykułu publicystycznego w języku angielskim

Przyjrzymy się teraz strukturę artykułu publicystycznego po angielsku:

Artykuł publicystyczny po angielsku - tytuł

Tak, jak wspomnieliśmy tytuł musi być krótki i ciekawy. Projektując go, musimy pamiętać o kilku kwestiach:

 • jeżeli w tytule będziesz używać czasu przeszłego w stronie biernej powinieneś pominąć czasownik “to be”,

 • nie powinieneś używać przedimków (the, an czy a),

 • jeżeli chcesz w tytule nawiązać do niedawnej przeszłości skorzystaj z czasu Past Simple,

 • używaj skrótów - również nazw własnych,

 • w tytule warto zadać pytanie retoryczne czy wyrażenia idiomatyczne,

 • jeżeli możesz, w tytule nie stosuj czasowników.

Po co pisać artykuł publicystyczny po angielsku?

Artykuł publicystyczny - wstęp

Wstęp jest obowiązkową częścią artykuły. Można go nawet wzbogacić o własną opinię i urozmaicić o różne wypowiedzi pisemne. Przedstawimy teraz kilka zwrotów (po polsku i po angielsku), których warto użyć w artykule publicystycznym - oczywiście w języku angielskim: 

artykuł publicystyczny

Artykuł publicystyczny - rozwinięcie 

Rozwinięcie jest zarazem najważniejszą i największą częścią w artykule publicystycznym. Musi być kontynuacją myśli ze wstępu, zgodnie z Twoim punktem widzenia. Dobrze jest odpowiedzieć na pytania, które zadało się w na samym początku lub w tytule. Ważna jest tutaj logiczna spójność i poprawność.

Jak zaprojektować artykuł publicystyczny po angielsku?

Rozwinięcie powinno się składać z trzech akapitów, które są ze sobą powiązane i spójne. W tej części przedstawia się argumenty i szczegółowo omawia temat tekstu. W rozwinięciu możecie nawiązywać do opisu ludzi, konkretnych wydarzeń czy miejsc. W razie potrzeby można je cenić i oczywiście uzasadnić swoje stanowisko. Przedstawimy teraz pomocne zwroty:

artykuł publicystyczny

Artykuł publicystyczny - zakończenie

Zakończenie to nic innego, ja podsuwam wcześniej poruszanych kwestii. Powinno to zawierać wnioski płynące z tekstu i kończyć artykuł. Dobrze by było, aby zakończenie poruszyło czytelnika i wzbudził w nim pewne emocje - sprawi to, że Twój tekst zostanie zapamiętany na dłużej. Poniżej przedstawimy zwroty, które mogą się przydać podczas pisania artykułu publicystycznego po angielsku:

artykuł publicystyczny

Najczęstsze błędy podczas pisania anglojęzycznego artykułu publicystycznego?

Podsumowując nasz dzisiejszy artykuł, przedstawimy Wam teraz najważniejsze i najczęstsze błędy, które zdarzają się podczas tworzenia artykułów publicystycznych po angielsku. Pamiętaj, że jeżeli samodzielna nauka to za mało zawsze możesz skorzystać z pomocy osób bardziej doświadczonych. Na platformie BUKI znajdziesz wielu korepetytorów z języka angielskiego i nie tylko, a teraz przejdziemy do najczęściej spotykanych błędów:

 • Bardzo dużo osób pomija część stworzenia planu swojej wypowiedzi. Jest to duże utrudnienie i swego rodzaju błąd, bo podczas pisania dużo trudniej zachować logiczną spójność. Przed rozpoczęciem pracy stwórz plan swojego artykułu publicystycznego.

 • Kolejny często spotykany błąd to pisanie nie na temat - na inny niż został podany w poleceniu. Jest to bardzo często spotykane na maturze, a musicie wiedzieć, że taka praca nie zostanie pozytywnie oceniona.

 • Nieczytelna kompozycja - wiele osób zapomina podzielić swój artykuł na wstęp, rozwinięcie i zakończenie lub wyodrębnić akapity w jego głównej części (tj. rozwinięciu). Przez to artykuł jest trudny do zrozumienia i nieczytelny. 

 • Dbaj o to, żeby do Twojego artykułu publicystycznego po angielsku nie wkradł się chaos. Takie teksty ciężko się czyta i istnieje duże prawdopodobieństwo, że czytelnik nie dotrze do końca. 

 • Jest to błąd bardzo częsty na maturze - przekroczenie limitu słów. Niestety zbyt długi artykuł, który nie mieści się w podanym limicie, dostanie mniej punktów. Pamiętaj, żeby ściśle trzymać się wytycznych.

 • I ostatnia na dzisiaj kwestia od nas - wiele osób, po napisaniu swojego tekstu nie czyta go drugi raz. Jest to bardzo częsta i zła praktyka. Po napisaniu trzeba jeszcze raz przeczytać swój artykuł i na spokojnie skorygować ewentualne błędy, które się wkradły - przecinki, literówki czy inne potknięcia.

 

Autor:

Oceń wiadomość

Jak napisać artykuł publicystyczny po angielsku?

Jak napisać artykuł publicystyczny po angielsku?

Artykuł publicystyczny to pewien rodzaj wypowiedzi pisemnej. Zazwyczaj są one publikowane w czasopismach i internecie. Czytaj więcej na BUKI

Po co pisać artykuł publicystyczny po angielsku?

Pomijając sytuacje, gdy ktoś posługuje się językiem angielskim na co dzień w pracy czy w szkole, to umiejętność napisania artykułu publicystycznego po angielsku może się przydać maturzystom. Od 2015 roku jest to jedna z form wypowiedzi, która obowiązuje na maturze rozszerzonej z języka angielskiego. Czytaj więcej na BUKI

Jak zaprojektować artykuł publicystyczny po angielsku?

Po pierwsze musicie znać zasady pisania innych testów tj. raportów, opowiadań, recenzji i rozprawek. Zastanawiacie się dlaczego? Odpowiedź jest prosta - możecie te umiejętności wykorzystać podczas pisania artykułu publicystycznego.Czytaj więcej na BUKI

Jak zrobić strukturę artykułu publicznego w języku angielskim?

Tak, jak wspomnieliśmy tytuł musi być krótki i ciekawy. Projektując go, musimy pamiętać o kilku kwestiach: jeżeli w tytule będziesz używać czasu przeszłego w stronie biernej powinieneś pominąć czasownik “to be”. Czytaj więcej na BUKI