Najtrudniejsze języki świata

26.01.2021

Najtrudniejsze języki świata
Nauka języków

W dzisiejszym świecie wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest znajomość języków obcych. Jednak często zadajemy sobie pytanie, którego języka powinniśmy się nauczyć. Na naszym globie ludzie mówią w około 6500 różnych języków. Każdy z nich jest inny. Niektóre są trudne do przyswojenia, inne trochę łatwiejsze. Jeśli język, który chciałbyś opanować, należy do tych nieco trudniejszych, nie pozwól, by to było powodem niepodjęcia nauki! Języki, które w rankingach określane są jako ciężkie do przyswojenia, mogą nie być tak trudne dla ciebie ze względu na doświadczenia nabyte podczas nauki innych języków. Nawet jeśli byłby to pierwszy język obcy, który próbujesz opanować, nie oznacza, że jesteś z góry skazany na porażkę. W naszym katalogu korepetytorów z pewnością znajdziesz nauczyciela, który pomoże ci przyswoić nawet najtrudniejszy język! W dalszej części artykułu możesz znaleźć inspiracje co do wyboru języka obcego do nauki. Przedstawimy niektóre z tych języków, które uważane są za trudne.

Przed znalezieniem korepetytora warto wypróbować aplikacje do nauki języków obcych. Zachęcamy do rzucenia okiem na naszą listę „Top 10 aplikacji do nauki języków”.

 

Trudne, ale popularne języki obce

Konieczność rozmawiania w co najmniej jednym języku obcym jest szczególnie widoczna w Europie. Na Starym Kontynencie, pomimo 225 różnych rodzimych języków, prym wiedzie język angielski, którym włada bardzo duża grupa mieszkańców. To jednak nie powinno powstrzymywać nas przed nauką innych języków obcych, zarówno europejskich, jak i egzotycznych. Poniżej lista trudnych języków, które są popularne wśród uczniów na całym świecie.

 

Język rosyjski

Jako pierwszym językiem posługuje się nim aż 145 milionów ludzi! Mimo że jest uważany za bardzo skomplikowany pod względem zasad gramatyki i fonetyki, dla nas, Polaków, nauka jest ułatwiona. Nasz ojczysty język należy do tej samej rodziny języków słowiańskich, więc znajdziemy dużo podobieństw w strukturze języka i wymowie. Trudność na początku może nam jednak sprawić obcy alfabet – cyrylica.

 

Język koreański

Obecnie stosowany przez około 80 milionów ludzi, głównie w Koreach Północnej i Południowej. Pomimo tego, że dla uszu laika koreański brzmi podobnie do japońskiego i języków używanych w Chinach, jest on językiem izolowanym. Oznacza to, że nie jest spokrewniony z żadnym innym językiem. Pierwszą trudnością, którą napotykają uczniowie, jest egzotyczna forma zapisu słów w języku koreańskim.

 

Język japoński

Język szczególnie lubiany przez pasjonatów anime i wielu gier wideo. Jest językiem ojczystym dla blisko 130 milinów ludzi, zamieszkujących głównie Kraj Kwitnącej Wiśni. Co prawda wymowa w języku japońskim nie jest tak skomplikowana, jak w językach używanych na terenie Chin, ale forma zapisu słów przyprawia o ból głowy. W japońskim funkcjonują trzy niezależne systemy alfabetu: hiragana (używany do zapisu rdzennych słów japońskich), kanji (dla zapożyczeń z języków chińskich) i katakana (do zapisu wyrazów obcego pochodzenia). Warto zaznaczyć, że do płynnego posługiwania się językiem wymagana jest znajomość wszystkich trzech alfabetów.

 

Język arabski

Język, którego formę zapisu można uznać za czystą sztukę. Stosowany jest przez blisko 300 milionów mieszkańców Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Z powodu dużego zróżnicowania regionalnego język arabski ma wiele różnych dialektów. Forma zapisu jest dla nas niezwykle widowiskowa, ale też skomplikowana. Tłumaczenie języka arabskiego w piśmie należy do jednych z najbardziej wymagających zadań! Warto wspomnieć, że znajomość arabskiego jest niezbędna do przeczytania Koranu, jako że księgi oficjalnie nie tłumaczy się na inne języki.

 

Język mandaryński (chiński)

Jest to najlepszy wybór dla osób, które chciałyby porozumiewać się z największą populacją za sprawą jednego języka. Standardowy język mandaryński (nazywany też standardowym chińskim) jest najpopularniejszym językiem świata. Jednak jego przyswojenie jest niezwykle trudne, szczególnie dla osób spoza Azji. Jest to język tonalny, co oznacza, że zależnie od intonacji słowa przybierają inne znaczenia. Tonów jest cztery, więc każde słowo może potencjalnie mieć cztery zupełnie różne znaczenia. Poza wymową ogromne trudności sprawia zapis słów. Do płynnego posługiwania się językiem mandaryńskim trzeba przyswoić… od 2000 do 3000 chińskich symboli!

 

Język węgierski

Język węgierski jest rodzynkiem na mapie języków Europy za sprawą przynależności do grupy języków ugrofińskich. Oznacza to, że mimo otoczenia językami słowiańskimi, spokrewniony jest… z fińskim! Co prawda Węgrowie używają alfabetu łacińskiego do zapisu słów, jednak węgierskie słowa nie przypominają niczego, co do tej pory widzieliśmy. Węgierska gramatyka należy do bardzo trudnych, za sprawą izolacji języka, a słowa bywają niezwykle długie. Dodatkowym utrudnieniem może być fakt, że w węgierskim istnieje aż 26 przypadków!

 

Trudne języki obce, o których nigdy nie słyszałeś

Języki z zestawienia powyżej zdecydowanie przydadzą się w komunikacji, ponieważ są używane przez sporą grupę ludzi. Istnieją jednak języki poniekąd mniej przydatne. Czasami określa się je mianem języki dla pasjonatów. Poniżej podamy trzy bardzo skomplikowane języki, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś.

 

Język nawaho

Jest to język rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Obecnie używany jest w codziennej komunikacji przez około 100 tysięcy mieszkańców stanów Arizona, Kolorado, Nowy Meksyk i Utah, należących do plemienia Nawahów.

Język jest trudny do opanowania ze względu na praktyczny brak przymiotników w formie, w jakiej używa się ich w większości innych języków. Mowa skupiona jest w głównej mierze na czasownikach. Pomimo tego, że w języku nawaho występuje około 40 różnych spółgłosek, słowa składają się w większości z samogłosek. To czyni język rdzennych Amerykanów bardzo dźwięcznym.

 

Język baskijski

Miłośnicy języków romańskich mogą być szczególnie zainteresowani baskijskim. Jest to język używany przez mieszkańców pogranicza Hiszpanii i Francji nad Zatoką Biskajską. Pomimo tego, że otaczany jest przez kulturę romańską, jest językiem izolowanym. To znaczy, że nie jest on spokrewniony z żadnym językiem z pobliskich regionów. Za sprawą tego powstanie baskijskiego datuje się na okres sprzed przybycia do Europy Indoeuropejczyków.

Istnieje 10 dialektów baskijskiego. Za sprawą tej różnorodności, ustalono standardowy dialekt baskijskiego, którym posługuje się większość Basków. Tego też dialektu zapewne uczyłbyś się, gdybyś poprosił korepetytora o pomoc.

 

Język walijski

Walijski nosi często miano języka baśniowego lub języka elfów. To właśnie z walijskiego Tolkien czerpał inspiracje podczas nazewnictwa i słowotwórstwa w swoich książkach. Sam region Walii jest zamieszkiwany przez 3 miliony osób, ale tylko co piąta posługuje się językiem walijskim. Na przeszkodzie w nauce staje zapewne bardzo skomplikowana ortografia i niebogata oferta materiałów edukacyjnych.

Autor:

Oceń wiadomość