Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Robotyka dla dzieci - przyszłość czy niepotrzebny trend?

05.08.2022

Robotyka dla dzieci - przyszłość czy niepotrzebny trend?
Dla rodziców
 1. Co to jest robotyka?
 2. Zajęcia z robotyki dla dzieci - na czym polegają?
 3. Robotyka a programowanie - różnice
 4. Robotyka czy programowanie - co wybrać?
 5. Programowanie robotów dla dzieci
 6. Robotyka i programowanie są bardzo zbliżonymi dziedzinami. Co więcej, bez programowania nie ma robotyki. Zajęcia tego typu możemy wprowadzać już od najmłodszych lat, czy ma to jednak sens? Czy robotyka jest naszą przyszłością, a może modą, która przeminie? 

  Co to jest robotyka?

  Na początku wyjaśnijmy, czym zajmuje się robotyka. Jest to nauka, która obejmuje zarówno technologię, jak i budowanie maszyn, które mogą naśladować lub odtwarzać zachowania ludzi, np. zadania, które mamy do wykonania. Osoby zajmujące się robotyką są odpowiedzialne za wprawianie w ruch określonych urządzeń w określonych sytuacjach. Robotyka jest wykorzystywana wszędzie tam, gdzie potrzebna jest niezawodność i precyzja. Nauka ta łączy ze sobą kilka innych gałęzi, np. technologie, elektronikę, programowanie czy nawet biologię. Roboty wchodzą coraz bardziej do naszego codziennego życia. Obserwujemy szybki rozwój sztucznej inteligencji, m.in. roboty mogą uczyć się czy nawet widzieć. Roboty coraz częściej zastępują nasze obowiązki. Niewykluczone, że w przyszłości nie będzie aż tak dużego zapotrzebowania na programistów, ponieważ wiele informacji będą umieć już zakodować roboty.

  Przykłady robotyki (robotów):

  • przemysłowe ramienia mechaniczne;
  • pakowacze czy rozładowywacze w fabrykach;
  • roboty, które mają kształt owadów;
  • łaziki;
  • interaktywne zabawki, np. zwierzęta lub lalki;
  • roboty sprzątające (odkurzające, myjące czy mopujące);
  • roboty opiekuńcze, np. przypominają o wzięciu leków;
  • roboty w restauracjach (roznoszące jedzenie);
  • roboty saperskie - do przeszukiwania m.in. samochodów;
  • robotyka w medycynie, np. w chirurgii ogólnej.

  Zajęcia z robotyki dla dzieci - na czym polegają?

  Od pewnego czasu dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z robotyki. Coraz więcej rodziców decyduje się zapisać na nie swoje dziecko, dlatego też skupimy się teraz na dwóch kwestiach:

  1. Czy warto rozwijać umiejętności dziecka w kierunku robotyki?
  2. Na czym polegają zajęcia z robotyki?

  W takim razie po kolei - Czy zajęcia z robotyki dla dzieci mają sens?

  Jak najbardziej tak!

  Zajęcia takie łączą ze sobą różne dziedziny, m.in. mechanikę, automatykę sensorykę oraz programowanie. Robotyka to niezwykle ciekawa dziedzina nauki, która niemal cały czas może być wprowadzana przez zabawę. Pozwala na kreatywne spędzanie czasu. Co więcej, zajęcia tego typu rozwijają obydwie półkule mózgu. Poniżej przedstawimy w pigułce tylko niektóre zalety wprowadzenia robotyki do dziecięcego świata:

  • rozwija myślenie przestrzenne, kreatywne oraz logiczne;
  • rozwija umiejętności manualne;
  • rozwija zdolności matematyczne i fizyczne;
  • wprowadza dzieci w świat programowania;
  • poprawiają pamięć;
  • uczą cierpliwości;
  • rozwijają myślenie strategiczne i analityczne;
  • umożliwiają zrozumienie i zaprzyjaźnienie się z technologią.

  To teraz omówmy, na czym polegają zajęcia z robotyki

  Chociaż pojęcie robotyki brzmi dość groźnie i mogłoby się wydawać, że ta dziedzina nauki w żadnym wypadku nie jest dla kilkulatków, to jest wręcz przeciwnie. Zajęcia z robotyki odbywają się zazwyczaj grupowo i są bardzo kreatywne - bardzo często podczas tworzenia robotów ważna jest współpraca. W szczególności spodobają się dzieciom, które robią tworzyć budowle z klocków. Od samego początku uczą dzieci logicznego myślenia i w ciekawy sposób pokazują pewne zależności. Dzieci podczas zajęć korzystają m.in. z klocków, komputerów i czujników. Podczas nauki dowiadują się, że dzięki czujnikom i komputerom możemy sterować robotami. Wchodzą w świat technologii i dowiadują się, że jest to jedno z narzędzi przyszłości. Same zajęcia to jest nauka poprzez zabawę. Dzieci uczą się w praktyce na wiele ciekawych różnych sposobów. Dowiadują się, jak konstruować proste roboty. Wykorzystują do tego proste algorytmy i sprawiają, że robot “zaczyna żyć”. Podczas zajęć bardzo często używa się różnego rodzaju klocków lub robotów. Dzięki ich programowaniu dzieci sprawiają, że roboty zaczynają chodzić, tańczyć czy śpiewać. Zajęcia z robotyki znajdziecie również na stronie BUKI.

  Robotyka a programowanie - różnice

  O ile robotyka i programowanie to modne kierunki i zajęcia dodatkowe dla dzieci (które warto wprowadzać od najmłodszych lat), to jednak nie są to tożsame kierunki. Obydwie te dziedziny nauki są do siebie nieco zbliżone, jednak polegają na czymś zupełnie innym - w związku z tym wybierając dodatkowe zajęcia dla dzieci, trzeba zastanowić się, w którym kierunku chcemy iść:

  Programowanie dla dzieci wprowadza je początkowo w świat dwóch prostych języków - Scratch i Python. Dzięki opanowaniu tych umiejętności już kilku- lub kilkunastoletnie pociechy mogą tworzyć proste gry i aplikacje. Podczas takich zajęć dzieci uczą się tworzyć wirtualną rzeczywistość.

  Robotyka dla dzieci to nauka związana zarówno z programowaniem, jak i automatyką czy elektroniką. Dyscyplina ta może się wydawać rodzicom zbyt trudna, jednak zajęcia te są prowadzone przez zabawę. Zajęcia tego typu możemy porównać do zaawansowanych klocków lego razem z programowaniem czy elementami elektromechanicznymi - oznacza to, że robotyka łączy w sobie elementy programowania. Dzieci podczas zajęć wprawiają roboty czy inne proste urządzenia m.in. w ruch.

  Robotyka czy programowanie - co wybrać?

  Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, na które zajęcia lepiej jest zapisać dziecko. Chcemy tutaj podkreślić, że decyzja taka nie należy tylko do rodziców, a do samego dziecka - nie każdy będzie dobrze czuł się w robotyce (i odwrotnie - w programowaniu). Bywa też tak, że dzieci zupełnie nie są zainteresowane taką dziedziną nauki - to też jest w porządku. W robotyce konieczne są umiejętności manualne i wyobraźnia przestrzenna. Najprawdopodobniej dzieci, które lubią budować z klocków i rysować, dobrze odnajdą się w robotyce. W przypadku dzieci, które wolą spędzać czas przed komputerem - lepsze może być programowanie. Ważne jest to, żeby podążać za zainteresowaniami swojego dziecka i do niczego go nie zmuszać.

  Programowanie robotów dla dzieci

  Na koniec parę słów o programowaniu robotów dla dzieci. Dobrym sposobem jest zapisanie swojej pociechy na zajęcia dodatkowe z tego zakresu. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Zawsze można spróbować kupić małego robota do programowania do użytku domowego. Poniżej przedstawiamy niektóre z polecanych modeli:

  • LEGO Boost Zestaw kreatywny;
  • Zestaw edukacyjny MAKEBLOCK
  • Kodo Coding Robot
  • Robot Botley
  • ARDUINO
  • CLEMENTONI ROBOT
  • Photon Robot
  • Alilo Explorer M7.

Autor:

Oceń wiadomość

Robotyka- najczęściej zadawane pytania

Co to jest robotyka?

  Jest to nauka, która obejmuje zarówno technologię, jak i budowanie maszyn, które mogą naśladować lub odtwarzać zachowania ludzi, np. zadania, które mamy do wykonania. Osoby zajmujące się robotyką są odpowiedzialne za wprawianie w ruch określonych urządzeń w określonych sytuacjach.

  Czytaj więcej na BUKI

Zajęcia z robotyki dla dzieci - na czym polegają?

Zajęcia takie łączą ze sobą różne dziedziny, m.in. mechanikę, automatykę sensorykę oraz programowanie. Robotyka to niezwykle ciekawa dziedzina nauki, która niemal cały czas może być wprowadzana przez zabawę. Pozwala na kreatywne spędzanie czasu.

Czytaj więcej na BUKI

Na czym polegają zajęcia z robotyki?

Zajęcia z robotyki odbywają się zazwyczaj grupowo i są bardzo kreatywne - bardzo często podczas tworzenia robotów ważna jest współpraca. W szczególności spodobają się dzieciom, które robią tworzyć budowle z klocków.

Czytaj więcej na BUKI