Jak opanować podstawy programowania?

05.10.2021

Artykuły autora: 357

Jak opanować podstawy programowania?

Programowanie to obecnie jedna z najbardziej pożądanych umiejętności na aktualnym rynku pracy. Dodatkowo nic się nie zapowiada, żeby ten trend miał się zmienić w najbliższym czasie - wręcz przeciwnie. Specjaliści do spraw zmian na rynku pracy są zgodni co do jednego. Popyt na programistów będzie w najbliższym czasie cały czas rósł, a za paręnaście lat znajomość programowania będzie uważana za jedną z podstawowych tak jak teraz znajomość języka angielskiego. W związku z dynamicznymi zmianami na rynku pracy przedstawimy Wam dzisiaj od czego możecie rozpocząć naukę programowania.

Początek nauki programowania od podstaw

Podjąłeś lub podjęłaś decyzję, że chcesz się nauczyć programować, tylko nie wiesz, od czego zacząć? Na początku musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

  1. Po pierwsze - skoro chcesz się nauczyć programować, to raczej nie dlatego, że masz za dużo czasu, tylko chcesz się przebranżowić. W związku z tym musisz się zastanowić, jaką ścieżka kariery w IT chcesz podążać, które technologię Cię interesują i co chcesz osiągnąć?
  2. Po drugie - jeżeli znasz już odpowiedź na pierwsze pytanie. W jaki sposób będziesz się uczyć? Chcesz być samoukiem, czy może od razu rzucisz się na głęboką wodę, zapiszesz się na kilkutygodniowy kurs i będziesz szukać nowej pracy? Zamierzasz korzystać z płatnych czy darmowych kursów, a może chcesz uczęszczać na korepetycje, tak jak kiedyś w szkole z matematyki? Jeśli tak, to bogatą ofertę nauczycieli programowania znajdziesz na portalu BUKI.

Pamiętaj, że programiści mają różne ścieżki rozwoju. Możesz zajmować się m.in. front-endem i zostać front-end developerem i specjalizować się w tworzeniu stron internetowych i aplikacji, a Twoim podstawowym językiem programowania będzie JavaScript, a może chcesz zajmować się back-endem i zostać back-end developerem, gdzie zajmiesz się budowaniem stron od warstwy wewnętrznej (tej niewidocznej dla oka) - w takiej sytuacji na początku będziesz musiał poznać język programowania - java. Możesz zostać również tzw. full stackiem i zajmować się zarówno front-endem, jak i back-endem. Musisz  jednak wiedzieć, że wymienione przez nas te 3 możliwości to nie wszystko. Programiści zajmują się również bazami danych, sztuczną inteligencją i wieloma innymi rzeczami. Programowanie to bardzo szeroki obszar, który pozwala się realizować na wielu płaszczyznach. Poniżej przedstawiamy kilka możliwości, które pozwolą Ci się nauczyć programowania:

  • Pierwsza opcja, która jest chyba najbardziej czasochłonna to studia. Przez cały okres trwania studiów, które trwają od 3 do 5 lat, możesz się spotkać zarówno ze starymi, jak i tymi najnowszymi technologiami. Poznasz masę różnych osób, które mogą Ci pomóc postawić pierwsze kroki w IT. Niestety studia długo trwają i nie każdy ma tyle czasu. Często też w momencie wybierania swojej ścieżki zawodowej nie wiemy, co chcemy studiować i myśl o zostaniu programistą pojawia się kilka lub nawet kilkanaście lat później.
  • Kolejna możliwość to zyskujące coraz bardziej na popularności bootcampy - są to pewnego rodzaju kursy, które powstały ze względu na szybko rozwijającą się branżę IT. Jest to dobra alternatywa dla studiów, ponieważ trwa to znacznie krócej - od kilku miesięcy do roku. Bootcampy to bardzo intensywnymi kursy, które w dużej mierze są nastawione na umiejętności praktyczne. Uczestnicy tych kursów muszą przeznaczyć ogrom czasu na utrwalenie swojej wiedzy. Wymaga to bardzo dużo systematyczności i samodyscypliny. Na kursach uczestnicy poznają nie tylko podstawy programowania, ale również różnorodne technologie, które od razu przygotowują kursantów do pracy programisty. Kursy te są świetnym pomysłem na naukę programowania. Musisz się tylko przygotować, na to, że ze względu na swoją intensywność będziesz potrzebować bardzo dużo czasu na przyswojenie całej wiedzy. Dla osób, które dysponują mniejszą ilością czasu jest możliwość uczestnictwa w bootcampach online.
  • Kolejna możliwość to samodzielna nauka poprzez korzystanie z darmowych treści, które znajdziesz w internecie. Możesz skorzystać z darmowych poradników, blogów czy nawet filmów na YouTube. Jest to bardzo dobra opcja zwłaszcza dla osób, które chcą sprawdzić, czy programowanie to właśnie to, co chcą robić, zanim zdecydują się zapłacić za kurs. Pamiętaj, że na rynku jest bardzo dużo programistów samouków, którzy całą swoją wiedzę zdobyli dzięki darmowym materiałom. Niestety nie zawsze wiesz, na jakiej jakości trafisz materiały. W Internecie znajdziesz wszystko - zarówno te dobrej jakości materiały do nauki, jak i wręcz przeciwnie. Cały problem polega na tym, że na początku swojej drogi nie wiesz, co jest dobre, a co złe. Warto jednak próbować zdobywać wiedzę. Czasami wystarczy tylko skorzystać z darmowych materiałów i pomocy bardziej doświadczonego kolegi czy koleżanki.
  • Kolejna opcja to kursy, których jest bardzo dużo. Zarówno tych gotowych, gdzie dostajesz tylko plik z materiałami, jak i z nauczycielem. Niektóre kursy są prowadzone online, inne stacjonarnie. Z pewnością każdy znajdzie idealną opcję dla siebie. Możesz również spróbować wybrać się na kursy indywidualne - sam na sam. Tylko Ty i nauczyciel. Pozwoli Ci to na naukę w we własnym tempie, a nauczyciel będzie skoncentrowany tylko na Tobie. W razie jakichkolwiek problemów będziecie mogli zatrzymać się na danym zagadnieniu, dopóki nie rozumiesz go dokładnie. Szeroki wybór nauczycieli, którzy wspomogą Twoją naukę programowania, znajdziesz na portalu BUKI.

Podstawy programowania - C++

Osoby, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem, często nie mają zielonego pojęcia o językach programowania. Dzisiaj opowiemy Wam o trzech. Na początek przyjrzymy się językowi C++. Jest on dedykowany dla osób, które chciałyby w swojej karierze programistycznej zajmować się tworzeniem gier komputerowych. Jest przeznaczony do programowania obiektowego. W tym języku zostały napisane najważniejsze systemy operacyjne, m.in. Apple OS X, Windows XP, NT czy Vista.

Podstawy programowania - Java

Kolejny język, któremu się dzisiaj przyjrzymy to Java. Jest on niezbędny do prawidłowego działania w systemach i projektach tak zwanych softwarowych. Język ten od programistów wymaga ogromnej cierpliwości, zwłaszcza przy realizowaniu dużych projektów. Będąc programistą Java, musisz się nastawić na pracę w zespołach kilkuosobowych, gdzie będziesz tworzyć lub pracować nad pewnym fragmentem kodu dużej aplikacji. Java umożliwia również budowanie aplikacji. Szacuje się, że dzisiaj ponad 9 milionów programów i aplikacja jest tworzonych za pośrednictwem tego języka. Jest wykorzystywany również do laptopów, gier komputerowych czy konsoli. Pozwala na udoskonalenie i ulepszanie stworzonych programów. Język ten można wykorzystać również do tworzenie sklepów internetowych, łączenie aplikacji czy nawet pisania aplikacji do urządzeń medycznych, czy czujników. 

Podstawy programowania - Python

Ostatni na dzisiaj od nas język programowania to Python. Nie każdy wie, ale swoje początki język ten miał już w latach 90, kiedy dostęp do internetu mieli tylko nieliczni! Sam język był małym pobocznym projektem i nikt nie przypuszczał, że będzie to jedna z ważniejszych odnóg programowania. Jest on dedykowany dla programistów, którzy zajmują się analizą danych, pracujących w back-endzie, ze sztuczną inteligencją, web developmencie czy z aplikacjami korporacyjnymi. W tej dziedzinie programowania musisz posiadać zdolność logicznego myślenia oraz umiejętności wyciągania odpowiednich wniosków. Podczas pracy będziesz tworzyć różnorodne algorytmy.

Jak nauczyć się programowania od podstaw - korepetycje

Nadal jesteś zdecydowany na naukę programowania? Musisz wiedzieć, że zajmie Ci to bardzo dużo czasu. Nie nauczysz się tej dziedziny w tydzień czy nawet miesiąc. Jest to tak obszerny dział, że każdy z programistów ciągle zdobywa nową wiedzę. Przyjmijmy, że do nauczenia się podstaw programowania wystarczy kilka miesięcy, jednak jeżeli chcesz być programistą na poziomie zaawansowanym tzw. midem musisz przeznaczyć na to co najmniej kilka lat. Ciężko również określić, ile czasu będziesz się uczyć jednego języka. Wszystko zależy od Twoich predyspozycji, chęci,czasu i zdolności. Można jednak oszacować, że osoby, które dopiero zaczynają swoją karierę z programowaniem muszą przeznaczyć na naukę jednego języka około 350 godzin - jak widzisz, jeżeli zależy Ci na czasie i szybkim zdobyciu nowych umiejętności musisz nastawić się na bardzo intensywną naukę. 

Naukę zacznij od zrozumienia podstawowych poleceń w programowaniu. Pozwoli CI to budowanie trudniejszych komend i rozumieniu prostych założeń. Musisz nauczyć się pewnych zasad i reguł obowiązujących podczas pisania kodu. Nie zapominaj również o nauce czytania - to też wymaga pracy, zwłaszcza gdy chcesz poznać kod innych programistów. Po opanowaniu takich podstaw po pewnym czasie będziesz na tyle samodzielny, aby móc zbudować własną stronę, a później nawet aplikacje. Pamiętaj, żeby się za szybko nie zniechęcać - nie wszystkie języki muszą być odpowiednie dla Ciebie, jeżeli nie przypadł Ci do gustu np. JavaScript spróbuj zapoznać się z C++. Jeżeli chcesz zajmować się programowaniem na poważnie, warto jednak skorzystać z pomocy doświadczonych nauczycieli, którzy od razu będą korygować Twoje błędy lub niepoprawne zachowania podczas kodowania. Musisz jednak się nastawić, że programowanie to wiele pracy. Tak naprawdę jest to ciągłe pogłębianie swojej wiedzy, niczym lekarz czy księgowa.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 2 użytkowników

Autor Adrianna S.

Jestem absolwentką ekonomii. Od 2016 roku zajmuję się dofinansowaniami unijnymi. W 2020 rozpoczęłam pracę jako copywriterka.

Artykuły autora: 357

Dopasuj korepetytora

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów