Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Technologie informacyjne - czy są częścią naszego życia?

04.05.2022

Technologie informacyjne - czy są częścią naszego życia?
Świat nauki
 1. Co to są technologie informacyjne?
 2. Technologie informacyjne w życiu codziennym
 3. Technologie informatyczne - wady i zalety
 4. Technologie informacyjne w nauce
 5. Praca związana z IT
 6. Jak technologie informacyjne wpływają na nasze codzienne życie? Czy decydują o naszej codzienności? Gdzie możemy się z nimi spotkać? Wiecie, że technologie informacyjne to bardzo szerokie zagadnienie związane nie tylko z działem IT, ale również z telekomunikacją czy innymi dziedzinami. Jeżeli chcecie, dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, zapraszamy do zapoznania się z naszym dzisiejszym artykułem.

  Co to są technologie informacyjne?

  Na początku chcemy Wam wyjaśnić, co oznacza termin technologie informacyjne. Możecie się również spotkać z nazewnictwem - technologie informatyczne. Tak jak już wspomnieliśmy, jest to bardzo szerokie pojęcie. Nawiązuje zarówno do działu IT, jak i telekomunikacji, matematyki czy informatyki. Technologie informacyjne, jak sama nazwa nam podpowiada, zajmują się przetwarzaniem informacji. Cała branża IT jest związana nie tylko z pozyskiwaniem różnorodnych danych, ale także z ich gromadzeniem, analizowaniem, przetwarzaniem czy dostarczeniem do różnorodnego sprzętu elektronicznego, np. komputerów i telefonów.

  Technologie informacyjne w życiu codziennym

  Dzisiaj bardzo trudno jest nam sobie wyobrazić, życie bez technologii informacyjnych. Szacuje się, że około 40% miejsc pracy w krajach rozwiniętych jest opartych na technologii informacyjnej. Nie wiecie, gdzie są one wykorzystywane? Chcecie się dowiedzieć, jak bardzo ułatwiają nam nasze codzienne życie? Już podpowiadamy:

  • Po pierwsze komputery i laptopy - są one wykorzystywane zarówno do pracy, jak i nauki czy do życia codziennego. Pozwalają nam na naukę, czytanie, komunikację czy odrobinę rozrywki.
  • Cała bankowość elektroniczna, bankomaty i praca banków jest oparta na technologiach informacyjnych. 
  • Pozwala również na zachowanie porządku np. w sklepach czy aptekach. Technologia informacyjna jest pomocna w tworzeniu ewidencji. Nawet kody paskowe na produktach, które kupujemy, wykorzystują technologie informatyczne.
  • Umożliwia nam również projektowanie - naszych domów, biur czy nawet mostów i całych bloków.
  • Dostęp do internetu, gry czy GPS.
  • Wiecie, że nawet internetowe odtwarzacze muzyki czy płyty CD/DVD bazują na technologiach informacyjnych?
  • Nie możemy w tym miejscu zapomnieć o całej komunikacji - wykonywanie połączeń przez telefon i inne komunikatory. To również zawdzięczamy technologii informacyjnej.

   

  Wymieniliśmy tylko kilka możliwości technologii informatycznych, jak się zapewne domyślacie, jest ona wszędzie wokół nas. Dzisiaj ciężko byłoby nam sobie poradzić bez tego wynalazku i bez tych możliwości, które nam daje.

  Technologie informatyczne - wady i zalety

  Technologie informatyczne, jak wszystko ma swoje plusy i minus. Mają również swoich zwolenników i przeciwników, dlatego też omówmy teraz wady i zalety tego zjawiska:

  Technologie informatyczne - zalety

  • pozwalają na zrewolucjonizowanie świata;
  • pozwalają na ogromny postęp technologii;
  • rozwinięte technologie pozwalają m.in. na wymyślanie leków na nieuleczalne dotychczas choroby;
  • lepiej radzimy sobie z klęskami żywiołowymi - mamy możliwość dostarczenia szybkiej i skutecznej pomocy;
  • pozwalają nam na szerokie spojrzenie na różne aspekty;
  • pozwalają na znalezienie rozwiązań na pytania, które dotychczas nie miały odpowiedzi;
  • to też rozwój komunikacji, czyli stałą możliwość kontaktu z bliskimi;
  • co chyba najważniejsze - wynalezienie internetu, który jest nieocenionym wynalazkiem.

  Technologie informatyczne - wady

  • niektórzy uważają, że całe ówczesne zło tego świata jest spowodowane rozwojem technologii informatycznych;
  • broń masowego rażenia, która może zniszczyć cały świat;
  • szybka eksploatacja paliw kopalnych, które są przyczyną globalnego ocieplenia;
  • możliwość szpiegowania obywateli (co na razie nie jest nikomu potrzebne);
  • rozwój cyberprzestępczości (jednak z tym radzimy sobie coraz lepiej i takie ataki są unicestwiane). 

  Technologie informacyjne w nauce

  Zastanówmy się teraz, jak technologie informacyjne są wykorzystywane w nauce:

  • Eksperci w tej dziedzinie są zgodni co tego, że cała branża medyczna i związana z ochroną zdrowia przejdzie ogromne zmiany. Rozwój internetu zmienia naszą codzienność, a sami pacjenci są coraz bardziej wymagający i oczekują rozwoju technologii informatycznej w tej branży.
  • Druk 3D - pozwala na projektowanie idealnych kształtów tabletek pod konkretne substancje, aby były one uwalniane, w jak najszybszym tempie w naszych organizmach.
  • Wykorzystanie robotyki w medycynie. Roboty zaprojektowanie dzięki rozwojowi technologii mogą dostarczać pacjentom zarówno jedzenie, jak i leki. 
  • Sprzęt, np. okulary czy zegarki, które monitorują nasze tętno i inne parametry życiowe.
  • Wykorzystanie sztucznej inteligencji do przeprowadzania operacji. Obecnie takie systemy są tak samo sprawne, jak ludzkie ręce, często jest bardziej precyzyjny.
  • Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości do zwiększenia świadomości obywateli o np. chorobach cywilizacyjnych.

  Praca związana z IT

  Technologie informacyjne są wykorzystywane w różnorodny branżach IT. Coraz to nowsze techniki mają wykorzystanie w naszym codziennym życiu. Tak naprawdę dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez internetu, telefonów czy radia. Jak byśmy sobie poradzili bez zakupów online czy bankowości elektronicznej?

  Branża IT jest bardzo szeroka. Pewna jej gałąź zajmuje się technologiami informacyjnymi. Łączy ze sobą zarówno informatykę, jak i programowanie i komunikację. Tworzone są nowe produkty, które m.in. umożliwiają rozwiązywanie naszych codziennych problemów. Dzisiaj śmiało możemy stwierdzić, że większość przedsięwzięć w nauce czy gospodarce jest ściśle związana z całą branżą IT i technologiami informacyjnymi. Obecnie uważa się, że cały sektor IT jest jednym z najszybciej rozwijającym się na świecie, a specjaliści z tego działu są niemal liderami i najbardziej poszukiwanymi pracownikami na rynku. Jeżeli chcesz rozpocząć swoją karierę w tej branży, zachęcamy skorzystania pomocy naszych ekspertów na stronie BUKI.

Autor:

Oceń wiadomość

Technologie informacyjne - czy są częścią naszego życia? Najczęściej zadawane pytania

Co to są technologie informacyjne?

Na początku chcemy Wam wyjaśnić, co oznacza termin technologie informacyjne. Możecie się również spotkać z nazewnictwem - technologie informatyczne. Tak jak już wspomnieliśmy, jest to bardzo szerokie pojęcie. Nawiązuje zarówno do działu IT, jak i telekomunikacji, matematyki czy informatyki. Technologie informacyjne, jak sama nazwa nam podpowiada, zajmują się przetwarzaniem informacji.Czytaj więcej na BUKI

Gdzie są one wykorzystywane technologie informacyjne?

Po pierwsze komputery i laptopy - są one wykorzystywane zarówno do pracy, jak i nauki czy do życia codziennego. Pozwalają nam na naukę, czytanie, komunikację czy odrobinę rozrywki.

Czytaj więcej na BUKI

Jak technologie informacyjne są wykorzystywane w nauce?

Eksperci w tej dziedzinie są zgodni co tego, że cała branża medyczna i związana z ochroną zdrowia przejdzie ogromne zmiany. Rozwój internetu zmienia naszą codzienność, a sami pacjenci są coraz bardziej wymagający i oczekują rozwoju technologii informatycznej w tej branży.Czytaj więcej na BUKI