Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Pisanie artykułów – czy to dobry pomysł na pracę?

09.05.2022

Pisanie artykułów – czy to dobry pomysł na pracę?
Rozwój osobisty
 1. Jak nauczyć się pisania artykułów?
 2. Porady dla początkujących copywriterów i copywriterek
 3. Jakie są zasady przy pisaniu artykułów?
 4. Jak zacząć pisać artykuły?
 5. Praca polegająca na pisaniu artykułów
 6. Tytuł tego artykułu powinien chyba brzmieć nieco inaczej – czy można nauczyć się pisać artykuły lub jak nauczyć się pisać? Jak pisać, żeby nie nudzić? Słowo pisane otacza nas niemal z każdej strony. Wszędzie możemy przeczytać lepsze lub gorsze teksty. Jest to również coraz popularniejszy sposób na zarabianie pieniędzy - zostanie copywriterem lub copywriterką. 

  Jak nauczyć się pisania artykułów?

  Większość ludzi zastanawia się, co może być trudnego w pisaniu artykułów? Przecież każdy potrafi pisać – żadna filozofia. Nieco inaczej jednak przedstawia się sytuacja, gdy dostajemy zadanie do napisania na konkretny temat z określonymi zagadnieniami do wykorzystania. Nauka pisania artykułów to czasami ciężka i mozolna praca. Jest to praca poniekąd kreatywna, a każdy copywriter zadaje sobie pytanie - jak pisać, żeby ludzie chcieli czytać? 

  W takim razie, jak napisać artykuł blogowy?

  • Po pierwsze dobry research. Nie można pisać na tematy, których się nie zna lub nie rozumie. Nie ma nic gorszego, jak przygotowywanie błędnych treści w artykułach, które krążą w internecie i wprowadzają ludzi w błąd.
  • Po research koniecznie zrób listę rzeczy, które chcesz zawrzeć w swoim artykule.
  • Teraz sama treść. Wstęp - musi zachęcić czytelników do dalszego czytania. Następnie dzielimy tekst na poszczególne akapity i komponujemy nagłówki.
  • Treść artykułów komponuj od ogółu do szczegółu. Najpierw skup się na kwestiach ogólnych, a później przejdź do bardziej zawiłych kwestii. 
  • Przy tekstach blogowych nie można zapominać o tzw. optymalizacji SEO.
  • Na końcu nie można zapomnieć o podsumowaniu i dokładnym sprawdzeniu tekstu pod względem błędów - gramatycznych, interpunkcyjnych i ortograficznych. 

  Zachęcamy do napisania tekstu jednego dnia, pozostawienia go do tzw. “leżakowania” i wrócenia do niego następnego dnia. To przydatna praktyka copywriterów, która pozwala na wychwycenie dodatkowych błędów (wcześniej nie zauważonych) lub poprawienie i dopracowanie tekstu.

  Porady dla początkujących copywriterów i copywriterek

  Chcesz spróbować swoich sił w copywritingu? Skorzystaj z naszych porad:

  • Zastanów się, o czym chcesz pisać. Co chcesz przekazać w swoim tekście? Jaką wartość dodaną Twój tekst będzie niósł dla Twoich czytelników?
  • Zadbaj o atrakcyjne nagłówki. To właśnie one zachęcają czytelników do pozostania na stronie. 
  • Zadbaj o “porządek” w swoim artykule. Chaos tylko odstrasza internautów. Zawsze zaczynaj od ogólnych informacji a kończ na bardziej szczegółowych. 
  • Nie zapominaj o formatowaniu. Tekst musi być odpowiednio zaprojektowany. Staraj się uwzględniać listy wypunktowane, umieszczaj linki czy śródtytuły.
  • Zapoznaj się z zasadami optymalizacji tekstów. Początkowo może to się wydawać niezrozumiałe, ale z całą pewnością poprawi jakość Twojej pracy. Warto korzystać z wtyczek SEO.
  • Skończyłeś/aś artykuł, co dalej? Daj sobie chwilę na odpoczynek. Zrób kawę, herbatę, idź na spacer czy zjedz coś. Odpocznij od tego tekstu. Jeżeli masz czas, niech poczeka do jutra. Po tym czasie wróć do niego i przeczytaj go jeszcze raz. Bardzo często po takim odpoczynku niektóre rzeczy chce się napisać inaczej.

  Jakie są zasady przy pisaniu artykułów?

  Jesteście ciekawi, jakie są złote zasady przy pisaniu artykułów? Oto one:

  1. Nie zanudzaj - w ten sposób tylko stracisz swoich czytelników.
  2. Poświęć czas na wymyślenie tytułu.
  3. Pisz artykuły takie, jakie sam/a chcesz czytać - szanuj swoich czytelników.
  4. Dbaj o szatę graficzną - nie zapominaj o śródtytułach, akapitach, działach czy segregowaniu myśli.
  5. Wstęp musi być krótki.
  6. Projektuj grafiki, wykresy i tabele - dodatkowo urozmaicą Twój tekst.
  7. W artykule wykorzystuj czas teraźniejszy, najlepiej stronę czynną. 
  8. Nie używaj specjalistycznego słownictwa (chyba że przygotowujesz tekst specjalistyczny).
  9. Zawsze poprawiaj swój tekst. Od razu po napisaniu z całą pewnością nie nadaje się do publikacji.
  10. Stosuj się do zasad interpunkcyjnych, ortograficznych i gramatycznych.
  11. Czasami zasady trzeba łamać - na potrzeby konkretnego artykułu. Jeżeli tylko czujesz taką potrzebę, zrób to.

  Jak zacząć pisać artykuły?

  Chcesz zacząć pisać artykuły? Najpierw zastanów się, czy to lubisz. Czy pisanie sprawia Ci przyjemność? Potem zastanów się, czy chcesz się dzielić swoimi tekstami? Napisz tekst próbny na jakikolwiek temat, który przyjdzie Ci do głowy. Udało Ci się napisać? Daj ten tekst do przeczytania innym osobom. Niech spojrzą na niego krytycznym okiem - okiem czytelnika. Czy taki tekst jest pomocny? Zanim zaczniesz pisać artykuły, odśwież a w zasadzie to naucz się zasad gramatycznych, interpunkcyjnych i ortograficznych. W internecie jest bardzo dużo tekstów, które mają błędy, a wiedza, którą wynosimy ze szkoły z lekcji polskiego, jest często zbyt mała. Jeżeli na poważnie myślisz o pracy związanej z copywritingiem, zachęcamy do kilku lekcji z nauczycielami BUKI - będziesz mieć okazję przypomnieć sobie niezbędne zasady potrzebne podczas pisania artykułów.

  Praca polegająca na pisaniu artykułów

  Pisanie artykułów brzmi trochę jak praca marzeń. Nie masz sztywnych godzin pracy, szefa stojącego nad głową, sam/a decydujesz, ile czasu chcesz pracować i samodzielnie ustalasz stawki. Praca związana z pisaniem tekstów polega na dobrym researchu i tworzeniu tekstów. Wystarczy do tego umiejętność pisania (którą teoretycznie ma każdy) i chęci. Praca ta z pozoru wydaje się łatwa, miła i przyjemna. Nie jest jednak dla każdego - nie każdy będzie lubił pisać artykuły lub nie każdemu będzie to przychodziło z łatwością. Musicie to sprawdzić na własnej skórze. Pierwsze zlecenia możecie znaleźć na platformie useme, giełda tekstów czy na grupach tematycznych na Facebooku.

Autor:

Oceń wiadomość

Pisanie artykułów - najczęściej zadawane pytania

Jak nauczyć się pisania artykułów?

Większość ludzi zastanawia się, co może być trudnego w pisaniu artykułów? Przecież każdy potrafi pisać – żadna filozofia. Nieco inaczej jednak przedstawia się sytuacja, gdy dostajemy zadanie do napisania na konkretny temat z określonymi zagadnieniami do wykorzystania. Nauka pisania artykułów to czasami ciężka i mozolna praca. Jest to praca poniekąd kreatywna, a każdy copywriter zadaje sobie pytanie - jak pisać, żeby ludzie chcieli czytać? Czytaj więcej na BUKI

Jak napisać artykuł blogowy?

Po pierwsze dobry research. Nie można pisać na tematy, których się nie zna lub nie rozumie. Nie ma nic gorszego, jak przygotowywanie błędnych treści w artykułach, które krążą w internecie i wprowadzają ludzi w błąd.

Czytaj więcej na BUKI

Jakie są zasady przy pisaniu artykułów?

 1. Nie zanudzaj - w ten sposób tylko stracisz swoich czytelników.
 2. Poświęć czas na wymyślenie tytułu.
 3. Pisz artykuły takie, jakie sam/a chcesz czytać - szanuj swoich czytelników.
Czytaj więcej na BUKI