Daty to jedna z ważniejszych rzeczy, którą trzeba opanować na lekcjach historii. Jest to coś, czego trzeba nauczyć się po prostu na pamięć. Nie ma na to wzorów, są jednak pewne sposoby i to o nich dzisiaj opowiemy. Przedstawimy skuteczne sposoby na zapamiętywanie dat historycznych i nie tylko.
Dlaczego daty historyczne są ważne?
Mogłoby się wydawać, że daty historyczne nie są istotne podczas codziennej nauki. Nie do końca jednak tak jest. Znajomość dat historycznych pozwala nam na ułożenie wydarzeń w chronologii. Ułatwia to zrozumienie związku przyczynowo-skutkowego. Nic nie dzieje się bez przyczyny i późniejsze wydarzenia są wynikiem poprzednich, dlatego ważne jest ich prawidłowe umiejscowienie. Daty nadają sens tego, czego się uczymy. Za datami w podręczniku kryją się prawdziwe wydarzenia i historie. Dobrze umiejscowione w naszej chronologii kształtują krytyczne myślenie i sprawiają, że rozumiemy, dlaczego pewne zdarzenia miały miejsce.
Dodatkowo skuteczna nauka dat historycznych zaprocentuje później. Przechodzą do kolejnych etapów edukacji, bardzo często trzeba ponownie uczyć się tego samego (np. w szkole podstawowej, a później średniej, gdzie wcześniej umówiony materiał zostaje rozszerzony). Skuteczna nauka dat sprawia, że nie trzeba drugi raz spędzać czas na nauce tych samych dat, co wcześniej.
Jak zapamiętać daty historyczne? Skuteczny sposób na naukę dat
Poniżej przedstawiamy Wam poradnik od BUKI - jak uczyć się dat historycznych (i nie tylko)?
- Do nauki dat wykorzystaj swoją wyobraźnię. Łatwiej jest zapamiętać informacje, które kojarzą nam się np. z czymś zabawnym lub dziwnym. Możesz wykonywać rysunki czy tworzyć historie z datami w roli głównej.
- Wykorzystaj naukę wzrokową i popularne fiszki, które są wykorzystywane przy poznawaniu języków obcych. Naklejaj w swoim pokoju lub całym mieszkaniu kartki z datami i informacją, co się wtedy wydarzyło. Innym sposobem na naukę wzrokową jest zapisywanie dat różnymi kolorami, czy z wykorzystaniem pewnych zabiegów plastycznych/artystycznych.
- Stwórz własną oś czasu. Nie musisz tam umieszczać tylko dat. Warto zapisać tam również pokrótce, co się wydarzyło danego dnia (czy w danym roku) przy zapisanej dacie. Pomocne może być również zaznaczanie na osi czasu, wydarzeń, które nie są związane z nauką historii - może dzień i miesiąc Twoich urodzin znajduje się w pobliżu innego wydarzenia historycznego?
- Nauka poprzez skojarzenia - możesz wymyślać do tego historyjki czy pogrupować daty w sposób wygodny dla siebie - sposób, który ułatwi zapamiętywanie na zasadzie skojarzeń.
- Różnego rodzaju quizy - do tego może przydać Ci się pomoc znajomych, rodzeństwa czy rodziców. Stwórzcie własny teleturniej z dat historycznych i zamieńcie naukę w zabawę.
Więcej informacji na temat skutecznej nauki możesz znaleźć tutaj:
Dlaczego niektórzy mają problem z zapamiętywaniem dat?
Problemy z pamięcią to częsty problem. Najczęściej towarzyszą temu również problemy z koncentracją.
Jest wiele powodów, które powodują problemy z codzienną koncentracją i pamięcią:
- stres - wydarzenia stresujące sprawiają, że nasze myśli krążą wokół nich;
- zła dieta - uboga w mikro i makroelementy, niedobór potasu czy magnezu;
- niewyspanie - nasz mózg jest zmęczony i nie potrafi się skoncentrować na zapamiętywaniu;
- odwodnienie - często powoduje bóle głowy i ogólne osłabienie;
- brak ruchu - nasz mózg potrzebuje odpoczynku, dlatego nawet przy dużej ilości; materiału do opanowania, trzeba pamiętać o aktywności fizycznej;
- przepracowanie - zbyt wiele obowiązków sprawia, że w pewnym momencie nie potrafimy się skoncentrować;
- niekorzystne warunki do nauki - rozpraszacze skutecznie utrudniają naukę i zapamiętywanie, np. włączony telewizor, zbyt wysoka lub niska temperatura w pokoju czy niewygodna pozycja.
Obecnie obserwuje się, że coraz więcej osób ma problemy z pamięcią i koncentracją. Jest to na pewno związane z szybkim tempem życia. Ze świata dociera do nas mnóstwo bodźców. Jesteśmy przesileni informacjami. Ogromnymi rozpraszaczami są powiadomienia na naszych telefonach, liczne powiadomienia z pracy (dotyczy to zwłaszcza osób, które mają pracę biurową).
Nie potrafimy w 100% skupiać się na kilku rzeczach jednocześnie. Nasze myśli wędrują od jednego, do drugiego zadania. Co prawda może to dawać wrażenie, że możemy się skupiać na kilku czynnościach w jednym czasie, to tak naprawdę jest to niemożliwe, aby nasza koncentracja była wtedy wydajna.
U dzieci zauważa się problemy z koncentracją i pamięcią już na początku ich edukacji. Jest to zauważalne, ponieważ takie dzieci zazwyczaj nie potrafią utrzymać skupienia podczas całej lekcji czy mają problemy z dostosowaniem się do obowiązujących zasad.
Skuteczne sposoby na poprawę pamięci
Poniżej przedstawiamy skuteczne sposoby na poprawę pamięci (ćwiczenia na poprawę pamięci):
- Zrezygnuj z rutyny. Zaskakuj swój mózg - sprawi to, że się “obudzi” i będzie angażować się do codziennych zadań. Zamiast jechać winda, idź schodami. Rano zmień kolejność wykonywanych czynności czy umyj zęby drugą ręką.
- Ucz się nowych rzeczy. Nauka skutecznie mobilizuje mózg do pracy. Może to być nauka języka obcego czy nauka tańca.
- Staraj się skupiać, na tym co robisz. Nie chodzi tylko o naukę. Spróbuj rozkoszować się smakiem kawy lub herbaty, powąchaj warzywa i skup się na tym, czego doświadczasz. Trenuj uważność w codziennych, najprostszych sytuacjach w życiu.
- W wolnych chwilach graj w gry pamięciowe. Mogą to być zarówno gdy na telefon, jak i tradycyjne np. memory.
Na co dzień nie zapominaj o dobrze zbilansowanej diecie (jedz dużo orzechów i bogate w składniki odżywcze produkty), pamiętaj o prawidłowej ilości snu (przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien spać około 8-9 godzin na dobę i nie zapominaj o spacerach czy aktywności fizycznej.