10 dobrych nawyków, które pomogą w nauce - co zrobić, żeby szybciej się uczyć?

17.07.2022

Artykuły autora: 357

10 dobrych nawyków, które pomogą w nauce - co zrobić, żeby szybciej się uczyć?

Człowiek uczy się całe życie. Zaczynając od niemowlaków, które uczą się chodzić, poprzez naukę w szkole, a kończąc na doskonaleniu swoich umiejętności w życiu zawodowym. Czasami doskonalimy umiejętności i wiedzę, którą już mamy. Innym razem chcemy się przebranżowić i uczymy się wszystkiego od początku. W dzisiejszym artykule podpowiemy Wam, jakie nawyki są pomocne podczas nauki. 

Co to są nawyki i jak je wykształcać?

Każdy z nas ma nawyki. Niektóre są dobre, inne mniej. Nie zmienia to faktu, że pozwalają nam na zaoszczędzenie energii w wielu aspektach życia. Nie zastanawiamy się, jak zrobić sobie kanapki czy jak składać pranie - to są nasze nawyki. Sprawiają, że nie musimy w sposób ciągły podejmować decyzji. Tak jak jednak wspomnieliśmy - każdy z nas może mieć również złe nawyki, np. niejedzenie śniadania czy picie soków zamiast wody. Złe nawyki możemy mieć na każdej płaszczyźnie życia - nawet tej związanej z nauką. Na szczęście nad nawykami możemy pracować i je zmieniać.

Jak zmieniać nawyki?

Jak wiecie nawyki to czynności wykonywane bez zastanowienia, dlatego też po pierwsze zastanówcie się, co chcecie zmienić i z czego ten nawyk wynika. Wykształcanie się naszych nawyków to nic innego, jak świadomy proces nauki. Czas, który jest nam potrzebny do wprowadzenia rutynowych zachowań, jest kwestią indywidualną. U niektórych zajmie to kilkanaście dni, innym około 100. 

Musicie pamiętać, że nie od razu zbudowano Rzym - to samo jest z nawykami. Jeżeli od wielu lat podczas nauki co kilka minut sięgasz po telefon, to przez zaledwie kilka tygodni nie uda Ci się go pozbyć w całości. Musicie być tutaj systematyczni i uparci w dążeniu do swojego celu. Z całą pewnością będziecie mieć chwile słabości, lecz nie zniechęcajcie się. Małymi kroczkami starajcie się dążyć do zwycięstwa. Pamiętajcie jednak, że nawyki to nie wszystko. Czasami możecie potrzebować pomocy osób bardziej doświadczonych. W takiej sytuacji możecie się posiłkować dodatkowymi zajęciami oferowanymi np. na stronie BUKI.

10 dobrych nawyków, które pomogą w nauce

Omówmy teraz 10 dobrych nawyków, które warto wprowadzić do swojej nauki:

  • Zadbajcie o odpowiednie warunki do nauki

Co prawda ten punkt nie dotyczy wszystkich, ale warto zwrócić na to uwagę - zadbajcie o porządek w miejscu, w którym się uczycie. Oprócz tego ważna jest wygodna pozycja ciała, wywietrzony pokój czy odpowiednie naświetlenie.

  • Przestańcie uczyć się na ostatnią chwilę

Jeżeli musicie opanować materiał na jakikolwiek egzamin czy zwyczajnie do pewnego dnia, nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę. Trenujcie rozkładanie materiału na mniejsze części i starajcie uczyć się regularnie.

  • Wprowadźcie krótkie przerwy podczas nauki

Bardzo trudno jest utrzymać skupienie na jednym poziomie przez dłuższy czas. Zadbaj o regularne krótkie przerwy pomiędzy poszczególnymi blokami nauki.

  • Pozbądźcie się rozpraszaczy

Nie ma nic gorszego niż rozpraszacze, np. telefon w zasięgu ręki czy telewizor. Na początku dobrym sposobem jest np. wyniesienie telefonu na czas nauki lub zmiana pomieszczenia, w którym są tak zwane “rozpraszacze”.

  • Nie odkładajcie trudnych zagadnień na tzw. “później”

Oczywiście należy uczyć się tak, żeby zachować związek przyczynowo-skutkowy. Nie oznacza to jednak, żeby najtrudniejsze tematy zostawiać na koniec. Robiąc w ten sposób na zagadnienia, na które musicie poświęcić więcej czasu, zazwyczaj już jego brakuje.

  • Róbcie własne notatki

W ten sposób nie tylko utrwalacie sobie materiał, ale także wiecie, gdzie go szukać. W notatkach uwzględniajcie tylko te rzeczy, które są dla Was ważne.

  • Zadbajcie o swoje potrzeby fizjologiczne, zanim zaczniesz się uczyć

Koniecznie zjedz - jeżeli zaczniecie się uczyć głodni, podczas nauki będziecie myśleć tylko o tym. Jeśli boli Was głowa, tez lepiej przeczekać - postarać się w pierwszej kolejności zwalczyć ból głowy. Należy być także wyspanym.

  • Wyznaczajcie sobie cele i się ich trzymajcie

Dobrym sposobem jest stworzenie własnego planu nauki - np. rozłożenie materiału na określony czas i trzymanie się jego. W ten sposób w łatwiejszy sposób będziecie ustawiać priorytety dnia codziennego.

  • Przed nauką starajcie się wyciszyć

Jeżeli będziecie zbyt przebodźcowani, będziecie myśleć o zupełnie innych rzeczach. Wasze myśli będą krążyły wokół innych tematów i zwyczajnie nie będziecie w stanie się uczyć.

  • Pamiętajcie o ruchu

Nikogo już to chyba nie dziwi, że aktywność fizyczna ma realny wpływ na naukę i procesy zapamiętywania - przed nauką lub po nauce starajcie się podejmować różnego rodzaju aktywności fizyczne.

Oprócz wypracowania nawyków możecie wypróbować różne metody nauki czy zapamiętywania, np.:

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

4.67

Według opinii 3 użytkowników

Autor Adrianna S.

Jestem absolwentką ekonomii. Od 2016 roku zajmuję się dofinansowaniami unijnymi. W 2020 rozpoczęłam pracę jako copywriterka.

Artykuły autora: 357

Dopasuj korepetytora

Nawyki, które pomogą w nauce - najczęściej zadawane pytania

Co zrobić, żeby szybciej się uczyć?

Zadbajcie o odpowiednie warunki do nauki Co prawda ten punkt nie dotyczy wszystkich, ale warto zwrócić na to uwagę - zadbajcie o porządek w miejscu, w którym się uczycie. Oprócz tego ważna jest wygodna pozycja ciała, wywietrzony pokój czy odpowiednie naświetlenie...

Czytaj więcej na BUKI

Jak zmieniać nawyki?

Jak wiecie nawyki to czynności wykonywane bez zastanowienia, dlatego też po pierwsze zastanówcie się, co chcecie zmienić i z czego ten nawyk wynika. Wykształcanie się naszych nawyków to nic innego, jak świadomy proces nauki. Czas, który jest nam potrzebny do wprowadzenia rutynowych zachowań, jest kwestią indywidualną. U niektórych zajmie to kilkanaście dni, innym około 100.Czytaj więcej na BUKI

Które nawyki pomagają w nauce?

Wprowadźcie krótkie przerwy podczas nauki. Bardzo trudno jest utrzymać skupienie na jednym poziomie przez dłuższy czas. Zadbaj o regularne krótkie przerwy pomiędzy poszczególnymi blokami nauki. Pozbądźcie się rozpraszaczy. Nie ma nic gorszego niż rozpraszacze, np. telefon w zasięgu ręki czy telewizor. Na początku dobrym sposobem jest np. wyniesienie telefonu na czas nauki lub zmiana pomieszczenia, w którym są tak zwane “rozpraszacze”...

Czytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów