Jak napisać: w porządku czy wporządku?

Jak napisać: w porządku czy wporządku?

Jak się pisze: w porządku, wporządku? Według słownika ortograficznego w porządku klasyfikujemy jako wyrażenie przyimkowe. Jest to kombinacja przyimka z inną częścią mowy, w tym przypadku przyimek „w” jest połączony z rzeczownikiem „porządku”. W języku polskim większość zdań przyimkowych musi być pisana oddzielnie, co dotyczy również powyższej konstrukcji.

Przyimki tworzące takie wyrażenia piszemy rozłącznie z rzeczownikami oraz także z przysłówkami, liczebnikami i zaimkami, np.: bez wątpienia, beze mnie, do cna, mimo to, nade mną, ode mnie, przy czym, z rana, ze wszech miar.

Mylące może być to, że w słowniku znajduje się także poprawna pisownia łączna potocznego zwrotu wporzo. Wyraz ten jest stosukowo nowym nabytkiem języka polskiego i pochodzi od skrócenia „w porządku”.

Przykłady:

Nasz nowy nauczyciel jest wporzo!

Prawnik Tomka okazał się być w porządku!

 

Właściwa forma: w porządku!

W porządku jest zwrotem, którego używamy, aby wyrazić informację, że coś przebiega normalnie, prawidłowo, tak jak się tego spodziewaliśmy. Oznacza to również, że zgadzamy się z czymś, innymi słowy: nie ma problemu, nie ma sprawy. Za jego pomocą określamy sytuację, w której ktoś lub coś jest takie, jakie być powinno, że nie ma z tym większych problemów.

Synonimy, którymi możesz zastąpić w porządku to: dobra, okej, świetny, zdrowy, spoko, super, przyzwoity, odpowiedni, właściwy, ładny, prawidłowy, sprawiedliwy, poprawny oraz wcześniej wspomniane wporzo.

 

W porządku, jak to zapamiętać?

W porządku, teraz już wiesz jak to napisać, ale żeby to sobie utrwalić, przeczytaj poniższe cytaty. Będą one bardzo pomocne, a jeśli któryś z nich szczególnie przypadnie Ci do gustu, poprawny sposób pisania zapamiętasz raz na zawsze!

  1. Posłusznie melduję, panie oberlejtnant, że wszystko jest w porządku, tylko kot jest gałgan i zeżarł kanarka.

Jaroslav Hašek, „Przygody dobrego wojaka Szwejka”.

  1. Jeżeli kocham to, co robię, wszystko jest w porządku, lecz jeśli nie, nigdy nie jest za późno, żeby to zmienić.

Paulo Coelho, „Pielgrzym”.

  1. —Idź do diabła ! — krzyknęła. Piotr popełnił jedyny grzech, jakiego nie potrafi darować żadna kobieta. Wziął dosłownie to, co powiedziała. —W porządku — syknął przez zęby i odjechał.

Lucy Maud Montgomery, „Dzban ciotki Becky”.

  1. Robiłaś wszystko, żeby być ze sobą w porządku. A widzisz, to nie o to chodzi. Cierpienie wcale nie jest usprawiedliwieniem.

Zofia Nałkowska, „Granica”.

 

W porządku! Ten tekst z pewnością rozstrzygnął wszystkie Twoje wątpliwości. Jeśli masz podobne pytania językowe dotyczące innych wyrażeń, być może pomogą Ci teksty:

Jak napisać: na pewno czy napewno?
Jak napisać: nie ma czy niema?
Jak napisać: rzadko czy żadko?
Jak napisać: na co dzień czy na co dzień?
Jak napisać: od razu czy odrazu?
Jak napisać: przezemnie czy przeze mnie?
Jak napisać: nieważne czy nie ważne?

Cytaty pochodzą ze strony: https://lubimyczytac.pl/cytaty

Autor: Krystyna O.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść blogów, są one osobistą opinią autora