10 kroków do opanowania języka angielskiego

05.09.2017

10 kroków do opanowania języka angielskiego
Nauka języków

Treść. 

Od czego zacząć naukę? 

Konwersacje – to podstawa nauki 

Środowisko językowe i literatura 

Własna motywacja i korepetytor 

 

Od czego zacząć naukę?

Bardzo często powstaje pytanie, w jaki sposób co najszybciej opanować język angielski. Jest rzeczywiście wiele metodów, ale ludzie najczęściej szukają ułatwienia dla siebie. Trzeba jednak pamiętać, że owoce będą dopiero po wysiłku. Nie ma sensu siebie szczędzić. Trzeba pracować, przemagać siebie i swoje lenistwo. To jest głównym czynnikiem, który będzie sprzyjał sukcesowi. Są techniki, które będą pomocne jako dodatek.

 

Po pierwsze warto nauczyć się 1000 najbardziej używanych słówek języka angielskiego, które są wyciągnięte ze słownika. To nie jest tak, że każdy uważa inne 1000 słówek za najbardziej rozpowszechnione. To jest ustalone w każdym języku. Nie chodzi tutaj wyłącznie o angielski. Naukowcy dowodzą też, że tych 1000 słówek całkowicie wystarczy, aby swobodnie prowadzić konwersacje w języku obcym na średnio zaawansowanym poziomie. Na tej liście oczywiście nie ma słów rzadko używanych, które również mogą się pojawić w konwersacji czasem. Po opanowaniu tych 1000 słówek można przystępować do nauki rzadziej używanych.

10 kroków do opanowania języka angielskiego

Drugim krokiem jest wyznaczenie listy rzeczy wspomagających dla nauki języka angielskiego. Sugeruję napisać na kartce te wszystkie środki. Przede wszystkim do tej listy należy słuchanie, bo rozumienie ze słuchu jest nieodłączną częścią konwersacji. Teraz jest mnóstwo środków informacji, stron internetowych, które są przeznaczone do nauki angielskiego.Weźmiemy nawet BBC, który oferuje bezpłatne materiały, widea, audio itp. W razie zainteresowania osoba ucząca się znajdzie wszystko za w ciągu krótkiego okresu czasu. Są różne filmy w języku celowym, które można obejrzeć. Są też teksty do słuchania, można oglądać wiadomości po angielsku, aby zapoznać się z aktualnościami i jednocześnie podszkolić język. Warto też czytać artykuły na temat edukacji, nauki, aktualności na świecie, polityki itp. Trzeba też stosować podręczników, jeśli chodzi o poziom podstawowy albo średnio zaawansowany. Jednocześnie warto praktykować język potoczny i nie tylko z nosicielem języka, jeżeli jest taka możliwość. Ewentualnie można znaleźć sobie współrozmówcę na stronie internetowej. Jest wiele stron internetowych, na których można przykładowo poznać się z człowiekiem, który podszkoli Cię z jednego języka. Natomiast ty udzielisz pomocy w języku, w którym ty mówisz jako w ojczystym. Jeżeli takiej możliwości nie ma, to warto byłoby zapłacić za lekcje nosiciela języka. To kosztuje, ale warto w to zainwestować.

Konwersacje – to podstawa nauki

Warto oprócz tego korzystać z każdej okazji popraktykować język w wolny czas. Przecież wszędzie są obcokrajowcy mówiące po angielsku. Są nawet specjalne kluby konwersacyjne, które są absolutnie bezpłatne, także warto skorzystać. Są też różnego rodzaju szkolenia z zakresu języka angielskiego i nie tylko. Generalnie teraz jest tendencja zwiększenia liczby osób uczących się języków, a zwłaszcza angielskiego, bo to jest język międzynarodowy. Z jego znajomością porozumiesz się z kimkolwiek i gdziekolwiek. Można też słuchać muzyki w słuchawkach. To nie będzie nikomu przeszkadzało.

 

Trzecim krokiem jest rzeczywiście praktyka w kraju celowym. Nie da się nauczyć języka perfekcyjnie żadnego razu nie będąc w kraju, w którym się mówi po angielsku jako w języku ojczystym. Tutaj są różne możliwości. Jeśli chodzi o wycieczki na własny koszt, to można pojechać i porozmawiać z obcokrajowcami bezpośrednio w sklepach, restauracjach, ewentualnie poznać kogoś na ulicy, w muzeum, kinie itp. Chociaż musicie być gotowi, że Brytyjczycy i Amerykanie nie są aż takie otwarci na rozmowę, jak na przykład Polacy. Także trzeba być ostrożnym, aby nie spowodować sobie kłopotów.

 

Środowisko językowe i literatura

Czwartym krokiem jest wymiana szkolna albo studencka. To jest najlepszą okazją poćwiczyć język angielski w środowisku językowym. Już nie będzie strachu popełnić błąd gramatyczny. Będziecie mówić płynnie, bo są sprzyjające warunki. Będą młodzi ludzie, więc nie będziecie się krępować.

 

Piątym krokiem jest czytanie utworów oryginalnych. Literatura jest źródłem wiedzy. Nie można opanować języka na 100 % nie znając literatury i kultury kraju. Także opłaca się to wszystko poczytać nawet dla rozwoju osobistego. Oprócz tego w taki sposób można szybciej opanować różnorodne słownictwo języka angielskiego.

10 kroków do opanowania języka angielskiego

Szóstym krokiem jest ciągle mówienie w tym języku codziennie, i nie tylko w wolny czas. Musicie myśleć w tym języku, aby dobrze go opanować. Trzeba codziennie mówić co najmniej 2 godziny dziennie zgodnie z badaniami. To znaczy 14 godzin w tygodniu, 60 godzin miesięcznie i około 720 godzin rocznie. To tylko się wydaje, że jest dużo. Tak naprawdę możemy spędzić 2 godziny swojego czasu u korepetytora. To jest całkiem normalne.

 

Siódmym krokiem jest rozszerzenie słownictwa. Jak już wspomniałem, słownictwo w języku angielskim jest bardzo różnorodne. Jest dużo synonimów, idiomów itp. Więc warto się tych rzeczy uczyć, bo one mogą się pojawić w rozmowie z inteligentnym człowiekiem, który pięknie mówi po angielsku. Trzeba będzie rozumieć, o czym jest mowa.

 

Własna motywacja i korepetytor

Następnym krokiem jest własna motywacja. To jest raczej krok psychologiczny. Następuje taki czas, kiedy wydaje się, że już nie możemy kontynuować tej nauki i chce się bardzo rzucić. Ale nie warto tego robić. Trzeba wałczyć, zwyciężać siebie i iść do przodu.

 

Przedostatnim krokiem jest dobry korepetytor. To jest jednym z najważniejszych czynników. Jeżeli jesteście już na dość wysokim poziomie, to można ograniczyć się jedną lekcją w tygodniu. Tutaj już trzeba patrzeć indywidualnie.

 

Ostatnim i głównym czynnikiem jest cel, który chce osiągnąć. Nie trzeba patrzeć w strony, a po prostu robić swoją sprawę. To jest najważniejsze.

 

Rekomenduję wziąć pod uwagę te wszystkie rady i potraficie Państwo szybciej opanować język angielski, wykorzystać go w różnych celach, realizować swoje plany, studiować i pracować za granicą albo w firmie zagranicznej, zarabiać większą pensję za dobrą znajomość angielskiego i ewentualnie innych języków.

Oceń wiadomość