Jak sztuczna inteligencja może ułatwić codzienne czynności? Praktyczne zastosowania

01.07.2024

Artykuły autora: 35

Jak sztuczna inteligencja może ułatwić codzienne czynności? Praktyczne zastosowania

Jeszcze miesiąc temu ten artykuł mógłby brzmieć zupełnie inaczej. Dlaczego? Bo dziś rozwój AI jest tak dynamiczny, jak procesorów na początku XXI wieku, gdy niemal co roku konsumenci otrzymywali więcej MHz w jednostce (tak, wtedy miało to znaczenie!). Tak samo modele AI z zeszłego roku są już najzwyczajniej w świecie… przestarzałe. Niewątpliwie widać, jak sztuczna inteligencja została oczkiem w głowie wielkich korporacji i finansistów, a jej rozwój służy nam wszystkim. Warunek? Trzeba umieć wycisnąć z AI 100% możliwości!

Gdzie bryluje AI, czyli codzienne życie w 2024

Już dziś można wymienić wiele przestrzeni, w których nowe algorytmy wspierają ludzkość. Część z nich to sfera domowa, inne – biurowa, a jeszcze kolejne to typowe narzędzia o zastosowaniu ogólnym. Najlepszym przykładem jest oczywiście chatbot ChatGPT od OpenAI, który wywołał niemałą rewolucję na rynku. Właśnie w tym momencie powoli jest udostępniania jego nowa iteracja, oznaczona symbolem „4o”, gdzie interakcja może przebiegać słowem pisanym, głosem, obrazem, a w pewnym sensie – nawet emocjami.

Warto skorzystać z tej rewolucji, ale jedną rzecz trzeba nadmienić: AI wciąż popełnia całe mnóstwo błędów, więc bezkrytyczna wiara nieomylność algorytmu byłaby czystą głupotą. Dziś, bo być może za rok… będzie zupełnie inaczej.

SciSpace – szybsza nauka dzięki natychmiastowej bazie literatury naukowej

Na początek coś dla tych, którzy często poświęcają wiele godzin na research. SciSpace to idealne narzędzie dla osób poszukujących naukowych źródeł dla dowolnego zagadnienia. Co więcej, w ten sposób można z łatwością (zadając pytanie po polsku) odnaleźć anglojęzyczne treści dotyczące danego problemu. Wyszukiwarka wskazuje zarówno strony, jak i opracowania w plikach PDF.

Na tej stronie skorzystasz z aplikacji SciSpace

Tome – wysokiej jakości prezentacja w 30 sekund

Na zajęcia często trzeba przygotować odpowiednią prezentację. Oczywiście praca nad tym pozwala przygotować się do przemowy, a także utrwalić wiedzę. Nie każdy jednak lubi sam proces budowania prezentacji od zera – na szczęście można sobie w tym nieco pomóc. Tome to nie jest zwykły zbiór szablonów, a napędzane AI narzędzie zdolne do wygenerowania świetnej prezentacji na dowolny temat.

Szybką prezentację stworzysz online w tym miejscu

Piktochart – infografika stworzona za pomocą kilku kliknięć

Podobnie jak w poprzednim przykładzie, nie tylko generowanie całych prezentacji może być łatwe, ale dotyczy to też pojedynczych infografik. Takie narzędzie przyda się zarówno w marketingu np. na potrzeby LinkedIn, jak i podczas tworzenia treści na stronę internetową. Tworzenie własnego zbioru infografik może być też ciekawą metodą nauki. Dzięki Piktochart AI można bardzo szybko stworzyć dowolny obraz o takim charakterze, sugerując narzędziu jedynie zarys tematyki, której ma dotyczyć grafika.

Z narzędzia do automatycznych infografik skorzystasz tu

Rewind, czyli zrób lokalną kopię z wszystkiego, co widział twój komputer

Ktoś mógłby zapytać: „po co mi to?”. Wystarczy jednak przypomnieć sobie, ile razy trafiła się sytuacja podobna do tej: pół roku temu na jednym z filmów na YT widzisz ciekawe narzędzie AI do robienia podsumowań z pliku PDF. Nie pamiętasz już nazwy, wiesz tylko, że coś takiego było. Możesz oczywiście przejrzeć historię wideo i ręcznie próbować wyłowić „ten film” spośród dziesiątek innych. Albo zaufać Rewind, który tworzy pełen zapis z każdej czynności, w postaci dostępnego na dysku twardym stenogramu. Zbiera on wszystko – od rozmów na Zoomie, po przeglądane strony i wideo. Jeśli czegoś szukamy, wystarczy wprowadzić odpowiednie słowa kluczowe, np. „AI PDF tool” i Rewind podpowie nam, w którym miejscu pojawił się ten konkretny program.

Program możesz pobrać z tej strony

Upscayl – darmowe narzędzie do powiększania obrazów

Jeśli masz na swoim dysku cenne zdjęcia, które pamiętają czasy pierwszych aparatów w telefonach komórkowych, to z pewnością narzekasz na ich jakość. Jednym z wyznaczników jest rozdzielczość (często 640 x 480 px lub mniej) – obrazy tej wielkości kiepsko wyglądają w druku i jeszcze gorzej prezentują się na ekranach 4K. Na szczęście istnieje darmowa aplikacja do ich powiększenia, której algorytm daje całkiem niezłe wyniki. Co więcej – większość tego typu narzędzi jest płatna, a w tym przypadku można skorzystać bez ponoszenia kosztów.

Wersja Upscayl na różne systemy dostępna jest pod tym adresem

PS: Renowację starych zdjęć (zniszczonych, czarno-białych, analogowych) możesz również przeprowadzić innym, świetnym narzędziem o nazwie GFP-GAN.

Czy AI jest w stanie wszystko załatwić? Nie, a przynajmniej nie bezbłędnie. Jednym z większych wyzwań dla ludzkości w najbliższych dekadach być może będzie nauczenie się asertywności i zdolności do samodzielnego podejmowania decyzji. Pomocna może być w tym klasyczna nauka, kontakt z drugim człowiekiem, zbieranie doświadczeń. Wciąż w cenie będą np. umiejętności językowe, bo nie zawsze będziemy mogli skutecznie skorzystać z pomocy asystenta AI. Jeśli chcesz popracować z człowiekiem, sprawdź możliwości odbywania lekcji z najlepszymi nauczycielami na BUKI. Jednocześnie wykorzystuj potencjał AI, aby jeszcze lepiej wpasować się w kierunek rozwoju świata. AI pozwala oszczędzać czas i często zrobić „coś więcej” – warto o tym pamiętać!

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 2 użytkowników

Autor .

Artykuły autora: 35

Dopasuj korepetytora

Jak sztuczna inteligencja może ułatwić codzienne czynności?

Jakie są praktyczne zastosowania AI w domu?

AI może pomóc w codziennych czynnościach domowych, takich jak zarządzanie kalendarzem, przypominanie o zadaniach, sterowanie urządzeniami inteligentnego domu oraz dostarczanie rozrywki za pomocą asystentów głosowych. Przeczytaj więcej na Buki

Czy AI może wspierać naukę i rozwój osobisty?

Tak, AI oferuje narzędzia takie jak SciSpace do szybkiego znajdowania literatury naukowej oraz aplikacje do nauki języków i tworzenia prezentacji, które wspierają rozwój osobisty i edukację. Przeczytaj więcej na Buki

Jak AI może poprawić wydajność w pracy?

AI może zwiększyć wydajność w pracy poprzez narzędzia do tworzenia prezentacji, generowania infografik oraz zarządzania informacjami, jak Rewind, które zapisuje wszystkie czynności wykonywane na komputerze. Przeczytaj więcej na Buki

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów