Wakacje są świetnym momentem na podróże z dziećmi. Można w tych miesiącach zwiedzić wiele ciekawych i pięknych miejsc – ale czy faktycznie wspólne podróże są jedyną aktywnością, jaką można zaserwować dziecku? Sprawdzamy to i podsuwamy kilka ciekawych, często nieszablonowych koncepcji, którymi możesz wypełnić czas wolny Twojego dziecka.
Jakie są popularne formy zajęć wakacyjnych dla dzieci?
Jak już na wstępie wspomnieliśmy, wakacje kojarzą się głównie z wyjazdami. Zapracowani rodzice bardzo często mają jedynie dwa tygodnie urlopu do wybrania w miesiącach letnich, a przez resztę czasu moment wolnego od szkoły staje się pewnego rodzaju obciążeniem.
Dlatego wielu rodziców decyduje się na jedną z popularniejszych w ostatnich latach form zajęć wakacyjnych dla dzieci, czyli wysłanie pociechy na obóz tematyczny. To zdecydowanie więcej niż dawne kolonie bądź obóz harcerski. Taki wyjazd trwa najczęściej około dwóch tygodni, podczas których animatorzy, opiekuni i nauczyciele organizują każdego dnia od świtu do nocy bardzo ciekawe zajęcia. Jakie? Wszystko zależy od tematu, mogą to być wyjazdy językowe, mangowe, związane z grami komputerowymi, rękodziełem. Katalogi firm oferujących takie atrakcje są bardzo obszerne, jednak każdy taki obóz dość sporo kosztuje.
Inna forma to możliwość zorganizowania czasu w mieście, kiedyś bardzo często nazywana „półkoloniami”. Są to zajęcia proponowane każdego dnia tygodnia przez biblioteki publiczne, domy kultury i inne miejsca tego typu. Dzieci biorą udział w różnych warsztatach, zajęciach i zabawach, jak również wyjazdach do miejsc takich jak zoo, muzeum lub teatr. Często opłaty za takie aktywności są symboliczne, dlatego wielu rodziców posyła dziecko w takie miejsca.
Inne pomysły na wakacje z dzieckiem
Nie musisz jednak podążać za tłumem. Są też inne sposoby na zorganizowanie czasu dla dziecka w wakacje. Oczywiście wiele zależy od tego, ile masz wolnych chwil we własnym zakresie. Podpowiadamy, do czego jeszcze można zaangażować pociechę:
- Pokaż dziecku, że czytanie to nie tylko lektury szkolne. Jeśli do tej pory przejawiało zainteresowanie czytaniem, które zostało osłabione nieciekawym z punktu widzenia dziecka wyborem lektur, pokaż mu coś ciekawszego. Pamiętaj, że możesz skorzystać też z audiobooków i… komiksów!
- Zaproponuj „sportowe wakacje”. Zobacz, czy dookoła nie ma boisk do koszykówki, piłki nożnej, siatkówki, tenisa (w tym stołowego). Przy okazji możesz też poszukać innych, niecodziennych aktywności takich jak kajaki, golf, jazda gokartem, simracing, gra w bule. To może być bardzo ciekawe przeżycie!
- Zorganizuj lekcje… śpiewu! Jeśli widzisz, że twoje dziecko lubi śpiewać, „ma głos”, to wakacje mogą być dobrym czasem na intensywną naukę śpiewania. Nauczycieli znajdziesz w serwisie BUKI, zajęcia są prowadzone indywidualnie, niektóre nawet w formule online.
- Organizuj wieczorne seanse filmowe. To świetna zabawa, również na wolnym powietrzu, w tym dla całej grupy dzieci. Projektory nie są już obecnie bardzo drogie, a dzieci nie oczekują zazwyczaj najwyższej możliwej rozdzielczości obrazu. Wykorzystaj to i pokaż dziecku najciekawsze hity wśród animacji i filmów przygodowych!
- Rozwiń szczególne zainteresowanie poprzez dodatkowe zajęcia. Możesz ten czas wykorzystać, aby podsycać dopiero co odkryte talenty. Pociecha świetnie radzi sobie z programowaniem? Niech pozna podstawy przyszłościowego języka! Świetnie radzi sobie z angielskim? To może czas na hiszpański? Spójrz i sprawdź, jakie umiejętności mogą okazać się przyjemne teraz, a przydatne w przyszłości.
Teraz pomyśl, co by się stało, gdyby podczas porannego spaceru zahaczyć o stół do ping-ponga, później oddać dziecko pod opiekę nauczycielowi śpiewu, następnie wspólnie posłuchać audiobooka, a potem na tablecie przeczytać kilka stron komiksu. Później trochę czasu wolnego, a wieczorem czas na film!
Jak zajęcia wakacyjne mogą wspierać rozwój umiejętności u dzieci?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – tak bardzo, jak mocno zadba o to rodzic! Już wysłanie dziecka na obóz tematyczny może znacząco dobrze wpłynąć na jego umiejętności nawiązywania kontaktów, pracy w grupie oraz rozwijania hobby. Każda aktywność fizyczna jest równie istotna, więc „sportowe” podejście do wakacji – szczególnie jeśli bierzemy pod uwagę pokazanie dziecku wielu dyscyplin i sposobów na uprawianie sportu i e-sportu – będzie prawdopodobnie miało świetny wpływ na zdrowie i kondycję.
Wakacje można również wykorzystać do „naprawienia” wszystkich złych nawyków oraz przekonań, za którymi stoi czas spędzony przez dziecko w szkole. Nauka, czytanie, poznawanie nowych dziedzin wcale nie musi być nudne i trudne – zależy to od podejścia. Mowa również o rozwijaniu talentów, jak np. w przypadku wspomnianej nauki śpiewu.
Zajęcia wakacyjne dla dzieci mogą być naprawdę bardzo zróżnicowane, angażujące i ciekawe. Wiele zależy od tego, ile rodzic lub opiekun ma czasu, jakimi funduszami dysponuje i z jakim charakterem dziecka musi się mierzyć. Na pewno wakacje mogą być dobrym momentem na wzmocnienie więzi rodzinnych. To również czas, który może znaczyć więcej dla przyszłości naszej pociechy niż niejeden semestr szkolny. Przy tym wszystkim pamiętajmy jednak o dobrej zabawie, która powinna być zawsze wspólnym mianownikiem dla wszystkich letnich aktywności.