Jak urządzić domowe biuro dla ucznia?

01.04.2021

Jak urządzić domowe biuro dla ucznia?
Nauczanie zdalne
Dla rodziców
 1. Wybór miejsca do nauki dla ucznia w domu
 2. Aranżacja biura domowego
 3. Domowe biuro inspiracje
 4. Jakie biurko najlepsze dla biura domowego?
 5. Jak wybrać wygodne krzesło do biura domowego?
 6. Ważny element: oświetlenie i lampy do biura domowego

Obecnie wszyscy znajdujemy się w trudnej sytuacji życiowej. O ile, niektórzy z nas nadal mogą pracować w biurach, to niestety szkoły są zamknięte. Nauka jest w 100% zdalna. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, a zwłaszcza rodzicom, którzy mają w domu dzieci na zdalnym nauczaniu, ile problemów wiąże się z taką nauką. Aby zaoszczędzić dzieciom nadmiar stresu i niedogodności można przygotować dla dzieci domowe biuro do nauki. Na początek przedstawimy jedną radę. Ważne, aby kącik do nauki przypadł do gustu najbardziej zainteresowanej osobie, czyli dziecku. Dlatego też proponujemy, aby wspólnie ze swoją pociechą zagospodarować miejsce do nauki. Na co należy zwrócić uwagę podczas projektowania domowego biura? Zapoznaj się z naszymi inspiracjami domowych biur.

Wybór miejsca do nauki dla ucznia w domu

Wybór miejsca, gdzie będzie się znajdowało domowe biuro, jest bardzo ważne. Jeżeli jest możliwość, dobrze jest wyznaczyć oddzielna przestrzeń do stworzenia domowego kącika do nauki. Nie musi to być osobny pokój. Wystarczy kącik, gdzie jest ciszej. Raczej złym pomysłem będzie umiejscowienie domowego biura w okolicy kuchni lub w innym pomieszczeniu, gdzie się dużo dzieje. Będzie to powodowało rozpraszanie podczas nauki. Miejsce do nauki można dodatkowo odgrodzić regałem lub parawanem. Dobrze by było, aby światło było pochodzenia naturalnego. Jeżeli się uda, dobrze jest postawić biurko blisko okna, aby jak najwięcej unikać sztucznego oświetlenia. Oprócz tego domowe biuro powinno być umiejscowione z dala od czynników rozpraszających np. telewizora, konsoli czy różnego rodzaju sprzętu grającego. Jeżeli jest możliwość dobrze, aby biurko było umiejscowione w cichym i ustronnym miejscu. Cisza zazwyczaj pomaga w skupieniu. Dzięki temu dziecko szybciej przyswaja wiedzę, a nauka będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.

Jak urządzić domowe biuro dla ucznia?

Aranżacja biura domowego

Biuro domowe powinno zostać urządzone w przytulny sposób, aby nauka w tym miejscu była czystą przyjemnością. Nie można zapomnieć o wyposażeniu biurka w lampę. W dalszej części artykułu przyjrzymy się jak wybrać dobre oświetlenie. Urządzając domowe biuro, nie można zapomnieć o akcesoriach, które sprawią, że miejsce do nauki będzie przyjemniejsze. Dobrze mogą się sprawdzić tablice magnetyczne lub korkowe. Pozwolą na zapisywanie notatek, ważnych zadań do wykonania, złotych myśli i tworzenie mapy myśli. Zastosowanie takich tablic może również pomóc utrzymać porządek na biurku i ograniczyć luźno leżące kartki, które często się gubią. Przy miejscu do nauki można umieścić również zielone kwiaty, które dodatkowo ożywią otoczenie i pozwolą oczom na odpoczynek. Jeżeli w okolicy biurka jest wystarczająco dużo miejsca, można się również pokusić o postawieniu w pobliżu regału. Regał pozwoli na utrzymanie porządku w książkach, zeszytach i segregatorach. Utrzymanie porządku i harmonii w miejscu nauki wspomoże lepszą koncentrację. W regale można również trzymać wszystkie niezbędne rzeczy do nauki, aby ograniczyć do minimum rozpraszanie i szukanie w całym mieszkaniu np. zakreślacze, długopisy czy cyrkiel. Planując domowe biuro dla dziecka, należy unikać zbędnych dekoracji, które będą rozpraszały uwagę podczas nauki. Nie powinno to jednak być samo biurko z krzesłem. Dobrze, aby kącik był wyposażony w inne przedmioty, które umilą dziecku czas. Jednak wszystko z umiarem.

Domowe biuro inspiracje

Nawet najmłodsi uczniowie mają swoje pasje i zainteresowania. Urządzenie domowego biura jest dobrą okazją do wspierania konkretnej dziedziny, którą dziecko się interesuje. Przykładowo:

 • jeżeli pociecha interesuje się podróżami, warto umieścić na ścianie mapę świata albo chociaż zaopatrzyć biurko w podkładkę z taką mapą,

 • jeżeli dziecko ma duszę artysty, warto się zastanowić nad pomalowaniem jednej ściany farbą tablicową, aby młody artysta mógł rozwijać swoje zainteresowania,

Urządzając kącik do nauki, warto mieć świadomość, jak oddziałują na nas kolory. Do domowego biura sprawdzą się delikatne pastelowe kolory — delikatne błękity i zielenie. Według badań psychologów kolor zielony ma działania terapeutyczne. Pozwala również na odpoczynek zmęczonym oczom. W celu zachowania takiej harmonii wystarczy wprowadzić w kąciku do nauki kilka zielonych dodatków. Wykorzystanie żywych kolorów np. czerwonego i żółtego pobudza kreatywność.

Jak urządzić domowe biuro dla ucznia?

Jakie biurko najlepsze dla biura domowego?

Pamiętajmy, że kuchenny blat, lub stół nigdy nie zastąpią biurka. Przy zastosowaniu takiego rozwiązania trzeba się liczyć z częstymi bólami kręgosłupa, czy zbyt małą powierzchnią do nauki — blatu roboczego. Przy wyborze biurka najważniejsze jest odpowiednie dobranie jego wysokości. Dobrym rozwiązaniem są biurka regulowane, które rosną razem z dzieckiem. Biurko powinno być również dostosowane do potrzeb dziecka. Czasami biurko nie stanowi tylko miejsca do odrabiania prac domowych, ale także jest blatem do rysowania, warsztatem do majsterkowania czy miejscem do tworzenia artystycznych prac lub oazą do czytania książek. W przypadku, gdy nie dysponujemy dużą ilością miejsca, można pomyśleć o zakupie biurko-regału. Jest to uniwersalny mebel, który łączy w sobie funkcję biurka i mini regału do przechowywania najważniejszych rzeczy np. książek, teczek itp. Jeżeli chodzi o dobór biurka, jest jeszcze jedna kwestia, o której wiele osób nie pamięta. Zaleca się wybranie stołu do nauki o blacie z matową powierzchnią. Należy również unikać stawiania na biurku dekoracji i elementów z połyskiem. Takie elementy odbijają światło w kierunku oczu i przyczyniają się do rozwijania wad wzroku.

Jak wybrać wygodne krzesło do biura domowego?

Przy wyborze siedziska do nauki możemy się zdecydować na krzesło lub fotel. Fotele są często bardziej komfortowe, jednak wiążą się z wyższą ceną oraz zajmują więcej miejsca niż krzesło biurowe. Bez względu na to, na jakie siedzisko się zdecydujemy, musimy pamiętać, że jest to bardzo ważna kwestia przy urządzaniu domowego biura. Niestety źle dobrane krzesło powoduje nawracający ból w kręgosłupie i karku. Bóle te czasami nawet promieniują do głowy, rąk i dłoni. W związku z tym dobór odpowiedniego krzesła jest tak samo ważny, jak biurka. Przedstawimy teraz najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego krzesła do biura:

 • krzesło do biurka powinno mieć możliwość regulacji,

 • ważne, aby krzesło zapewniało wyprostowaną postawę ciała,

 • krzesło do nauki powinno być dosyć twarde i nie powinno odchylać się do tyłu,

 • krzesło powinno posiadać podpórki pod łokcie,

 • oparcie krzesła powinno być profilowane, aby dostosowywało się do naturalnego wygięcia kręgosłupa,

Prawidłowa pozycja do siedzenia przy biurku powinna wyglądać następująco. Ręce powinny móc swobodnie być oparte o blat, a stopy stać na podłodze. Niestety źle dobrane krzesło może wpływać liczne wady postawy, ból kręgosłupa lub brak wygody podczas nauki. Jeżeli jest możliwość zalecamy, wybranie krzesła z oparciem wykonanego z siatki, zdecydowanie poprawiają obieg powietrza i zwiększają komfort nauki. Dla osób, które nie dysponują dużą przestrzenią, lepszym wyborem może być wybranie krzesła na nóżkach, a nie obrotowego.

Jak urządzić domowe biuro dla ucznia?

Ważny element: oświetlenie i lampy do biura domowego

Co do zasady, dobrze dobrane oświetlenie powinno posiadać trzy źródła światła tj. dzienne, centralne i punktowe. Jeżeli jest taka możliwość, zaleca się ustawienie biurka jak najbliżej okna tj. światła dziennego. Światło centralne powinno równomiernie oświetlać całe pomieszczenie. Jeżeli chodzi o światło punktowe, mamy tutaj na myśli lampę biurową. Lampa powinna oświetlać całe biurko, a nie tylko jeden punkt. Powinna być postawiona po przeciwległej stronie od ręki, którą dziecko pisze, aby nie zasłaniać światła. Oświetlenie biurka powinno mieć regulowane ramię, aby dogodnie ustawić sobie światło. Lampka powinna emitować odpowiednią ilość i rodzaj światła. Za najlepsze światło uważa się to, o natężeni 1000 lumenów, czyli 75 watów. Takie światło nie powinno męczyć wzroku dziecka. Zbyt jasne światło z żarówki może przyczyniać się do szybkiego męczenia wzroku, a przy dłuższym stosowaniu może odpowiadać za liczne wady wzroku. Zaleca się wybranie żarówki o barwie przytłumionej jak najbardziej zbliżonej do światła naturalnego. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie żarówek halogenowych i oświetlenia LED. Oba rodzaje żarówek charakteryzują się wysoką trwałością i energooszczędnością. Przy wyborze lampy nie zapominajmy również o jej walorach estetycznych. Tak jak wcześniej wspominaliśmy — przyjemniej uczy się w przestrzeni, która nam się podoba.

 

 

Oceń wiadomość