5 gry, które można wykorzystać do nauki języków obcych

28.07.2017

5 gry, które można wykorzystać do nauki języków obcych
Dla korepetytorów
Nauka języków

Treść.

 

Gra-układanka-liczba mnoga

Gra puzzle-owoce

Wir packen unseren Koffer

Picture Bingo

Bis-digital edition

 


Nie tylko nauka jest ważna dla studenta. Gdyby było inaczej, wszędzie by panowała nuda. Oczywiście, że trzeba robić wysiłki, siedzieć długo nad książkami oraz podręcznikami, aby opanować język obcy. Jeszcze ważniejsza jest praktyka językowa. Bez niej to wszystko nie ma żadnego sensu. Najlepiej bezpośrednio komunikować z człowiekiem mówiącym w języku celowym jako ojczystym.
Jednocześnie trzeba robić coś dodatkowo, żeby podwyższać poziom językowy. Dlatego warto skorzystać z gry językowych. Jest ich kilkanaście. To jest bardzo skuteczne dla powtórki. Czasami następuje taki moment, że człowiek już ma tak dość. W tym przypadku materiał jest bardzo ciężki do zapamiętywania. Zabawy są w tym okresie czasu najlepszym wyjściem. Podczas gry uczący się relaksuje i jednocześnie to jest korzystne, bo coś się powtarza lub zapamiętuje. Czegoś takiego dobrze stosować dla dzieci, które jeszcze nie rozumieją sensu nauki. W taki sposób można je zachęcić. Tak samo jest również z dorosłymi, którzy na przykład stracili motywację. To mogą być gry związane z powtarzaniem liczebników, przymiotników, miast, słów w ogóle, nazw czegoś, kolorów, zwierząt itp. Chciałbym przedstawić gry językowe, które moim zdaniem są najlepsze i najbardziej skuteczne.


Gra-układanka-liczba mnoga

To jet gra polegająca na układaniu liczby mnogiej słów, co często sprawia trudności osobom, które posługują się językiem celowym jako obcym. Zasady są proste. Trzeba po prostu powiedzieć liczbę mnogą rzeczownika.

 

5 gry, które można wykorzystać do nauki języków obcych


Gra puzzle-owoce

Jak już wspomniałem, jest wiele gry związanych z powtórką pewnych przedmiotów. Gra puzzle-owoce należy do tej listy. Reguły nie sprawiają trudności. Trzeba dopasować słowa z języka obcego umieszczone na niebieskich puzzlach do odpowiedników na żółtych kartkach w języku polskim. Należy po prostu przesunąć niebieski puzzle do żółtego, aby się przekonać, czy odpowiedź jest poprawna. Jest specjalny program, który pokazuje ilość prawidłowych odpowiedzi. Można to jednak robić we własnym zakresie bez użycia komputera lub laptopa. Wystarczy napisać to samo na kartkach tych samych kolorów i grać. Taka zabawa może się przydać w drodze, jeżeli podrużójące lub dzieci się nudzą.
Dalej chciałbym przedstawić grę przeznaczoną do nauki języka niemieckiego dla początkujących albo średnio zaawansowanych. Ona się nazywa „Der Planet steht auf dem Spiel”. Koszt jest mniej więcej w wysokości 50 zł.  Jest też rozbudowana wersja z instrukcją w języku polskim. Generalnie sens gry polega na opanowaniu słownictwa w branżach ekologii, ochrony środowiska naturalnego oraz oszczędzania energii.


Jakie ona ma składowe części? Jest kartonowa plansza z kostkami, ścieżka, po której trzeba iść do celu. Także są karty z ilustracjami oraz pytaniami do dyspozycji rozdawane graczom. Po rzucaniu kostki gracze przesuwają pionki po planszy i wykonują jedno z następujących zadań:
symbol pojemnika na śmieci: gracz sprawdza, czy posiada  karty z ilustracją przedmiotu/odpadu pasującego do odpowiedniego kosza. Jeżeli tak, ma on prawo ponownie rzucić kostką i przesunąć swój pionek do przodu;
zielony pytajnik: osoba obok gracza ciągnie kartę ze stosu i czyta mu pytanie wraz z trzema możliwymi odpowiedziami lub sugestią wyboru prawda/fałsz. Wskazanie przez gracza prawidłowej odpowiedzi daje mu prawo do wykonania nowego rzutu kostką i przesunięcia swojego pionka do przodu;
symbol STOP: gracz przepuszcza jedną kolejkę;
symbole +1,+2,+3 / -1,-2,-3: gracz przesuwa swój pionek do przodu lub do tyłu o wskazaną ilość pól;
symbol kostki: gracz wykonuje rzut kostką jeszcze raz i przesuwa swój pionek do przodu;
Zwycięża ten, który jako pierwszy przyjdzie do mety. Wracając do tematów, które zawiera ta gra, są to również zdrowa żywność, recycling, zrównoważone rolnictwo, energia odnawialna.
Tematyka kart z ilustracjami: typy odpadów przemysłowych i organicznych, produkty z surowców papierowych, produkty szklane, produkty plastikowe oraz wykonane z surowców metalowych.
Dodatkowymi korzyściami są polepszenie pamięci, koncentracji, spostrzegawczości. Sprzyja szybkiemu zapamiętywaniu nowych słówek. Ważną zaletą jest redukcja dystansu między uczniem a uczącym. Gra zawiera 60 kart ze zdjęciami oraz 72 z pytaniami, dodatkową kostkę do gry itp.

 

5 gry, które można wykorzystać do nauki języków obcych

 


Wir packen unseren Koffer

Kolejną grą dla dzieci jest gra „Wir packen unseren Koffer”. Ona służy nauce nazw części garderoby, przedmiotów, rzeczy osobistych, akcesoriów. Chodzi tutaj przede wszystkim o walizki zawierające rzeczy do podróży. Nad takim słownictwem trzeba pracować. Cena jest też około 50 zł. Poziom trudności jest A1-A2. Uczestnicy dostają kilka plansz z różnymi elementami garderoby lub akcesoriów. Osoba odpowiedzialna za proces gry losuje karty i czyta wyrazy lub pokazuje obrazki. Zwycięzcą zostanie ten, który najszybciej dopasuje wszystkie nazwy do nazw ze swoich plansz.
Jest jeszcze jedna możliwość wykorzystania tej gry. Ona polega na układaniu listy z pewnymi ubraniami lub akcesorią. Każdy gracz będzie miał tą listę. Gra odbywa się wśród innych uczestników. Ktoś nazywa pewne ubranie i trzeba odpowiadać w razie posiadania: „ Ja, ich habe ihn”. W przypadku, gdy nie masz tej odzieży na liście, trzeba mówić: „Nein, den habe ich nicht”. Wygrywa ten, który co najszybciej skompletuje wszystkie ubrania.
Celem gry jest rzeczywiście zapoznanie się z podstawowym słownictwem w nauce nazw przedmiotów, kosmetyków, garderoby, akcesoriów podróżnych w niemieckim. Gra mieści 66 wyrazów. Ona również polepsza pamięć, koncentrację, spostrzegawczość i oczywiście również sprawność językową jako taką.


Picture Bingo

Jeżeli chodzi o gry w języku angielskim, polecam Picture Bingo. Koszt jest 40 zł. Ta gra komputerowa jest przeznaczona dla początkujących na poziomie A1, którzy chcieliby podszkolić rzeczowniki. Gra zawiera 100 podstawowych rzeczowników w języku angielskim. Może grać kilka ludzi.  Zadaniem jest wyszukiwanie i dopasowanie wyrazów na planszy do odpowiednich słów w języku polskim. Wygrywa osoba, która co najszybciej dopasuje wyrażenia do ich odpowiedników na planszy. Oprócz tego odsłuchiwanie wymowy słówek jest możliwe. Dzięki temu można się zapoznać z brzmieniem i poprawnej artykulacji oraz samodzielnego ćwiczenia wymowy poszczególnych słówek.

 

5 gry, które można wykorzystać do nauki języków obcych

 

Bis-digital edition

    To jest również zabawą komputerową dla tych, którzy dopiero zaczynają. Gra jest przeznaczona do nauki 60 podstawowych oraz bardzo częstych słów w języku angielskim. Poziom trudności jest A1. Zaletą jest możliwość odsłuchiwania wymowy słówek.

    Jakie są podstawowe zasady tej gry? Uczestnicy mają karty, dwie z których pokazują i inni muszą szukać zdjęcia orz pasującego wyrażenia. Obserwowanie poprzednich kartek pomoże szybciej dokonać prawidłowego wyboru. Jeżeli komuś się uda znaleźć kartę, on otrzyma 5 punktów oraz możliwość kontynuacji. Im dalej, tym trudniej przypadkowo dać poprawną odpowiedź. Regularne zwiększenie kart o dwie odbywa się do rundy piątej. Zwyciężczą zostanie grać. Który potrafi zdobyć największą liczbę punktów.

 

 

Oceń wiadomość