Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Jak wykorzystać arkusze Google do nauki?

22.11.2022

Jak wykorzystać arkusze Google do nauki?
Świat nauki
 1. Co to są arkusze Google?
 2. Do czego przydają się arkusze Google?
 3. Arkusze Google - funkcje, które trzeba znać
 4. Kiedyś nauka polegała notatkach w zeszycie i czytaniu podręczników. Dzisiaj można to robić na znacznie więcej sposobów. Chodzi nam głównie o naukę za pośrednictwem internetu. Jest to nie tylko skarbnica wiedzy, ale również wiele narzędzi. Miejsce, w którym można przygotować czytelne notatki, przygotować prezentacje czy wykresy. Jednym z takich narzędzi są arkusze Google i to na nich się dzisiaj skupimy.

  Co to są arkusze Google?

  Arkusze Google to bezpłatne narzędzie, które działa w tzw. chmurze. Nie trzeba ograniczać się do jednego urządzenia - można zalogować się na swoje konto wszędzie i tam skorzystać ze swoich dokumentów. Arkusze Google to wiele funkcjonalności. 

  Umożliwiają m.in.:

  • edytowanie dokumentu jednocześnie z innymi osobami (lub samodzielnie);
  • tworzenie prezentacji;
  • prezentowanie dynamicznych danych;
  • tworzenie prac pisemnych w edytorze tekstu;
  • tworzenie wykresów;
  • tworzenie map myśli;
  • tworzenie tabel;
  • tworzenie CV;
  • tworzenie książek kucharskich;
  • tworzenie projektów;
  • tworzenie broszur;
  • tworzenie raportów;
  • tworzenie recenzji;
  • tworzenie scenariuszy.

  Do czego przydają się arkusze Google?

  Arkusze Google to kilka narzędzi, które dostarczają różne funkcjonalności. Na co dzień w swojej pracy z ich możliwości korzystają korepetytorzy BUKI. Poniżej przedstawiamy możliwości arkusza Google: 

  Arkusze Google - arkusze kalkulacyjne

  Za pośrednictwem arkuszy kalkulacyjnych można przedstawiać dane liczbowe, wykonywać obliczenia, tworzyć wykresy na podstawie wprowadzonych danych (zarówno proste wykresy liniowe, jak i diagramy kołowe, słupkowe, złożone, punktowe czy radarowe i biegunowe). Jest to narzędzie, które do złudzenia przypomina Excela. Umożliwia wykorzystywanie różnorodnych funkcji - nie tylko matematycznych, ale również statystycznych, finansowych, a także daty i godziny. Arkusze kalkulacyjne są wykorzystywane m.in. do: analizowania danych, obliczeń, prezentacji wyników czy tworzenia wykresów i tabel.

  Jak wykorzystać arkusze Google do nauki?

  Arkusze kalkulacyjne często są wykorzystywane w:

  • różnego rodzaju pracach biurowych;
  • do tworzenia raportów;
  • tworzenia wykresów - co jest częstym zadaniem uczniów w szkołach podstawowych, średnich i podczas studiowania;
  • tworzenia tabel - co jest częstym zadaniem uczniów w szkołach podstawowych, średnich i podczas studiowania.

  W szkole czy podczas nauki arkusze kalkulacyjne również się przydają do innych zagadnień. Pozwalają na usystematyzowanie danych czy stworzenie tabel, które będą później pomocne w nauce, ale nie tylko. Mogą być również wykorzystywane do wykonania prac zaliczeniowych czy prezentacji danych na zajęciach.

  Arkusze Google - dokumenty

  Dokumenty to kolejna funkcjonalność arkuszy Google. Działają podobnie do Worda. Za pośrednictwem dokumentów można przygotować różne wypowiedzi pisemne. Tworzyć plany, projekty czy broszury. Jest to również dobre narzędzie do tworzenia wykresów, tabel czy map myśli - które wyjątkowo są przydatne w nauce. Dodatkowo dokumenty w arkuszach Google mają wbudowane liczne wzory. W przypadku prac domowych np. na podstawy przedsiębiorczości z łatwością można przygotować CV, różnego rodzaju projekty zaliczeniowe czy raporty i recenzje książek. Przygotowane szkice w arkuszach to doskonała podstawa do wykonania pracy domowej. Dokumenty Google to również sposób na tworzenie własnych notatek, które posłużą do nauki.

  Arkusze Google - prezentacje

  Arkusze Google umożliwiają również tworzenie prezentacji multimedialnych - podobnie, jak w Power Poincie. Ten rodzaj dokumentów jest często wykorzystywany podczas prac zaliczeniowych - zwłaszcza na studiach lub szkole średniej. W arkuszach mamy do dyspozycji co najmniej kilkanaście szablonów, które są podstawą do stworzenia dalszej części prezentacji.

  Arkusze Google - funkcje, które trzeba znać

  Osoby, które wcześniej nie korzystały z arkuszy Google do codziennej nauki, mogą mieć z tym na początku pewne problemy, dlatego też poniżej przedstawimy kilka porad - jak korzystać z arkuszy Google:

  1. Korzystaj ze skrótów klawiszowych - usprawniają one pracę w dokumentach. Skrótów tych jest naprawdę dużo, dlatego warto zajrzeć do sekcji “Skróty klawiszowe” i kliknąć zakładkę “pomoc” - znajduje się tam spis możliwych skrótów.
  2. Korzystaj z funkcji “makro” - jest to funkcja, która umożliwia zaoszczędzenie dużej ilości czasu. Nie trzeba powielać wiele razy tej samej czynności, np. przy tworzeniu raportów.
  3. Korzystaj z dodawania grafik do arkuszy Google - wiedza w formie graficznej jest dużo łatwiejsza do zapamiętania, dlatego w swoich prywatnych notatkach (;lub nawet pracach zaliczeniowych) zachęcamy do wgrywania różnego rodzaju obrazków i grafik.
  4. Do obliczeń korzystaj z funkcji w arkuszach Google - umożliwiają one wykonywanie nawet najtrudniejszych obliczeń statystycznych, finansowych czy matematycznych.

  Już jakiś czas temu odeszło się w dużej mierze od nauki tylko notatek z zeszytów. Coraz więcej robimy elektronicznie. Dodatkowo możliwość wglądu i edytowanie notatek na każdym urządzeniu z dostępem do internetu jest bardzo wygodna. Zachęcamy do korzystania z arkuszy Google podczas codziennej nauki. Jesteśmy pewni, że usprawni to Waszą naukę.

Autor:

Oceń wiadomość

Arkusze Google - często zadawane pytania

Co to są arkusze Google?

  Arkusze Google to bezpłatne narzędzie, które działa w tzw. chmurze. Nie trzeba ograniczać się do jednego urządzenia - można zalogować się na swoje konto wszędzie i tam skorzystać ze swoich dokumentów. Arkusze Google to wiele funkcjonalności.

  Czytaj więcej na BUKI

Do czego przydają się arkusze Google?

Za pośrednictwem arkuszy kalkulacyjnych można przedstawiać dane liczbowe, wykonywać obliczenia, tworzyć wykresy na podstawie wprowadzonych danych (zarówno proste wykresy liniowe, jak i diagramy kołowe, słupkowe, złożone, punktowe czy radarowe i biegunowe). Jest to narzędzie, które do złudzenia przypomina Excela.

Czytaj więcej na BUKI

Jak korzystać z arkuszy Google?

Korzystaj ze skrótów klawiszowych - usprawniają one pracę w dokumentach. Skrótów tych jest naprawdę dużo, dlatego warto zajrzeć do sekcji “Skróty klawiszowe” i kliknąć zakładkę “pomoc” - znajduje się tam spis możliwych skrótów.

Czytaj więcej na BUKI