Biomedycyna – co to jest i czy warto wybierać ten kierunek studiów?

27.06.2024

Artykuły autora: 35

Biomedycyna – co to jest i czy warto wybierać ten kierunek studiów?

Popularność biomedycyny w ostatnich latach nie spada. W branży tej są też duże nadzieje, a co za tym idzie – pieniądze. Projektów nie brakuje, wiele z nich jest niesamowicie ambitnych, wręcz wyprzedzających nasze czasy. Co z tego wynika? Potrzeba specjalistów, osób wykształconych, młodych i chętnych do rozwoju w tej dziedzinie.

Biomedycyna – jak zacząć?

Pierwsze kroki w biomedycynie to oczywiście zainteresowanie biologią, chemią, fizyką i zagadnieniami technicznymi już na przełomie podstawówki i szkoły średniej. Ktoś, komu wybitnie „leżą” takie przedmioty, chętnie się uczy, pogłębia swoje wiadomości na własną rękę i ma dobre oceny, to z pewnością dobry kandydat na studia biomedyczne. 

Podstawowa zasada brzmi: wybierać taką specjalizację, w której czujemy, że jesteśmy w stanie łatwo przyswoić wiedzę i czerpać z tego przynajmniej minimum satysfakcji. Patrzenie na kierunek rozwoju zawodowego i naukowego tylko i wyłącznie z perspektywy intratności branży, to najczęściej kiepski pomysł.

Czym jest biomedycyna?

Nie sposób jednym zdaniem odpowiedzieć na to pytanie, bo biomedycyna pozostaje bardzo szeroką dziedziną. Jest to ważny dział medycyny – w biomedycynie wykorzystuje się holistyczne spektrum dotychczasowej wiedzy naukowej, aby tworzyć nowe rozwiązania pomagające w leczeniu chorób oraz działaniach profilaktycznych. Z jej pomocą udoskonala się też już istniejące procedury, korzystając np. z nowych odkryć biochemicznych lub biotechnologicznych. Ważnym elementem biomedycyny jest też spojrzenie na etykę związaną ze współczesnym podejściem naukowców do zdrowia. Jednymi z „najmodniejszych” tematów w tym obszarze pozostają takie zagadnienia jak klonowanie lub in vitro.

Jakie są perspektywy zawodowe po studiach biomedycznych?

Perspektyw zawodowych jest naprawdę mnóstwo, a absolwent dobrej uczelni może starać się o pracę nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Karierę można budować w państwowych placówkach laboratoryjnych, ale także przy dużych, komercyjnych projektach badawczych. Warto poszukać też wśród dynamicznie rozwijających się, niewielkich spółek giełdowych, realizujących badania w obrębie wysoko wyspecjalizowanych zadań medycznych. Dobrym pomysłem jest zawalczenie o stypendium i rozpoczęcie studiów doktoranckich.

Co muszę zdać na maturze, aby pójść na studia biomedyczne?

Standardowa lista przedmiotów, które warto zdawać na maturze, aby później móc wziąć udział w rekrutacji na studia, to:

  • Biologia
  • Język angielski
  • Chemia
  • Matematyka
  • Fizyka

Uwaga! Warto zwracać uwagę na poziom danego egzaminu. W wielu przypadkach musi to być przedmiot zdany na poziomie rozszerzonym, aby móc w ogóle aplikować na daną uczelnię.

Przykład:

Rekrutacja na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie w roku 2024/2025 zakłada, że kandydat powinien zdać:

  • Obowiązkowo biologię rozszerzoną,
  • Również obowiązkowo język angielski rozszerzony,
  • Do wyboru chemię (rozszerzoną) lub matematykę (podstawa lub rozszerzenie).

Za każdy procent uzyskany na maturze podstawowej jest jeden punkt, rozszerzonej – dwa punkty. Maksymalnie można zdobyć ich zatem 600, a próg rekrutacyjny w zeszłym roku wynosił 346. Nie tylko więc trzeba wybierać rozszerzenie, aby móc w ogóle startować w rekrutacji, ale też dobrze jest to zrobić ze względu na większe szanse.

Dlaczego na studiach biomedycznych wymagany jest język angielski? To już branżowy standard, wiele wykładów jest prowadzonych w języku angielskim. Większość korporacji również wykorzystuje angielski do komunikacji, podobnie spora część sympozjów i targów nierozerwalnie wiąże się z umiejętnością biegłego rozumienia i posługiwania się mową Szekspira.

Jak się przygotować do rekrutacji na studia biomedyczne?

Podobnie jak w wielu innych przypadkach, nikt nie będzie zwracał uwagi na nasze oceny szkolne. Najważniejszy jest jak najlepszy wynik na maturze rozszerzonej, więc nasze przygotowania przez całą szkołę średnią powinny się koncentrować właśnie na tym – najwyższym wyniku punktowym na egzaminie dojrzałości. Warto zacząć już w pierwszej lub drugiej klasie. Pogłębianie wiedzy oraz zrozumienie mechanizmów egzaminacyjnych, ćwiczenie czytania ze zrozumieniem i szybkich obliczeń, to kluczowe umiejętności, które należy nabyć.

Ciekawostka:

W procesie rekrutacji znacząco pomagają wysokie osiągnięcia na ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych lub w niektórych prestiżowych konkursach. Na wiele uniwersytetów można się wtedy dostać „poza kolejką”.

W przygotowaniu do matury można polegać na podręczniku i wiedzy przekazywanej przez nauczyciela na lekcjach. Jeśli podstawa programowa jest realizowana zgodnie z zalecaniami Ministerstwa Nauki, a nauczyciel mocno angażuje się w prowadzenie zajęć, to jest bardzo dobra baza dla zdolnego ucznia.

Niestety, w polskich realiach taki scenariusz jest stosunkowo rzadki. W wielu przypadkach nie udaje się omówić wszystkiego, a lekcje mają w sobie pierwiastek chaosu. Przy takim scenariuszu, najlepiej jest rozpocząć indywidualną naukę, najlepiej również pod okiem doświadczonego nauczyciela. Takich osobistych mentorów, doskonale znających realia maturalne, można znaleźć w serwisie BUKI. To strona, na której rejestrują się zarówno uczniowie, jak i korepetytorzy. Są to osoby z całej Polski, a zajęcia mogą odbywać się online i stacjonarnie. Znajdziesz tam nauczycieli świetnie przygotowujących do matury z każdego przedmiotu. Również takich, które są wymagane na studiach biomedycznych!

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 2 użytkowników

Autor .

Artykuły autora: 35

Dopasuj korepetytora

Biomedycyna – co to jest i czy warto wybierać ten kierunek studiów?

Czym jest biomedycyna?

Biomedycyna to dziedzina medycyny, która wykorzystuje wiedzę naukową do tworzenia nowych rozwiązań w leczeniu i profilaktyce chorób. Wykorzystuje odkrycia biochemiczne i biotechnologiczne oraz uwzględnia aspekty etyczne współczesnej medycyny. Przeczytaj więcej na Buki

Jakie są perspektywy zawodowe po studiach biomedycznych?

Absolwenci biomedycyny mogą pracować w państwowych laboratoriach, przy dużych projektach badawczych, a także w dynamicznie rozwijających się spółkach giełdowych. Możliwości zawodowe obejmują zarówno Polskę, jak i zagranicę. Przeczytaj więcej na Buki

Jakie przedmioty trzeba zdać na maturze, aby pójść na studia biomedyczne?

Kandydaci na studia biomedyczne powinni zdawać na maturze biologię, chemię, matematykę, fizykę oraz język angielski, najlepiej na poziomie rozszerzonym. Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni. Przeczytaj więcej na Buki

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów