Czytanie książek to trening dla mózgu. Neurolodzy wprost informują, że mózg to mięsień, który bezwzględnie trzeba ćwiczyć. Ważne jest to dla jego prawidłowej pracy, a czytanie jest bardzo dobrym ćwiczeniem. Nie został on jednak stworzony do wykonywania tej czynności, jest to coś zupełnie dla niego nienaturalnego. Ze względu na to, że najpierw powstał człowiek, a dopiero później rozwinął swoją umiejętność czytania. Pierwotnie istota ludzka starała się przetrwać zaspokajając przy tym podstawowe potrzeby, z czasem jednak przeobraziła się w postać myślącą. Stało się to dlatego, że ciągle próbowała nowych rzeczy i wykraczała poza swoje możliwości. Lekarze potwierdzają, że praca nad rozwojem mózgu rozwijała go w perspektywie gatunkowej, ale nie tylko. Pobudza jego rozwój podczas naszego całego życia - dlatego czytanie jest bardzo ważne dla rozwoju mózgu.
Od kiedy zacząć czytać książki?
W szkole około 7 roku życia zgodnie z programem nauczania dzieci rozpoczynają naukę czytania. To wtedy powinno się rozwijać tę umiejętność w domu poprzez robienie tego regularnie. Pozwala to na lepszy rozwój, zdobywanie nowej umiejętności, a także na dodatkowe zainteresowanie dziecka książkami. W domu maluch ma możliwość sięgać po ulubione utwory. To w znacznym stopniu motywuje dzieci do nauki czytania.
Nie trzeba jednak czekać do momentu, aż nauka rozpocznie się w szkole. Jeżeli dziecko jest tym zainteresowane, a rodzice chcą się w to zaangażować, mogą rozpocząć poznawanie tej umiejętności już w wieku przedszkolnym. Zakres programowy w publicznych placówkach w tym wieku nie obejmuje nauki czytania, ale przygotowuje do rozwoju tych zdolności. To pozwala na podejmowanie prób czytania już w tym wieku. Maluch musi być jednak na to gotowy. Każdy rozwija się w swoim tempie, ale gdy już potrafi dobrze mówić, to możliwe, że to odpowiedni moment na rozpoczęcie nauki. Ważne jest to, aby odbywało się to formie zabawy i nie spowodowało u dziecka zniechęcenia. Istotne jest dawanie przykładu. Można to robić poprzez wspólne czytanie, maluch może podejmować próby naśladowania rodziców. Znaczące również jest chęć poznawania tej zdolności przez niego, dlatego musi być przyzwyczajone, że w domu czyta się książki. Od najmłodszych lat rodzice powinni zaznajamiać go z tym, aby spowodować jego zainteresowanie - w ten sposób będzie to naturalną czynnością w domu. To od opiekunów zależy, czy w przyszłości dziecko polubi czytanie, czy będzie to tylko czynnością, którą musi wykonywać, np. podczas poznawania lektur szkolnych. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z naszych artykułów na stronie BUKI.
5 powodów dlaczego warto czytać regularnie
Powodów, aby czytać regularnie książki jest naprawdę dużo. Nie dość, że zapewnia nam to rozrywkę, to możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Korzystne jest to jednak nie tylko z tych względów. Przede wszystkim czytanie pobudza nasz mózg i pozwala na jego rozwój. W przeprowadzonych badaniach poprzez wykorzystanie rezonansu magnetycznego można zaobserwować, jak reaguje mózg na czytanie. W trakcie czytania pobudza się obszary mózgu odpowiedzialne za:
- rozpoznawanie twarzy;
- orientację przestrzenną.
Udowadnia to, że w trakcie tej czynności nasz mózg cały czas pracuje.
Poniżej przedstawione zostanie 5 głównych powodów, dla których warto czytać książki:
- Zwiększają inteligencję - czytając książki człowiek staje się po prostu mądrzejszy. Poszerza słownictwo, w dużo większym stopniu niż inne rzeczy np. telewizja czy radio. Powoduje to, że lepiej układa się zdania i komunikuje z innymi. Udowodnione jest również to, że osoby czytające regularnie lepiej wypadają w testach na inteligencję. Wpływa również to na inteligencję emocjonalną. Pozwala na kierowanie się jednocześnie emocjami i logiką. Powoduje także większą swobodę w przyjmowaniu krytyki, a także otwartość na zmiany.
- Wzmacniają wyobraźnię i empatię - podczas czytania jest się zmuszonym do samodzielnego myślenia, inaczej niż w przypadku telewizji, gdzie wszystko jest gotowe i przyjmuje się tylko to, co jest zaprezentowane. Trzeba samodzielnie wyobrażać sobie, co jest opisane m.in. jaka mimika, scena, głos czy wygląd bohaterów. Daje to dużo większą swobodę, dzięki temu można sobie to zobrazować w takiej formie, jakiej chce czytelnik. Każdy detal jest tworem wyobraźni. Podczas czytania stawia się na miejscu bohaterów, co sprawia, że jest się zmuszony ich zrozumieć. Podejmuje się również decyzje dotyczące tego, co jest dobre, a co nie. To wszystko przenosi się na nasze życie i według tych standardów zachowuje się w rzeczywistości.
- Poprawia pamięć - czytając regularnie stymuluje się mózg, szczególnie tę część, która jest odpowiedzialna za koncentrację i zapamiętywanie. Pozwala to na poprawę pamięci. W trakcie czytania zapamiętuje się bardzo dużo szczegółów m.in. takich jak: imiona bohaterów, motywacje, historie, wątki itp. Jest to rodzaj ćwiczeń umysłowych. W trakcie czytania automatycznie zapamiętujemy również dużą część przedstawionych informacji. Powtarzając tę czynność, dajemy mózgowi trening, dzięki czemu jesteśmy w stanie poprawić swoją pamięć i koncentrację.
- Pozwala się zrelaksować - jest przeprowadzone dużo badań na temat tego, że czytanie pozwala się zrelaksować. Udowodniono, że redukuje stres o około 68%. Przy tym jednak istotny jest rodzaj książki. Wybierając ją, należy kierować się tematyką, w którą czytelnik jest w stanie się wciągnąć. Daje to możliwość zapomnienia o rzeczywistości i przeniesienia się do przedstawionych scen z naszej wyobraźni. To pozwala na odłożenie na bok codzienności i problemów.
- Poprawia sen - Czytanie pozwala na relaks i odstresowanie, co daje możliwość zapaść w spokojny i głęboki sen. Uspokaja to ciało i umysł po całym dniu, pełnym różnych bodźców. Przed zaśnięcie trzeba pamiętać, że istotne przy tym są rytuały powtarzane co wieczór. Daje to możliwość łatwego zaśnięcia. Dobrym rozwiązaniem w tym jest na przykład codzienne czytanie książki przed snem. Najlepiej jest wykorzystać do tego zwykłą papierową książkę, ponieważ światło z ebooków, tabletów czy komputera ma negatywny wpływa na sen.
Jak czytanie może nam pomóc w relacjach z ludźmi?
Czytanie pomaga w relacjach z ludźmi, ponieważ przede wszystkim stajemy się dla nich atrakcyjniejsi. Stanowi to o naszej inteligencji, którą poszerzamy dzięki temu. Mamy o czym rozmawiać, opowiadając o przeczytanych lekturach oraz wiadomościach. Może się zdarzyć, że druga osoba przeczytał tę samą książkę. To pozwala na przekazanie sobie odczuć, jakie się miało w trakcie czytania, a także własnego zdania i sposobu wyobrażenia konkretnych scen i zachowań.
Dodatkowo jak zostało to wspomniane, rozwija to empatię i poczucie sprawiedliwości, a także poszerza zasób słownictwa. Człowiek staje się wtedy bardziej wyrozumiały w stosunku do innych i łatwiejsze stają się kontakty międzyludzkie. To wszystko sprawia, że buduje się lepsze relacje między ludźmi.