Jednym z najpopularniejszych międzynarodowych egzaminów z języka angielskiego dla obcokrajowców jest Test of English as Foreign Language. Test jest szczególnie pożądany w USA i Kanadzie, a także popularny w Australii, Nowej Zelandii, Niemczech, Francji, Chinach, Japonii i innych krajach. Ponad 9 tysięcy uniwersytetów na całym świecie zalecają szczególnie ten format sprawdzania poziomu wiedzy. TOEFL został opracowany przez ETS dla kandydatów na studia zagraniczne, uczestników naukowych i zawodowych certyfikowanych programów, a także dla tych, którzy chcą uzyskać wizę studencką czy obywatelską.
Treści
- Sekcja „Reading”. Jak przebiega kontrola Czytania na egzaminie TOEFL?
- Sekcja „Listening”. Jak odbywa się Słuchanie na TOEFL?
- Sekcja „Speaking”. Jak odbywa się sprawdzanie mówienia w języku angielskim na TOEFL?
- Sekcja „Writing”. W jaki sposób sprawdzane jest Pisanie na egzaminie TOEFL?
- 5 najlepszych źródeł do przygotowania się do TOEFL
Egzamin z języka angielskiego TOEFL ma swoje własne wyróżniające cechy:
- Zorientowany na amerykański angielski. Akcenty z Nowej Zelandii i Australii mogą być też w zadaniach.
- Zadania egzaminacyjne są zaprojektowane dla akademickiego poziomu trudności.
- W ustnej części egzaminu uczestnicy muszą odpowiedzieć na 6 pytań za pomocą mikrofonu.
- Zawiera połączone zadania, a mianowicie: czytanie i słuchanie tekstów, a następnie wyrażanie własnych myśli na usłyszany czy przeczytany temat.
- Certyfikat jest ważny przez 2 lata.
Egzamin TOEFL jest prezentowany w 2 wersjach: pBT (wersja papierowa, już jest przestarzała) i iBT (wersja online).
Cechy organizacyjne testu TOEFL :
- czas trwania – 3 godziny 10 minut - 4 godziny
- maksymalna liczba punktów – 120
- otrzymywanie wyników – w ciągu 10-15 dni na pocztę elektroniczną
- dystrybucja wyników do 4 zagranicznych uczelni
- koszt – 260 $
Z jakich części składa się TOEFL i co trzeba robić, aby przygotować się do każdej z nich?
Test składa się z 4 części - mówienia, czytania, pisania, słuchania. Ogółem egzamin TOEFL zawiera 78-115 zadań. Przygotowanie trwa około 1-2 lat i przewiduje wsparcie nauczyciela lub uczęszczanie na kursy, a także ciężką pracę samodzielną.
W trakcie zdawania zdobywasz doświadczenie w stosowaniu języka angielskiego przez ograniczony czas, co daje egzamin TOEFL. Poziomy trudności zadań wahają się od B1 do C2.
TOEFL. Sekcja „Reading”. Jak przebiega kontrola Czytania na egzaminie TOEFL?
W ciągu 60-80 minut egzaminowany ma za zadanie przejrzeć 3-4 teksty o objętości około 700 słów każdy. Teksty to artykuły naukowopopularnego stylu, które są aktywnie wykorzystywane w środowisku akademickim. Często te teksty zawierają złożone słownictwo.
Każdy tekst ma 12-14 zadań. Formaty zadań są różne: wybieranie jednej lub kilku odpowiedzi spośród wielu sugerowanych odpowiedzi (multiple choice), kompilowanie «summary», wstawianie zdań do tekstu. Sprawdza się zrozumienie idei, celu tekstu, poszczególnych słów.
Strategia przygotowania do Reading:
- Czytaj jeden artykuł naukowopopularny codziennie. Rozkaż, o co chodzi w tym tekscie, podkreślaj ważne pomysły, poszukaj znaczenia nieznanych słów/konstrukcji.
- Do wyszukiwania używaj materiałów przygotowawczych TOEFL, stron badawczych, czasopism i innej literatury.
- Wybierz przykłady tekstów na różne tematy.
- Trenuj swoją prędkość czytania z minutnikiem. Idealnie powinno być 5-8 minut na czytanie i 12-15 minut, aby wykonać zadania z jednego tekstu.
- Spróbuj przeczytać go uważnie, od razu odnotowując kluczowe punkty w pamięci.
- Sprawdź poprawność odpowiedzi, przeanalizuj błędy.
TOEFL. Sekcja „Listening”. Jak odbywa się Słuchanie na TOEFL?
Ta sekcja testuje zdolność do postrzegania i analizowania mowy ustnej, rozumienia ogólnego znaczenia, a także ważnych szczegółów przesłuchanego. W czasie wykonywania słuchasz fragmentów 3-4 wykładów i 2-3 dialogów (dyskusja akademicka, rozmowa studenta z nauczycielem itp.). Są 5-6 pytań dla każdego nagrania audio. Na zadania przeznaczono 60-90 minut. Głównym formatem odpowiedzi jest wielokrotny wybór (multiple choice).
Strategia przygotowania do Listening:
- Codziennie lub co 2 dni słuchaj podcastów takich jak TED Talks, Voice of America, Startalk i inne, oglądaj programy badawcze i filmy na Youtube.
- Powtórz treść tego, co odsłuchałeś, podkreśl główny cel, argumenty, ciekawe szczegóły.
- Zapisuj słowa i frazy kluczowe. Poszukaj znaczenia nieznanych słów.
- Trenuj prędkość percepcji mowy ustnej. W przypadku fragmentu 500-600 słów potrzebujesz 15-20 minut do słuchania i analizy.
- Spróbuj zanurzyć się jak najwięcej w środowisko anglojęzyczne - słuchaj wiadomości, oglądaj filmy, czytaj nieprzystosowaną literaturę w języku angielskim.
TOEFL. Sekcja „Speaking”. Jak odbywa się sprawdzanie mówienia w języku angielskim na TOEFL?
Sprawdza się umiejętność czytania i pisania, słownictwo, poprawność konstrukcji zdań i logika semantyczna odpowiedzi. Automatyczny zapis odpowiedzi, egzaminowany mówi do mikrofonu.
Ta część zawiera ogólnie 6 pytań, z których 3-4 sugerują szybką odpowiedź w ciągu 1 minuty. Zadanie jest również wykonywane z niewielkich tekstów i nagrań dźwiękowych na określony temat. Następnie, w odpowiedziach na poniższe 2-3 pytania, powinieneś podsumować otrzymane informacje, sformułować swoją opinię na proponowany temat.W sumie na tę część egzaminu przeznaczono 20 minut.
Wskazówki dotyczące Mówienia:
- Wzbogacaj swoje słownictwo o 5-10 nowych słów dziennie. Naucz się czasowników frazowych, idiomów, konstrukcji syntaktycznych używanych w stylu naukowym.
- Twórz rzędy synonimów dla różnych tematów.
- Zrób obszerne CV o sobie. Pamiętaj, aby wskazać swoje cele edukacyjne, plany na przyszłość, zainteresowania, osiągnięcia, przeczytane książki w języku angielskim itp.
- Rozwijaj Mówienie w języku angielskim. Komunikuj się z native speakerem za pomocą specjalnych czatów i platform internetowych (np. Italki, Easy Language Exchange).
- Odrabiaj w formie gry “Pytania i odpowiedzi”. Wybierz listę 100 pytań i staraj się odpowiadać na co najmniej 10 z nich codziennie w ciągu 1 minuty. Zapisz swoje odpowiedzi na dyktafon. Analizuj błędy, podkreśl cechy akcentu z nauczycielem.
TOEFL. Sekcja „Writing”. W jaki sposób sprawdzane jest Pisanie na egzaminie TOEFL?
Ta część egzaminu zawiera 2 bloki zadań – pisanie rozprawki na zadany temat i eseju, w którym wypowiadasz się na temat przeczytanych i wysłuchanych tekstów. Objętość rozprawki wynosi 150-200 słów, esej ma co najmniej 300 słów. Egzaminowany drukuje teksty na komputerze przez 50 minut.
Zalecenia dotyczące przygotowania do Pisania:
- Ćwicz pisanie esejów przynajmniej raz w tygodniu. Pamiętaj, aby sprawdzić napisane z korepetytorem. Przeanalizuj błędy.
- Przeglądaj jakościowe przykłady esejów na stronach przygotowujących TOEFL. Użyj ich jako próbek.
- Twórz pisemne szablony esejów na różne popularne tematy.
- Prowadź osobny słownik słów i zwrotów zwykle używanych w takich pracach. Pogrupuj słowa według tematu. Co najmniej 100 specjalistycznych słów na każdy temat.
5 najlepszych źródeł do przygotowania się do TOEFL
- Longman Preparation Course for the TOEFL Test – zadania sprawdzające gramatykę, słownictwo i rozumienie tekstów.
- Oxford Preparation Course for the TOEFL iBT Exam – przykłady tekstów i zadań na poziomie akademickim.
- 185 TOEFL Writing TWE Topics and Model Essays – przykłady i instrukcje pisania eseju.
- www.theallusionist.org. Podcasty o faktach naukowych.
- www.voanews.com. Źródło podcastów na różne tematy.