Czy warto uczyć się języka chińskiego

19.02.2018

Czy warto uczyć się języka chińskiego
Nauka języków

SPIS TREŚCI 

Z czym się spotkasz zapoznając się z językiem chińskim

Przede wszystkim 

Motywy do nauki języka chińskiego mogą być niesamowicie różne

Kwestia hieroglifów

Pułapki w uczeniu się chińskiego

 

Z czym się spotkasz zapoznając się z językiem chińskim 

Udzielimy praktycznych porad na temat tego, czy przede wszystkim warto uczyć się języka chińskiego i jakie jego właściwości trzeba rozważyć przed rozpoczęciem nauki. 

Decyzja, aby rozpocząć naukę nowego języka, może być spowodowana wymaganiami zawodowymi albo chęcią odpowiadania potrzebom czasu, w którym żyjemy. Podczas gdy w przeszłości, jeszcze w przedostatnim wieku posługiwanie się francuskim lub niemieckim były czymś całkowicie normalnym dla prawie każdej mniej więcej wykształconej osoby, dzisiaj to pierwszeństwo wśród innych języków posiada język angielski. Ale na arenie pojawił się nowy gracz, który zaczął trochę naciskać na swoich konkurentów. Nazywa się on językiem chińskim (bądź też mandaryńskim).

Język chiński, mimo całej swojej złożoności, wypełniony pewnością siebie, w ostatnich latach zwiększa liczbę swoich "zwolenników". Każdego roku coraz więcej obcokrajowców przenosi się do Chin, by żyć, pracować, uczyć się języka tego państwa. Najczęściej to nie wynika z wielkiej kultury i bogatej historii Chin, tylko z ekonomii. Cud gospodarczy Chin, który po roku 2008 stał się magnesem dla zwolniętych pracowników na całym świecie, zmusił wiele dociekliwych umysłów by spojrzeli na tą całą sytuacje i zadali pytanie: "Czy ja nie nauczę się chińskiego?"

 

Przede wszystkim 

Aby zrozumieć, czy warto angażować się w język chiński czy nie, musisz odpowiedzieć sobie na dwa pytania:

1. Dlaczego potrzebuję chińskiego?

2. Ile jestem gotów na to poświęcić?

 

Motywy do nauki języka chińskiego mogą być niesamowicie różne

Na przykład:

1. Poszerzyć własne horyzonty, nauczyć się czegoś nowego.

2. Nauczyć się kolejnego języka obcego (dla listy wykonanych zadań, CV, podniesienia samooceny).

3. Poznać kulturę Chin, móc czytać traktaty filozoficzne i starożytną chińską poezję w oryginalnym języku.

4. Oglądać filmy z Jackiem Chanem, Jetem Li i Brucem Lee, słuchając ich prawdziwych głosów.

5. Prowadzić interesy biznesowe z Chinami.

6. Dostać się na chińską uczelnię.

7. Emigrować z rodziną do Chin.

8. Mieć ochotę na nauczenie się jakiegokolwiek języka obcego, kiedy nie „ciągnie” ku językom europejskim.

9. Posiadać chęć do możliwości posługiwania się tym językiem w życiu codziennym z kolegami Chińczykami.

Na tym etapie najważniejsze jest ustalenie własnych motywów. Od ich ustalenia zależy jak będziesz rozumiał treść "nauczyć się języka chińskiego". Wszystkie powyższe powody do nauki języka chińskiego będą wymagały różnych metod szkoleniowych i różnych ilości czasu, więc wyjaśnienie czego konkretnie chcesz jest naprawdę warte uwagi.

 

Kwestia hieroglifów

Istnieją hieroglify, które uważane są za proste, jest ich tysiące. I nie wszystkie z nich oczywiście są tak „proste” i logiczne do zapamiętania, jak na przykład 人 (ren - człowiek), w którym można zobaczyć długonogiego, stawiącego kroki, mężczyznę. Lub na przykład 口 (kou - usta) - hieroglif, który wygląda jak usta. Po zapoznaniu się z tymi dwoma hieroglifami uczeń będzie mile zaskoczony, gdy dowie się, że te dwie postacie razem, czyli 人口 (renkou) – oznaczają ludność. Jakie to logiczne, nieprawdaż!

Są to jednak proste hieroglify, które chińskie dzieci zaczynają rozumieć zanim jeszcze opanują umiejętność chodzenia. Znajomość z „prostymi” hieroglifami będzie znaczyła dla Ciebie tyle, ile kropla dla morza. Będziesz uczył się tej „kropli” w ciągu kilku pierwszych miesięcy nauki chińskiego. Intonacje, wymowa, słownictwo i inne aspekty języka chińskiego raczej są tematami dla osobnego artykułu.

 

Pułapki w uczeniu się chińskiego

Główną „chińską” pułapką jest to, że po przezwyciężeniu pierwszego progu w postaci podstawowych hieroglifów, mniej lub bardziej właściwej wymowy i umiejętności zrozumienia, ludzie z należytą starannością, pod warunkiem, że mieszkają w Chinach, będą mieć konkretne postępy w nauce języka chińskiego. Często wydaje im się wtedy, że takie postępy będą zawsze. Ten pierwszy okres sukcesu może trwać rok lub dwa. Co sześć miesięcy będzie wydawało się, że zostało jeszcze trochę postarać się w nauce, że jeszcze kolejne pół roku - i język chiński będzie przez Ciebie opanowany. Ale...gdzieś w ciągu trzeciego roku nauki z jakiegoś powodu okazuje się, że nauka chińskiego staje się tylko coraz trudniejsza. Niespodziewane?

Zwykle po 3-5 latach takich studiów, sinologowie zaczynają byćświadomi swojej sytuacji. Ktoś przenosi swoją uwagę na inne rzeczy, innymi słowy poddaje się, zdając sobie sprawę, że ciężar okazał się nie do zniesienia. Ktoś we łzach opuszcza cudowny kraj Chiny (między innym prawdziwie nazywany Zhōngguó). Ktoś szuka nowych powodów do swojego pobytu w Chinach. A ktoś pompuje siebie intensywną dawką optymizmu i kontynuuje tę nierówną walkę. Przetrwają tylko najbardziej wytrwali, którzy zostaną na połowę Chińczykami z ich orientalnym sposobem myślenia i tradycjami. Ale nie warto się bać! Warto szukać powodów do dumy z siebie...

Inną "przyjemną" niespodzianką w Chinach jest to, że będąc tam bardzo rzadko usłyszysz dobrą, jakościową putonghua (czyli standardowy język mandaryński - język urzędowy Chińskiej Republiki Ludowej). W rozległych i gęsto zaludnionych Chinach, istnieją setki (jeśli nie tysiące) lokalnych dialektów, oczywiście one pozostawiają swój ślad na wymowie mieszkańców byłego imperium. Więc to jest to, co po prostu też trzeba brać do uwagi, nie zawodząc się.

W ciągu czasu, spędzonego na osiągnięcie dobrego poziomu w chińskim (z tym że dobra znajomość chińskiego jest pojęciem dość względnym), można opanować 2-3 języki europejskie. Dlatego przed "nurkowaniem" do języka chińskiego polecamy rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” i po prostu zastanowić się, czy gra jest warta świeczki!

Dlatego, bez względu na to co postanowisz, życzymy nowych wyzwań i trzymamy kciuki za Twoją odwagę!

Oceń wiadomość

Ranking: 5 z 5

Według opinii 2 użytkowników

Szukasz korepetytora?

Wybieraj najlepszych korepetytorów w serwisie Buki!

Inne wiadomości:

Zarejestruj się jako korepetytor na BUKI!

Bezpłatna rejestracja w 10 minut

Zajęcia indywidualne lub przez Skype

Płatność bezpośrednio od ucznia

Przeczytaj także sekcję «Blogi korepetytorów»:

SEKRETY BIEGŁOŚCI JĘZYKOWEJ: Skuteczna Nauka Francuskiego w Praktyce

Skuteczna nauka francuskiego to proces wielowymiarowy, wymagający zaangażowania, ciekawości i cierpliwości. Oto kluczowe aspekty wpływające na skuteczność nauki tego urokliwego języka.

Autor: Zouhir T.

Wpływ mediów społecznościowych, memów i skrótów na polszczyznę

Wpływ mediów i popularnych treści na rozwój współczesnego języka polskiego

Autor: Adrianna F.

Nauka języka polskiego za pomocą map myśli: skuteczne narzędzie efektywnej nauki

Mapy myśli jako narzędzie do skuteczniejszego przyswajania wiedzy

Autor: Adrianna F.

Barwne Przemiany Mikroświata: Fascynujące Reakcje Chemiczne, Które Otworzą Ci Oczy

Odkryj magię chemii w codziennym życiu! Zanurz się w tajemnicze reakcje mikroświata, od oscylacji po chemię kuchenną. Fascynujące eksperymenty i zastosowania czekają na Ciebie!

Autor: Michał K.

The IELTS Passport to International Success

Is thе Intеrnational English Languagе Tеsting Systеm (IELTS) truly thе kеy to unlocking a world of possibilitiеs? This blog sееks to unravеl thе profound impact of IELTS on your global journеy.

Autor: Medhat A.

;